Sondazh: A po mban menaxhuar WordPress Hosting me kosto shtesë?

Pagesa për shërbimet e menaxhuara të WordPress të menaxhuara mund të jetë e kushtueshme, por a vlen vërtet nëse jeni pronar i një biznesi të vogël ose të mesëm ose një bloger?


Me fuqitë e WordPress 31.9% të Internetit dhe më të popullarizuara në mesin e pronarëve të biznesit dhe blogerëve, nuk është për t’u habitur që disa njerëz do të preferonin kujdes shtesë kur bëhet fjalë për shërbimet e pritjes.

Sidoqoftë, jo të gjitha shërbimet e menaxhuara me WordPress të menaxhuara janë krijuar të barabarta dhe për disa përdorues, madje nuk mund të ia vlen fare. Për të marrë fundin e kësaj, ne vendosëm të zhvillojmë një studim duke i pyetur përdoruesit se ata mendojnë për koston e hostimit të menaxhuar të WordPress.

Plus, do të zhyten në disa tema në lidhje me mbajtjen e menaxhuar të WordPress dhe faktorët që mund t’ju ndihmojnë të përcaktoni nëse ata ia vlen kostot shtesë apo jo.

Tabela e Përmbajtjes

 • 5 rrugët e mëdha nga sondazhi ynë
 • Menaxhimi i menaxhuar i WordPress që ju rekomandojmë
 • Happenedfarë ndodhi kur njerëzit kalojnë te hosti i WP
 • A është e drejtuar WP hosting për ju?
 • Si të zgjidhni: Këshillat e ekspertit

5 marrje të mëdha nga sondazhi ynë

Kohët e fundit kemi dërguar një studim për një numër njerëzish, duke pyetur se cilat janë mendimet dhe mendimet e tyre në mbajtjen e menaxhuar të WordPress. Rezultatet ishin mjaft interesante për të thënë të paktën.

1. 52.2% e përdoruesve thonë se menaxhimi i WordPress Hosting ka vlerë kosto shtesë

A mendoni se ka arritur të presë WP me kosto shtesë?52.2% e përdoruesve mendojnë se menaxhimi i WP i menaxhuar ka vlerë kosto shtesë.

Më shumë se gjysma e njerëzve që iu përgjigjën sondazhit thonë se shërbimet e menaxhuara të WordPress-it të menaxhimit, padyshim që ia vlen kostot shtesë. Arsyeja është se ju merrni mbështetje profesionale dhe shfaqje të kuruara të serverëve për të trajtuar një sasi të madhe trafiku.

Sondazh: 52.2% e përdoruesve mendojnë se menaxhimi i WP i menaxhuar ka vlerë kosto shtesë. Klikoni për të Tweet

2. Pjesa tjetër beson se mund ta bëjnë vetë

Ndërsa më shumë se gjysma beson se mbështetja shtesë dhe performancat e serverëve ia vlen kostot shtesë, pjesa tjetër beson se nuk ia vlen pasi ata kanë njohuri për të trajtuar të gjitha pjesët teknike vetvetiu, kur e bën përkrahjen profesionale pa kuptim.

3. Mbështetja është shqetësimi më i madh për shumicën e përdoruesve

Mbështetja - faktori më i madh78.3% e përdoruesve thonë se mbështetja është shqetësimi më i madh për një faqe WordPress.

Një nga shqetësimet më të mëdha në lidhje me shërbimet e pritjes për përdoruesit është cilësia e mbështetjes që ofron. Duke pasur parasysh se shërbimi ka të bëjë me sigurimin e asaj vëmendje shtesë në detaje, të kesh mbështetje të mirë është ndoshta pika kryesore e konsiderimit veçanërisht për përdoruesit e WordPress në sondazh.

4. Shumica e përdoruesve paguajnë $ 6 / muaj dhe më lart në pritje

Kostoja e pritësit të uebit60.9% e përdoruesve paguajnë më shumë se 15 dollarë në muaj për pritjen e tyre.

Të paktën 82.6% e përdoruesve në anketim aktualisht paguajnë $ 6 / muaj dhe më lart për të pritur në uebfaqet e tyre. Kjo nuk duhet të jetë surprizë, pasi pritja më e madhe, pritja e biznesit të vogël dhe shërbimet e pritjes WordPress bien brenda këtij diapazoni të çmimeve.

