Si të ndërtoni një faqe interneti të portofolit të autorit

Si autor, ju jeni fytyra e markës suaj dhe një faqe interneti e portofolit të autorit ju prezanton me lexuesit e rinj, si dhe ju jep një kartë thirrjeje profesionale për klientët dhe botuesit e mundshëm. Sidoqoftë, si shkrimtar, me sa duket nuk dini aq shumë rreth kodimit të faqes në internet ose si t’i bashkoni ato.


Për fat të mirë, unë jam të dy një autor dhe një projektues në internet dhe unë do t’ju ndihmoj hap pas hapi se si mund të krijoni një uebfaqe të portofolit të autorit me lehtësi, më të lirë dhe t’ju jap detaje se çfarë të vendosni në portofolin tuaj për ndikimin maksimal. Dizajni më i mirë i faqes në internet për shkrimtarët është çdo gjë që tregon punën tuaj dhe ju si autor, pasi marka juaj është kush jeni dhe çfarë derdhni në artin tuaj.

Faqja e profilit të autorit tim në Amazon.com.

Pyetje: Pse keni nevojë për një portofol të autorit dixhital?

Ka rreth 45.200 shkrimtarë dhe autorë në Shtetet e Bashkuara, por vetëm 21% e autorëve të botuar me kohë të plotë e bëjnë jetën e tyre vetëm për të shkruar libra. Nëse dëshironi të konkurroni në botën shumë dixhitale të industrisë së sotme të botimeve, bëni një uebfaqe që kap vizitorët dhe i ktheni ato në lexues.

Nëse vetë-publikoni, faqja juaj e internetit shërben si pjesë e dyqanit tuaj të Internetit. Nëse i shesni librat tuaj përmes një botuesi, atëherë faqja juaj mund të jetë me natyrë më informuese. Faqja juaj tregon se kush jeni si person dhe pse i shkruani librat që bëni.

Sipas Statista: Në vitin 2018, ishin mbi 45.200 shkrimtarë dhe autorë që punojnë në Shtetet e Bashkuara 2018 – që është 10% më e lartë se shifra e regjistruar shtatë vjet më parë (40.930).

Pyetje: kindfarë lloji i faqes së internetit të portofolit të shkrimtarëve ju nevojitet?

Lloji i faqes që ju nevojitet varet shumë nga lloji i punës që bëni. Meqenëse shumë autorë të trillimeve plotësojnë të ardhurat e tyre duke punuar në projekte të pavarura, mund t’ju duhet një sit që pasqyron të dy palët e personalitetit tuaj të shkrimit.

Ka lloje të ndryshme të faqeve të internetit të shkrimtarëve, dhe ju mund të dëshironi të krijoni më shumë se një lloj për të arritur lexuesit ose klientët më të mundshëm.

 1. Një Blog Personal i thjeshtë
 2. Një Uebfaqe statike me informacione personale
 3. Profili i Shkrimtarit në Medium, Clippings.me, etj.
 4. Një faqe e mediave sociale

Në mënyrë ideale, listat e ndryshme funksionojnë së bashku, në mënyrë që të arrini sa më shumë njerëzit e mundshëm. Ju do të lidheni përsëri në blogun tuaj nga faqja juaj e mediave sociale duke postuar lidhje me artikuj të rinj dhe pjesë të lajmeve. Ju do të lidhni në mediat tuaja sociale në faqen tuaj të internetit duke shtuar lidhje në faqet e mediave sociale në faqet e faqes tuaj të internetit etj.

Opsione falas për të krijuar një faqe interneti shkrimtarësh

Nëse kryesisht shkruani në një kamare të vetme, atëherë me siguri mund të përdorni një dizajn më të thjeshtë për të treguar disa shembuj dhe të ofroni informacione se si të kontaktoni me ju. Ekzistojnë disa opsione falas dhe ndërtuesit në internet që mund t’i përdorni për të filluar, por këto kanë një numër kufizimesh dhe duhet të përdoren vetëm si një hendek ndalesë derisa të keni mundësi të ndërtoni një sit me porosi që tregon aftësitë tuaja unike si shkrimtar.

