Si të filloni një Blog Udhëtimi me WordPress dhe Të Bëni Para

A doni të bëheni një sipërmarrës udhëtimesh dhe të mbështesni veten dhe familjen tuaj me të ardhurat e blogut tuaj?


i madh!

Por mos hidheni për të ngritur blogun tuaj të udhëtimit WordPress ende.

Së pari, ju duhet të krijoni një mendim biznesi drejt blogut tuaj të udhëtimit.

Para se të regjistroheni një përvojë të vetme të udhëtimit, duhet të jeni në gjendje të shpjegoni se çfarë janë të ndryshme në lidhje me blogun tuaj të udhëtimit. Ju gjithashtu duhet të jeni në gjendje të identifikoni njerëzit me të cilët po përpiqeni të lidheni.

Një mënyrë tjetër për ta thënë këtë është:

Ju duhet të zgjidhni një kamare.

Në këtë udhëzues, unë do t’ju tregoj se si të filloni një blog udhëtimesh me WordPress dhe të fitoni para nga ai.

Le të fillojmë.

lundrim

 • Hapi # 1: Përgatitja e blogut tuaj të udhëtimit: Domain & web hosting
 • Hapi # 2: Zgjidhni një temë të shkëlqyer të udhëtimit WordPress
 • Hapi # 3: Zgjidhni shtojcën e duhur të blogut të udhëtimit WordPress
 • Bëni strategji parash # 1: Shkrim i pavarur
 • Bëni strategji parash # 2: Përmbajtje e sponsorizuar
 • Bëni strategji parash # 3: Marketingu i Filialit
 • Më shumë burime

Lista Tools 

Shpalosja e FTC: BuildThis merr tarifa referimi nga mjetet e listuara në këtë uebfaqe. Por, opinionet bazohen në përvojën tonë dhe jo në sa paguajnë ato. Ne përqëndrohemi të ndihmojmë bizneset e vogla dhe individët për të krijuar faqe interneti si biznes. Ju lutemi mbështesni punën tonë dhe mësoni më shumë në zbulimin tonë të fituar.

Zgjedhja e ngrohtë e duhur

Përzgjedhja e një kamare do t’ju ndihmojë të dalloheni nga mijëra bloget e tjera të udhëtimit. Do të bëjë të mundur tërheqjen e një auditori të synuar me lazer, i cili ka të njëjtat interesa si ju. Rëndësia e zgjedhjes së një ngrohtë të blog-ut të udhëtimit

Shumica e blogjeve të udhëtimit nuk arrijnë të fitojnë para sepse nuk ngjiten në një vend të ngrohtë. Shpesh bloge të tilla përfundojnë si projekte anësore … ose thjesht disa revista të rastësishme të udhëtimit në internet.

Këto bloge nuk kanë një propozim me vlerë unike ose një audiencë të synuar.

Nëse po kërkoni vetëm të krijoni një ditar udhëtimesh në internet, nuk ka asnjë problem nëse nuk i keni këto. Por nëse doni të bëni të ardhura me kohë të plotë nga blogu juaj, duhet të zgjidhni një kamare.

Fillimi i një blog udhëtimi – Shembuj të jetës reale 

Monica nga The Hack Travel shpjegon:

Për fat të keq, “Blogging Travel” është një kamare e ngopur, kështu që nëse doni ta bëni atë, ju duhet të synoni ngrohtë tuaj edhe më tej në një zonë më specifike të udhëtimit.

Mendoni për kombinimin e dy kamareve të tilla si:

 • Udhëtimi + moda
 • Udhëtim + gatim
 • Udhëtimi + fëmijë
 • Udhëtimi + hotelet e rishikimit të butikut
 • Udhëtim + palestër
 • Udhëtimi + banjë
 • Udhëtim + festivale

Në thelb, Monica po sugjeron të klubojë pasionin tuaj për udhëtime me një tjetër nga pasionet tuaja për të krijuar një kamare ultra specifike.