# 5: Përdoruesit do të zgjedhin hostimin e menaxhuar të WordPress nëse nuk mund ta bëjnë vetë

Nëse ata nuk do të kishin njohuri ose kohë për të trajtuar vetë aspektet teknike, shumica e përdoruesve do të zgjedhin të përdorin shërbimet e menaxhuara të hostimit të WordPress.

Pritja e rekomanduar e menaxhuar e WordPress-it

1. Kinsta

Kinsta është një emër me të cilin shumë duhet të njihen edhe pse ngrohtë e tyre është shumë specifike. Ata kujdesen vetëm për përdoruesit e WordPress që kërkojnë performancë të nivelit të lartë me çdo çmim. Mbi këtë, ajo ka fituar një reputacion të frikshëm në mesin e përdoruesve të nivelit të ndërmarrjes dhe rekomandohet shumë nga zhvilluesit e avancuar gjithashtu.

Pritja e një faqe në WordPress që pret me 20,000 visits vizita dhe 10 GB hapësirë ​​në disk kushton 300 dollarë në vit.

Vizitoni Kinsta

2. Hosting WPX

WPX Hosting ofron vetëm dy gjëra – flakëron shpejtë WordPress hosting dhe emrat e domain. Pritja e tyre me bazë cloud funksionon në WPX Cloud, një CDN e personalizuar që kombinohet për t’u dhënë përdoruesve përfundimtar në punën e WordPress. Ky host është rekomanduar nga blogerët e famshëm më parë dhe ka kryer mirë në testet ReviewSignal.

Plani i nivelit të hyrjes në WPX, i cili ju lejon të strehoni deri në 5 faqe në internet me 10 GB ruajtje, kushton 20.83 $ / muaj kur paguhet çdo vit.

Vizitoni Hosting WPX

Hfarë ndodhi kur njerëzit kalojnë tek hosti i menaxhuar i WP?

Historia e suksesit # 1: Motori WHSR + WP

Motori WP është një nga kompanitë më të mira pritëse të WordPress përreth dhe unë i kam testuar personalisht shërbimet e tyre. Një gjë që u dallua ishin performancat e tyre të serverëve, të cilat ne i kemi përdorur për të pritur faqet tona motra Web Hosting Secret Revealed (WHSR).

Koha për të parë bajt (TTFB) rezulton nga WebpageTest tregon 224ms

Testi i shpejtësisë së serverit në Bitcatcha tregon një rezultat të mirë – kryesisht me 250ms dhe më poshtë

Ne nuk kemi asgjë tjetër përveç rezultateve të mahnitshme me kohën e pritjes në lartësi mbi 99%, TTFB (byte-here-parë-byte) nën 250ms, dhe marrjen e një vlerësimi A + në Testin e Shpejtësisë Bitcatcha.

Të gjitha këto shfaqje pa pasur nevojë të bëni ndonjë rregullim shtesë, do të thotë që pritja e WP Engine është optimizuar për faqet e internetit të WordPress.

Historia e suksesit # 2: Intelisys + LiquidWeb

Ne nuk jemi e vetmja që përfitoi nga kalimi në një pritje më të përqendruar në WordPress. Intelisys është një kompani tjetër që u përmirësua ndjeshëm në drejtim të performancës së serverit kur ata kaluan në menaxhimin e menaxhuar të WordPress me LiquidWeb.

Por gjithashtu shkon përtej aspektit teknik. LiquidWeb gjithashtu ofroi mbështetje gjithëpërfshirëse për Interlisys, 24 orë, 7 ditë në javë, si pjesë e paketës së tyre. Kjo i dha Interlisys besimin dhe aftësinë për t’u përqëndruar në punën e tyre pa u shqetësuar për çështje teknike.

A është WordPress i Menaxhuar Hosting E Drejta për Ju?

Po:

Një host i menaxhuar i WordPress është i duhuri për ju nëse po kërkoni…

1. Shpejtësia

Mënyra se si hostet e WordPress-it të Menaxhuar janë optimizuar e bën të përsosur të ekzekutoni faqet e internetit të WordPress-it. Ndërsa shpejtësitë e sakta kanë tendencë të ndryshojnë, ju prisni performancë më të mirë në përgjithësi krahasuar me pritjen e përbashkët.

