Si të filloni një Blog të Ushqimit me WordPress

Kështu që ju keni vendosur të bëni një jetesë me kohë të plotë me një blog ushqimi?


Mbresëlënës!

Ju e dini… shumë bloge që fitojnë të ardhura me 6 shifra sot u ndërtuan të gjithë nga dikush si ju, me asgjë tjetër përveç një pasioni të paepur për ngrohtësinë e tyre.

Dhe jam i emocionuar që po hidhni hapin tuaj të parë sot. Pra, le të fillojmë.

lundrim

 • Hapi # 1: Vendosni llojin tuaj të blogut të ushqimit
 • Hapi # 2: Emri i domainit, mbajtja në internet dhe krijuesi i faqes
 • Hapi # 3: Temat dhe shtojcat e blogjeve të ushqimit të WordPress
 • Hapi # 4: Marrja e blogut tuaj të ushqimit jashtë terrenit
 • Si për të fituar para Blogging ushqim – një plan i pamend

Lista Tools 

Shpalosja e FTC: BuildThis merr tarifa referimi nga mjetet e listuara në këtë uebfaqe. Por, opinionet bazohen në përvojën tonë dhe jo në sa paguajnë ato. Ne përqëndrohemi të ndihmojmë bizneset e vogla dhe individët për të krijuar faqe interneti si biznes. Ju lutemi mbështesni punën tonë dhe mësoni më shumë në zbulimin tonë të fituar.

Si të filloni një Blog të Ushqimit

Hapi 1 – Vendosni se çfarë lloji të blog-ut ushqimor dëshironi të filloni

Fillimi i një blogu ushqimor është i lehtë, por të vendosësh se çfarë të shkruash është e vështirë.

Tema e blogut të ushqimit, në përgjithësi, është shumë e gjerë.

Gjithmonë është më mirë të ngushtoni temat tuaja në disa kamare ku mund të përqendroheni. Ju duhet ta merrni seriozisht blogun tuaj të ushqimit si një biznes i vërtetë. Karakteristikat që ju mund të merrni parasysh janë të gatshme, gluten, gluten, karb, vegan, ose gatim i kursyer.

Ose, ju mund të specializoheni në llojin e gatimit për bloget tuaja të ushqimit si pjekja në skarë, pjekja ose pjekja.

Hapi 2 – Zgjidhni një emër domain, host, dhe një ndërtues faqesh 

Pasi të vendosni mbi ngrohtësinë e blogut tuaj të ushqimit, këtu janë 3 gjërat që ju nevojiten për të filluar:

 1. Një emër domain
 2. Një pritje
 3. Një ndërtues faqesh

Së pari vjen emri i domain. E thënë thjesht, emri juaj i domain është adresa juaj e internetit.

Shumë njerëz shqetësojnë rreth përdorimit të ‘fjalëve kyçe’ në emrin e domain, në mënyrë që Google ta shfaqë atë në krye për kur përdoruesit i kërkojnë ato fjalë kyçe.

Sidoqoftë, prania e fjalës në emrin e domain nuk ndikon më në algoritmin e motorit të kërkimit.

Pra, nëse doni të hapni një blog në lidhje me ushqimin paleo, nuk keni pse ta quani blogun tuaj paleofood.com. Të paktën, duke bërë kështu nuk do t’ju japë ndonjë pikë brownie SEO.

Thënë kjo, varet plotësisht nga ju se çfarë lloji të një emri domain zgjidhni.

Gjithashtu, duhet të dini që është në rregull të filloni një blog ushqimor dhe të përdorni emrin tuaj si emrin e domain. Pra, nëse jeni Jane Doe, është në rregull të telefononi blogun tuaj të ushqimit JaneDeo.com.

Në atë mënyrë, do të keni kthime më të larta në planin afatgjatë sepse, pas një kohe, do të bëheni një markë e njohur në kamare tuaj. Ju gjithashtu mund të bëheni ndikues.

