11+ Shërbimet më të mira të pritjes së cloud në Cloud 2020

12

Pritja në cloud është mënyra më e mirë për ta bërë përmbajtjen tuaj të arritshme në të gjithë botën përmes serverëve të shumtë në vend që të përdorni një shërbim CDN (Rrjeti i Shpërndarjes së Përmbajtjes). Pasi që kjo infrastrukturë është ndërtuar me shumë serverë dhe kjo është arsyeja pse është pak e kushtueshme sesa pritja e përbashkët. Nëse po kërkoni për strehimin e lirë të cloud, atëherë vazhdoni të lexoni për të gjetur më të mirën.


Cloud Hosting kryesisht i dizajnuar për të ofruar shërbimin maksimal dhe pa ndalesë. Dhe me mend si? Në mbajtjen e cloud, shumë serverë janë të lidhur (paralelisht) në mënyrë të tillë që të veprojnë si një. Shpjegimi më i thjeshtë, ndryshe nga shërbimi i përbashkët i pritjes që mbështetet në vetëm një server të vetëm, pritja në cloud përbëhet nga më shumë se një server.

Kështu, kjo ul ndjeshëm shanset e joproduktive, shpejtësisë së ulët dhe humbjes së të dhënave. Ai përdor burime më të larta sesa pritja tradicionale që e bën atë më të shtrenjtë dhe për të përfituar nga ky lloj i hostimit; duhet të paguani më shumë para. Por këtu pas përpjekjeve tona maksimale, ne përpiluam një listë të ofruesve më të mirë të lirë të pritjes së cloud.

Pritja më e mirë në Cloud lirë

Dallimi në mes të Re dhe Pritjes së Ndarë

Siç u përmend më lart, në një re të hostimit janë lidhur shumë serverë që janë të vendosur në vende të ndryshme. Për shembull, keni blerë një plan pritjeje cloud dhe në një moment të kohës një mosfunksionim të serverit. Tani, çfarë do të ndodhë? Po, e keni marrë atë, nëse ndonjë server zbret, faqja juaj do të jetë akoma e arritshme. Në pritjen e përbashkët, faqja juaj zbret me siguri.

Në fillim, ky lloj i pritjes ishte shumë i shtrenjtë, dhe vetëm kompanitë mund ta shfrytëzojnë atë, por që nga 3 ~ 4 vitet e fundit, çmimet zbresin dhe tani shërbimet e lira të pritjes së cloud janë gjithashtu në dispozicion me cilësi të premtuar. Pra, nëse jeni në kërkim të ofruesit më të mirë, por të lirë të pritjes së cloud, atëherë ky artikull do t’ju ndihmojë të gjeni kompaninë e duhur. Sepse këtu grumbullohemi lista e fundit e shërbimeve më të mira me reputacion të mbajtjes së cloud që ofrojnë plane me çmime më të ulëta.

Rekomandimet tona kryesore

Mikpritës

Të përshtatshme për

vlerësim

çmim

Kamatera

Te gjithe perdoruesit

Kontrolloje tani

Vultr

Projekte të vogla ~ të mëdha

Kontrolloje tani

A2Hosting

Bloggerët, Webmasterët

Kontrolloje tani

Ofruesit më të mirë të lirë të pritjes së cloud-ve 2020

Pra, këtu është lista e kostove të ulëta dhe shërbimeve më të lira të pritjes së cloud duke përdorur të cilat mund të kurseni para të konsiderueshme. Ne ju rekomandojmë të zgjidhni atë që i përshtatet dhe i plotëson të gjitha kërkesat tuaja.

1. Kamatera – Merrni 30 ditë provë falas

Kamatera

E themeluar në 1995, Kamatera ofron shërbime të kënaqshme të pritjes së cloud, së bashku me zgjidhje fleksibile, si dhe të shkallëzueshme. Duke e ditur faktin që performanca është një përparësi kryesore për çdo përdorues Kamatera armatosur infrastrukturën e saj me teknologjitë më të larta të artit siç janë disqet me gjendje të ngurtë, procesori Intel Xeon E5 v4 dhe pikat globale të pranisë.

Kamatera është një ofrues i specializuar i platformës cloud që ofron një gamë të gjerë të produkteve nën emrin e tij si serverë të lirë cloud, ruajtje bllokimi, balancues të ngarkesës, mbajtje të menaxhuar në cloud, dhe më shumë. Dhe pjesa më e dukshme përveç çmimeve të arsyeshme, kompania gjithashtu ofron një llogari provë falas 30-ditore.

Shpejtësia është një nga faktorët kryesorë që luan një rol të rëndësishëm në përmirësimin e jo vetëm përvojës së klientit tuaj, por edhe renditjen e motorëve të kërkimit. Arsyeja pse Kamatera mund të jetë një zgjedhje ideale për ju është se ato kanë 13 lokacione të të dhënave në të gjithë botën, duke ju lejuar të ruani përmbajtjen e faqes / aplikacionit tuaj pranë përdoruesve tuaj të mundshëm. Pra, nëse audienca juaj i përket Amerikës, Evropës apo Azisë, ju lehtë mund të zgjidhni databazën më të afërt.

Infrastruktura në re është një mënyrë perfekte për të bërë, nëse dëshironi të përdorni shkallëzimin e menjëhershëm. Kjo do të thotë që do t’ju sigurohen burime shtesë në mënyrë të shpejtë dhe do të shmangni çdo ndërprerje të mundshme. Pasi të keni vendosur një llogari në Kamatera, mund të instaloni ose çinstaloni ose të azhurnoni sistemin operativ.