 • WordPress.com – WordPress ofron faqe interneti themelore, falas që mund të ndërtoni. Ju nuk do të jeni në gjendje të punoni në sfondin e faqes ose të bëni shumë personalizim me një faqe falas të WordPress, por mund t’ju marrë në internet dhe t’ju ndihmojë të merrni fjalën derisa të keni fondet shtesë për të ndërtuar një sit tuajin . Kjo është pa dyshim ndërtuesi më i mirë i faqes në internet për autorët sepse ka kaq shumë ndihmë të komunitetit me këtë softuer me burim të hapur.
 • Vendbanimi i shkrimtarit – Vendosni një portofol të thjeshtë në internet falas dhe më pas paguani 8,99 dollarë në muaj. Përsëri, ju jeni të kufizuar me atë që mund të bëni dhe se çmimi 9 dollarë në muaj shtohet gjatë vitit, kur lehtë mund të pritni faqen tuaj për më pak përmes një kompanie të lirë hosting.
 • Clippings.me – A doni thjesht një vend për të ndarë disa klipe të disa prej artikujve tuaj dhe për të tërhequr klientë të rinj? Clippings.me ju lejon të ngarkoni 10 klipe falas dhe më pas tarifoni një tarifë të vogël mujore për çdo gjë mbi këtë.
 • Contently – Vendosni një portofol falas online dhe merrni para klientëve në sit. Kjo platformë është ndoshta më e përshtatshme për shkrimtarët e pavarur jo-fiction, por ju gjithashtu mund të ndajnë disa nga trillimet tuaja dhe përpjekjen për të marrë koncerte fantazmë.

Mos harroni, ju mund të dëshironi të shtoni një faqe në internet statike dhe blog në një moment, gjithashtu, por këto janë fillestarët e shkëlqyeshëm.

Si të ndërtoni Uebfaqen e Portofolit të Shkrimtarit tuaj

Zgjidhja falas në internet e mësipërme duhet të përdoret mbi baza të përkohshme ose përveç një zgjidhjeje më të personalizuar. Nuk do të kushtojë shumë kohë ose para për të ngritur portofolin tuaj në internet dhe për të theksuar shkrimin tuaj. Në fakt, ju do të shpenzoni shumë më pak duke marrë ndonjë pritje të përbashkët dhe ndërtimin e një faqe WordPress sesa tarifat vjetore të kompanive siç është Wix. Unë jam në procesin e lëvizjes së faqes së një miku të familjes në një server tani sepse Wix u dërgoi atyre një faturë që nuk mund ta justifikojnë për vitin e ardhshëm. Sheshi i hapësirës dhe ndërmarrje të ngjashme ngarkojnë çmime të larta pa ofruar të njëjtat përfitime që do të përfitoni nga paketa juaj e pritjes përmes një kompanie pritëse.

Nëse ky është uebfaqja juaj e parë ose nuk e keni krijuar një të tillë brenda një kohe, mund të pyesni veten se nga duhet të filloni. Këtu janë hapat që duhet të ndiqni:

Hapat për të ndërtuar një uebfaqe autori

 • Hapi # 1: Merrni një domen
 • Hapi # 2: Zgjidh një ndërtues të sitit / sitit
 • Hapi # 3: Mblidhni elemente për faqen tuaj
 • Hapi # 4: Krijoni një Uebfaqe autori duke përdorur WordPress
 • Shembuj të faqeve të internetit të shkrimtarëve

Mjetet e rekomanduara

Zbulimi: BuildThis.io merr tarifa referimi nga mjetet e listuara në këtë uebfaqe. Por, opinionet bazohen në përvojën tonë dhe jo në sa paguajnë ato. Ne përqëndrohemi të ndihmojmë bizneset e vogla dhe individët për të krijuar faqe interneti si biznes. Ju lutemi mbështesni punën tonë dhe mësoni më shumë në zbulimin tonë të fituar.

1. Merrni një emër domain

Filloni duke zgjedhur një emër domain. Për mua, emri im është mjaft unik, kështu që unë kam qenë në gjendje të përdorin LoriSoard.com. Sidoqoftë, nëse emri juaj është Smith ose Johnson, ju mund të gjeni që emri juaj i domain është marrë tashmë. Në atë rast, mund të provoni të shtoni fjalën “autor” ose duke përdorur shtesën .author. Disa kompani pritëse regjistrojnë emrin e domenit tuaj përmes paketave të tyre, kështu që kontrolloni që përpara se të regjistroheni, por GoDaddy është një zgjedhje popullore për regjistrim. Ka shumë shërbime të regjistrave të domain atje, kështu që zgjidhni një që ka kuptim për ju.

2. Zgjidhni një ndërtues / ndërtues në internet

Ekzistojnë disa ndërmarrje pritëse për bizneset e vogla ose ndërtuesit e faqeve të internetit që janë të lira dhe ofrojnë shumë zhurmë për kokën tuaj. Këto janë ndërmarrjet më të mira të pritjes në internet për shkrimtarët ose ndonjë pronar biznesi të vogël. Ata gjithashtu kanë shërbim të shkëlqyeshëm për klientët dhe janë të hapur për krijimin e faqeve në internet.