Vendndodhja e serverit Kinsta Disa nga hostet e menaxhuara të WordPress ofrojnë vendndodhje të shumëfishta të qendrave të të dhënave, të cilat mund të jenë shumë të dobishme për përmirësimin e shpejtësive të ngarkimit nëse synoni vendndodhje të caktuara (d.m.th .: Azi, Evropë, Shtetet e Bashkuara, etj.). Kinsta, për shembull, ofron 20 lokacione të ndryshme të qendrave të të dhënave që janë në dispozicion në të gjithë globin. Në atë mënyrë, ju mund të zgjidhni qendrën e të dhënave që i përshtatet më së miri audiencës tuaj.

2. Mjetet e përqendruara në WordPress

Nga temat e lira deri tek mjetet multifunksionale si psh Jetpack, mund të prisni që shumë specifike të WordPress të jenë në dispozicion.

3. Mbështetje për WordPress

Duke pasur parasysh që po përdorni WordPress, ka shanse që do t’ju duhet ekspertë të WordPress për t’ju ndihmuar. Me hostimin e menaxhuar të WordPress, të gjithë mbështetjen janë profesionistë ekspertë në çështje të lidhura me WordPress që mund t’ju ndihmojnë.

4. Mjedisi miqësor ndaj zhvilluesve

Nëse jeni një zhvillues ose jeni të interesuar të ndërhyni me faqen tuaj të internetit, hostet e menaxhuar të WordPress ju ofrojnë një grup mjetesh që janë në qendër të zhvilluesve. Pra, nëse doni të bëni redaktime me porosi ose të luani me sistemin tuaj, mund ta bëni këtë pa u shqetësuar për shkatërrimin e faqes tuaj të internetit.

No:

Ndërsa menaxhimi i hostit WP tingëllon si utopi për shumë njerëz, ka arsye që ky lloj shërbimi nuk është i duhuri për uebfaqen tuaj. Këtu janë dy disavantazhet më të mëdha me një host të menaxhuar të WordPress.

1. Pricemimi

Në të gjithë bordin, mbajtja e menaxhuar e WordPress do të jetë më e kushtueshme sesa shërbimet e përbashkëta të pritjes. Kjo mund të jetë përtej buxhetit për blogerët ose pronarët e faqeve të internetit që sapo fillojnë.

2. Vetëm WordPress

Siç nënkupton edhe emri, hostimi i menaxhuar i WordPress është vetëm për faqet e internetit të WordPress. Nëse jeni duke menduar të provoni CMS të tjera, do të duhet të filloni përsëri nga e para.

Si të zgjidhni: tofarë duhet të konsideroni Regjistrimin për një host të menaxhuar të WordPress

Siç mund ta shihni nga rezultatet e sondazhit tonë, ka një numër statistikash interesante në lidhje me përdoruesit dhe se si ata i perceptojnë shërbimet e menaxhuara të hostuara të WordPress.

Po, për ju?

Pavarësisht nëse jeni një biznes i vogël apo një bloger në rritje, a mund të justifikoni vlerën e çmimit për përdorimin e një hostimi të menaxhuar të WordPress?

Përgjigja: E gjitha varet nga ato që kanë nevojë për uebfaqen tuaj.

Pra, përpara se të angazhoheni në një plan të menaxhuar të WordPress-it të menaxhuar, është më mirë të merrni parasysh faktorët e mëposhtëm për t’ju ndihmuar të vendosni nëse ata ia vlen kostot shtesë.

1. Koha dhe njohuria

Ky është shpesh faktori më i madh vendosës për përdorimin e një menaxhimi të menaxhuar të WordPress ose jo dhe nëse ata ia vlen të paguajnë pak më shumë sesa planet mesatare të hostimit të WordPress.

Nëse jeni dikush që është i aftë dhe me njohuri për mbajtjen në WordPress, atëherë ka shanse, nuk do të duhet të punësoni dikë tjetër për t’u kujdesur për aspektet teknike.

Shumë nga pjesëmarrësit në sondazhin tonë janë më shumë se të lumtur ta trajtojnë vetë faqen e tyre në internet dhe besojnë se menaxhimi i menaxhuar i WordPress nuk ia vlen më shumë nëse ata mund ta bëjnë vetë.