Ju lejohet të përdorni çdo version të pothuajse çdo sistemi operativ si Ubuntu, CentOS, Debian, FreeBSD dhe OpenSUSE. Për më tepër, serveri i tyre gjithashtu mbështet të gjitha botimet e MS Windows. Nga ana tjetër, Kamatera përfshin një panel kontrolli të lehtë për t’u përdorur, duke ju lejuar të menaxhoni veçoritë dhe cilësimet e rrjetit, etj.

Kur bëhet fjalë për vendosjen e një serveri Kamatera hartuar një proces të thjeshtë, ju mund të zgjidhni numrin e burimeve si vCPU, RAM, ruajtje dhe vendndodhjen e të dhënave. Gjithashtu, ju mund të zgjidhni sistemin tuaj të preferuar operativ nga një listë e madhe.

Kompania gjithashtu e bën shumë më të lehtë për të shtuar disa shërbime opsionale si cPanel dhe kopje rezervë të zgjatur. Për më tepër, kur projekti juaj fillon të rritet, ju nuk do të duhet të migroni kudo tjetër, pasi ato strehojnë një infrastrukturë mjaft të lartë syze. Mund të përfitoni deri në 20 vCPU, 256 GB RAM dhe ruajtje në terabajt.

Kamatera mban chat live, mbështetjen e telefonit, dhe sistemin e-mail për t’u kujdesur për pyetjet e tyre të klientëve. Pasja e disponueshmërisë së kanaleve të shumta të mbështetjes është e dobishme për të porsaardhurit që do të provojnë për herë të parë hostimin në cloud. Duke përfunduar, mund të themi se Kamatera është padyshim një ofrues i besueshëm i cloud që jo vetëm që paraqet zgjidhje të shkallëzueshme, por edhe ofron shërbime më të fundit të mbështetur nga infrastruktura brenda gamës së çmimeve të përballueshme.

2. Vultr

vultr

Vultr është një ofrues shumë i lirë për strehimin e cloud i cili ofron plane cloud duke filluar nga 2.50 dollarë në muaj. Planet e Vultr janë shumë të ngjashme me DigitalOcean, në fakt, ato ofrojnë plane më të përballueshme për cloud. Plani më themelor përfshin ruajtjen e SSD 20 GB, 512 RAM, 1 thelb të CPU dhe gjerësinë e bandës 500 GB vetëm me 2,50 dollarë në muaj. Dhe paketa shumë e ardhshme ofron 25 GB SSD, 1CPU, 1024 RAM dhe 1000 GB bandwidth vetëm me 5 $. Pra, Vultr qëndron në mesin e ofruesve super të lirë të pritjes së cloud.

Vultr ka një gamë të gjerë të qendrave të të dhënave. Aktualisht, ata po ofrojnë 15 vende të ndryshme në të gjithë botën, kështu që ju mund të zgjidhni vendndodhjen e qendrës së të dhënave sipas audiencës tuaj të synuar. Kompania siguron mjaft aplikacione me një klik të instaluar si WordPress, Joomla, PrestaShop, etj. Nëse zhvilloni një lojë, atëherë përdorni serverët e cloud Vultr, ata me siguri do të përmbushin pritjet tuaja.

Kompania e bëri të shtrënguar sigurinë dhe shtoi një shtresë mbrojtjeje kundër sulmeve të DDOS. Sistemet e tyre monitorojnë rrjetin në mënyrë të vazhdueshme dhe zbulojnë aktivitetin me qëllim të keq sa më shpejt të jetë e mundur. Për më tepër, ju mund të instaloni OS cilado që dëshironi të dëshironi Windows, Ubuntu, CentOS dhe më shumë. Paneli është plot me opsione 1-klikuese si rifillimi, riinstalimi, instalimi i aplikacionit, etj.

Shërbimet e mbështetjes së Vultr nuk janë aq të besueshme sa duhet. Ato nuk janë konsistente, ndonjëherë përgjigja është e shpejtë, por ndonjëherë ju duhet të prisni pothuajse një orë. Ju mund t’u dërgoni atyre një biletë ndihme sepse nuk ofrojnë asnjë mbështetje përmes telefonit ose bisedës live. Në seksionin e FAQ, ju mund të merrni ndihmë në lidhje me faturimin dhe aspektet teknike. Ata gjithashtu mbajnë një forum të komunitetit që është plot me tema të ndryshme.

Ne mendojmë se ata duhet të azhurnojnë shërbimet e tyre të mbështetjes dhe të paktën të ofrojnë bisedë live që do të jetë shumë e dobishme. Kompania ofron 100% në kohë, dhe nëse në çdo kohë kompania nuk arrin të arrijë atë garanci, atëherë ata do të jenë përgjegjës për të lëshuar kredinë SLA.

3. CloudWays

cloudways

Cloudways është i menaxhuar pritja e lirë e cloud provider. Ju mund të filloni me ta duke shpenzuar vetëm $ 10 / muaj. Plani i tyre i strehimit mbështet të gjitha aplikimet që lidhen me tregtinë elektronike, blogerët, projektuesit, agjensitë dixhitale dhe zhvilluesit. Aktualisht, ata po ofrojnë gjykimin falas, kështu që mos të humbni kohë dhe kapni llogarinë e gjykimit sa më shpejt të jetë e mundur.

Si shumë kompani të tjera, Cloudways gjithashtu dha përparësi për shërbimet mbështetëse. Ato ofrojnë zgjidhjet e kërkuara përmes chat dhe biletave. Gjithashtu, një dyqan njohurish është në dispozicion për tema të ndryshme duke përfshirë FAQ. Të gjitha shërbimet e mbështetjes ofrohen pa kufizime kohore, në mënyrë që të mund të komunikoni me ekipin teknik në çdo kohë.