A2 Hosting

Faqja kryesore e hostimit A2 (kliko për të vizituar)

Kjo është kompani që unë përdor aktualisht dhe shërbimi i tyre për klientët ka qenë i shkëlqyeshëm. Unë e konsideroj veten një zhvillues më me përvojë të uebit, por ka disa gjëra që thjesht nuk i di dhe ato janë gjithmonë të lumtur që më drejtojnë përmes çështjeve teknike. Ata gjithashtu ofrojnë disa mësime të hollësishme dhe ato janë shumë të besueshme dhe të shpejta.

Ju mund të merrni një uebfaqe të përbashkët pritjeje për pak sa 2.96 dollarë në muaj. Nuk jeni i sigurt se si të trajtoni instalimin dhe menaxhimin e WordPress? Ju mund të merrni një sit të menaxhuar për rreth 9.78 dollarë në muaj. Për autorët e rinj, pa shumë përvojë në ndërtimin e faqeve të internetit, WordPress Hosting 1-faqesh i A2 për më pak se 9.78 dollarë në muaj është opsioni juaj më i mirë (çmimi ndryshon sipas afatit të kontratës dhe duhet të paguani paraprakisht për të marrë çmimet më të mira ). Kjo paketë mbulon një sit të vetëm dhe ruajtje të pakufizuar.

Më shumë rreth asaj se si të vendosni portofolin tuaj të WordPress më poshtë në hapin # 4.

Vizitoni A2 Hosting

Weebly

Ndërtues i faqes weebly (klikoni për të vizituar)

Weebly është një ndërtues faqesh në internet sesa një kompani pritëse. Ju përdorni tema të integruara dhe pastaj tërhiqni dhe lëshoni imazhe dhe informacione në ndërtues për të krijuar faqen e internetit tuaj të portofolit. Weebly është shumë i lehtë për t’u përdorur dhe përmban disa shabllone për portofolet, si dhe veçori të dyqaneve online, në mënyrë që të shisni librat tuaj nëse dëshironi. Sajti përdor inteligjencën artificiale (AI) për t’ju folur përmes procesit të ndërtimit të një portofoli të thjeshtë.

Autorët duhet të marrin në konsideratë Planin e Lidhjes për 5 dollarë në muaj sepse ata marrin një emër domain falas, të cilin ata mund ta lidhin në faqen e tyre. Nëse planifikoni të shisni libra përmes faqes tuaj, atëherë do t’ju duhet Pro Plan në mënyrë që të krijoni një dyqan në internet dhe të mbledhni pagesa. Pro shkon 12 dollarë në muaj. Të gjitha çmimet ose kur paguani për një vit më parë.

Mësoni më shumë rreth Weebly në përmbledhjen e Jason.

Vizitoni Weebly

Pritja për lëvizje

Faqja kryesore e faqeve të mbajtjes në lëvizje (kliko për të vizituar)

InMotion Hosting është një kompani tjetër pritëse që ofron një larmi paketash dhe çmimesh shumë të arsyeshme. Mund të shkoni me planet e tyre të hostimit të WordPress dhe ato madje ofrojnë BoldGrid, i cili është një ndërtues faqesh tërheqëse dhe tërheqëse. Ende ka një kurbë të vogël të të mësuarit për të kuptuar se si të ndërtohet një portofol me BoldGrid por është një sistem shumë intuitiv.

Disa nga tiparet që merrni me paketat e tyre përfshijnë një emër domain falas, 40 GB hapësirë ​​ruajtjeje SSD për vetëm 5,99 $ në muaj dhe SSL falas. Paketa më e mirë për autorët është paketa e menaxhuar e WordPress që përmban WP-1000. Nëse prisni nën 20,000 vizitorë në muaj, kjo faqe duhet të plotësojë lehtësisht nevojat tuaja. Ju merrni një emër domain falas dhe një faqe në internet për çmimin prej 6.99 $ në muaj.

Vizitoni InMotion

Hostinger

Faqja kryesore e hostingerit (kliko për të vizituar)

Hostinger bën listën tonë sepse ato ofrojnë mundësi të tilla të lira për pronarët ose autorët e faqes në internet për herë të parë me një buxhet të ngushtë. Siç u përmend më parë, shumica e shkrimtarëve duhet të plotësojnë të ardhurat e tyre në një farë mënyre. Ndoshta nuk keni shumë para për të shpenzuar për krijimin e një portofoli në internet, përveç nëse emri juaj është Steven King dhe atëherë botuesi juaj ka të ngjarë ta komisionojë atë për ju.