Karakteristikat e faqes së blogut të Monica-s dukshëm po udhëtojnë. Sidoqoftë, ajo synon njerëzit që kanë punë me orar të plotë dhe janë në kërkim të planifikimit të udhëtimeve të fundjavës. Pra, ngrohtë e saj është fundjava + udhëtimi.

Faqja e saj për mua thotë - Travel Hack ka të bëjë me pushimet e fundjavës dhe aventurat e përballueshme.Faqja e Monikës për mua thotë: “Hack Travel është gjithçka për pushimet e fundjavës dhe aventurat e përballueshme.”

Unë e di se ideja e kombinimit të dy kamareve do të duket pak e çuditshme në fillim, por ka shumë bloge të suksesshme të udhëtimit që e kanë bërë këtë.

Merrni për shembull, Kafshimi i UdhëtimitBlogun.

Në The Blog Travel, blogerja Rachelle Lucas kombinon ushqimin me udhëtimet.

the-udhëtimit-kafshojBlog-u i Rachelle thotë: “Mirësevini në Travel Bite, një blog ushqimesh dhe udhëtimesh për frymëzimin e pushimeve aktive të kuzhinës!”

Ashtu si Monica dhe Rachelle, edhe ju, duhet të kaloni nga të qenit udhëtar në një lloj të veçantë të një udhëtari (bloger).

Pra, si të krijoni një blog udhëtimesh?

Mendoni jashtë kutisë.

udhëton-e treshe-berlin

Mendoni për ndërthurjen e dy kamareve.

Për shembull, ju mund të specializoheni në mbulimin e festave të udhëtimit.

Edhe më mirë, ju mund të specializoheni në mbulimin e festave të ushqimit. Ose mbase festa gay.

Një shembull super i suksesshëm i një specializimi të tillë në një kamare është ai i blogerit të udhëtimit Adam nga Udhëtimet e Ademit (imazhi i duhur).

Nëse ideja e mësipërme e trurit nuk ju ndihmon, përdorni disa sugjerime nga Jessica nga Udhëtime globale për vajza:

 • Udhëtimi për buxhet
 • Udhëtimi i vetëm
 • Udhëtimi për femra
 • Fotografia e udhëtimit
 • Udhëtimi me aventura
 • Udhëtim luksoz
 • Udhëtimi rreth botës
 • Udhëtimi për punë
 • Destinacionet e ushqimit
 • Destinacionet muzikore
 • Udhëtimi jashtë rrugës
 • Udhëzuesit e qytetit ose të vendit

Ndoshta po pyesni veten:

“A nuk do ta kufizoj audiencën time të arritur duke iu përmbajtur kamareve? Në fund të fundit, unë i dua të gjitha llojet dhe format e udhëtimit? “

Epo, përgjigjja është: JO.

Ju nuk do të.

Ndërsa zgjedhja e një kamare ju detyron të kujdeseni për një segment të ngushtë në audiencën e gjerë të dashur për udhëtimet, është gjithashtu mënyra e vetme për t’u lidhur fort me këtë segment dhe për t’u bërë burimi i tyre i duhur kur ata planifikojnë udhëtimet e tyre.

Pasi të lidheni me një vend të adhuruesve të udhëtimit, ata do të blejnë gjëra bazuar në rekomandimin tuaj. Ata ju besojnë kur ju rekomandoni:

 • Ingranazhet e udhëtimit
 • Paketat e turneut
 • Hotels
 • restorante
 • Fluturimet

Sa më shumë që këta përdorues t’i besojnë rekomandimeve tuaja, aq më i lartë do të jetë potenciali i të ardhurave tuaja.

Kështu që përpara se të kaloni në fazën e konfigurimit të blogut, merrni një minutë dhe plotësoni modelin e mëposhtëm:

Unë jam një bloger udhëtimesh që mbulon ___________ udhëtimin. Unë dua të lidhem me njerëz që _____________.

Me këtë, ju jeni gati të filloni të punoni në blogun tuaj të udhëtimit WordPress. Le të shohim tani një proces të thjeshtë me 3 hapa për të ndërtuar një blog udhëtimesh me WordPress.

