Udhëzues: Si të filloni një biznes të suksesshëm të transportit nga transporti duke përdorur Shopify

Ndërtuesit e faqeve në internet janë bërë relativisht të zakonshme sot, por Shopify është një zgjedhje fantastike për dropshipping. Me fjalë të thjeshta, ne mund të përmbledhim avantazhin e tij në tre fusha; është e thjeshtë për t’u përdorur, e fuqishme dhe miqësore me dropshipping.


Ndërfaqja e drejtuar nga përdoruesi grafik së bashku me modelet e para-ndërtuara dhe blloqet për ndërtimin e faqes e bëjnë atë të përdorshëm për pothuajse të gjithë. Nuk ka nevojë të mësoni kodimin ose modelimin, thjesht mund të lëvizni gjërat kudo që dëshironi që ato të jenë.

Ne dëgjojmë gjithnjë e më shumë histori suksesi në biznesin e braktisjes këto ditë. Për shembull, Marc bëri 178.492 dollarë duke lëshuar produkte amerikane dhe evropiane duke përdorur Shopify dhe Spocket (lexoni studimin e rastit).

Ju mund të lexoni rishikimin tonë të thelluar të Shopify këtu.

Edhe pse në thelb të saj Shopify përqendrohet në ndërtimin e shpejtë dhe të lehtë të sitit, ai ka një dyqan të gjerë aplikacionesh përmes të cilit mund të zgjeroni funksionalitetin. Karakteristikat që mund të shtoni në një spektër të gjerë dhe mbulojnë gjithçka që do t’ju duhet një transportues – nga burimet e mallit deri në trajtimin dhe transportin e pagesave..

Këtu janë hapat për të filluar një biznes Shopify dropshipping:

Tabela e Përmbajtjes

 1. Regjistrohu për një llogari të Shopify
 2. Instaloni aplikacione dropshipping
 3. Kërkoni për produktet që dëshironi
 4. Importoni produkte të zgjedhura në dyqanin tuaj
 5. Vendosja e dyqanit tuaj Shopify
 6. Përshtatja e dyqanit tuaj Shopify dropshipping
 7. Vendosja e pagesave
 8. Blerja e aplikacioneve dropshipping

Eksploroni Shopify

 • Vizitoni dhe Regjistrohuni në Shopify
 • Shihni të gjitha Temat e Shopify
 • Shembuj të faqes Shopify
 • Bleni planet dhe çmimet

Para se të filloni: Bëni Hulumtimin e Fjalës suaj

Theelësi i suksesit në dropshipping është të gjesh një vend fitimprurës. Para se të filloni ndërtimin e faqes tuaj, bëni disa hulumtime mbi atë se cilat mallra mund të jenë më të mirat për ju që të filloni. Për të menaxhuar këtë, kërkimi i fjalëve është i rëndësishëm.

Si një mënyrë e lirë (falas) për ta bërë këtë, përpiquni ta përdorni Planifikues i fjalëve Google dhe provoni produktet që po mendoni të shisni. Kjo do t’ju japë një vlerësim të nivelit të interesit në ato produkte.

Si një shembull i kësaj, shikoni imazhin më poshtë;

Kërkoni vëllimin në “laptopin e lojrave” në Google.

Ju mund të shihni nga ky kërkim themelor se cilat produkte kanë nivele më të larta interesi se të tjerët. Eksperimentoni me planifikuesin e fjalëve për të marrë një ide më të mirë të asaj që mund të jetë në gjendje të shesë më mirë.

Me këtë informacion, ju mund të shikoni për furnizuesit dropshipping të cilët ofrojnë çmimin më të mirë dhe procesin e besueshëm të përmbushjes.