Sidoqoftë, nëse nuk keni atë njohuri teknike ose thjesht nuk keni kohë për të mirëmbajtur një uebfaqe të WordPress në mënyrë efektive, atëherë një shërbim i menaxhuar i WordPress mund të ju ndihmojë lehtësisht duke u kujdesur për të gjitha detajet teknike.

Unë jam mësuar me WordPress tashmë dhe mund të menaxhoj shumicën e gjërave atje. Kam vite që kam qenë në hartimin / zhvillimin e uebit dhe shumë rrallë kam ndonjë problem këto ditë. Por unë mendoj se për ata që janë të ri me WordPress dhe nuk kanë shumë përvojë me faqet e internetit Udhëzimi i menaxhuar i WordPress mund të jetë i dobishëm. – Marina Barayeva

Gëzuar aty ku jam! Unë jam në një server të dedikuar me HostGator. Më pëlqen liria, shkathtësia dhe shpejtësia e këtij shërbimi. – Erik Emanuelli

Unë personalisht kam aftësi të mjaftueshme teknike për të menaxhuar të gjithë hostin tonë vetë. Unë gjithashtu nuk jam një adhurues i platformës WordPress, kryesisht për shkak të modelit të tyre të fitimit të parave. – Aleksey Weyman

2. Trafiku i Uebfaqeve

Le të themi se keni një blog të WordPress ose një faqe në internet dhe po përjeton një rritje të jashtëzakonshme dhe po kapërceni shumë trafik, shanset janë që përdorimi i një hostimi të menaxhuar të WordPress mund të jetë zgjidhja më e mirë për ju.

Në përgjithësi, planet e rregullta të përbashkëta të pritjes nuk janë të afta të trajtojnë një trafik të madh pasi burimet e serverit tuaj ndahen me përdoruesit e tjerë. Pra, nëse keni përdorur të gjitha burimet e alokuara për faqen tuaj të internetit, atëherë do të përfundoni me një faqe ngarkimi të ngadaltë dhe do të duhet të përmirësoheni në një plan të ndryshëm.

Me mbajtjen e menaxhuar të WordPress, sasia e burimeve të serverit që dispononi mund të ju ndihmojë të trajtoni nivele të mëdha të trafikut në hyrje.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani mend se nëse nuk po e merrni atë nivel të lartë trafiku në mënyrë të vazhdueshme, atëherë në thelb do të paguani ekstra për burimet e serverit që nuk do të përdorni as.

Shtë e rëndësishme të jesh i vetëdijshëm për trafikun dhe veprimtarinë e faqes suaj të internetit, në mënyrë që të keni një kuptim më të mirë të asaj që burimet e serverit kanë nevojë për faqen tuaj të WordPress.

Unë mendoj se varet nga niveli i trafikut. Unë patjetër që do të konsideroja pagimin e tepërt kur faqja ime në internet do të marrë trafik të rregullt të rëndë që një host i përbashkët nuk mund ta mbështesë dhe nuk është WordPress i optimizuar për ta trajtuar atë. Unë besoj se paketat e përbashkëta të pritjes nga disa ndërmarrje të mira pritëse janë të përshtatshme për shumicën e blogerëve dhe pagimi i kostos shtesë për mbajtjen e menaxhuar të WordPress nuk është me kosto efektive për ta. Personalisht nuk do të paguaj derisa të shoh një vështrim të rregullt në trafikun e faqeve. – Harpreet Siddhu

Managed Paketat e hostimit të WordPress përgjithësisht janë më të kushtueshëm sesa ofertat tradicionale të përbashkëta të pritjes. Ju mund të dëshironi të merrni parasysh statistikat tuaja të trafikut dhe madhësinë e faqes së internetit para se të zgjidhni këtë shërbim pritës. Për pjesën më të madhe, burimet e përbashkëta të pritjes janë të mjaftueshme për bloge më të vogla. – Devesh Sharma

3. ernështjet e Kompanisë Pritëse

Në sondazhin tonë, ne renditëm një numër shqetësimesh nga të cilat mund të zgjedhin përdoruesit (dhe ata mund të zgjedhin më shumë se një opsion) kur bëhet fjalë për mbajtjen e shqetësimeve për një faqe në internet WordPress.