Si të filloni një blog të udhëtimit – Udhëzuesi hap pas hapi

Hapi # 1: Merrni faqen në internet dhe drejtimin me një emër domain dhe pritje

Ju mund ta emërtoni blogun tuaj çfarëdo që dëshironi, por është më mirë të shmangni terma si vagabond, udhëtar, aventureske, udhëtim dhe më shumë sepse tregu është plot me blog me emra që përmbajnë këto terma.

Një zgjidhje e thjeshtë është të përdorni emrin tuaj si emër domaini të faqes tuaj.

Ku ta regjistroni emrin e domain?

Pasi të keni regjistruar zero në një emër, shkoni në Namecheap dhe regjistrohuni. Namecheap është një nga regjistruesit më të mirë të emrave të domain që ofrojnë çmime konkurruese dhe disa mbështetje të shkëlqyera të klientit.

Cili shërbim pritës për t’u përdorur?

Pas emrit të domain-it, do të duhet të blini një web hosting. unë e kam shqyrtoi më shumë se 50 kompani pritëse në WHSR. Bazuar në këtë, për nevojat tuaja, unë do t’ju rekomandoj të shkoni me të Pritja për lëvizje, SiteGround (primi pritës), ose eHost (zgjedhja e buxhetit).

Këta hostë të uebit ofrojnë mbajtje të menaxhuar të WordPress dhe kujdesuni për çështje të tilla si azhurnimet e faqes dhe mirëmbajtja dhe kopjet rezervë.

Kjo do të çlirojë gjithë kohën tuaj për të punuar në përmbajtjen tuaj.

Për më tepër, planet e tyre fillestare (në eHost) janë jashtëzakonisht kosto-efektive duke filluar me pak sa 2.75 $ / muaj.

Hapi # 2: Zgjidhni një temë të shkëlqyer të udhëtimit WordPress

Pasi të keni zgjedhur një emër domain dhe host, hapi juaj tjetër është të zgjidhni një temë WordPress për blogun tuaj të udhëtimit.

Temat Falas WordPress

Këtu janë dy tema të shkëlqyera falas me të cilat mund të filloni me:

Minimalja

Do ta quaj lehtësisht Minimal një nga temat më të menduara dhe të ekuilibruara falas të WordPress.

Ka një tipografi të pastër dhe përmban një rrëshqitës të bukur për faqe. ’Shtë gjithashtu i përgjegjshëm, që do të thotë se duket shumë mirë edhe në tablet dhe pajisjet mobile.

Minimalist vjen i mbushur me disa pajisje shtesë shumë të dobishme si widget e postimeve të fundit, widget-i i postimeve të njohura, widget-i i autorit bio, si dhe widget e lidhjeve në media sociale.

Nëse ju duhet të bëni punën e instalimit dhe vendosjes së këtyre pajisjeve në një mënyrë që ka kuptim, do të kalonit me lehtësi shumë orë. Kjo temë i përdor këto pajisje widget dhe i ka secilën nga këto në vendet e përsosura.

Gjithashtu, ekzistojnë dy menu, kështu që ju keni më shumë kontroll mbi navigimin e faqes tuaj.

Ka shumë të ngjarë që kur të instaloni versionin falas të kësaj teme, do t’ju pëlqejë aq shumë sa të dëshironi të azhurnoni në versionin pro.

Versioni pro kushton 59,00 dollarë dhe vjen me 6 paraqitje të bukura të faqeve përveç disa veçorive të tjera pro.

minimaledemonstrim & detalet

nomad

Tema e Nomad WordPress është një tjetër mundësi e bukur për t’u marrë në konsideratë.

Sshtë i përgjegjshëm dhe përmban një rrëshqitës të shkëlqyeshëm në faqen kryesore. Ai gjithashtu ka deri në 4 artikuj të paraqitur pikërisht nën rrëshqitësin.

Më pëlqen sigurimi i listës së reklamës në kokën e temës. Mund ta përdorni për të promovuar oferta nga partnerët tuaj.