Dropshipping në Shopify në 7 hapa të thjeshtë

1. Regjistrohuni për një llogari të Shopify

Bleni platformën e e-commerce - ndërtoni dhe rriteni biznesin tuaj në internet Regjistrimi për Shopify është kaq i thjeshtë gjithçka që ju nevojitet është një adresë e-mail (Vizitoni Shopify)

Regjistrimi i një llogarie në Shopify është falas. E tëra që ju duhet është një adresë e-mail për të konfirmuar llogarinë tuaj me të dhe ju mund të regjistroheni me ta. Asnjë kartë krediti ose një formë tjetër metodë pagese nuk është e nevojshme. Shopify u ofron të gjithë përdoruesve të rinj një provë 14-ditore në sistemin e tyre.

Kur bëni regjistrimin tuaj do t’ju duhet të jepni një emër së bashku me adresën tuaj të postës elektronike. Ky emër do të përdoret për të gjeneruar URL-në tuaj të dyqanit gjatë fazës së provës falas.

Sapo të bëhet kjo, Shopify do t’ju duhet emrin tuaj dhe detaje të tjera për trajtimin e pagesave. Shtë një formë e shkurtër për të mbushur kështu që mos u shqetësoni shumë për këtë.

Fillo Ketu > Klikoni për të regjistruar dhe për të krijuar një biznes Shopify dropshipping.

2: Instaloni Aplikacione të Dropshipping

Zgjidhni “Aplikacionet”, pastaj klikoni në “Vizitoni Shopify App Store”

Pasi të keni përfunduar procesin e regjistrimit, do të silleni në pultin e dyqanit tuaj. Nga këtu mund të filloni të shtoni produkte në faqen tuaj. Këtu hyn një nga pikat kryesore të Shopify për dropshipping: Blerja e Aplikacioneve.

Për dropshippers të reja, Shopify mund të jetë një burim i vetëm. Gjëja e parë që do të duhet të bëni është të drejtoheni tek Shopify Apps. Së pari klikoni në Aplikacione dhe më pas zgjidhni “Vizitoni Shopify App Store”. Pasi të jeni atje, bëni një kërkim për ‘Oblero‘.

Oberlo është një platformë dropshipping që do t’ju lejojë të lehtë kërkoni dhe shtoni produkte dropshipping në dyqanin tuaj. Pasi të keni kryer instalimin, mund të eksploroni produktet në të.

Ne po e përdorim Oblero në këtë shembull, por ka platforma të tjera dropshipping në dyqanin e aplikacionit Shopify që mund të përdorësh si dhe të tilla si Spocket dhe AliExpress. Ne do të flasim për ato më vonë në këtë artikull.

3. Kërkoni për produktet që dëshironi

Përdorimi i aplikacioneve dropshipping është aq i thjeshtë sa sikur të blini vetë në një sit të tregtisë elektronike. Së pari, zgjidhni kategorinë që dëshironi të shfletoni. Tjetra, rri pezull mbi artikullin për të cilin interesohesh dhe kliko tek “Shto në listën e importit”.

Pasi të keni shtuar të gjitha artikujt që dëshironi, klikoni në “Lista e importit” në shiritin e navigimit të pultit të Oblero. Nga atje, ju mund të rregulloni përshkrimet, kategoritë dhe detajet e tjera.

4. Importoni produkte të zgjedhura në uebfaqen tuaj

Zgjidhni kutinë e kontrollit dhe më pas klikoni në “Import për të ruajtur”, pasi të keni redaktuar detajet e produktit

Kur të jeni të kënaqur që gjërat janë ashtu siç dëshironi, zgjidhni kutinë në anën e sipërme të majtë të kutisë së produktit dhe më pas klikoni në “Import në dyqan”. Përsëriteni këtë për të gjitha produktet që keni zgjedhur më herët.

5. Vendosja e dyqanit tuaj të Shopify

Zgjidhni “Temat” dhe pastaj klikoni në “Eksploroni Temat Falas” ose “Dyqani i Tregtisë së Temave” për të zgjedhur një temë.