Një shembull i shkëlqyeshëm i një marke të tillë personale është influencuesi i mbështetjes së klientit, Shep Hyken. Ai mund ta ketë quajtur lehtësisht blogun e tij, “customersupportadvice.com”.

Ju e merrni idenë, apo jo?

Mirë.

Pasi të keni zgjedhur një emër domain, mund të përdorni një shërbim të regjistruesit të emrave të domain si Namecheap për ta rezervuar atë. Ose, ju gjithashtu mund ta blini atë nga ofruesi juaj i pritjes nëse ofrojnë një të tillë. (Shumë prej tyre madje japin fusha falas me plane vjetore.)

Pasi të keni marrë emrin e domain, duhet të gjeni një host të besueshëm për ta bërë faqen tuaj të gjallë.

Ka shumë hoste në internet për të zgjedhur, dhe shumë prej tyre vijnë me paketa të menaxhuara të WordPress gjithashtu. Dallimi në mes të një llogarie normale të WordPress hosting dhe një llogari të menaxhuar të WordPress-it është se në këtë të fundit, ofruesit e pritjes së hostit kujdesen për sigurinë e faqes tuaj dhe e mban faqen tuaj të azhurnuar me versionin e fundit të WordPress.

Më poshtë, unë jam duke rekomanduar katër ofruesit e pritjes miqësor ndaj klientit. (Unë po e lidh secilin opsion me rishikimin e tij të hollësishëm nga blogu im tjetër që është i përqendruar në hostet në internet.)

 • iPage – Zgjedhja ime # 1 e Buxhetit të Pritjes, e përshtatshme për të porsaardhurit.
 • eHost – Një tjetër zgjedhje për newbies; miqësor dhe i dashur.
 • SiteGround – Zgjedhje Premium hostimi me mbështetje të mirë të klientit.
 • InMotion Hosting – host shumë i besueshëm në internet, shtëpi e BuildThis.io.

Pritësit në internet mund të jenë po aq të lirë sa 1.99 $ / muaj dhe po aq të kushtueshëm sa 29 $ / muaj. Mos ngurroni të filloni faqen tuaj të internetit me një plan të nivelit të hyrjes dhe më pas paguani më shumë ndërsa rritet trafiku juaj.

Me hostin e uebit dhe emrin e domain-it, gjëja tjetër që ju duhet të zgjidhni është një platformë për ndërtimin e faqes tuaj – ose krijuesit të faqes. Në këtë tutorial, ne jemi duke paracaktuar me WordPress CMS (më shumë)
në ndërtuesin e faqes këtu.)

Vetë-pritur vs WordPress.com

Fuqitë e WordPress 31.8% të Internetit dhe ekziston një ndryshim midis WordPress.org dhe WordPress.com. Mënyra më e lehtë për të kuptuar ndryshimin midis një vetë-pritur dhe një llogari WordPress.com është të shikoni se si URL-të tuaj do të duken me secilin.

yourfoodblog.wordpress.com

ose

yourfoodblog.com

E para është një uebfaqe që është pritur lirshëm me WordPress.com. Natyrisht, WordPress është e markës në të gjithë atë.

E dyta – yourfoodblog.com – është një faqe në internet e vetë-organizuar që është e pavarur në kuptimin e vërtetë.

Një uebsajt që është pritur lirshëm me faqen e internetit të WordPress.com është për ju nëse:

 • Ju jeni VETEM një bloger hobiist
 • Ju nuk dëshironi të… ose nuk jeni serioz në lidhje me jetesën në internet
 • Ju nuk interesoheni për markën tuaj personale
 • Ju jeni të kënaqur me opsionet e ndryshme kufizuese si asnjë mbështetje për shtojcat dhe të tjerët
 • Ju nuk doni të shesni reklama në faqen tuaj (të paktën jo derisa të bëheni një uebfaqe me trafik të lartë)

Nëse nuk është kështu, shkoni në një faqe në internet WordPress të vetë-pritur. Duke vepruar kështu do t’ju lejojë të përfitoni nga mijëra tema dhe shtesa të WordPress
(si falas, ashtu edhe me pagesa) dhe ndërtoni një faqe në internet që mund ta drejtoni dhe ta shkallëzoni.