Gjithashtu, ajo ka një zonë të zgjeruar që mund të përdorni për të ofruar informacion shtesë për lexuesin tuaj.

nomaddemonstrim & detalet

Temat e paguara të WordPress

Për më tepër, temat e mësipërme falas, këtu janë 3 temat e paguara për shqyrtimin tuaj:

Kam pasur një kohë të vështirë për të gjetur temat e mëposhtme, dhe kjo jo sepse nuk ka shumë tema të mira të blogut të udhëtimit WordPress, por sepse ka shumë mënyra. Dhe zgjedhja e asaj që godet ekuilibrin e duhur midis modelimit dhe përdorshmërisë është mjaft detyrë.

Shpresoj të ju pëlqejnë zgjedhjet e mëposhtme:

Udhetimi

Udhëtimi është një temë e mrekullueshme e blogut të udhëtimit që vjen e mbushur me një ndërtues të fuqishëm të faqeve.

Ndërtuesi i faqes së Udhëtimit ju lejon të zgjidhni një nga faqosjet e faqeve të inbuilt dhe të shtoni elemente të projektimit nga biblioteka e ndërtuesit për të hartuar faqe të bukura të faqes në internet brenda disa orësh.

Kjo temë mbështet WooCommerce dhe ka një faqe dyqanesh elegante. Ju mund ta përdorni këtë për të shitur prodhimet tuaja ose produktet e anëtarëve tuaj.

Një tjetër tipar interesant i kësaj teme është se ju lejon të planifikoni kopje rezervë. Pra, tema automatikisht do të marrë një kopje rezervë të përmbajtjes tuaj në ditët kur ditët ose datat kur vendosni.

Karakteristika rezervë ju kursen nevojën për të instaluar ose blerë një shtojcë të veçantë për marrjen e kopjeve rezervë.

Rreth botësdemonstrim & detalet

Kostoja me 59 dollarë. Themefurnace gjithashtu ju lejon të provoni përzënë temën përpara se të blini. Thjesht vizitoni Zona e TestLabs, regjistrohuni dhe mund të përdorni temën në mjedisin e provës së ofruesit.

Travelop

Tema e Travelop është një blog i bukur udhëtimi WordPress që përdor shumë hapësirë ​​të bardhë.

Dizajni i saj është i lehtë në sy dhe ndihmon lexuesin të përqëndrohet vetëm në përmbajtje.

Travelop vjen me 3 faqosje në blog: murature, listë, rrjet. Ju gjithashtu merrni 3 stile header. Kam kontrolluar demonstrimin dhe të gjitha faqosjet e blogut duken të shkëlqyera.

Nëse nuk ju pëlqejnë temat me gjerësi të plotë, mund të zgjidhni opsionin e paraqitjes me kuti. Ju gjithashtu mund të poziciononi shiritin anësor ashtu si ju pëlqen.

Kur mendoj nga këndvështrimi i një bloger, nuk do të kërkoja më shumë se sa ofron kjo temë.

Sigurisht, nuk vjen me këmbanat dhe zhurmat e temave që kanë ndërtues faqesh dhe të gjitha, por nuk do të të duash gjithmonë për atë sherr.

travelopdemonstrim & detalet

Nëse ju pëlqen minimalizmi, një tjetër temë që duhet të shikoni është EightyDays nga Temat e Greta. Kostoja me 45 dollarë.

Lotshtë shumë si Travelop, por ka një ndjenjë shumë të zjarrtë për të, falë gjithë hapësirës së bardhë. Ju mund të vidhni TightyDays për $ 40.

hermes

Kjo temë udhëtimi WordPress do t’ju mahnitë! Kur të shikoni temën, do të shihni më shumë se 39 paraqitje. Vetëm këto demonstrime tregojnë se sa fleksibël mund të jetë Hermesi.

Ju mund të përdorni Hermes për të krijuar çdo lloj blogu udhëtimesh dhe ta bëni atë të duket po aq i zënë ose aq minimalist sa ju pëlqen.

