Selhání Google a co se od nich můžeme naučit

Když se zmíní slovo Google, první věcí, která přijde na mysl, je vyhledávání Google. Ačkoli to byl jeho první a nejúspěšnější produkt, existuje mnoho dalších. Mezi nejznámější kromě svého vyhledávače patří Android, mobilní operační systém (OS), který od roku 2018 velel poutavým 85,1% Podíl na trhu OS smartphone.


Dnes, díky těmto úspěšným produktům a dalším, Google (pod mateřskou společností Alphabet) je kapitalizoval neuvěřitelných 727 miliard dolarů. Díky tomu je jednou z pěti největších amerických společností na světě. Přesto ne všichni byli hladí plachtění pro toto tech monstrum a během let se mu dostalo spravedlivého podílu vejce na tváři..

Podívejme se na některé z těch, kteří Google přišli a co se s nimi děje v průběhu let. Pamatujte si, že Google byl již dlouho, takže některé z těchto produktů se mohou natahovat zpět před mnoha lety.

Google Plus

Google Plus

Ačkoli Google Plus dnes používá mnoho lidí, není zdaleka to, co si společnost představila, když začala. Google Plus, původně zamýšlený jako platforma sociálních médií, jako je to na Facebooku, byl zařazen do většinou integrovaných přihlášení k platformě a dalších různých chyb.

Jako platforma sociálních médií Google Plus ve srovnání s Facebookem stále bledne. comScore, společnost zabývající se průzkumem trhu, odhaduje, že uživatelé služby Google+ tráví na webu pouze asi tři minuty měsíčně. Uživatelé Facebooku naproti tomu na tomto webu rychle zrychlili asi 405 minut měsíčně.

Ano, i přes to všechno společnost Google neúnavně pokračovala ve službě Google Plus až donedávna v rozhraní Google Plus API byla objevena chyba který vývojářům aplikací třetích stran umožnil získávat uživatelská data. Rozhodl se utajit zprávy o chybě a – uhodli jste – se chytil.

Google konečně bude vypíná se Google Plus pro širokou veřejnost a zpřísnění omezení povolení aplikace.

Google Buzz

Google Buzz

Další pokus o vytvoření sociální mediální sítě, Google Buzz žil velmi krátký a nenápadný život od roku 2010 do 2011. Byl navržen tak, aby umožnil uživatelům blogovat, diskutovat a posílat zprávy na integrované platformě – opět jako Facebook.

Google však má sklon provozovat podobné věci i oddělenými týmy a Buzz byl upuštěn ve prospěch Google Plus. I v tak krátkém životě se však Google Buzz podařilo alespoň jednou soudit, když Harvard Student tvrdil, že platforma „porušila očekávání uživatelů, snížila soukromí uživatelů, odporovala zásadám ochrany soukromí společnosti Google a mohla porušit federální zákony o odposlechu“..

Google vytáhl zástrčku na Buzzu v březnu 2011, R.I.P.

Zápisník Google

Google Notebook umožňuje uživatelům ukládat a organizovat úryvky informací z různých online zdrojů. To zní jako perfektní nástroj pro studenty a vědce (nebo dokonce spisovatele, jako je ten váš), správně?

Bohužel to byla oběť technologie a upadla na vedlejší kolej, protože rozšíření prohlížeče, která dělala totéž, v podstatě zaplavila trh. A co je nejdůležitější, tato rozšíření byla také k dispozici v různých formách na konkurenčních produktech, jako je Mozilla Firefox.

Po šestiletém boji, Zápisník Google byl ukončen a podobné funkce byly začleněny do toho, co se dnes nazývá Dokumenty Google.

Moderátor Google

Moderátor Google

Pokud jste někdy použili reddit pravděpodobně budete mít představu o tom, co býval Google Moderator. Moderátor byl představen v roce 2008 a měl sloužit jako platforma pro uživatele k otázkám a odpovědím v terénu, přičemž ostatní uživatelé hodnotili, jak dobré byly tyto otázky nebo odpovědi.

Bohužel pro Google nebyl moderátor tak populární jako reddit a po dlouhém přetažení konečně zavřel závěsy v roce 2015. To byl další příklad gigantu vyhledávače, který se pokoušel převzít funkci stávajícího produktu a předpokládat, že by mohl prostě proto, že měl tolik uživatelů v dosahu.

Škoda, tak smutný.

Google Helpouts

Google Helpouts

Další produkt s krátkou životností, Google Helpouts, byl určen lidem, aby si navzájem pomáhali prostřednictvím živého videa. Je to jako pomoc na dálku, kde může být váš pomocník na druhé straně světa a stále vás projít nebo dokonce ukázat, jak něco udělat.

Lidé, kteří měli zájem o pomoc, mohli na webu uvést seznam svých odborných znalostí a zkušeností a dostávat platby prostřednictvím Peněženky Google. Všechno je také svázáno prostřednictvím Kalendáře Google, aby bylo možné uspořádat načasování.

Bohužel myslím, že požádání přítele o pomoc bylo populárnější, protože nemuseli dostávat zaplaceno, takže Google Helpouts opravdu moc nepomohli. V roce 2015 bylo zavřeno, pouhé dva roky po zavedení.