Me këtë, të gjitha logjistikat janë jashtë funksionit.

Tani jeni gati për të filluar ndërtimin e blogut tuaj. Për këtë, ju do të keni nevojë për një temë dhe disa shtojca.

Hapi 3 – Zgjidh temat më të mira të blog-ut për ushqimin WordPress

Meqenëse sapo filloni me blogun tuaj, dhe sepse do të jetë diku para se të fillojë të fitoni para për ju, është mirë të filloni me një temë falas.

Temat Falas

Këtu janë tre tema falas të ushqimit WordPress që mund të zgjidhni nga:

Dyad

Dyaddemonstrim & detalet

Dyad është një temë e mrekullueshme e blogut me ushqime me një plan urbanistik të bukur. Mban imazhet në qendër të vëmendjes, që është një tipar mjaft i dëshirueshëm për një temë të blogut ushqimor. Do të doni gjithashtu rrëshqitësin gjigant të faqes kryesore që mund të zgjidhni të shfaqni recetat tuaja më të mira. Po ashtu, është nga Automattic (kompania që qëndron pas WordPress.com), kështu që të jeni të sigurt se përmbahet në standardet më të larta të kodimit dhe cilësisë.

Kouki

Koukidemonstrim & detalet

Kouki është për ju nëse e doni hapësirën e bardhë dhe preferoni një zen dhe një model minimal. Kouki përdor një font të shkëlqyeshëm dhe shfaq imazhe shumë elegante. Klubojeni atë me një prej shtojcave falas të recetave (rekomandohet më poshtë), dhe duhet të jeni gati për të shkuar live me blogun tuaj të ushqimit.

Veggie Lite

veggidemonstrim & detalet

Veggie Lite është një tjetër temë e thjeshtë WordPress për blogerët e ushqimit. Ajo ka një plan urbanistik të përqendruar që do të tërheq vëmendjen e lexuesve tuaj. Dhe me gjithë hapësirën e saj të bardhë, ajo lejon që faqja juaj e internetit të marrë frymë dhe është e lehtë për sytë.

Shikoni më shumë tema të blogut të ushqimit falas nga Depo WordPress.org.

Temat e paguara

Tani – Temat Falas janë mirë për të filluar, por nëse keni buxhet dhe mund të akomodoni një temë të shkëlqyeshme të ushqimit premium, me të gjitha mënyrat, blini një.

Apeli vizual i një blogu ushqimor luan një rol të madh në suksesin e tij. Këtu janë disa tema që lotojnë me gojë për të parë:

Tema Pro gatuaj

cookddemonstrim & detalet

Cook’d Pro është një temë marramendëse e ushqimit WordPress që duket e shkëlqyeshme në të gjitha pajisjet. Siç mund ta shihni në pamjen e mësipërme, ai përqendrohet shumë në imazhe.

Gjithashtu, është ndërtuar në kornizën e Zanafillës, e cila dihet të jetë e shpejtë dhe e lehtë. Kuadri i Zanafillës gjithashtu vjen me një panel të veçantë për parametrat e SEO dhe për cilësimet e tjera të paraqitjes gjithashtu.

Vini re se temat e Zanafillës mbajnë vetëm tiparet që ju nevojiten; ato nuk vijnë me shumë këmbanat dhe bilbilat. Thënë kështu, ata e bëjnë punën e tyre bukur.

Tema ditore e gjellëve është një tjetër temë e Zanafillës që duhet të kontrolloni. Mundësohet nga stabiliteti dhe shpejtësia e kornizës së Zanafillës dhe përdor një dizajn të sheshtë tërheqës dhe elegant
kjo është plotësisht e përgjegjshme.