Ju gjithashtu merrni një ndërtues faqesh, kështu që ju mund të hartoni paraqitjet e personalizuara nga e para.

hermesdemonstrim & detalet

3 tipare që e bëjnë këtë temë një mundësi të shkëlqyeshme për një blog udhëtimi me koston e 49 dollarëve.

Tipari # 1. Provizion për të pranuar listat e paguara përmes Dorëzimit Wiloke

Paraqitja Wiloke bën të mundur që një përdorues të regjistrohet për një llogari në faqen tuaj dhe të paraqesë përmbajtje në lidhje me shërbimet ose produktet e tyre.

Kështu që, ju mund ta përdorni këtë shtojcë për të lejuar reklamuesit si shitës të ingranazheve të udhëtimit, mbajtës të bujtinës, agjensi udhëtimi, shërbime transporti për të shkruar përmbajtje që paraqesin shërbimet e tyre dhe t’i ngarkoni ato për botim.

Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të fituar para nga një blog udhëtimi (ne do të diskutojmë më shumë në pjesën tjetër).

Tipari # 2. Një widget i bukur vlerësimi

Kur ndjek një vend, ndjekësit tuaj besojnë se vlerësimet dhe rekomandimet tuaja. Dhe një vegël e bukur vlerësimesh është gjithçka që ju nevojitet për të nxitur vlerësimet tuaja. Hermes e ke mbuluar këtu.

Ju madje mund t’i lini lexuesit tuaj të kontribuojnë vlerësimet e tyre për produktet që diskutoni në faqen tuaj. Kjo mund të shtojë shumë prova sociale në kritikat tuaja.

Tipari # 3. Një widget elegant i sondazhit

Edhe botuesit kryesorë përdorin sondazhet për të angazhuar lexuesit. Hermes vjen me një widget të thjeshtë sondazhi që mund të përdorni për të shtuar sondazhet në çdo pjesë të faqes tuaj.

Hapi # 3: Zgjidhni shtojcat e duhura të blogut të udhëtimit WordPress

Nuk ka asnjë shtojcë speciale që shton funksionalitet specifik për udhëtime në një sit të WordPress. Por këtu janë disa rekomandime që do të ndihmojnë në përmirësimin e SEO-s së blogut tuaj dhe përvojës së përgjithshme të përdoruesit të tij.

SEO nga Yoast

Kjo shtojcë WordPress ju ndihmon të zgjedhni përmbajtjen tuaj për fjalët kyçe të synuara.

Përveç kësaj veçorie thelbësore, SEO nga Yoast ju lejon të krijoni hartën e faqes tuaj të blogut (dhe t’ia dorëzoni atë Google). Ju dhe gjithashtu përdorni SEO nga Yoast për të paraqitur blogun tuaj në motorët e ndryshëm të kërkimit – kjo veçori do t’ju ndihmojë në marrjen e indeksimit të shpejtë të blogut tuaj.

demonstrim & detalet

WC Total Cache

Cache Total Cache ndihmon në optimizimin e performancës së një siti. Kryesisht, është një shtojcë cache që shërben për një kopje të ruajtur të vizitorëve të faqes suaj të internetit.

Një kopje e memorizuar është ajo ku të gjithë elementët statikë (si koka dhe shirita anësor) janë para-ngarkuar dhe vetëm përmbajtja që ndryshon ngarkohet në mënyrë dinamike.

Më tej, Cache Total Cache përmirëson kohën e ngarkimit të një siti nga minifikimi i skedarit dhe kompresimi.

demonstrim & detalet

Bashkëpunëtorë të etur

Bashkëpunëtorët e etur ju ndihmojnë të zbukuroni lidhjet tuaja partnere.

Kështu që ju mund të merrni një lidhje të shëmtuar si http://mywebsite.com?refid=1235374374, dhe ta ktheni atë në http://mywebsite.com/go/product -name /.

demonstrim & detalet

Si të fitoni para me bloget e udhëtimit

Pasi blog-u juaj funksional të jetë gati dhe të jeni gati me disa përmbajtje në të, duhet të filloni me disa nga taktikat e mëposhtme të fitimit të parave.

