Zlyhania spoločnosti Google a čo sa od nich môžeme dozvedieť

Keď je uvedené slovo Google, prvá vec, ktorá vám príde na myseľ, je vyhľadávanie Google. Aj keď to bol jeho prvý a najúspešnejší produkt, existuje mnoho ďalších. Medzi najznámejšie okrem svojho vyhľadávača patrí Android, mobilný operačný systém (OS), ktorý od roku 2018 prikázal očarujúcim 85,1% trhový podiel smartfónu.


Dnes, vďaka týmto úspešným produktom a ďalším, Google (pod materskou spoločnosťou Alphabet) je kapitalizovaný na neuveriteľných 727 miliárd dolárov. Vďaka tomu je jednou z piatich najväčších amerických spoločností na svete. Napriek tomu nie všetci pre tento tech monštier hladko plavili a za tie roky sa mu na tvári dostal spravodlivý podiel vajíčka..

Pozrime sa na niektoré z tých ľudí, s ktorými Google prišiel a čo sa s nimi deje v priebehu rokov. Pamätajte, že spoločnosť Google je už dlho, takže niektoré z týchto produktov sa môžu predĺžiť pred mnohými rokmi.

Google Plus

Google Plus

Hoci Google Plus dnes používa veľa ľudí, nie je ani zďaleka to, čo si spoločnosť predstavila, keď začala. Google Plus, pôvodne určený ako platforma sociálnych médií ako napríklad Facebook, bol zaradený do väčšinou integrovaných prihlásení na platformu a do iných miscellanea.

Ako platforma sociálnych médií je Google Plus v porovnaní s Facebookom stále bledý. comScore, spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom trhu, odhaduje, že používatelia služby Google+ trávia na stránkach mesačne iba približne tri minúty. Na druhej strane používatelia Facebooku na tomto webe prekročili približne 405 minút mesačne.

Áno, napriek tomu všetkému spoločnosť Google neúnavne pokračovala v službe Google Plus až donedávna v rozhraní API služby Google Plus bola objavená chyba ktorý vývojárom aplikácií tretích strán umožnil zhromažďovať údaje o používateľoch. Rozhodla sa utíšiť správy o chybe a – uhádli ste – sa chytila.

Google bude konečne vypínanie služby Google Plus pre širokú verejnosť a sprísnenie obmedzení povolení aplikácií.

Google Buzz

Google Buzz

Ďalší pokus o vytvorenie siete sociálnych médií prežil Google Buzz od roku 2010 do roku 2011 veľmi krátky a neobvyklý život. Jeho cieľom bolo umožniť používateľom blogovať, diskutovať a odosielať správy na integrovanej platforme – opäť ako Facebook..

Google však má tendenciu podobné veci prevádzkovať aj oddelené tímy a služba Buzz bola zrušená v prospech služby Google Plus. Aj v takom krátkom živote sa však službe Google Buzz podarilo získať aspoň jednu žalobu, keď študent Harvarda tvrdil, že platforma „porušila očakávania používateľov, znížila súkromie používateľov, odporovala politike ochrany osobných údajov spoločnosti Google a mohla porušiť federálne zákony týkajúce sa odposluchov“..

Google stiahol zástrčku na server Buzz v marci 2011, R.I.P.

Zápisník Google

Program Google Notebook umožňuje používateľom ukladať a organizovať útržky informácií z rôznych online zdrojov. Znie to ako dokonalý nástroj pre študentov a vedcov (alebo dokonca pre autorov, ako je ten váš), správne?

Bohužiaľ to bola obeť technológie a klesla na vedľajšiu koľaj, pretože rozšírenia prehľadávača robiace to isté v podstate zaplavili trh. Najdôležitejšie je, že tieto rozšírenia boli k dispozícii aj v rôznych formách pre konkurenčné produkty, ako je Mozilla Firefox.

Po šesťročnom boji, Zápisník Google bol ukončený a podobné funkcie boli včlenené do toho, čo sa dnes nazýva Dokumenty Google.

Moderátor Google

Moderátor Google

Ak ste niekedy použili reddit pravdepodobne budete mať predstavu o tom, čo býval Google Moderator. Moderátor bol predstavený v roku 2008 a bol určený ako platforma pre používateľov na kladenie otázok a odpovedí, pričom ostatní používatelia hodnotili, ako dobré boli tieto otázky alebo odpovede..

Bohužiaľ pre spoločnosť Google moderátor nebol taký populárny ako reddit a po dlhom vytiahnutí ho v roku 2015 konečne zavrel záclony. Bol to ďalší príklad gigantu vyhľadávača, ktorý sa snažil prevziať funkciu existujúceho produktu a predpokladať, že by mohol jednoducho preto, že mala toľko používateľov, ktorí ich mali na dosah.

Škoda, tak smutné.

Google Helpouts

Google Helpouts

Ďalším produktom s krátkodobou životnosťou, ktorý bol určený pre ľudí, bolo vzájomné poskytovanie pomoci prostredníctvom živého videa. Je to ako pomoc na diaľku, kde môže byť váš pomocník na druhej strane sveta a stále vás prevedie alebo vám dokonca ukáže, ako niečo urobiť.

Ľudia, ktorí sa zaujímali o pomoc, mohli na webe uviesť svoje odborné znalosti a skúsenosti a dostať peniaze prostredníctvom Peňaženky Google. Všetko sa tiež spája s Kalendárom Google, aby bolo možné dohodnúť načasovanie.

Bohužiaľ, myslím, že požiadanie priateľa o pomoc bolo populárnejšie, pretože nemuseli dostávať platby, takže Google Helpouts naozaj veľmi nepomohlo. V roku 2015, teda len dva roky po zavedení, bol odstavený.