Një gjë, që duhet të dini është se ata po përdorin infrastrukturën DigitalOcean, Amazon, Google, Vultr dhe KYUP për t’i shërbyer klientëve të tyre. Do të thotë se ato kanë mjaft qendra të të dhënave pasi vetë kompania pretendon të ketë 25+ qendra të të dhënave. Klonimi nuk ishte kurrë më i lehtë; Cloudways ofrojnë një veçori të klonimit me një klik. Klonimi bën kopjen e përmbajtjes tuaj që mund të përdorni për rivendosjen e qëllimeve.

Nëse keni një ekip, por nuk dëshironi që ata të shohin informacionin vendimtar në sit ose nuk dëshironi t’u jepni atyre kontroll të plotë mbi burimet, atëherë mos u shqetësoni se CloudWays bëri një bord kontrolli ekipi, i cili përfshin rolet e ndryshme me qasje kufizime.

Disa kompani si GoDaddy nuk ju ofrojnë as firewall të paracaktuar, por Cloudways automatikisht ndërton një firewall dhe monitoron serverat për çdo qëllim të keq për t’ju mbajtur të sigurt. Për më tepër, kompania pretendon se ata mbajnë azhurnuar serverat me protokollet e sigurisë dhe patches vetë.

Kompania ofroi teknologjinë e saj të prodhuar të quajtur si ThunderStack. Shtë një mjet caching që punon në NGINX, Apache dhe Memcached, etj. Përveç kësaj, ata ofrojnë kit për zhvillim Git, SSH & SSF dhe instalimi 1-klik i SSL. Ne nuk e testuam instalimin SSL, por jemi mjaft të sigurt që është i thjeshtë dhe i lehtë. Mund të filloni me ta sepse ato ofrojnë një seri karakteristikash si Cron Job, grupim projektesh, HTTP / 2 dhe një listë të gjatë karakteristikash.

Pricesmimet e planit janë fantastike; ju mund të rrëmbeni tiparet e lezetshme dhe të dobishme brenda vetëm 10 dollarëve, që përfshin RAM 1 GB, 1 CPU thelbësor, hapësirë ​​në internet 25 GB dhe bandwidth 1TB. Ata gjithashtu bëjnë migracionin në sit për ju pa ndonjë kosto.

4. Host1Plus | Heficed

Host1Plus Cloud Hosting

Kërkimi për një host të besueshëm të cloud me fleksibilitet këtu është Host1plus. Koha e ngritjes dhe ngarkesës është përparësia e të gjithë atyre që janë duke kërkuar në internet hosting. Me Host1plus nuk keni nevojë të shqetësoheni për këto. Sepse me ta faqja juaj e internetit nuk varet thjesht nga serveri i vetëm. Kompania bën kopjet e ndryshme të faqes dhe i ruan në shumë servera dhe në këtë mënyrë maksimale.

Gjë e mirë që ata kanë qendra të ndryshme të të dhënave për performancën më të mirë për t’i shërbyer klientëve globalisht. Koha e ngarkesës është shumë e domosdoshme sepse askush nuk dëshiron të ngjitet me një faqe në internet dhe të presë derisa faqja të ngarkojë plotësisht. Vizitori thjesht do të largohet nga faqja juaj dhe kështu një humbje e madhe. Nuk ka rëndësi se ku i takon audienca juaj për shkak të zgjedhjes së qendrës së të dhënave Host1Plus që ju mundëson të zgjidhni lokacionin më të afërt dhe kështu të zvogëloni kohën e ngarkesës së faqes.

Më e mira që na pëlqen për mbajtjen e cloud është shkallëzimi i lehtë. Një shumëllojshmëri e gjerë e planeve mund të plotësojnë kërkesat tuaja me lehtësi, dhe në çdo kohë ju gjithashtu mund të rrisni ose ulni kapitalin e burimeve. Shtë një ndihmë e madhe për të gjithë përdoruesit e pritjes së cloud dhe gjithashtu ndihmon për të ulur koston. Host1plus ofrojnë si serverë Linux ashtu edhe Windows. Plani i parë dhe themelor “LIN1” ofron CPU 1-core, 20 GB ruajtje me 512 MB RAM i cili është i shkëlqyeshëm për të trajtuar projektet e nivelit fillestar. Për më tepër, të gjitha planet përfshijnë një kopje rezervë 1-të, IPv4 1 pa pagesë, procesorë Intel Xeon, API-in e dashur dhe shumë karakteristika të tjera.

Ata ofrojnë CentOS, Debian, Fedora dhe Ubuntu. Dhe nëse jeni një dashnor i cPanel dhe nuk dini për punën e linjës së komandës, atëherë kjo bëhet e ndërlikuar për të instaluar aplikacionet në internet si WordPress. Pra, nëse doni cPanel, atëherë do të kushtojë 15 dollarë. Ka shumë mësime në dispozicion në internet për të instaluar aplikacionet në internet duke përdorur komandat që nuk është diçka e madhe.

Nuk e di se çfarë të bësh ose si ta zgjidhësh problemin. Mos ngurroni të merrni ndihmë prej tyre. Ata nuk ofrojnë bisedë live, por përgjigja është mjaft e shpejtë në sistemin e biletave. Dhe më e rëndësishmja ata janë shumë miqësorë. Për të ndjekur burimet, ato ofrojnë statistika të plota në mënyrë që përdoruesi të mund të ndërmarrë veprime sipas situatës. Mos harxhoni kohë sepse ata gjithashtu ofrojnë një periudhë prove 14 ditore.