Shumë blogerë gabojnë të mendojnë, “Oh, më lër të arrij në shenjën e vizitorëve X / muaj dhe më pas do të filloj të fitoj para nga blogu.”

Nuk ka përdorim të vërtetë të pritjes. Mund të filloni nga 1 DITA.

Le të shohim mënyrat e ndryshme që një blog udhëtimi bën para.

Së pari vijnë të ardhurat që nuk janë në para, por:

Sponsorizime udhëtimi ose këshilla shtypi.

Kur kompanitë sponsorizojnë udhëtimin tuaj, ato mbulojnë shpenzimet tuaja kryesore të udhëtimit. Dhe si kthim i kësaj, ju pritet të paraqitni produktin ose shërbimin e sponsorit në blogun tuaj.

Sponzorime të tilla të udhëtimit zakonisht përfshijnë strehimin, transportin dhe ndonjë gjë interesante.

Mundohuni të kërkoni sponsorizime udhëtimesh sa më shpejt të jetë e mundur.

Hapi i parë këtu është të identifikoni bizneset që ‘mbështesin’ blogerët.

Bloggeri i udhëtimit, Julie Smith nga Drive On the Left e jep këtë të shkëlqyeshme këshillë për të gjetur sponsorizues për udhëtimet tuaja.

Ajo tregon se fraza e kërkimit që blogerët e udhëtimit përdorin për të gjetur biznese të tilla është:

“Të gjitha opinionet janë blogu im” [Niche] “

Siç mund ta kuptoni, kjo është një mohim që zakonisht shkruhet në fund të një përmbledhjeje.

Pra, duke kërkuar këtë frazë kyçe, po kërkoni për bloget në kamare tuaj që kanë postuar komente. Ekziston një shans shumë i madh që ky përmbledhje të jetë nga një udhëtim i sponsorizuar.

Për shembull, nëse do të shkruaja një blog udhëtimi që përfshin Kuala Lumpur, versioni im i frazës së kërkimit do të ishte:

“Të gjitha mendimet janë blogu im” Kuala Lumpur “

Rezultatet e kërkimit janë bloge të udhëtimit që kanë mbuluar Kuala Lumpur.

Tjetra, Jules sugjeron të lexoni këto bloge dhe të kërkoni fjali si: “Faleminderit për Hotel xx që më mbështetën për vizitën time …”

Pamja e mëposhtme tregon një nga rezultatet e kërkimit. Kërkova fjalën “mbështetje” dhe gjeta hotelin që mbështeste blogerët e udhëtimit.

Malajzia-ushqim-blog

Aty e keni, një hotel që mbështet blogerët e udhëtimit për akomodim.

Po kështu, ju duhet të gjeni biznese të tilla dhe t’i arrini ato. Lexoni postimin e plotë të Julie-s (është më e mira që mund të gjeja për këtë qëllim).

Gjithashtu, disa bloge të udhëtimit kanë një faqe të kaluar sponsorizimesh ku mund të gjeni bizneset që mbështetën ato bloge. Udhëtimet e Udhëtimeve e ndan listën e saj me shumë mirësjellje.

Kështu që kjo na sjell tek metodat e tjera të fitimit të parave.

Fitimi i parave # 1: Shkrim i pavarur

Unë u çudita kur pashë që shumë blogerë udhëtimesh ofrojnë shërbime të pavarura për të shkruar.

Por atëherë kuptova që blogerët e udhëtimit janë krijuesit më të mirë të përmbajtjes për mijëra biznese dhe agjensi udhëtimesh.

Bloggeri i udhëtimit Bryan Richards bën një shuma e konsiderueshme nga të ardhurat e tij nga shkrimi i pavarur.

udhëtimit-blog-të ardhura

Dhe nëse mendoni se vetëm blogerët e rinj ofrojnë shkrim të pavarur, gaboni. Edhe bloget e krijuara të udhëtimit ofrojnë këtë shërbim.

Thrifty Nomads, një blog i njohur për udhëtarët me një buxhet, nuk jep vetëm shkrim të pavarur por edhe shërbime të pavarura fotografie.