Kostoja: 129 dollarë

Tema Blogger e Ushqimit

Blogger Ushqimi Theme WordPress nga Templaticdemonstrim & detalet

Tema e Bloggerit të Ushqimit është për ju nëse dëshironi një uebfaqe të pastër, profesionale në kërkim të ushqimit dhe uebfaqes së recetave. Ju mund të përdorni ndërtuesin e faqeve Elementor për të ri-strukturuar ose ridizajnuar faqet tuaja me lehtësi.

Për më tepër, tema e blogerëve të ushqimit është SEO miqësore dhe shoqërohet me të gjitha tiparet që duhet të ketë një blog ushqimi – një lloj postimi special për recetat, një dizajn i faqes së parë për të gjitha faqet, mbështetje WooCommerce, mbështetje për banner ad dhe një lëvizje miqësore dizajni.

Bloggeri Ushqim është shumë i personalizueshëm dhe bën të mundur që blogu juaj i ushqimit të jetojë vetëm brenda disa minutash.

Kostoja: 79 dollarë

Tema e Blogut të Ushqimit

foodblogthemedemonstrim & detalet

Tema e Blogut të Ushqimit vjen nga NimbusThemes. Ajo që më pëlqen më së miri në lidhje me temën përveç spërkatjes vizuale që bën është fokusimi i temës në markë.

Theme Blog Ushqimi dërgon me plugin Receta Card WordPress që ju lejon të shtoni recetat miqësore me SEO në blogun tuaj. Bloggerët e ushqimit kanë ndërtuar disa faqe të shkëlqyera me këtë temë.

Kostoja: 39 dollarë

Tema YumBlog

yumblogdemonstrim & detalet

Ky produkt Up Themes është lehtësisht një nga temat e blogut të ushqimit më të menduar në WordPress. Ajo vjen me një model recete me porosi dhe gjithashtu ju lejon të pranoni paraqitjet e recetave nga lexuesit tuaj. Këto paraqitje të recetave mundësohen nga Cooked – një shtojcë premium $ 39. Udhëzimet dhe listat e përbërësve të recetave në këtë temë vijnë me një kuti kontrolluese, duke u mundësuar lexuesve tuaj të sigurojnë që ata të mos humbasin ndonjë hap apo artikull të rëndësishëm.

Kostoja: 125 dollarë

Hapi 4 – Instaloni shtojcat e duhura të WordPress për të maksimizuar blogun tuaj të ushqimit

Duke përdorur ndonjë nga temat e mësipërme, do të jeni gati me një blog funksional.

Por – Pavarësisht se sa temë e menduar mirë mund të jetë për një vend, nuk është e mundur të përfshihen të gjitha funksionalitetet që një pronar i faqes në internet mund të kenë nevojë.

Për shembull, për blogun tuaj të ushqimit, mund të kuptoni se keni nevojë për një mënyrë më të mirë dhe më të optimizuar për të treguar recetat tuaja, ose mund të dëshironi t’i bëni imazhet tuaja të postimit të ushqimit lehtësisht të ndara në Pinterest. Funksione si këto nuk do të vijnë domosdoshmërisht të përfshira në temë.

Për të marrë funksionalitete të tilla, duhet të instaloni shtojca.

Këtu janë disa shtesa të blog-ut për ushqim WordPress, të cilat do të shtojnë vlerën në blogun tuaj:

Receta përfundimtare e WP

Ultimate-recetëdemonstrim & detalet

WP Ultimate Recipe është një plugin blog blog ushqimi miqësor me celular, i cili ju lejon të shtoni receta në blogun tuaj. Ju mund ta përdorni atë për të shndërruar çdo temë të rregullt të WordPress në një temë ushqimore.

Ai gjithashtu lejon përdoruesit të ndajnë dhe shtypin recetat tuaja.