5. Oqeani Dixhital

pritja digjitale e cloud

Oqeani Dixhital është një kompani me reputacion të mirë dhe merr vlerësime të mëdha nga përdoruesit e saj. Oqeani Dixhital është një mundësi e shkëlqyeshme, veçanërisht për zhvilluesit. Ju mund të krijoni “pikat” në një minutë dhe të merrni aksesin e plotë në menaxhimin e tij, përfshirë zgjedhjen e sistemit operativ. Ata ofrojnë një gamë të gjerë të planeve duke filluar nga 5 $ / muaj. Ju mund të blini një plan për pajtimin mujor ose mund të kaloni në abonim në orë.

Plani shumë themelor përfshin ruajtjen e SSD 25 GB, transferimin e të dhënave 1TB, memorjen 1 GB dhe 1 përpunuesin bazë vetëm me 5 $ / muaj, a nuk është shërbimi më i lirë i pritjes së cloud? Nëse hapësira në internet është një problem për ju, atëherë mos u shqetësoni se vëllimi i shkallëzuar i ruajtjes së SSD është gjithashtu i disponueshëm. Mund të blini më shumë hapësira ruajtëse me 0,10 $ / GB. Kompania gjithashtu ofron plane të nivelit të ndërmarrjes. Këto plane janë të pasura me burime të tilla si ruajtja, RAM, dhe procesori, etj.

Sipas mendimit tonë, një mënyrë e shkëlqyeshme për të provuar strehimin në re është të blini disa nga plani i tyre i lirë i cloud si 5 $ / muaj. Pasi të keni provuar kur ndjeni se keni mirëkuptim dhe jeni gati për të filluar ndonjë punë serioze, atëherë ekziston një zgjidhje lehtësisht e shkallëzuar. Kjo do t’ju lejojë të përfitoni më shumë burime brenda asnjë kohe.

Serverat janë në dispozicion me 99.99% në kohë me numrin e qendrave të të dhënave. Nëse dështojnë në çdo muaj, ata do të lëshojnë kredinë. Kompania ka mirëmbajtur qendrat e të dhënave në San Francisko (2), Toronto (1), New York City (3), London (1), Amsterdam (2), Frankfurt (1), Bangalore (1) dhe Singapor (1). Ekzistojnë edhe ton aplikacione të instaluara me një klik si WordPress, Magento, Joomla, Drupal, Ruby on Rails dhe Horizon, etj.

Oqeani Dixhital ofron sistemin e biletave për mbështetje. Ata gjithashtu ndërtojnë një bazë të gjerë njohurish, ku mund të merrni ndihmë menjëherë. Nën komunitetin, mund të përfitoni mësime të ndryshme dhe të bëni pyetje. Ata nuk ofrojnë asnjë mbështetje përmes telefonit ose bisedës live.

Po kërkoni një shërbim të ngjashëm si DO? Këtu janë disa alternativa DigitalOcean.

6. InterServer

Cloud InterServer

Shkallueshmëria e lehtë është bukuria e pritjes në re dhe ajo që ju merrni nga Interserve. Mendoni se faqja juaj në internet fiton një sasi të madhe trafiku. Pra, për të trajtuar një lloj të tillë vizitorësh, ju nevojitet një host i mundshëm i shkallëzuar. Plani fillon nga 6 $ / muaj. dhe përfshin RAM 1 GB, hapësirë ​​në internet 25 GB dhe gjerësi bandë 1000 GB (1TB). Ju gjithashtu mund të bëni një plan, sipas kërkesave tuaja. Kjo e bën atë një zgjedhje me kosto efektive.

Duke pritur faqen tuaj në Interserve, ju do të merrni disa përparësi si disqet SSD, 99.9% garanci në kohë, deri në 16 opsione OS, etj. Ju mund të zgjidhni midis serverit Linux dhe Windows. Këtu vini re se nëse doni cPanel, atëherë duhet të paguani 10 $ shuma shtesë. Për më tepër, kompania ka qendra të shumta të të dhënave për të siguruar disponueshmërinë më të lartë të shërbimeve me shpejtësi maksimale. Koha e ngarkesës së faqes është gjithashtu e kënaqshme, por nganjëherë shohim se duhen gati 765ms për të ngarkuar faqet. Por kjo ndodhte rrallë.

Shërbimet mbështetëse janë në dispozicion 24/7. Por lajmi i trishtuar është se ata nuk ofrojnë bisedë live. Ne mendojmë se biseda live është mënyra më e mirë për të zgjidhur problemet më shpejt. Pra, nëse doni mbështetje të shpejtë, atëherë mund t’i kontaktoni me telefon. Gjithashtu, ekzistojnë sisteme të postës elektronike dhe të biletave në dispozicion për të ndihmuar klientët. Për më tepër, kompania gjithashtu mban një forum komuniteti dhe këshilla të shumta.

Serverët mbështesin gjuhë të shumta si PHP, Perl dhe Python, etj. Karakteristikat e tjera të rëndësishme përfshijnë rezervë, fotografi, menaxher DNS, IPV6 dhe shumë më tepër. Gjithashtu, ata ofrojnë shërbime të migracionit falas. Ata nuk ofrojnë asnjë periudhë provuese që dëshirojmë nëse e bëjnë, atëherë do të jetë e shkëlqyeshme për përdoruesit e rinj. Duke përfunduar, mund të themi se Interserver nuk ofron ndonjë veçori unike, por shërbimet e tyre janë të denja për t’u përdorur kur bëhet fjalë për mbajtjen në internet të paraqitur mirë, por me çmime të ulëta.