Shkrimi i pavarur është një mënyrë e thjeshtë për të fituar para nëse fillimisht keni nevojë për mbështetje. Ju mund të dërgoni terrene në bizneset e udhëtimit dhe të ofroni të shkruani për to. Këto të ardhura mund t’ju ndihmojnë derisa të rriten kanalet e tua të tjera me të ardhura pasive.

por:

Kur shkoni për këtë metodë të fitimit të parave, ekuilibri midis punës së klientit dhe blogut tuaj personal, ose mund të përfundoni të shkruani vetëm për klientët tuaj, dhe blog-u juaj do të injorohet.

Për të filluar marrjen e koncerteve për shkrim të pavarur, shtoni një faqe ‘Më Punëso’ në blogun tuaj të udhëtimit të WordPress.

Regjistrohuni për kursin e shkrimit të pavarur të Elna Cain: Shkruajeni Rrugën Tuaj në 1k. Nëse keni mjete, merrni edhe versionin pro. Unë njoh mjaft shkrimtarë të pavarur që kanë përfituar prej tij.

Fitimi i parave # 2: Përmbajtja e sponsorizuar

Blog-et e udhëtimit janë një nga ato pak pikat ku lexuesit pranojnë me lehtësi përmbajtjen e sponsorizuar. Në shumicën e bazave të tjera, lexuesit dyshojnë kur një bloger poston përmbajtje të sponsorizuar.

Në përmbajtjen e sponsorizuar, ju ngarkoni biznesin e udhëtimit të shkruani në lidhje me produktet dhe shërbimet e tyre në blogun tuaj. Shumica e blogjeve të udhëtimit ngarkojnë një tarifë të sheshtë për një përmbajtje të tillë.

Kur sapo po filloni, do të duhet të gjeni biznese të tilla dhe t’u dërgoni atyre gropa të ftohta. Kur i dërgoni me email, sigurohuni që të keni një lidhje me manualin tuaj të reklamave.

Disa blogerë udhëtimesh i vënë në dispozicion lirisht komplet e tyre të reklamimit në faqen e tyre, ndërsa të tjerët kërkojnë sponsorët e mundshëm të kërkojnë.

Në varësi të preferencës suaj, ose publikoni këto informacione direkt në një faqe të quajtur, “Punoni me ne” ose përmendni në të që një sponsor mund t’ju dërgojë me email për të hyrë në komplet.

Blogger Udhëtimi Vicky nga VickyFlipFlop e ka ngarkuar komplet reklamimi direkt në faqen e saj të WordPress.

Ndërsa ajo nuk jep normat e sponsorizimeve të ndryshme ose përmbajtjes së sponsorizuar, ajo jep shumë informacion në lidhje me blogun e saj.

Paketa e saj e reklamave e Vicky është aq e gjallë sa blogu i saj dhe në të, ajo nxjerr në pah bukur:

 • Karakteristikat e blogut
 • Statistikat e shikimit të faqes
 • Statistika për vijimin e saj social

(Oh dhe BTW, ju mund të shihni nga faqja e shërbimeve të Vicky që ajo gjithashtu ofron shërbime të shkrimit, shkrimit të kopjeve dhe redaktimeve të pavarura.)

Fitimi i parave # 3: Miratoni produktet që përdorni përmes marketingut të filialeve

Burimi i tretë i rëndësishëm i të ardhurave për një blog udhëtimi janë të ardhurat nga komisionet e shitjes së filialeve.

Ju mund të rishikoni çdo produkt që ndjekësit tuaj të blogut do ta konsiderojnë të dobishëm. Mund edhe të jetë një llak i neveritshëm kundër mushkonjave!

Blogs Pro Udhëtimesh rekomandon të shikoni portalet e mëposhtme për gjetjen e produkteve / shërbimeve për të miratuar:

 • Amazona
 • Bookit.com
 • Booking.com
 • eBay
 • Expedia
 • Hotels.com
 • iTunes
 • Udhëtimi STA
 • TripAdvisor
 • Wotif

Para se të aplikoni për të qenë bashkëpunëtor në këto site, shtoni shumë përmbajtje në faqen tuaj. Aplikimi për këto programe të bashkëpunimit pa një faqe të ngjeshur në kërkim mund të rezultojë që kërkesa juaj të mos pranohet.