Hostinger gjithashtu ofron një ndërtues të shpejtë të faqes në internet për ata pa shumë teknikë. Ju do të ecni nëpër hapa, të tilla si zgjedhja e një plani të pritjes për më pak se 99 cent në muaj dhe krijimin e një faqe interneti themelore duke zgjedhur nga disa tema të parainstaluara dhe të ngarkoni imazhet dhe informacionin tuaj. Sajti është goxha intuitiv, por mund t’ju duhet t’u referoheni manualeve të tyre këtu dhe atje.

Ata pa shumë njohuri teknike si do të bënin mirë me planin e vetëm të përbashkët të ndërtuesve të faqes së internetit të përbashkët për ndërtimin e 0,99 cent për muaj me 100 GB bandwidth dhe një platformë të lehtë për ndërtimin e faqes në internet ku mund të tërhiqni dhe lëshoni imazhe dhe tekst..

Vizitoni Hostinger

3. Mblidhni elemente që i duhen faqes tuaj të autorit

Pavarësisht nëse shkoni me një ndërtues të kutive të faqes ose përdorni një platformë si WordPress ose madje krijoni një faqe HTML, ekzistojnë disa elementë që çdo site autori duhet të jetë plotësisht efektiv.

 • Kuptimi i audiencës – Sigurohuni që ta kuptoni audiencën tuaj të synuar. Nëse shkruani romanca historike, audienca juaj është krejt ndryshe sesa nëse shkruani fiction shkencor. Nëse shkruani artikuj jo-fiction, audienca juaj është përsëri e ndryshme.
 • Persona të blerësit – Krijoni personazhe blerës bazuar në audiencën tuaj të lexuesve të ndryshëm, kështu që ju të kuptoni me kë po flisni përmes faqes tuaj.
 • Logo – Ju duhet një logo e një lloji, edhe nëse është vetëm emri juaj i autorit në një skenar të zbukuruar. Logoja juaj komunikon se kush jeni si shkrimtar. Trajtoni punën tuaj me shkrim si një biznes dhe e markoni atë. Këtu janë logot tona falas që mund të shkarkoni.
 • Rreth faqes – Njerëzit duhet të kuptojnë se kush jeni dhe pse shkruani atë që bëni. Mendoni për autorët e famshëm që njihni, siç është Steven King. Ka të ngjarë të dini detaje rreth jetës tuaj.
 • Faqja e librave – Ju duhet një faqe për të renditur të gjithë librat tuaj. Edhe nëse i vendosni në faqen tuaj, siç kam bërë, duhet të përfshini më shumë detaje në faqet e produktit / librit individual.
 • Thirrje për veprim – actionfarë veprimi dëshironi të ndërmarrin përdoruesit kur zbresin në faqen tuaj? Nëse thjesht dëshironi që ata të regjistrohen në listën tuaj të postave në mënyrë që të vazhdoni t’i tregtoni ata, atëherë përqendrohuni në formulimin, vendosjen dhe shkallën e konvertimit të CTA tuaj.

4. Krijoni një uebfaqe autori duke përdorur WordPress

Personalisht, më pëlqen të përdor WordPress për uebfaqen time të portofolit të autorit. Unë mendoj se ofron fleksibilitetin më të madh dhe unë mund të krijoj një blog me pjesën e portofolit të faqes time, duke ofruar azhurnime kur jam me nxitim pa kaluar shumë kohë duke krijuar faqe. Në fakt, WordPress është aq e popullarizuar sa që përdoret nga 34% e faqeve të internetit në Internet.

Faqja ime është përshtatur pak me një sfond unik dhe disa elementë të tjerë që nuk do t’i zbuloni nga kutia. Mund të shtoni veçori unike nga duke përdorur opsionin tuaj personal CSS ose mund të punësoni dikë për të shkulur temën tuaj pasi të jetë përfunduar. Unë do t’ju përshkoj hapat e përdorimit të WordPress për të krijuar faqen e internetit të portofolit tuaj të autorëve.

Hapi 1. Instaloni WordPress

Unë përdor A2 Hosting, i cili vjen me ControlPanel. Shtimi i WordPress në faqen tuaj përmes ControlPanel është shumë e thjeshtë. Nëse ndiheni të humbur pasi të keni lexuar nëpër këto udhëzime, mund të paguani gjithashtu për WordPress të menaxhuar dhe ta vendosni serverin ta instalojë atë për ju. Unë premtoj se është e lehtë, megjithatë.

Navigoni në panelin tuaj të kontrollit dhe zgjidhni instaluesin WordPress (W brenda një rrethi blu).

Kur faqja ngarkohet, zgjidhni butonin blu që lexon “Instaloni Tani”.