7. A2Hosting [99.99% Uptime]

hapësirë ​​ruajtjeje

A2Hosting fitoi reputacion masiv ndër vite, duke shërbyer tani mijëra klientëve në të gjithë botën. Ajo ka jo vetëm një 300% më të shpejtë, por performancë të lartë dhe infrastrukturë ultra të besueshme për të drejtuar faqet / aplikacionet tuaja pa probleme. Ata janë gjithashtu një nga hostet më të mirë SSD për të ofruar shërbime të shpejta të ndezura. Ju mund ta rregulloni planin tuaj sipas nevojave tuaja, dhe kjo do të parandalojë çdo tarifë shtesë.

Dhe sigurisht shërbime mbështetëse, shumë pritja e lirë e cloud madje nuk ofron opsionin Chat Chat. A2Hosting mbush këtë boshllëk dhe ofron shërbime mbështetëse 24/7/365. Ata u shërbejnë klientëve përmes Live Chat, Telefon, biletave dhe bazës së njohurive. Ju gjithashtu duhet të vizitoni blogun e tyre pasi publikuan artikuj të ndryshëm, të cilët vërtet janë të dobishëm për aspekte të ndryshme. Një gjë që duam të themi, ekipi i tyre mbështetës është i ditur dhe miqësor.

Përmes A2 QuickInstaller një përdorues mund të instalojë lehtësisht dhe shpejt çdo CMS kryesore. Së bashku me instalimin e ndonjë CMS, mund të vendosni mjete të zhvillimit të internetit si Node.js, etj. Teknologjia e përmirësuar si serverët e shpejtë dhe SSD për një ngarkim më të shpejtë të faqeve rrit ndjeshëm performancën e faqes tuaj.

Plani prej 5 dollarësh i quajtur si “Hyrja”, që përfshin 512 MB DDR3 RAM, bandwidth 2TB, ruajtje 20 GB, 1 CPU Core, dhe CentOS 7 me Webuzo. Ju gjithashtu mund të vendosni shtesa me kosto shtesë.

Pritja e tyre në Cloud është plotësisht e personalizuar dhe ju keni kontroll mbi zgjedhjen e sistemit operativ Linux. Në faqen e blerjeve, ju mund të zgjidhni versionin e CentOS, Fedora, Debian, etj. Kompania gjithashtu ofron panelin kontrollues miqësor për përdoruesit, ku mund të menaxhoni skedarët, bazat e të dhënave dhe veçoritë e tjera jetësore. Dhe nëse doni cPanel, atëherë do ta përdorni pasi të keni marrë licencën me tarifa të përballueshme.

Nëse jeni një zhvillues, atëherë Rimëkëmbja e Fatkeqësisë në cloud është një mundësi e shkëlqyeshme për ju. Si zhvillues, do të jeni të vetëdijshëm se shkrimi i kodeve është një punë e ndërlikuar dhe ndonjëherë mund të hasni në gabime të cilat vështirë do të zbulohen ose ndonjëherë një gabim shkaktojnë dëme serioze. Pra, përpara se të zbatoni çdo ndryshim në kodim, duhet të merrni një kopje rezervë të cilën mund ta përdorni për të rivendosur versionin e mëparshëm.

Për më tepër, A2Hosting ofron 99.9% garanci në kohën e duhur të serverit dhe Dështim të Disponueshmërisë së Lartë. Koncepti kryesor pas teknologjisë së reve është disponueshmëria e lartë. Kur një server dështon, atëherë faqja juaj automatikisht zhvendoset në një server tjetër operativ pa ndonjë ndërhyrje, kjo njihet si Disponueshmëri e lartë.

Së bashku me të gjithë këtë kompani gjithashtu pretendojnë në çdo kohë garanci për kthimin e parave. Por ju do të merrni fondin e plotë brenda 30 ditëve dhe pasi të keni marrë fondin e prorated për shërbimet e papërdorura do të rimbursohet.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të lexoni: 10 Shërbime Hosting Server më të lirë VPS

8. BlueHost [Më e mira për blogerët]

blue-host

BlueHost është një nga kompanitë tona të preferuara kur është fjala për cloud dhe WordPress hosting. Ata janë në raftin më të lartë të firmave të rekomanduara të WordPress-it që gjithashtu presin. Me një kompani kaq të shkëlqyeshme reputacioni kujdeset për të gjithë klientët e saj dhe ofron plan cloud vetëm me 6.95 $ / muaj (Plani starter) i cili zakonisht fillon me 9,99 $ / muaj.

Nëse tashmë keni një llogari të përbashkët pritjeje me ta dhe dëshironi të shijoni pritjen në re, atëherë mos u shqetësoni për migracionin e automatizuar do të keni mundësi të zhvendoseni në paketën më të re brenda asnjë kohe. Ata ofrojnë një sistem të menaxhuar plotësisht të menaxhuar në re, që do të thotë që nuk do të duhet të shqetësohesh për arna sigurie, azhurnime, akses në port dhe çështje të tilla.

Ata janë gjithmonë duke qeverisur industrinë në shërbimet e mbështetjes dhe ofrojnë mbështetje 24/7 në Telefon, Chat Live dhe Biletat. Ata gjithashtu theksojnë temat kryesore si WordPress, fushat, llogarinë dhe panelin e kontrollit, etj në mënyrë që nëse keni një problem në lidhje me këto, atëherë lehtë mund të gjeni përgjigjen tuaj. Mësimet video janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të mësuar, dhe BlueHost gjithashtu ofron një bazë njohurish dhe një pjesë të mësimeve video.

Plani Fillestar përfshin 1 faqe interneti që mund të strehoni, 1 domain falas, 100 GB hapësirë, Bandwidth i paplotësuar, 2 GB Ram dhe 2 procesor kryesor. Ato gjithashtu përfshijnë 50 dollarë për marketing dhe shërbime lokale caching. Ju mund të rrëmbeni të gjitha këto me 6,95 $ / muaj. Por ne do t’ju rekomandojmë të zgjidhni planin “Performance” i cili kushton 8,95 $ / muaj por ju keni mjaft karakteristika si kthim. Plani i Performancës përfshin karakteristikat e mëposhtme dalluese: Uebfaqe të pakufizuara për të pritur, ruajtje të pakufizuar, 4 GB RAM, 4 CPU thelbësore dhe 200 dollarë krediti për marketing.