Picasa

Google Picasa

Technicky ne ve skutečnosti selhání, Picasa byla používána mnoha v průběhu let jako jejich online foto aplikace. Byl k dispozici pro Windows i MacOS, původně zakoupený společností Google v roce 2004. Jeho zánik se očekával, protože aplikace nebyla dlouho aktualizována, mimochodem, protože se objevovaly fotky Google..

Nakonec, Picasa byla vyřazena a nahrazena Fotkami Google který byl novější a bohatší na funkce než Picasa. Myslím, že největším bodem selhání aplikace Picasa bylo to, že nemělo funkce sdílení, takže když Google viděl, jakým způsobem se technologie opírala, rozhodl se místo toho stavět na Fotkách Google.

Stále je to aplikace, která se používala mnoho let.

Google Wave

Google Wave

Google Wave, další z nejasnějších produktů Google, měl v úmyslu umožnit komunikaci a spolupráci v reálném čase? Zní to dobře, že? Správně – Google nyní obsahuje tyto funkce v Dokumentech Google, které umožňují několika lidem přístup k dokumentům nebo tabulkám, jejich úpravám a projednávání o nich.

Samotná vlna byla dnes transformována do projektu Apache Wave a je open source. Wave in a Box, jeho hlavním produktem je druh webového serveru, který je spíše pro vývojové účely než cokoli jiného. Zní to, jako by Google dojil Wave, za všechno, co stálo za to, a pak přesunul části, které fungovaly do Dokumentů Google.

Google Glass

Google Glass

Poslední v tomto seznamu (a můj osobní favorit) je něco, co ještě dnes vyvolává nějakou debatu. Vidíš, Google Glass, na rozdíl od jiných služeb Google v tomto seznamu není mrtvý. Co však Google zamýšlel, bylo, aby sklo Google zaplavilo trh jako mikropočítače.

Byl to druh chytrého oblečení, které mohl kdokoli použít a za asistence malého počítačového čipu, by mohl poskytnout uživateli informace o rozhraní typu head-up display, pořizovat fotografie a videa a další.

Zní to opravdu skvěle, co? Bohužel to z nějakého důvodu nikdy nezachytilo, ačkoli Google Glass dnes našel v některých průmyslových odvětvích využití mezeru. Například pomáhat při lékařských postupech, pomáhat dětem s autismem učit se a na výrobních linkách.

Pro běžné zákazníky si můžete dokonce koupit Google Glass na některých místech, jako je Amazon, ale pouze vás vrátí o více než 1 000 $.

Důvod, proč říkám, že selhal, je ten, že výsledek, i když obdivuhodný, nesplnil svůj hlavní účel – zaplavit spotřebitelský trh dalším produktem Google.

Poučení z lekce Google

Tyto příklady neúspěšných produktů jediné společnosti jsou pouze špičkou ledovce – je jich více. Jen to ale ukazuje, že společnost jako technologicky důvtipná a budoucí, jako je Google, není imunní vůči pasti podnikání.

Uvidíte, Google je a vždy byla společnost zaměřená na vyhledávače. Je to jejich základní produkt, takže vše, co dělají, je s cílem rozšířit Vyhledávání Google ještě více. Vezměte si například Android.

Pomohlo výrobcům zaplavit trh cenově dostupnými chytrými telefony, které jsou hluboce svázány s tolika produkty Google – Fotografie Google, Google Mail a další. Bohužel ne všechno funguje podle plánu, takže Google, stejně jako u každé jiné společnosti, má spravedlivý podíl citronů.

Někdy to nemusí být případ, že je produkt sám o sobě špatný, ale není to ten pravý čas. Vezměte si případ Palm Inc., výrobce PDA, který se v roce 1998 pokusil představit osobní digitální asistenty (PDA), jako je Palm III.

V té době si vzpomínám, že jsem byl v posledním ročníku informatiky na univerzitě a podařilo se mi jednoho natáhnout. S mým týmem jsme se proto rozhodli sestavit aplikaci pro Palm IIIc – něco pro použití v lékařské oblasti.

Napsali jsme od nuly program, který z PDA promění lékařský poznámkový blok, doplněný o konzultační poznámku a grafiku lidského těla, které mají v úmyslu svázat je do centrální databáze. Technologie, bohužel, dosud nesplnila naše potřeby a mnoho věcí, které jsme potřebovali, se ještě nevyjelo, nebo se jen objevilo.

Přesto jsme zvládli základní pracovní systém – první v naší zemi v té době. Nakonec jsme to zastavili, protože technologická omezení způsobila, že koncept byl v té době životaschopný.

Závěr: Make Limonáda!

Ano, začalo to jako selhání Google, ale každý si z toho může něco vzít. Ne všechno nové uspěje a některé staré koncepty se nakonec promění v novější a lepší věci (i když o několik let později)

Myšlenky jsou to, na čem běží svět vynálezů a které mají vizi. Jen proto, že máte nápad, který selže, neznamená to, že se jedná o úplnou ztrátu – poučte se z toho něco a možná znovu o nápadu znovu vytvořte později.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map