Këshilla themelore për konfigurimin

Zgjidhni URL-në tuaj të instalimit. Nëse dëshironi që siti në dosjen tuaj rrënjësore të jetë i imi (www.lorisoard.com), atëherë thjesht shënoni në yourdomain.com. Nëse dëshironi që ajo të jetë në një nën-dosje ose direkt, thjesht emërtojeni ashtu siç dëshironi të shfaqet. shembull:

yourdomain.com/writing.

Kjo funksionon mirë nëse keni një uebfaqe biznesi dhe dëshironi të shtoni një portofol për punën tuaj si autor.

Nën Cilësimet e sitit, zgjidhni emrin e faqes tuaj dhe një përshkrim. Nëse nuk jeni akoma të sigurt, mund të futeni në pultin e WordPress nën cilësimet dhe ta ndryshoni këtë informacion më vonë.

Për llogarinë tuaj të administratorit, zgjidhni një emër përdoruesi që do të mbani mend dhe një fjalëkalim të komplikuar. Ju gjithashtu duhet të vendosni një email të administratorit. Disa njerëz rekomandojnë të vendosni emailin tuaj të internetit këtu, si psh [email i mbrojtur] Problemi që kam gjetur me këtë është se nëse faqja juaj bëhet e hakuar ose shkon poshtë, atëherë është e vështirë të përdorni qasje në email. Unë përdor një email nga një server tjetër për këtë, por zgjedhja është e juaja. Ka përparësi për të përdorur një email të njëjtë me domain, siç është njohja e përdoruesit.

Serveri im më lejon të zgjedh disa shtojca për t’u parainstaluar, siç janë Kufizoni përpjekjet e hyrjes dhe Redaktori klasik. Unë zakonisht i zgjedh të dyja ato.

Pasi të keni zgjedhur opsionet tuaja, sigurohuni që të keni shkruar emrin dhe fjalëkalimin tuaj të administratorit në një vend të sigurt dhe të klikoni butonin blu “Instaloni”.

Ju duhet t’ju jepet adresa për të hyrë në pultin tuaj WP. Në mënyrë tipike, është

yourdomain.com/wp-admin.

Hapi # 2. Siguroni faqen tuaj

Mos u vononi në këtë hap tjetër. Ju duhet të siguroni menjëherë faqen tuaj si marrja e një certifikate SSL dhe instalimi i shtojcave thelbësore të sigurisë.

Njerëzit pëlqejnë të hakojnë në faqet e internetit të WordPress. Faqet e WordPress përbëjnë 90% e të gjithë përmbajtjes së hakuar sitet e sistemit të menaxhimit (CMS). Një arsye është për shkak të dështimit në azhurnimin e shtojcave dhe temave. Sidoqoftë, WordPress ka dobësi të tjera, të cilat duhet t’i adresoni menjëherë pasi të instaloni programin me burim të hapur në faqen tuaj. Në minimum, duhet të instaloni shtojcat e mëposhtme:

 • Siguria e fjalëve – Kjo vendos një mur zjarri dhe parandalon sulmet brutale të forcës. Sigurisht, ka shumë plugins të tillë. Kjo është ajo që kam gjetur se funksionon mirë, por mund ta përdorni cilindo që të ketë më shumë kuptim për ju.
 • Fshih WP-në time – Kjo hyrje për panelin tuaj WP të yourdomain.com/wp-admin? Të gjithë e dinë atë. Ju mund ta ndryshoni atë faqe hyrje me këtë shtojcë dhe ta bëni më të vështirë për hakerat që të futen.

Autentifikimi i sigurisë së WordPress (çelësat SALT) kodon informacionin që përdorni për t’u loguar në faqen tuaj. Ju mund të ndiheni të pasigurt për ndryshimin e çelësave SALT sepse mendoni se keni nevojë për kod dhe mund t’i ndryshoni ato manualisht përmes një skedari wp-config.php.

Për fat të mirë, ekziston një mënyrë më e lehtë për t’i ndryshuar ato për ata pa njohuri të kodifikimit. Ju thjesht shtoni Trazues kripe plugin dhe mund ta vendosni për të ndryshuar çelësat çdo javë ose muaj, bazuar në preferencat tuaja të sigurisë. Vendoseni dhe harroni atë.

Për të instaluar Salt Shaker, shkoni te pulti juaj, shtojcat, shtoni të reja dhe kërkoni Salt Shaker. Klikoni instaluar dhe aktivizoni.

