Awarie Google i czego możemy się od nich nauczyć

Kiedy pojawia się słowo Google, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest wyszukiwarka Google. Chociaż był to jego pierwszy i odnoszący największe sukcesy produkt, było wiele innych. Wśród najbardziej znanych poza wyszukiwarką jest Android, mobilny system operacyjny (OS), który od 2018 roku przyciągał wzrok 85,1% udział w rynku systemów operacyjnych dla smartfonów.


Dzisiaj, dzięki tym udanym produktom i nie tylko, Google (pod firmą macierzystą Alphabet) jest skapitalizowane o ogromnej wartości 727 miliardów dolarów. To sprawia, że ​​jest jedną z pięciu wiodących firm amerykańskich. Jednak nie wszystko płynęło gładko dla tego technologicznego olbrzyma i przez lata otrzymywał dość jaja na twarzy.

Spójrzmy na niektóre z niesamowitych produktów Google i to, co się z nimi działo przez lata. Pamiętaj, że Google istnieje już od dawna, więc niektóre z tych produktów mogą się wycofać sprzed wielu lat.

Google Plus

Google Plus

Chociaż Google Plus jest dziś używany przez wiele osób, daleki jest od tego, co firma przewidywała w chwili jego powstania. Pierwotnie zaprojektowany jako platforma mediów społecznościowych takich jak Facebook, Google Plus został przeniesiony do głównie zintegrowanych platform logowania i innych miscellanea.

Jako platforma mediów społecznościowych Google Plus nadal blednie w porównaniu z Facebookiem. comScore, firma zajmująca się badaniem rynku, szacuje, że użytkownicy Google+ spędzają w witrynie tylko około trzech minut miesięcznie. Z drugiej strony użytkownicy Facebooka spędzali na tej stronie około 405 minut miesięcznie.

Tak, pomimo tego wszystkiego Google stanowczo kontynuował Google Plus do niedawna wykryto błąd w interfejsie API Google Plus co pozwoliło zewnętrznym twórcom aplikacji na wydobywanie danych użytkownika. Zdecydował się ukryć wiadomość o błędzie i – zgadłeś – został złapany.

Google w końcu będzie zamykanie Google Plus dla ogółu społeczeństwa i zaostrzenia ograniczeń dotyczących uprawnień aplikacji.

Google Buzz

Google Buzz

Kolejna próba stworzenia sieci mediów społecznościowych, Google Buzz prowadziła bardzo krótkie i niespektakularne życie od 2010 do 2011 roku. Została zaprojektowana, aby umożliwić użytkownikom blogowanie, dyskusje i wysyłanie wiadomości na zintegrowanej platformie – znowu takiej jak Facebook.

Jednak Google ma również tendencję do prowadzenia podobnych działań przez oddzielne zespoły, a Buzz został odrzucony na rzecz Google Plus. Nawet w tak krótkim życiu Google Buzzowi udało się spoliczkować co najmniej jednym pozwem, gdy Harvard Student twierdził, że platforma „naruszyła oczekiwania użytkowników, zmniejszyła prywatność użytkowników, była sprzeczna z polityką prywatności Google i mogła naruszyć federalne przepisy dotyczące podsłuchów”.

Google wyciągnął wtyczkę z Buzz w marcu 2011 r., R.I.P.

Notatnik Google

Notatnik Google pozwala użytkownikom zapisywać i organizować fragmenty informacji z różnych źródeł online. To brzmi jak idealne narzędzie dla studentów i badaczy (a nawet pisarzy takich jak twój), prawda?

Niestety, padł ofiarą technologii i upadł na bok, ponieważ rozszerzenia przeglądarki robiące to samo w zasadzie zalały rynek. Co najważniejsze, rozszerzenia te były również dostępne w różnych formach na produktach konkurencji, takich jak Mozilla Firefox.

Po sześcioletniej walce, Notatnik Google został zakończony i podobne funkcje zostały włączone do tak zwanej dziś Dokumentów Google.

Moderator Google

Moderator Google

Jeśli kiedykolwiek używałeś reddit prawdopodobnie wiesz, czym był Moderator Google. Moderator został wprowadzony w 2008 roku i miał służyć jako platforma dla użytkowników do zadawania pytań i odpowiedzi, a inni użytkownicy oceniają, jak dobre były te pytania lub odpowiedzi.

Niestety dla Google Moderator nie był tak popularny jak reddit i po długim przeciągnięciu ostatecznie zamknął zasłony w 2015 roku. Był to kolejny przykład giganta wyszukiwarek próbującego przejąć funkcję istniejącego produktu i zakładać, że może po prostu dlatego, że miał tak wielu użytkowników w zasięgu ręki.

Szkoda, takie smutne.

Google Helpouts

Google Helpouts

Kolejny krótkotrwały produkt, Google Helpouts, był przeznaczony dla ludzi, którzy pomagali sobie nawzajem za pośrednictwem wideo na żywo. To jest jak zdalna pomoc w taki sposób, że twój pomocnik może być po drugiej stronie świata i nadal przeprowadzać cię, a nawet pokazywać, jak coś zrobić.

Osoby zainteresowane pomocą mogą wymienić swoje obszary wiedzy i doświadczenia w witrynie oraz otrzymać zapłatę za pośrednictwem Portfela Google. Wszystko jest również powiązane z Kalendarzem Google, aby można było ustalić terminy.

Niestety, wydaje mi się, że proszenie znajomego o pomoc było bardziej popularne, ponieważ nie musieli otrzymywać zapłaty, więc Google Helpouts nie otrzymał tak naprawdę dużej pomocy. Został zamknięty w 2015 roku, zaledwie dwa lata po wprowadzeniu.