Ka shumë metoda të tjera të fitimit të parave në internet (ne kemi diskutuar 20 të tjerë këtu) Por mos harroni se shumica e të ardhurave tuaja do të vijnë nga 3-4 nga kanalet tuaja të fitimit të parave. Prandaj përqendrohuni në zhvillimin e parë.

Gërmimi më i thellë: Kurse për Blogging Udhëtimi

Ka disa kurse shumë të hollësishme të programeve të udhëtimit, të cilat janë krijuar nga blogerë të suksesshëm të udhëtimit. Këta janë blogerët që bëjnë një të ardhur me gjashtë shifra nga bloget e tyre.

Nëse ndiqni hartat e rrugëve që tregojnë këto kurse, do të rikuperoni shumë shpejt tarifën tuaj të kursit. Këtu janë dy kurse të shkëlqyera për shqyrtimin tuaj:

1. Suksesi i Blogut të Udhëtimit

Suksesi i Blogut të Udhëtimit është kursi më i popullarizuar dhe i detajuar në Blogging. E drejta nga metodat e fitimit të parave dhe vendosja e blogut tuaj deri në ofrimin e shërbimeve të shkrimit të pavarur, këtë kurs ju ka mbuluar.

Detajet e kursit / Kostot: 447 dollarë

2. Biznesi i Blogimit të Udhëtimit

nomade-blog-kurs

Matthew Kepnes – themeluesi i blogut të vlerësuar me çmime Nomadic Matt – e ka krijuar këtë kurs. Ai premton të mentorojë dhe partnerë me ju në çdo hap të udhëtimit tuaj në blog.

Ju mund të shihni modulet e kursit më poshtë:

 • Design Tutorials – Mësoni se çfarë e bën të bukur një faqe interneti
 • Marrja e vëmendjes së mediave – Si të shfaqeni në internet dhe në shtyp
 • Tutoriale të SEO – Mësoni se si të zotëroni Google
 • Këshilla për Suksesin në Median Sociale – Rriteni më poshtë? Nga dita e 1
 • Mbështetje Teknike – Merrni saktë konfigurimin e blogut tuaj
 • Tutoriale për Branding – Si të zgjidhni një emër të paharrueshëm
 • Krijimi i produkteve – Bëni gjëra që njerëzit do të duan të blejnë
 • Blogging Vizitor – Përfaqësohuni në bloge të tjera, më të mëdha
 • Librat e rekomanduar – Biografi dhe libra për marketing dhe strategji që ndryshuan biznesin tim
 • Intervista me ekspertë – 10+ orë intervista ekskluzive me mendjet më të ndritura në internet
 • Tutoriale për Buletinet – Si t’i angazhoni lexuesit tuaj
 • Strategjitë e marketingut – Si të filloni dhe përfitoni nga blogu juaj
 • Webinar interaktiv – Webinare mujore me ndikim të lartë
 • Grupi privat në Facebook – Një komunitet i qindra njerëzve me mendje të njëjtë
 • Studime të Rastit – Katër blogerë të tjerë të suksesshëm të udhëtimit

Detajet e kursit / Kostot: 297 $ (3 pagesa mujore prej 99 $)

Fillimi i një blog udhëtimi – duke e përfunduar atë…

Pra, kjo është gjithë ndihma që ju nevojitet për të krijuar një blog të shkëlqyeshëm të udhëtimit WordPress dhe për të fituar para.

Mënyra më e mirë për të mësuar në lidhje me modelin e biznesit të blogjeve të udhëtimit është të lexoni raportet e të ardhurave nga bloget e tjera të udhëtimit (si kjo, kjo, kjo, kjo, dhe kjo).

Me këtë, ju uroj shumë fat me blogun tuaj të udhëtimit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map