Pasi të jetë instaluar, klikoni në “Cilësimet” nën listën e shtojcave Salt Shaker. Zgjidhni kutinë e zgjedhjes dhe më pas vendosni ndryshimet për preferencën tuaj (ditore, javore, mujore). Klikoni në butonin “Ndrysho tani”. Nëse provoni një shtojcë për siguri dhe e urreni atë, thjesht fshini atë dhe shtoni diçka ndryshe. Gjëja e shkëlqyeshme për WP si një platformë në internet është se ju keni qasje në një shumëllojshmëri të gjerë të shtojcave dhe mënyrave për të rregulluar faqen tuaj.

Hapi # 3. Gjeni temën e duhur të faqes në internet

Gjetja vetëm e temës së duhur për portofolin tuaj në internet nuk është e lehtë. Unë në të vërtetë e bleva temën me të cilën jam dashur, sepse më pëlqyen disa nga tiparet dhe paraqitja e saj. Ju gjithashtu mund të punësoni dikë për të krijuar një temë me porosi ose të përdorni ndonjë nga shumë temat e portofolit falas në dispozicion.

Filloni duke studiuar faqet e internetit të autorëve dhe duke parë se çfarë ju pëlqen dhe nuk ju pëlqen në lidhje me portofolet e tyre.

Pasi të keni një ide për veçoritë që ju dëshironi, lundroni tek skedari i paraqitjeve në anën e majtë të panelit tuaj WP dhe klikoni “Shto temë” dhe më pas renditni sipas veçorive për të gjetur tema të mundshme që mund të dëshironi të përdorni. Klikoni në “Aplikoni Filtrat”.

Ju mund të rafinoni më tej opsionet tuaja duke shtypur termat e kërkimit siç janë “shkrimtar,””libra,”Ose”portofol.”

Këtu janë disa tema interesante që zbulova se mund të dëshironi të merrni parasysh:

Blogu i shkrimtarëve VW

demonstrim & detalet

Faqja e ndalimit të autorit

demonstrim & detalet

Një faqe Portofoli

demonstrim & detalet

Këto janë vetëm disa tema për të zgjedhur. Ka qindra tema në dispozicion. Edhe pse po ndërtoni një portofol, sigurisht që nuk do të duhet t’i përmbaheni një teme portofoli. Ju mund të zgjidhni nga temat falas të tregtisë elektronike nëse ato janë të përshtatshme. Theelësi është në përmbajtjen që shtoni.

Hapi # 4. Ndërtoni faqet tuaja dhe bibliotekën e mediave

Pasi të keni zgjedhur një temë, është koha të vendosni se cilat faqe dëshironi dhe të shtoni në bibliotekën tuaj të mediave duke shtuar kopertinat e librave dhe imazhet e tjera. Ka disa mënyra se si të shtoni libra në faqen tuaj.

Shtoni libra si faqe me një imazh të paraqitur që është kopertina juaj dhe një përshkrim dhe blini lidhje në secilën faqe. Pastaj mund t’i vendosni faqet në navigacionin tuaj, si artikuj nën menu ose t’i shtoni ato në zonat e përmbajtjes.

Përdorni postimet tuaja vetëm për njoftimet e librave dhe vendosni faqen tuaj si një blog, kështu që lëshimet e reja shfaqen në faqen e parë. Ju mund të ndryshoni atë që përdoruesit e faqes së uljes shohin nën Temat / Përshtatni ose Cilësimet / Leximi. Ju ose mund të zgjidhni “Postimet tuaja të fundit”, të cilat do të hedhin poshtë postimet tuaja të fundit në faqen kryesore të faqes tuaj ose mund të zgjidhni “Një faqe statike” dhe të zgjidhni një faqe që keni krijuar për të shërbyer si faqja fillestare e faqes tuaj..

Nëse nuk e keni mendjen të studioni një shtojcë të re dhe të mësoni se si ta përdorni, mund të përdorni gjithashtu një shtojcë blerjeje dhe të shesni libra direkt duke përdorur WooCommerce ose një shtesë të ngjashme.

Hapi # 5. Kontrolloni për gabime

Pasi të keni vendosur faqen tuaj të vendosni mënyrën si dëshironi, duhet ta kontrolloni me kujdes për gabime. Me siguri keni dëgjuar të gjitha fjalët për përvojën e përdoruesit (UX) dhe se si një përvojë e keqe i largon klientët. Lidhje që nuk punojnë, forma që nuk dërgohen dhe 404 gabime irritojnë përdoruesit.

Kaloni kohë duke testuar çdo lidhje në faqen tuaj. Paraqisni secilën formë për tu siguruar që të arrijë në fundin tuaj dhe përdoruesi të marrë një mesazh konfirmimi. Testoni procesin tuaj të porositjes për t’u siguruar që gjithçka shkon mirë.