Picasa

Google Picasa

Z technicznego punktu widzenia nie była to awaria, Picasa była używana przez wiele lat jako aplikacja do zdjęć online. Był dostępny zarówno dla systemu Windows, jak i MacOS, pierwotnie zakupiony przez Google w 2004 roku. Jego śmierci oczekiwano, ponieważ aplikacja nie była aktualizowana przez długi czas, nawiasem mówiąc, w miarę pojawiania się Zdjęć Google.

Ostatecznie, Program Picasa został wycofany i zastąpiony przez Zdjęcia Google który był nowszy i bogatszy w funkcje niż Picasa. Myślę, że największą wadą Picasy było to, że brakowało jej funkcji udostępniania, więc kiedy Google zobaczyło, w którą stronę skłania się technologia, zdecydowało się na wykorzystanie Zdjęć Google.

Mimo to aplikacja była używana przez wiele lat.

Google Wave

Google Wave

Kolejny z bardziej niejasnych produktów Google, Google Wave miał na celu umożliwienie Google komunikacji i współpracy w czasie rzeczywistym? Brzmi znajomo, prawda? Zgadza się – Google ma teraz te funkcje w Dokumentach Google, które umożliwiają wielu osobom dostęp, edytowanie i omawianie dokumentów lub arkuszy kalkulacyjnych.

Sama fala została dziś przekształcona w projekt Apache Wave i jest open source. Wave in a Box, jego głównym produktem jest rodzaj serwera WWW, który jest bardziej do użytku programistycznego niż cokolwiek innego. Wygląda na to, że Google dojenie Wave za wszystko, co było warte, a następnie przeniesiono części, które działały do ​​Dokumentów Google.

Google Glass

Google Glass

Ostatni na tej liście (i mój osobisty faworyt) jest czymś, co wciąż budzi dziś debatę. Zobaczysz, Google Glass, w przeciwieństwie do innych produktów Google z tej listy, nie jest martwy. Jednak Google zamierzał zalać rynek szkła Google jako mikrokomputery.

Był to rodzaj inteligentnej odzieży, z której każdy mógł korzystać i wspomagany przez niewielki mikroukład komputerowy, byłby w stanie przekazać użytkownikowi informacje na temat interfejsu wyświetlacza typu head-up, robić zdjęcia i nagrywać filmy itp..

Brzmi naprawdę fajnie, prawda? Niestety z jakiegoś powodu tak naprawdę nigdy się nie przyłapał, chociaż dziś Google Glass znalazł niszowe zastosowanie w niektórych branżach. Na przykład, aby pomóc w procedurach medycznych, pomagać dzieciom z autyzmem w nauce i w fabrycznych liniach montażowych.

Dla zwykłych konsumentów możesz nawet kupić Google Glass w niektórych miejscach, takich jak Amazon, ale zwróci ci to więcej niż 1000 $ lub więcej.

Jednak powodem, dla którego mówię, że się nie udało, jest to, że efekt, choć godny podziwu, nie spełnił swojego podstawowego celu – zalania rynku konsumenckiego jeszcze innym produktem Google.

Uczenie się z lekcji Google

Te przykłady nieudanych produktów jednej firmy to tylko wierzchołek góry lodowej – jest ich więcej. Ale to tylko pokazuje, że firma tak zaawansowana technologicznie i przyszłościowa jak Google nie jest odporna na pułapki biznesu.

Widzisz, Google jest i zawsze była firmą wyszukiwarek. Jest to ich podstawowy produkt, więc wszystko, co robią, ma na celu jeszcze większe rozszerzenie wyszukiwarki Google. Weźmy na przykład Androida.

Pomógł producentom zalać rynek smartfonami w przystępnej cenie, które są ściśle powiązane z tak wieloma produktami Google – zdjęciami Google, Google Mail i nie tylko. Niestety, nie wszystko działa zgodnie z planem, więc Google, podobnie jak każda inna firma, ma odpowiedni udział cytryn.

Czasami może nie być tak, że produkt jest zły sam w sobie, ale po prostu nie jest na to odpowiedni czas. Weźmy przypadek Palm Inc., producent PDA, który próbował wprowadzić osobistych asystentów cyfrowych (PDA), takich jak Palm III w 1998 roku.

Pamiętam wtedy, że byłem na ostatnim roku informatyki na uniwersytecie i udało mi się zdobyć jeden. Tak więc, mój zespół i ja postanowiliśmy zbudować aplikację dla Palm IIIc – coś do zastosowania w medycynie.

Napisaliśmy od podstaw program, który zamieni PDA w notatnik lekarza, wraz z notatką konsultacyjną i grafiką ludzkiego ciała, zamierzając powiązać to z centralną bazą danych. Niestety, technologia nie spełniła jeszcze naszych potrzeb, a wiele potrzebnych rzeczy nie zostało jeszcze wydanych lub po prostu się pojawiło.

Jednak zarządzaliśmy podstawowym systemem pracy – pierwszym w naszym kraju w tym czasie. Ostatecznie zaprzestaliśmy go, ponieważ ograniczenia technologiczne sprawiły, że koncepcja była wówczas nieopłacalna.

Wniosek: zrób lemoniadę!

Tak, zaczęło się od awarii Google’a, ale każdy może coś z tego wyciągnąć. Nie wszystko, co nowe, odnosi sukces, a niektóre stare koncepcje ostatecznie przekształcają się w nowe i lepsze rzeczy (nawet jeśli kilka lat później)

Pomysły są tym, na czym opiera się świat wynalazków, a wizja jest ważna. To, że masz pomysł, który się nie udaje, nie oznacza, że ​​jest to całkowita strata – naucz się z niego czegoś i być może przebudujesz go w późniejszym terminie.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map