Versioni premium i recetës së WP Ultimate zhbllokon karakteristikat si lejimi i përdoruesve të paraqesin receta, të vlerësojnë recetat tuaja, të tregoni vlerat ushqyese dhe më shumë.

Receta nga Simmer

zierjedemonstrim & detalet

Receta nga Simmer është një tjetër shtojcë që ju lejon të publikoni recetat në blogun tuaj. Ajo ofron mundësi të lehta për të renditur përbërësit, dhënë udhëzime gatimi dhe informacione të tjera. Recetat që shtoni duke përdorur këtë shtojcë janë motori i kërkimit miqësor sepse kjo shtojcë përdor shënimin e skemës së Google për të ndërtuar struktura miqësore të SEO.

Përbërësit e recetës së ilaçit

çikoredemonstrim & detalet

Përbërësit e recetës së ikikës janë një shtesë interesante për blogun ushqimor që ju lejon të shtoni një buton të blerë nën të gjithë përbërësit tuaj të recetës.

Kur përdoruesit klikojnë mbi të, ato çojnë në dyqane ushqimore online ku mund të blejnë direkt. Natyrisht, ju merrni një shkurtim për çdo shitje që ju referoni. Jo vetëm kaq, ju gjithashtu merrni raporte javore dhe mujore se si po funksionojnë recetat tuaja në drejtim të gjenerimit të të ardhurave.

i gatuar

i gatuardemonstrim & detalet

Gatuar është një shtojcë premium recetë WordPress që vjen me një ndërtues recetash tërheqëse dhe tërheqëse. Ajo gjithashtu vjen me 10 paraqitjet e gatshme për përdorim.

Me të gatuar, secili nga lexuesit tuaj merr një faqe të profilit. Gatuar gjithashtu vjen e mbushur me një kohëmatës, një shirit të fuqishëm kërkimi dhe fakte ushqyese në lidhje me recetat / përbërësit. Për të gjitha tiparet që ofron, kjo shtojcë është një vjedhje e plotë me 39 dollarë.

Përveç këtyre shtojcave, ka disa shtesa që unë rekomandoj që secila faqe të ketë. Këto nuk janë specifike për asnjë vend si të tillë, dhe shtojnë vlerë në çdo sit ku janë përdorur. Shikoni listën e plotë këtu.

Mirë – kështu që kjo kujdeset për logjistikën. Ju keni domenin, hostin dhe një temë… dhe disa shtesa shtesë.

Në këtë pikë, ju jeni gati të filloni të punoni në blogun tuaj dhe të përcaktoni cilat tema do të mbuloni, sa shpesh do të publikoni, cilat platforma të mediave sociale do të provoni etj. Për t’i lehtësuar gjërat, provoni të ndiqni planin 5-hapësh të renditur më poshtë.

Merrni Blogun tuaj për Ushqimin nga Toka – 5 këshilla për tu ndjekur

1. Planifikoni strukturën tuaj të blogut të ushqimit

Ju dëshironi të merrni strukturën e blogut tuaj të ushqimit menjëherë nga fillimi sepse struktura e një siti (më shumë, menyja kryesore e saj e navigimit) përcakton se si do të jetë përvoja e navigimit e përdoruesve tuaj.

Kjo është më e rëndësishme për një blog ushqimi sepse përmbajtja e një blogu ushqimor mund të përfshijë disa kategori, vakte, kuzhina dhe të tjera. Pra, nëse merrni menunë kryesore të faqes në internet, do të jeni në një fillim të shkëlqyeshëm.

Për më tepër, të menduarit për strukturën e faqes tuaj ose thjesht planifikimin e menusë së faqes tuaj do t’ju japë kohë të reflektoni se cila do të jetë përmbajtja juaj dhe gjërat e ndryshme që do të eksploroni në blogun tuaj.

Këtu është një shembull për t’ju dhënë një shtyllë qendrore.