Picasa

Google Picasa

Technicky to nebolo zlyhanie, program Picasa používal mnoho rokov ako svoju online aplikáciu pre fotografie. Bola k dispozícii pre systémy Windows a MacOS, ktoré pôvodne kúpila spoločnosť Google v roku 2004. Jeho zánik sa očakával, pretože aplikácia sa na dlhú dobu neaktualizovala, keďže sa objavovali fotografie Google..

nakoniec, Program Picasa bol postupne vyradený a nahradený Fotkami Google ktorý bol novší a bohatší na funkcie ako program Picasa. Myslím si, že najväčším bodom zlyhania programu Picasa bolo to, že nemá funkcie na zdieľanie, takže keď spoločnosť Google videla, akým spôsobom sa technológia nakláňala, rozhodla sa namiesto toho stavať na službe Fotografie Google..

Stále je to aplikácia, ktorá sa používala mnoho rokov.

Google Wave

Google Wave

Ďalším z nejasnejších produktov spoločnosti Google bola spoločnosť Google Wave určená na to, aby umožnila komunikáciu a spoluprácu v reálnom čase? Znie to dobre, nie? Správne – spoločnosť Google teraz obsahuje tieto funkcie v službe Dokumenty Google, ktoré umožňujú viacerým ľuďom prístup k dokumentom alebo tabuľkám, ich úpravu a diskusiu o nich.

Samotná vlna bola dnes transformovaná do projektu Apache Wave a je otvoreným zdrojom. Wave in a Box, jeho hlavným produktom je druh webového servera, ktorý je viac pre vývojové účely ako čokoľvek iné. Znie to, akoby spoločnosť Google dojila Wave za všetko, čo stálo za to, a potom presunula časti, ktoré pracovali do Dokumentov Google.

Google okuliare

Google okuliare

Posledný v tomto zozname (a môj osobný favorit) je niečo, čo ešte dnes vyvoláva určitú rozpravu. Vidíš, Google okuliare, na rozdiel od iných produktov Google v tomto zozname nie je mŕtvy. Spoločnosť Google však zamýšľala, aby sklo Google zaplavilo trh ako mikropočítače.

Bol to druh inteligentného oblečenia, ktorý by mohol niekto použiť a za pomoci malého počítačového čipu, by bol schopný poskytnúť používateľovi informácie o rozhraní typu heads-up typu displeja, fotografovať a video a ďalšie.

Znie to skutočne super, čo? Nanešťastie to z nejakého dôvodu nikdy nezachytilo, aj keď dnes spoločnosť Google Glass našla v niektorých odvetviach výklenok. Napríklad pomoc pri lekárskych procedúrach, pomoc deťom s učením sa autizmu a na výrobných linkách.

Pre bežných spotrebiteľov si môžete dokonca kúpiť Google Glass na niektorých miestach, ako je Amazon, ale iba vás vráti o viac ako 1 000 dolárov.

Dôvod, prečo hovorím, že zlyhal, je ten, že výsledok, aj keď je obdivuhodný, nesplnil svoj hlavný účel – zaplaviť spotrebiteľský trh ďalším produktom Google.

Poučenie z lekcie Google

Tieto príklady neúspešných produktov od jednej spoločnosti sú iba špičkou ľadovca – je ich viac. Ukazuje sa však len na to, že spoločnosť, ktorá je technologicky dôvtipná a vyzerá budúco, ako je Google, nie je imunná proti pasci podnikania.

Ako vidíte, spoločnosť Google je a vždy bola spoločnosťou riadenou vyhľadávacími nástrojmi. Je to ich hlavný produkt, takže všetko, čo robia, je s cieľom rozšíriť vyhľadávanie Google ešte viac. Zoberme si napríklad Android.

Výrobcom pomohli zaplaviť trh cenovo dostupnými smartfónmi, ktoré sú hlboko spojené s toľkými produktmi Google – Fotografie Google, Google Mail a ďalšie. Bohužiaľ, nie všetko funguje podľa plánu, takže spoločnosť Google má rovnako ako každá iná spoločnosť spravodlivý podiel citrónov.

Niekedy sa nemusí stať, že produkt je sám o sebe zlý, ale nie je na to ten pravý čas. Vezmite prípad Palm Inc., výrobca PDA, ktorý sa v roku 1998 pokúsil zaviesť osobné digitálne asistentky (PDA) ako Palm III.

V tom čase si pamätám, že som bol v poslednom ročníku informatiky na univerzite a podarilo sa mi ho dostať na jedného. S mojím tímom sme sa preto rozhodli zostaviť aplikáciu pre Palm IIIc – niečo pre použitie v lekárskej oblasti.

Napísali sme program, ktorý premení PDA na lekársky poznámkový blok, doplnený o konzultáciu a grafiku ľudského tela, ktoré majú v úmysle zviazať ho do centrálnej databázy. Bohužiaľ, technológia ešte nesplnila naše potreby a veľa vecí, ktoré sme potrebovali, ešte neboli, alebo sa len objavili.

Napriek tomu sme zvládli základný pracovný systém – prvý v našej krajine v tom čase. Nakoniec sme to prerušili, pretože technologické obmedzenia viedli k tomu, že tento koncept bol v tom čase ešte nepoužiteľný.

Záver: Make Limonáda!

Áno, začalo to zlyhaním spoločnosti Google, ale každý si z toho môže niečo vziať. Nie všetko nové uspeje a niektoré staré koncepty sa nakoniec premenia na novšie a lepšie veci (aj keď o niekoľko rokov neskôr)

Myšlienky sú to, na čom spočíva svet vynálezu a má víziu. Len preto, že máte nápad, ktorý zlyhá, neznamená to, že je to úplná strata – poučte sa z neho niečo a možno o ňom znova vytvorte neskôr..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map