Tani që keni përgatitur të gjitha produktet që doni të shisni, është koha për të ngritur dyqanin tuaj. Mendoni për dyqanin tuaj Shopify si fytyrën e shitjes me pakicë. Howshtë sesi vizitorët tuaj të shfletojnë produktet që shesin dhe të zgjedhin artikujt që dëshirojnë të blejnë.

Për të maksimizuar shitjet tuaja, dyqani juaj duhet të kombinojë atraktivitetin me përdorueshmërinë dhe shpejtësinë. Mos u shqetësoni, Shopify ka modele të paracaktuara që mund të përdorni. Nëse ju pëlqen mund t’i përdorni “siç është”. Nëse preferoni diçka më personale, mund të përshtatni temën që zgjidhni.

Eksploroni më shumë veçori unike në lidhje me Shopify.

6. Përshtatja e dyqanit tuaj të Shopify Dropshipping

Ndërfaqja e personalizimit e Shopify është e lehtë për t’u përdorur

Personalizimet e Shopify personalizohen nga ajo temë që ju zgjidhni. Segmentet në dispozicion si parazgjedhje mund të aktivizohen ose çaktivizohen, ose madje mund të shtoni segmente të reja që dëshironi. Për të rregulluar këto seksione, është vetëm çështje e specifikimit të parametrave, si koleksioni i produkteve që dëshironi të shtoni në secilin seksion.

Në shiritin e majtë të navigimit është një listë e të gjitha segmenteve që janë aktivizuar në temë si parazgjedhje. Klikimi në cilindo nga ato pjesë ju lejon të specifikoni detaje siç është ajo koleksion i produkteve për të treguar atje, apo edhe sa rreshta ose kolona për tu shfaqur.

Nëse doni të çaktivizoni ndonjë prej atyre segmenteve të paravendosur, thjesht klikoni në ikonën e syrit dhe ai do të fshihet në faqen tuaj. Djathtas në fund të shiritit të majtë të navigimit është një mundësi që mund të klikoni mbi të shtoni një segment të ri. Duke klikuar mbi këtë do të hapni një menu të gjerë të artikujve nga të cilët mund të zgjidhni.

Kur të keni mbaruar, mbani mend të klikoni në ikonën “Ruaj”, edhe nëse nuk doni të publikoni dyqanin tuaj vetëm akoma.

Klikoni këtu për të parë më shumë tema Shopify.

Hapi 7. Vendosja e Pagesave

Tani që produktet tuaja janë zgjedhur dhe dyqani juaj është ngritur, ju duhet një mjet përmes të cilit mund të mbledhni pagesa nga klientët tuaj. Shopify punon me një numër të madh të përpunuesve të pagesave, kështu që ju të keni një gamë të gjerë zgjedhjesh.

Për të vendosur pagesa, klikoni në butonin ‘Cilësimet’ në këndin e poshtëm të majtë të pultit tuaj. Tjetra, zgjidhni “Ofruesit e Pagesave”. Si parazgjedhje, PayPal është metoda e aktivizuar, kështu që ju ose mund të rregulloni detajet e llogarisë tuaj atje ose të zgjidhni procesorë të tjerë të pagesave sipas rajonit.

Disa përpunues pagese si psh MOLpay do të kërkojë që të keni një llogari ekzistuese me ta, në mënyrë që t’i përdorni ato në faqen tuaj të Shopify. Edhe PayPal do t’ju kërkojë të keni një llogari tregtare, por ata do t’ju dërgojnë me email detaje për këtë më vonë.

Aplikacione të tjera të Dropshipping për të marrë në konsideratë

Më herët ne kemi përdorur Oberlo si një shembull të një aplikacioni dropshipping që mund të përdorni. Ajo ofron një katalog të gjerë produktesh dhe ka më shumë veçori nga sa kemi mbuluar deri më tani. Ka edhe të tjerë që mund t’i provoni, kështu që shikoni këtë listë;

1. Oberlo

Përveç sistemit tuaj të rregullt të shfletimit dhe shtimit, Oberlo ju lejon të gjeni me lehtësi produkte që janë në modë. Kjo ju jep një mënyrë të shpejtë për të mbajtur të freskëta linjat tuaja të produkteve dhe gjithmonë duke u ofruar klientëve tuaj pazaret më të mira në qytet.