Bloggeri Popullor i Ushqimit Kate nga CookieAndKate ka një menu në internet të kursit të plotë. Vetëm shikoni se sa përshkrues janë artikujt e menusë dhe sa mjeshtërisht funksionon drop-down:

cookie-dhe-kate

Pra, nëse do të keni një sit me përmbajtje të rëndë, mund të shkoni për një menu si kjo.

Për të bërë – Mendoni për përmbajtjen që dëshironi të ndani dhe skiconi një menu në uebfaqe bazuar në atë. Bërja e këtij ushtrimi në letër do t’ju ndihmojë të provoni disa kombinime strukturore derisa të ndjeheni se e keni atë të duhur.

2. Gjeni tema përkatëse dhe përfundoni një orar të botimit të përmbajtjes

zbehtë-omg

Së pari, le të shohim se si mund të paraqitni tema për t’i mbuluar në blogun tuaj. Mënyra më e shpejtë për të gjetur postimet e ideve është të shikoni se çfarë postojnë bloget e njohura.

Së pari, le të shohim se si mund të paraqitni tema për t’i mbuluar në blogun tuaj. Mënyra më e shpejtë për të gjetur postimet e ideve është të shikoni se çfarë postojnë bloget e njohura.

Kështu që, nëse po planifikoni të filloni të punoni në blogun tuaj në javët e ardhshme, filloni të regjistroheni në të gjithë blogerët e ushqimit që ju admirojnë. Në këtë mënyrë, ju do të
merrni azhurnime të rregullta në lidhje me azhurnimet e fundit të përmbajtjes së tyre.

Kështu që, pas një jave, do të keni të paktën 7-10 email si kjo nga Juli (nga PaleOMG). Në emailin e saj të parë, Juli ndan shumë receta.

Këtu është një ide postimi që mund ta vidhni me lehtësi nga recetat e saj:

“X përbërësi Y Dish minutë”

Gjithashtu, posta elektronike / buletinet e tilla gjithmonë kanë lidhje me përmbajtjen më të mirë nga bloget. Që do të thotë, do të keni më shumë sesa ide të mjaftueshme për postime në tema të njohura.

Zgjidhni të paktën 5 ide të tilla dhe filloni të shkruani. Ndërkohë, do të merrni më shumë azhurnime nga këto bloge, dhe kështu lista e ideve tuaja do të vazhdojë të rritet në mënyrë organike.

Për pjesën e orarit të botimit – së pari, kuptoni që lexuesit i duan oraret e botimeve të vazhdueshme. Nëse vendosni të botoni një recetë çdo të Premte, në një moment, do të keni lexues besnikë që do të mendojnë:

“Jane boton një recetë të shkëlqyeshme çdo të Premte. Unë kam nevojë për të kapur që të mund ta provoj gjatë fundjavës! “

E kuptova?

E madhe! Bëni këtë punë përgatitore – Në mënyrë ideale, para se të filloni blogun tuaj, duhet të keni të paktën 20 postime të gatshme për të publikuar. Që do të thotë, nëse publikoni dy herë në javë, do të mbuloheni më shumë se dy muaj.

3. Krijoni përmbajtjen (me një fokus të veçantë në pamjet vizuale)

Pjesa e tekstit të përmbajtjes tuaj do të vijë natyrshëm për ju. Falë ekspertizës suaj në kamare. Sidoqoftë, ky tekst thjesht do të përbëjë gjysmën e përmbajtjes tuaj
sepse në fund të fundit, sa e mirë do të duket një recetë e shkëlqyeshme pa disa imazhe të shijshme…

Fatkeqësisht, fotografia nuk vjen natyrshëm për të gjithë. Por kjo nuk do të thotë që nuk mund të mësosh.