Ju gjithashtu duhet të instaloni kontrollues i lidhjeve të thyera për tu siguruar që nuk do të shërbeni për gabime në të ardhmen.

Sigurohuni që faqja juaj të jetë miqësore me celularin. rreth 73% e njerëzve do të futen në Internet vetëm përmes telefonave të mençur të tyre deri në vitin 2025. Nëse faqja juaj nuk është miqësore me celularin, ka shumë të ngjarë që tashmë do të keni munguar në një numër të anëtarëve të audiencës që nuk përdorin kompjuterë ndonjëherë. Përsëri, ekziston një shtojcë që mund të ndihmojë që faqja juaj të jetë më miqësore për celularin, por gjithashtu duhet të zgjidhni përgjegjës në filtrat tuaj pasi të kërkoni një temë në radhë të parë. Temat si Njëzet e Shtatëmbëdhjetë dhe Njëzet Nëntëmbëdhjetë janë krijuar tashmë me një qasje të parë mobile.

Shembull i faqes së internetit të shkrimtarëve të përgjegjshëmShembull: Ja si duket faqja ime në pajisjet e lëvizshme. Vini re sesi ekzistojnë të gjithë elementët, por ato shtrihen pak më tej në faqe për ekranin më të vogël dhe ato janë të kufizuara në një lëshim të fundit në një kohë ose në një postim në blog në një kohë. Teksti dhe imazhet e faqes ndryshojnë në madhësi për pajisjet e lëvizshme, duke mbetur ende të lexueshme, por duke u zvogëluar në madhësi.

Hapi # 6. (Përmirësimi në të ardhmen) Punoni dikë për të shkulur faqen tuaj

Pasi të keni bërë gjithçka mund të bëni, bëni një hap prapa dhe shikoni se çfarë mund të mungojë. A dëshironi që sfondi të ishte transparent, por nuk mund ta kuptoni kodin e zakonshëm CSS për ta bërë atë? Meqenëse keni bërë pjesën më të madhe të punës së vështirë, nuk duhet të kushtojë shumë për të punësuar një programues për të rregulluar disa çështje të vogla për ju. Ju mund të transferoni burime nga vetëm pjesë të punës në të cilat nuk jeni komode duke përfunduar ose të punësoni kontraktues të ndryshëm për detyra për të cilat janë ekspertë në.

Më mirë akoma, pyesni këdo që punësoni të shpjegojë se çfarë bënë që të mund të mësoni dhe shpresojmë ta rregulloni atë herën tjetër. Ju gjithashtu mund të gjeni shumë informacion në internet në lidhje me tema më të njohura, siç janë njëzet e gjashtëmbëdhjetë dhe njëzet e shtatëmbëdhjetë. Këtu janë disa burime që përmbajnë disa nga personalizimet më të njohura për njëzet e gjashtëmbëdhjetë dhe njëzet e shtatëmbëdhjetë:

 • Njëzet Gjashtëmbëdhjetë Forum Mbështetje – Forumi zyrtar i WordPress.org për ndihmë me Njëzet Gjashtëmbëdhjetë Temë. Shfletoni përmes postimeve ose bëni një pyetje tuajin.
 • Njëzet e Shtatëmbëdhjetë Forum Mbështetjeje – Gjithashtu në WordPress.org, një listë e pyetjeve të zgjidhura më parë dhe një forum i mbushur me ekspertë se si ta përdorni temën dhe ta rregulloni atë për nevojat tuaja.
 • Forumet e WordPress – Shkoni te forumet e WordPress për pyetje të përgjithshme ose bëni pyetje për personalizimin e CSS në dosje. Ju gjithashtu mund të kërkoni në temë dhe të shihni nëse pyetja juaj tashmë është bërë dhe zgjidhur. Ky forum mbulon më shumë tema sesa vetëm një të vetme.
 • Kinsta – Nëse nuk keni frikë të gërmoni në skedarët e temës suaj dhe të ndryshoni fletën tuaj të stilit tuaj, ky udhëzues ofron disa këshilla për të personalizuar me të vërtetë njëzet-tema. Moderatori është gjithashtu i mirë për t’iu përgjigjur pyetjeve që lexuesit mund të kenë, prandaj sigurohuni që të lexoni përmes komenteve dhe të bëni pyetje që mund të keni.
 • Të Gjitha Rreth Basic – Ka disa personalizime tipike që përdoruesit pyesin përsëri për kohën dhe kohën. Ky udhëzues kalon nëpër disa nga çështjet që njerëzit shohin me temën Njëzet e Shtatëmbëdhjetë, të tilla si lartësia e kokës në faqen kryesore, heqja e titullit të faqes dhe hendeku që rezulton dhe heqja e mesazhit “Krenarisht Mundësuar nga WordPress”.