Me BlueHost mos u shqetësoni për humbjen e të dhënave, ata kopjojnë të dhënat tuaja në 3 serverat e tjerë, në mënyrë që në rast të ndonjë numri, kopja tjetër të fillojë automatikisht punën pa ndërprerje. BlueHost gjithashtu ofron opsionin e shkallëzimit që ju mundëson të rrisni burimet pa rindërtuar. Karakteristika Automated Failover zhvendos faqen tuaj në një server tjetër në rast të dështimit të harduerit automatikisht. Përveç gjithë kësaj, BH ofron 30 ditë garanci për kthimin e parave.

9. DreamHost

hosthost e ëndrrave të pritjes

Duke pasur shumë përvojë, DreamHost bëri rrugën e saj për tu renditur në ofruesit më të mirë të pritjes së WordPress. Ata ofrojnë të gjitha llojet e hosteve të Shared, Menaxhuar, VPS, Dedikuar dhe Cloud. Shërbimet e reja të kompanisë janë të lira dhe të denja për t’u përdorur.

DreamHost mbështet një platformë të ndryshme me burim të hapur si MongoDB, Redis, Python, Perl dhe më shumë. Me ndihmën e OpenStack, mund të krijoni një server të personalizuar. Ndërsa kompania ofron përmirësime lehtësisht të shkallëzueshme si memorie, ruajtje dhe CPU, etj. Me DreamHost, do të keni akses të plotë rrënjë. Ju merrni një zgjedhje të plotë të softverit / OS dhe versionit të tij. Serverët e tyre janë të aftë të ekzekutojnë sistemin operativ Linux, BSD dhe Windows.

Ata u shërbejnë klientëve me teknologji të përparuar që i bëri shërbimet cloud të thjeshta dhe të thjeshta për t’u përdorur. Një pult i sofistikuar i ndihmon përdoruesit të kryejnë detyra si krijimi i pamjeve, menaxhimi i rrjetit dhe ndarja e depozitave. Për më tepër, të gjitha planet vijnë me ruajtjen e Ceph, e cila ruan të dhënat tuaja më shpesh (3 herë) në mënyrë që t’i tërheqni ato në rast të ndonjë incidenti të keq.

Faktori që ka shumë rëndësi është shërbimet mbështetëse. Përmes Chat Live dhe email, mund të përfitoni nga shërbimet mbështetëse. Gjithashtu, ekziston një pjesë e madhe e zgjidhjeve nën bazën e tyre të njohurive. Ato kategorizojnë zgjidhje si Temat e Përgjithshme (PHP. Hosting Security etj.), Mbështetje e Produkteve (Host dedikuar, VPS Hosting, Email, etj.) Si dhe mbështetje për produkte cloud. Ju mund të merrni pjesë në forumin e tyre të diskutimit duke paraqitur problemin tuaj dhe do të merrni përgjigjet tuaja. Forumi aktualisht ka 26.440 anëtarë të regjistruar. Kompania ka mbajtur një blogu i statusit, ku mund të merrni statusin e shërbimit të tyre për të zbuluar se ai është operacional apo jo.

Plani i tyre fillon nga RAM 512MB, 1 CPU Core, ruajtje 80 GB SSD dhe 100 GB bllokim me 4,50 dollarë në muaj. Ne mendojmë se ky çmim është mjaft i përballueshëm për shkak të përfshirjes së aksesit të plotë të rrënjës, API dhe zgjedhjes së OS-ve të ndryshme, SSD-së, kopjeve rezervë në cloud dhe rezervave automatike për WordPress, etj..

10. Linode

linode

Linode është një tjetër shërbim më pritës i cloud me 400,000 klientë dhe ofron shërbime që janë të besueshme për zhvilluesit, projektuesit, blogerët, etj. Ata gjithashtu ofrojnë plane të paraqitura në SSD. Qendrat e të dhënave janë të vendosura në tre rajone të ndryshme të Azisë Paqësorit, Amerikës së Veriut dhe Evropës.

Linode Cloning i mundëson përdoruesit të bëjë kopjen e plotë të përmbajtjes së tij dhe ta lidhë atë me funksionin IP të humbjes, në mënyrë që në rast të ndonjë rënieje, ai automatikisht të kalojë në serverin tjetër me të njëjtën konfigurim.

Shkallëzimi është kritik, veçanërisht kur keni nevojë për më shumë burime, dhe ato mbështesin veçorinë e shkallëzimit. Shumë kompani ende nuk e ofrojnë këtë. Supozoni se blini një plan që nuk ka mundësi shkallëzimi, dhe në të ardhmen, ju dëshironi vetëm ruajtje shtesë, atëherë nuk keni zgjedhjen në vend që të blini planin më të lartë që ka shumë burime shtesë për të cilat nuk ju duhen vërtet. Pra, shkallëzimi do të japë vetëm tiparin që dëshironi në planin tuaj ekzistues.

NodeBalancer është një teknikë që ndihmon kompaninë të shpërndajë ngarkesën. Nëse ngarkesa rritet në një server, kjo do të ndikojë në performancën e të gjithë përdoruesve. Pra, Linode ndan ngarkesën midis serverëve të ndryshëm për të shmangur çdo mangësi shërbimesh.