Karakteristikat kryesore të Oberlo

 • 100% Falas
 • Ndjekja e porosive
 • Lejon personalizimin e produktit
 • Përditësimet e çmimeve automatike
 • Trajtimi i porosive me shumicë

Vizitoni Oberlo

2. Spocket

Spocket është një aplikacion dropshipping që punon me furnizuesit në të gjithë botën. Dihet më mirë në rajonet e SHBA dhe BE. Aplikacioni është i paketuar me karakteristika dhe u jep dropshippers një gamë të gjerë produktesh për të zgjedhur. Ju gjithashtu mund të rregulloni pikëpamjet e produktit tuaj përtej kategorisë dhe madje të specializoheni në zona të ngrohta siç janë artikujt me zbritje të lartë ose më shumë. Përdoruesit e prizave gjithashtu mund të përfitojnë nga shërbimet e tyre të mbështetjes së klientit 24/7.

Karakteristikat kryesore të Spocket

 • Zbritje të ngurta / çmime me shumicë
 • Përmbushje e lehtë
 • Urdhër shembulli
 • Ndjekja e produkteve në kohë reale
 • Përditësimet e inventarit automatik

Vizitoni Spocket

3. AliExpress

AliExpress pretendon të ofrojë marzhë fitimi dropshippers deri në 2,000 përqind. Edhe pse me qendër në Kinë, ajo ka shkuar globale dhe tani dërgon anembanë botës. Përdorimi i aplikacionit të tyre në Shopify është jashtëzakonisht i lehtë dhe hap qasje në gamën e produkteve të tyre shumë të gjerë për klientët tuaj kudo.

Karakteristikat kryesore të AliExpress

 • Redaktimi i produktit
 • Shitet me dyqane te shumta
 • Ndjekja e dërgesave automatike
 • Produkte pako për shitje
 • Zgjedhja e furnizuesit

Vizitoni AliExpress

Planet dhe Prmimet: Sa kushton kjo?

Siç mund të thoni deri më tani, shumë nga gjërat që ne kemi mbuluar këtu janë falas dhe mbulohen në koston e pajtimit tuaj Shopify. Aplikacionet si Oberlo, Spocket dhe AliExpress së bashku me qindra të tjerë janë falas (megjithëse disa vijnë me akuza).

Vetë Shopify vjen me çmime të ndryshme në varësi të nevojave të dyqanit tuaj. Realisht, shumë dropshippers më të vegjël ka të ngjarë të largohen me planin e tyre Basic Shopify i cili kushton 29 dollarë në muaj. Nëse dyqani juaj rritet dhe ju e keni nevojë për më shumë karakteristika, atëherë mund të jetë koha për të lëvizur lart.

Mësoni më shumë rreth planeve dhe çmimeve të Shopify.

Bottomline: A është e vlefshme për blerje për të hequr qafe?

Me një fjalë; PO. Shopify sjell aq shumë vlerë për dropshippers sa që me të vërtetë nuk ka asgjë për të dëshiruar në strukturën e tyre të çmimeve. Mos harroni, për çmimin që po paguani, po merrni gjithçka që ju nevojitet për të drejtuar një biznes në tregti elektronike.

Përveç kësaj, Shopify ka thjeshtuar kaq shumë gjëra që praktikisht kushdo mund ta përdorë sistemin e vet. Për sa kohë që keni ndonjë ide në lidhje me produktet që dëshironi të shisni dhe jeni të gatshëm të kaloni ca kohë për kërkime, është e vështirë të mos keni sukses në këtë platformë të shkëlqyer.

Ju mund të dëshironi të shikoni këto Udhëzuesit e Shopify ose marrin pjesë në Forumi i dropifyping i Shopify për të mësuar më shumë.

* Përkthimi: EN ID

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map