Këtu janë rezultatet që fillojnë me shqetësimet më të mëdha:

 1. 78.3% e përdoruesve zgjodhën mbështetjen si shqetësimin më të madh për faqet e internetit të WordPress.
 2. 69.6% votuan në mënyrë të barabartë që siguria dhe optimizimi i shpejtësisë janë një shqetësim i madh.
 3. 30.4% janë të shqetësuar në lidhje me mirëmbajtjen e saj në faqen e internetit të WordPress.
 4. Pjesa tjetër ishin gjërat me të cilat përdoruesit ishin më së paku ose nuk u interesuan në lidhje me faqet e WordPress, të tilla si kostot e rinovimit, mbështetja SSL, WHM dhe ndërfaqja cPanel.

Këtu është gjëja, nëse ndani shumë shqetësime me pjesëmarrësit e sondazhit tonë, atëherë regjistrimi me një pritje të menaxhuar të WordPress do të ndihmojë në zbutjen e shumë prej atyre shqetësimeve.

Për fillestarët, ka shumë përfitime që ju merrni me WordPress të menaxhuar në krahasim me planet tradicionale të përbashkëta të pritjes si siguri më të mirë, shpejtësi dhe mbështetje të klientit.

Unë kurrë nuk do të kthehem në një pritje të përbashkët konvencionale. Për një fillim, çdo host i përbashkët i rregullt nuk do të jetë në gjendje të trajtojë trafikun. Dhe kjo është tepër e rëndësishme.

Por, edhe sikur të filloja një faqe nga e para, unë do të vazhdoja të shkoja me një host të menaxhuar të WordPress sepse gjithçka tjetër është shumë më mirë gjithashtu. Veçanërisht mbështetja.

Për shembull, unë pres BloggingWizard.com me WPX Hosting. Ata përgjigjen në shumicën e biletave mbështetëse brenda 10 minutave dhe serverët e tyre janë të shpejtë.

Pritësit e ndarë kanë vendin e tyre, dhe ata janë një mundësi e mirë kur jeni me një buxhet, por ato nuk janë gjithmonë aq vlerë aq sa ato që duket se janë në sipërfaqe. – Adam Connell

(Duke mos u kthyer përsëri në pritjen e zakonshme të përbashkët) sepse Menaxhuar është më mirë për një bloger të zënë si unë. – Ryan Biddulph

4. Përgatitja për rritjen e faqes në internet

Një faktor që duhet të merrni parasysh kur bëhet fjalë për pritjen e WordPress është nëse jeni në gjendje të shkallëzoni planet tuaja të mbajtjes ndërsa faqja juaj e internetit rritet gjithashtu. Nëse jeni duke përdorur një plan të përbashkët të pritjes, më shpesh sesa jo, jeni të mbërthyer me burimet e serverit me shumë pak hapësirë ​​për shkallëzim.

Me hostimin e menaxhuar të WordPress, ju keni një shkallëzim më të mirë për faqen tuaj të internetit në krahasim me një plan të përbashkët pritjeje.

Nëse keni një uebfaqe të WordPress që ka shumë vizitorë, atëherë ka shanse që të dëshironi aftësinë për të shkallëzuar burimet e serverit tuaj sipas kërkesës. Unë definitivisht do të rekomandoja të shkoni për hostimin e menaxhuar të WordPress nëse jeni të gatshëm të paguani pak më shumë.

Po, unë do të konsideroja të paguaj më shumë për hostimin e menaxhuar të WordPress. Pritja e menaxhuar e WordPress është zakonisht me performancë më të lartë dhe është e rregulluar më mirë për të punuar me WordPress. Një avantazh tjetër i rëndësishëm është se shpesh ka shkallëzim më të mirë për rritje sesa pritja e përbashkët. Ka më shumë përfitime kur krahasoni hostimin e menaxhuar të WordPress me një pritje të përbashkët të tillë si siguria, shpejtësia dhe mbështetja më e mirë.

Atëherë mund të bëni pyetjen nëse të gjithë kanë nevojë për menaxhimin e menaxhuar të WordPress? Përgjigja ime për të është: Jo, të gjithë nuk kanë nevojë të përdorin menaxhimin e WordPress hosting?

Nëse keni një uebfaqe të vizituar mirë të WordPress, dëshironi më shumë shkallëzim dhe të gatshëm të paguani pak më shumë, atëherë unë do t’ju rekomandoja të menaxhonit WordPress hosting të menaxhuar.