Pavarësisht nga pamjet e enëve të gatshme ose përbërësve, imazhet përbëjnë një pjesë të madhe të një blogu ushqimor. Që do të thotë se nuk mund të bësh me fotografi mediokre. Por për fat të mirë, ju keni këto mësime fantastike falas të fotografisë së ushqimit që mund të mësoni nga:

Nëse nuk keni kohë të mësoni kaq shumë, të paktën filloni me këtë hile të shpejtë dhe të ndyrë:

 • Mbajeni përbërësin ose enën në banak
 • Mbajeni aparatin tuaj drejt e sipër
 • Vendosni automatik dhe klikoni

Vetëm sigurohuni që ka shumë dritë natyrale kur qëlloni.

Përveç imazheve ushqimore, provoni të bëni disa vizuale më kreative si receta të imazheve dhe këshilla duke përdorur mjete falas si psh Canva ose DesignBold.

Këshillë për optimizimin e imazhit – Optimizoni të gjitha imazhet tuaja me TinyPNG. Ky mjet ju lejon të kompresoni skedarët tuaj PNG pa ulur cilësinë e tij. Duke ngjeshur skedarët tuaj të imazhit, do të kurseni sitin tuaj nga bloza dhe ngadalësimi.

4. Filloni me marketingun e mediave sociale

Meqenëse dashamirët e ushqimit priren të duan vizualë, do të ishte më së miri nëse përqendroheni në mediumet vizive si Pinterest. Në fakt, është krejtësisht në rregull nëse filloni vetëm me Pinterest. Ju gjithmonë mund të lëvizni në platforma të tjera pasi të mësoni se si të rritni një vijim në një platformë.

Një shtojcë për tu rritur në vijim në Pinterest: Button Pinterest “Pin It”.

Me këtë shtojcë, çdo herë që një përdorues rri pezull mbi një imazh në blogun tuaj, do t’ju kërkohet ta pinin atë në bordet e tyre të Pinterest. Jo vetëm kaq, ajo gjithashtu shton butonat Pin It në të gjitha postimet dhe faqet tuaja.

5. Filloni të grumbulloni postë elektronike

Kur të regjistroheni në blogje të ndryshëm për mbledhjen e ideve postare, vini re llojin e magneteve të plumbit që ata përdorin për të ndërtuar listat e tyre të postës elektronike..

Për shembull, Dana nga MinimalistBaker ofron një recetë mujore falas për pajtimtarët e saj në blog.

Vini re se si Dana ofron stimuj të vlefshëm për regjistrime të reja.

Në të njëjtën mënyrë, ju gjithashtu duhet të krijoni një freebie që do t’ua dhuroni lexuesve që pajtohen.

Për të zhvilluar freebies tuaj të parë në email regjistrohuni, vetëm vendosni 5 receta të shkëlqyera dhe bashkojini ato në një PDF. Dhe je vendosur.

Meqenëse tani keni një uebfaqe funksionale dhe një plan pune për blogun tuaj, le të shohim se si mund të zgjidhni metodat e duhura të fitimit të parave.

Si të Bëni Blogging për Ushqimin e Parave – Një Plan Foolproof 

Për të fituar para si një bloger ushqimesh, analizoni se si blogerët e tjerë të ushqimit fitojnë para. Kjo nuk është një punë e vështirë pasi shumë blogerë ushqimesh publikojnë raportet e të ardhurave të tyre. Këto raporte ofrojnë shumë pasqyrë se si ata fitojnë para (si dhe shpenzimet).

Merrni për shembull, raporti mujor i të ardhurave të Pinch of Yum – një blog masivisht i popullarizuar WordPress.

Siç mund ta shihni në pamjen e mëposhtme, Pinch of Yum fitojnë para duke shitur prodhimet e tyre (Fotografi e shijshme e ushqimit dhe si të fitoni para nga eBook-u juaj i ushqimit).

Ndoshta edhe ju mund ta konsideroni krijimin e një produkti për të shitur.