Sa më shumë të punoni me WordPress, aq më shumë do ta kuptoni atë dhe do të jeni në gjendje të bëni kutime të vogla qoftë përmes kodimit ose përmes shtojcave që e kthejnë portofolin tuaj në diçka shumë personale dhe të personalizuar..

Krijimi i një uebfaqe autori nuk është diçka që ndodh brenda natës, por diçka që ndërton me kalimin e kohës.

Shembuj të faqeve të internetit të shkrimtarëve të mëdhenj

Janet Dekan

Uebfaqja e portofolit të Janet DeanUebfaqja e portofolit të Janet Dean

Janet Dean është një autor frymëzues i vendosur në Indiana. Ajo shkruan për Linjën e Frymëzuar nga Dashuria e Harlequin. Uebfaqja e saj është një shembull i mirë i një portofoli autori sepse rendit librat e saj më të fundit ndërsa tregon akoma pak për autorin. Vizitorët mund të shohin të gjitha librat e saj në portofolin e saj në lidhjen “libra” dhe gjithashtu të përdorin fotografi të saj në ngjarje të ndryshme. Një gjë që më pëlqen veçanërisht në lidhje me këtë faqe është seksioni i saj i drejtuar posaçërisht drejt mediave.

Shkëndijat e Nikollës

Uebfaqja e portofolit të Nicholas SparksUebfaqja e portofolit të Nicholas Sparks

Autori Nicholas Sparks përdor faqen e tij të portofolit të autorit për të përqendruar në botimin e tij të fundit dhe fton vizitorët në “Porosit Tani” me një buton për një veprim. Sidoqoftë, ndërsa përdoruesi lëviz poshtë, ata do të shohin faqe shtesë ku mund të lundrojnë, të tilla si lidhje me histori dhe punë të tjera. Ju gjithashtu mund të azhurnoheni rreth ngjarjeve dhe lajmeve të autorit. Një shfaqje shfaqet pasi të keni qenë në faqe për një kohë të shkurtër, duke ju ftuar të regjistroheni në listën e tij të postës.

Dekan Koontz

Uebfaqja e portofolit të Dean KoontzUebfaqja e portofolit të Dean Koontz

Autori i dyshimit Dean Koontz është një bestseller i New York Times. Ai bën disa gjëra interesante me portofolin e tij të autorit. Së pari, ju shikoni kapakët e librave në serinë e tij të fundit të shtruara horizontalisht në krye të faqes. Atëherë, nëse rri pezull mbi kartonin e navigimit për libra, do të të japësh një numër opsionesh, varësisht se për cilën nga seritë e tij ju interesojnë më shumë, të tilla si Jane Hawk ose një mundësi për të tërhequr të gjitha librat e tij menjëherë. Lundrimi është shumë intuitiv dhe plotëson nevojat e segmenteve të ndryshme të audiencës së tij.

Emily Winfield Martin

Uebfaqja e portofolit të Emily Winfield MartinUebfaqja e portofolit të Emily Winfield Martin

Uebfaqja e Emily Winfield Martin është ndoshta një nga portofolet më interesante atje. Ajo është autore e fëmijëve, por edhe një artiste. Kur fillimisht zbarkoni në faqen e saj fillestare, nuk përshëndeteni me kapakët e librave, por imazhet e artit të saj. Ju duhet të lundroni në faqen e saj Libra për të parë informacionin mbi librat e saj. Edhe dyqani i saj në internet shpërthen në të dy anët e punës së saj, me hyrje në artin e saj ose në librat e fëmijëve të saj.

Merrni Fjalën

Tani që keni krijuar një portofol të bukur, një-për-një-lloj, për të nënvizuar shkrimin tuaj, është koha për ta nxjerrë fjalën. Tregojuni të gjithë familjes dhe miqve tuaj dhe kërkoni që ata të ndajnë adresën tuaj të internetit në llogaritë e tyre në median sociale. Vendosni adresën tuaj të internetit në kartat e biznesit, në nënshkrimin tuaj me email dhe ndani atë në reklama. Bashkohuni me autorë të tjerë dhe ndani faqet e internetit të njëri-tjetrit në gazetat tuaja.

Do gjë e vogël që ju mund të bëni për të marrë fjalën ndihmon në krijimin e interesit në faqen tuaj dhe në librat tuaj. Përfundimisht, qëndroni një shans ta shndërroni atë në një biznes. Ju keni ndërtuar një faqe të mrekullueshme shkrimtarësh – tani është koha ta ndajmë atë me botën.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map