Kompania përdor një qasje transparente; kjo do t’i ndihmojë përdoruesit të monitorojnë statistikat dhe të ndërmarrin veprime në telashet. Ju keni akses të plotë në grafikë dhe informacione të tjera, në mënyrë që të lehtë për ju të zbuloni problemet. Për më tepër, ju do të merrni detajet e plota të përpunuesve, përdorimit, lidhjes dhe gjendjes së serverit në një faqe. Ky lloj informacioni ju bën proaktiv dhe mund të shmangni çështje serioze.

Planet fillojnë me $ 10 / muaj i cili përfshin 2 GB RAM, 1 CPU Core, disqe 24 GB-SSD dhe 2 TB transferim të të dhënave. Ju gjithashtu mund të punësoni shërbimet e tyre çdo orë. Dhe nëse nuk jeni të kënaqur me ta, atëherë keni 7 ditë kohë për të marrë fondin tuaj të plotë.

Ju keni shumë mundësi për të kontaktuar ekipin mbështetës në rast të ndonjë problemi. Ata ofrojnë Email, Biletë, Telefon, Faks, dhe chat në komunitet. Për më tepër, ju gjithashtu mund të raportoni veçmas sigurinë dhe çështjet e tjera në mënyrë që të bëhet shqetësimi i kompanisë për ta trajtuar atë dhe të sigurojë një zgjidhje të përhershme. Prandaj, mos harxhoni kohë le të shkojmë në internet me ta.

11. Atlantic.Net

Pritës i Atlantikut në Re

Këtu është Atlantic.net që ofron një gamë shumë të gjerë të planeve, por nuk është aq pritja e lirë e cloud siç është përmendur në listë. Kompania kategorizon planin në bazë të burimeve të tilla si plani i optimizmit të kujtesës janë ato, të cilat janë dizajne kryesisht për ata që kanë nevojë për më shumë RAM. Pas blerjes, ata nuk do të marrin shumë kohë dhe do ta bëjnë serverin gati për ju brenda 30-45 sekondave. Siç e dimë të gjithë se disqet SSD po bëhen kërkesa thelbësore e përdoruesve. Për më tepër, shpejtësia është një nga faktorët e SEO, dhe Atlantic.net e ka shtuar këtë domosdoshmëri në serverat e saj.

Ata gjithashtu marrin kopje të të dhënave tuaja automatikisht një herë në ditë duke paguar një qindarkë të vogël për këtë veçori. Do të merrni një adresë IP me planin dhe nëse dëshironi më shumë, atëherë ata do të paguajnë $ 2,19 / muaj ose 0,003 $ / orë. Plani i tyre i përgjithshëm i bazuar në Linux vjen me RAM 1 GB, ruajtje 40 GB, transferim të të dhënave 3TB dhe 1 procesor bazë që kushton vetëm 10 dollarë në muaj. Mund të blini gjithashtu plane të bazuara në Windows me të njëjtat specifikime në 15 dollarë në muaj. Ato sigurojnë një trafik në dalje prej 10TB për një trafik të lirë dhe të pakufizuar në hyrje. Nëse e tejkaloni kufirin e trafikut dalës, 0.02 dollarë do të tarifohen për GB.

Aktualisht, ato kanë 6 qendra aktive të të dhënave dhe synojnë të fillojnë një të re në Singapor. Për më tepër, skalabiliteti në çdo kohë dhe cPanel gjithashtu lejohen. Ata nuk ofruan cPanel falas që ju keni për të blerë licencën, e cila kushton 14,97 $ / muaj. Për më tepër, ata prezantojnë pritjen me API RESTful i cili ju ndihmon të menaxhoni aplikacionin në internet, burimet, sistemin operativ dhe zhvillimin e aplikacioneve, etj. Atlantiku pretendon të sigurojë një kohë mbresëlënëse 99.99% të serverit për të gjitha planet.

Kompania është duke përmbushur të gjitha standardet e industrisë në lidhje me shërbimet mbështetëse. Ne mendojmë se shërbimet mbështetëse janë më të rëndësishme kur bëhet fjalë për mbajtjen në cloud, sepse është një paketë manuale shumë pritëse. Nëse një përdorues ka nevojë për ndihmë në çdo kohë, ofruesi i pritjes duhet të jetë aktiv në këtë drejtim. Ekspertët e Atlantikut janë gjithmonë atje përmes telefonit, bisedës live dhe postës për t’ju ndihmuar. Gjithashtu, ju mund të merrni ndihmë duke postuar problemin tuaj në forumin e komunitetit.

  • 7 Ofruesit më të mirë të Shërbimit Hosting SSD
  • 10 Ofruesit më të shpejtë të mbajtjes së faqes në internet

12. GoDaddy

servera cloud të zotit

Jo vetëm pritjet e përbashkëta ato janë gjithashtu një nga ofruesit e lirë të pritjes së cloud. Plani më themelor i tyre përfshin hapësirë ​​në internet 20 GB, RAM 512MB, 1 bërthamë dhe transferim të të dhënave 1TB. Ndryshe nga pritja e përbashkët, ata ofrojnë serverë të pajisur me SSD për performancë më të shpejtë. Aktualisht, kompania që ofron 30 ditë provë falas me 99.9% Uptime në serverët me bazë në SHBA.

Kompania ofron API miqësore dhe të pastër, e cila ju lejon të alokoni zhvillimin e ruajtjes, pajisjeve fizike dhe të aplikacioneve, etj. Ju keni dy opsionet e kopjimit të të dhënave, Pamjet fotografike dhe kopjimit. Me Pamjen fotografike, ju mund t’i ruani të dhënat tuaja në çdo kohë, ndërsa rezervimi automatik kursen përparimin automatikisht pas çdo dy ditësh.