Të tjera fitojnë para kanalet e blogezimit

Rrjetet e reklamimit

Mënyra më e shpejtë për të fituar para nga blogu juaj i ushqimit është të bashkoheni në rrjetet e reklamave. Disa nga rrjetet e reklamave kanë kërkesa specifike për trafik dhe pamje të faqeve, por shumica e tyre janë mjaft të lehta për t’u bashkuar.

Google Adsense është një nga rrjetet më të mëdha të reklamave që ofron reklama të ekranit, celular, video dhe fitim parash për kërkim. Freeshtë falas dhe e lehtë për t’u bashkuar. AdSense do të pranojë edhe nëse sapo po filloni. Të tjerët rrjetet e reklamave që mund të eksploroni janë Media.net, BuySellAds dhe Infolinks.

Shitja e hapësirës së reklamave

Në thelb, ju po ndani një vend në faqen tuaj për ata që janë të gatshëm të blejnë hapësirën nga ju direkt. Shitja e hapësirës së reklamave normalisht funksionon me reklamues më të vegjël ose ndoshta pronarë.

Ju mund të krijoni disa kuti reklamash me çmime të ndryshme dhe të inkurajoni reklamuesin duke u thënë atyre pse duhet të reklamojnë në faqen tuaj të internetit. Dhe pasi të bien dakord me kushtet tuaja, thjesht merrni pagesën përmes PayPal. Shtë e lehtë dhe pa telashe.

Programet e bashkëpunimit

Bashkimi në një program Filialin është një nga mënyrat më të shkëlqyera për të fituar para. Ju mund të promovoni produktet ose shërbimet që lidhen me ngrohtësinë tuaj dhe të merrni një komision kur vizitorët bëjnë një blerje përmes faqes tuaj.

ShareASales, Affiliate CJ dhe ClickBank janë disa rrjete të famshme të filialeve që mund t’i eksploroni. Ka mbi mijëra reklamues me lloje të ndryshme të produkteve dhe shërbimeve që mund të promovoni. Disa madje mund të promovoni produkte informacioni të shitura nga blogerë të tjerë.

Unë ju rekomandoj fuqimisht që të promovoni produktet që lidhen me ngrohtësinë tuaj.

Shënim: Mësoni më shumë rreth marketingut të filialeve këtu.

Filloni një sit anëtarësie

Nëse keni diçka të jashtëzakonshme për të ofruar, mund të merrni në konsideratë fillimin e një faqe anëtarësie. Në këtë rast, ju po ngarkoni vizitorët tuaj për përmbajtje.

Ju mund të mbledhni një tarifë anëtarësie mujore ose vjetore për të hyrë në ato pjesë të informacionit. Kjo është një mënyrë e mirë për të fituar para nga blogu juaj i ushqimit për aq kohë sa ju jeni në gjendje të bëni me të vërtetë ia vlen paratë e tyre.

Kontrolloni sa më shumë raporte të ardhurash që të keni mundësi dhe pyesni veten se nga cilat kanale të ardhurash mund të përfitoni më shumë.

Filloni me këto raporte të të ardhurave:

Gjithashtu, kuptoni që ju duhet kohë për të fituar para nga një blog – kështu që bëni të gjitha nxitimet ndërsa mbani durimin. Me siguri do të arrini atje nëse provoni sa duhet.

përfundim

Kështu që ka të bëjë me të për të filluar një blog ushqimesh me WordPress. Nëse keni para për të investuar në të mësuar, shikoni programet si Ushqim Blogger Pro. Ose, bëni gjënë më të mirë tjetër dhe ndiqni dhe studioni bloge të tjera ushqimore dhe mësoni prej tyre.

Të gjitha më të mirat për blogun tuaj të ushqimit!

A keni ndonjë pyetje në lidhje me rregullimin ose mirëmbajtjen e blogut tuaj? Apo ndonjë gjë në lidhje me këtë mësimdhënie? Te arrish! Do të dëshironim shumë t’i njohim të gjithë dhe të mësojmë se si mund t’i ndihmojmë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map