Nëse jeni fillestar, newbie-bloger, ndoshta keni një blog të vogël? Ajo funksionon shumë mirë me një ofrues të përbashkët të pritjes që kushton nja dy dollarë në muaj.

A e konsideroni të paguani ekstra për hostimin e menaxhuar të WordPress? Po unë do të! Menaxhimi i menaxhuar i WordPress është një zgjidhje përfundimisht më e mirë sesa pritja e përbashkët. – Peter Nilsson

5. Karakteristikat e përqëndruara në WordPress

Një nga përfitimet e përdorimit të një shërbimi të përqendruar në WordPress është që ato priren të përfshijnë veçori që do të përfitojnë nga performanca e faqes suaj të WordPress. Më poshtë janë disa nga veçoritë që lidhen me WordPress që mund të prisni nga një plan pritës i menaxhuar i WordPress.

Karakteristikat e WordPress:

Mund të prisni të paguani diku midis 19,95 $ / muaj – 37,50 $ / muaj për një plan të menaxhuar WordPress, megjithatë, përveç veçorive të zakonshme siç është SSL falas, ato gjithashtu ofrojnë veçori shtesë siç janë skanimi dhe heqja e malwareve falas, niveli i ndërmarrjes Mbrojtje DDoS, dhe CDN falas.

Në përgjithësi, ndërmarrja pritëse mesatare e përbashkët nuk i ofron këto shërbime si pjesë e planeve të tyre. Në vend të kësaj, ka më shumë të ngjarë të përdorni një ofrues ose shërbim të jashtëm për të marrë të gjitha ato karakteristika (dhe ato kanë tendencë të marrin çmime!).

Absolutisht jo (duke u rikthyer te pritja e përbashkët e zakonshme), unë nuk kam kohë të rrëmbej me të, dhe performanca është zakonisht më e keqe. – Shane

Unë me siguri nuk do të konsideroja kalimin përsëri në pritjen e zakonshme të përbashkët (nga hostimi i menaxhuar i WordPress) nëse nuk mbaroj buxhetin. Pritja e përbashkët është e shkëlqyeshme për blogjet e vegjël ku buxheti është shqetësimi kryesor dhe burimet nuk kanë shumë rëndësi. Por, nëse po drejtoni një uebfaqe biznesi ose profesionisti, marrja e një vetë hostimi të menaxhuar do t’ju japë paqe mendjeje, kontroll të plotë mbi blogun tuaj dhe më shumë burime.- Ammar Aliu

(Duke mos u kthyer përsëri në hostimin e përbashkët me konvencionale) Thjesht sepse Hosted WordPress i Menaxhuar është më i sigurt dhe i akorduar më mirë për performancën sesa Konvencionimi i Ndaruar me Konvencione. – Abhijit Rawool

Read A është vlerësuar që pret WordPress hosting çmimin shtesë? në Quora

Read A është vlerësuar që pret WordPress hosting çmimin shtesë? në Quora

Read Cilat janë shqetësimet e pritjes për një faqe në internet WordPress? në Quora

përmbledhje

Pritja e menaxhuar me WordPress mund të jetë një arsenal i shkëlqyeshëm, por vetëm nëse kërkon faqja juaj e internetit. Nëse ju përshtaten të gjitha kërkesat e kërkuara, atëherë do të vlen patjetër që kostot shtesë të shkoni për një plan të menaxhuar të WordPress të menaxhuar. Bill Akolla, Maddy Osman, Bridget M Willard, James Hunt, dhe Marsha Kelly janë në mesin e pronarëve / blogerëve të faqeve të internetit që mendojnë se hosted i menaxhuar i WordPress vlen për kostot shtesë.

Sidoqoftë, nëse jeni duke filluar dhe akoma një blog ose uebfaqe e vogël, atëherë nuk do të jetë e vlefshme të shpenzoni të gjitha kaq shumë para në të. Janice Wald, Bill Gassett, Adrian Jock, dhe Ashley janë ndër pjesëmarrësit që nuk do të paguanin çmimin shtesë për të.

Në fund të fundit, jo të gjithë duhet të përdorin hostimin e menaxhuar të WordPress, por nëse e bëni këtë, ia vlen patjetër që ia vlen!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map