Erdhi një kohë kur GoDaddy vuante sulmin e hakerave dhe shumica e shërbimeve që binin poshtë duke përfshirë postën elektronike, domainin dhe në një farë mase ‘hostimin’. Kompania gjithashtu vuan për shkak të veprimeve të saj të pafavorshme për të mbështetur SOPA dhe reklamimin seksual. Por tani kompania përmirësohet shumë dhe ofron shërbime të qëndrueshme.

Nëse keni ngecur dhe nuk dini si të merreni me këtë problem, atëherë mos u shqetësoni se ata ofrojnë mbështetje përmes telefonit dhe bisedës. Gjithashtu, një qendër ndihme dhe forume të komunitetit me një numër të madh të anëtarëve aktivë me siguri do t’ju ndihmojnë.

Një tjetër mundësi shumë e mirë për të kontrolluar burimet përmes një tabelë të bazuar në ueb është OpenStack. Kjo platformë me burim të hapur ju lejon të ndani me lehtësi përpunimin dhe burimet e tjera. GoDaddy ofron mijëra aplikime që lidhen me CMS, e-commerce, infrastrukturë, mjete zhvillimi dhe shumë më tepër. Ju vetëm duhet të goditni një klik dhe instalimi të bëhet brenda asnjë kohe.

Një gjë që duhet të dini është se ata nuk po ofrojnë ndonjë plan me porosi. Do të thotë që ju nuk keni lejen për të ulur ose rritur burimet sipas nevojave tuaja. Ne do ta rekomandonim GoDaddy vetëm për projekte të vogla dhe qëllime testimi.

13. Cloud HostGator

mbajtës i hostit cloud

HostGator është gjithmonë duke u përpjekur të sigurojë strehimin e lirë për WordPress dhe ato relativisht ofrojnë shërbime të besueshme cloud me plane me kosto të ulët. Ne gjithashtu përdorëm planet e tyre të përbashkëta të pritjes, të cilat me të vërtetë na habitën. Por ne kemi problemet me shërbimet e mbështetjes së Bisedës Live. Kompania duhet ta përmirësojë atë dhe t’i përgjigjet klientit mbi bazën prioritare. Nga ana tjetër, kompania mban një qendër mbështetëse, e cila përfshin mbështetjen e telefonit së bashku me sistemin e Biletave, Chat Live, mësime video dhe Forumet.

Në përgjithësi, kompania është e mirë dhe gjithmonë tërheqëse për shkak të zbritjeve tërheqëse të saj. Aktualisht, tre plane pritjeje në cloud të emërtuara si Hatchling, Baby and Business janë në dispozicion. Plani i kapjes mund të kapet vetëm me 4,95 dollarë në muaj dhe një domain lejohet me 2 GB RAM dhe 2 përpunues thelbësor. Ju mund të presë fusha të pakufizuara në planin e Foshnjës dhe Biznesit. Nuk ka kufi në përdorimin e ruajtjes dhe gjerësisë së bandës, por duhet ta përdorni me mençuri.

Shkallëzimi i lehtë ju lejon të rritni burimet duke goditur disa klikime pa ndonjë ndërprerje ndërsa biznesi juaj rritet. Ata e lustruan pultin dhe e bënë mjaft të thjeshtë. Ju lehtë mund të monitoroni përdorimin, shpejtësinë e shkarkimit, tendencat e përmbajtjes që njerëzit kryesisht i shohin në faqen tuaj dhe statistikat e tjera.

HostGator ofron një mjet të integruar të ruajtjes së llakut që ndihmon për të ngarkuar përmbajtjen statike më shpejt se normale. Për më tepër, çdo plan përfshin cPanel dhe Mirroring të të dhënave. Mirroring Data është një teknikë që shpërndan tre kopje të të dhënave tuaja në pajisje të ndryshme të vendosura në vende të ndryshme për siguri. Kështu që, nëse një qendër e tërë e të dhënave bie për shkak të ndonjë çështje serioze si zjarri, atëherë akoma mund të keni qasje në të dhënat tuaja nga serverët e tjerë të vendosur në një vendndodhje tjetër.

Ju nuk mund të merrni përfitimet e adresës së dedikuar IP në planin e tërheqjes. Për IP të Dedikuar, ju duhet të kaloni në planin e Foshnjës dhe ta blini atë për një shtesë prej 4 $ / muaj. Google ngadalë po e bën të nevojshme që njerëzit të përdorin certifikatën SSL për t’i bërë faqet e tyre më të sigurta. Të gjitha planet e HostGator përfshijnë SSL të përbashkët falas, ndërsa plani i biznesit mban SSL private. HostGator është një ofrues i shkëlqyeshëm dhe miqësor i pritjes për buxhet, dhe ju mund të blini një pritje të lirë cloud me karakteristika të shkëlqyera.

përfundim

Gjëja kryesore që duam të themi se nuk mund të mbështetesh plotësisht në shërbime të lira. Për të pritur projektet tuaja afatgjata, zgjidhni disa ofrues më të mirë të pritjes së cloud-ve si Vultr. Nëse keni nevojë për një plan cloud për një afat më të gjatë, atëherë me siguri duhet ta zgjidhni atë pa ndonjë paqartësi.

Ne bëjmë përpjekjet tona maksimale për të regjistruar kompanitë që kanë paketa me çmim të ulët të pritjes së cloud, por të besueshme deri në një farë mase. Sipas mendimit tonë, Host1Plus është më i miri për zhvilluesit dhe përdoruesit e përparuar.

Pra, më lart janë ofruesit e lirë të pritjes së cloud që ofrojnë shërbime të besueshme me çmime të arsyeshme. Zgjidhni më të mirën sipas nevojës së faqes / aplikacionit tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map