BigCommerce vs Shopify: مقایسه قیمت گذاری و ویژگی ها

هر پلتفرم تجارت الکترونیکی برخلاف حالت بعدی ایجاد می شود. در سطح تجربه و راحتی شما به صورت آنلاین ، ممکن است به گزینه ای نیاز دارید که بتواند کد نویسی را تغییر دهد یا گزینه ای را برای راه اندازی مستقیم از جعبه آماده کند. Shopify و BigCommerce در میان دو گزینه برتر برای بستر توسعه تجارت الکترونیک قرار دارند.


بیش از 1 میلیون فروشگاه برای ایجاد سایت خود از Shopify استفاده می کنند. در حالی که BigCommerce نگه داشته است مقام چهارم در طبقه بندی 1 میلیون سایت برتر در Solution Hosted مطابق با آمار از BuiltWith.

اگر فردی هستید که یک تجارت کوچک دارید ، ممکن است Shopify جذاب تر به نظر برسد ، اما اگر برنامه های طولانی مدت برای رشد نیز دارید ، BigCommerce ممکن است مفیدتر باشد – بنابراین ، اجازه دهید ما به هر دو سیستم عامل نگاه کنیم و ویژگی ها و مزایای آنها را با هم مقایسه کنیم..

پرش سریع

مقایسه Shopify و BigCommerce در:

 • طراحی قالب فروشگاه
 • سازنده فروشگاه آنلاین
 • پشتیبانی مشتری
 • استخر استعدادها
 • گزینه های برنامه
 • محبوبیت
 • قیمت گذاری

BigCommerce و Shopify چگونه کار می کنند?

Shopify و BigCommerce سیستم عامل تجارت الکترونیکی هستند که به شما امکان می دهند محصولات (فیزیکی یا دیجیتال) را بصورت آنلاین بفروشید. هر دو سازنده فروشگاه آنلاین در یک مرورگر وب فعالیت می کنند ، این بدان معناست که هیچ نرم افزاری برای بارگیری در رایانه یا میزبان وب برای خرید وجود ندارد ، می توانید فروشگاه خود را از هرجای دنیا حفظ کنید تا زمانی که به اینترنت دسترسی داشته باشید.

ویرایشگر فروشگاه BigCommerce و Shopify

مفهوم اصلی هر دو سازنده این است که هرکسی می تواند از آنها برای ایجاد یک فروشگاه آنلاین و بدون نیاز به کد کردن یا طراحی هر چیزی استفاده کند – شما یک الگوی را از یک انتخاب پیشنهادی انتخاب می کنید ، کالاهایی را که می خواهید بفروشید ، بارگذاری کنید ، روند خود را اصلاح کنید و باشید ، در تئوری ، خوب است.

ویرایشگر فروشگاهShopify shop editor – بخش تم در سمت چپ جایی است که تنظیمات مربوط به موضوع خود را تنظیم می کنید. برای هر صفحه مختلف ، یک بخش تم مختلف دارید که می توانید محتوا و طرح را تغییر دهید.
ویرایشگر فروشگاه BigCommerceویرایشگر فروشگاه BigCommerce – در سمت چپ نوار پیمایش اصلی برای تنظیمات موضوع است. شما می توانید اکثر طراحی فروشگاه را با استفاده از این بخش تنظیمات خود تکمیل کنید.

گفتن مفید است ، اگر چه نیازی به استخدام ندارید ، مفید است خدمات توسعه تجارت الکترونیکی هنگام ایجاد فروشگاه BigCommerce یا Shopify ، ایده خوبی در مورد طراحی ، به همراه تصاویر جداگانه ای که به صورت حرفه ای گرفته شده اند ، با وجود این ، بی توجه به سکویی هستند که در نهایت انتخاب می کنید..

هر دو BigCommerce و Shopify ابزار SaaS (نرم افزاری به عنوان خدمات) هستند. این بدان معنی است که برای استفاده از آنها هزینه مستمر وجود دارد که می تواند سالانه یا ماهانه باشد.

BigCommerce vs Shopify: کدام بستر تجارت الکترونیکی را باید انتخاب کنید?

حال ، با بررسی و مقایسه طراحی فروشگاه ، ابزار تجارت الکترونیکی ، پشتیبانی از مشتری ، بازار حرفه ای ، برنامه ها و قیمت گذاری ، اجازه دهید Shopify و BigCommerce را با هم مقایسه کنیم – کدام یک بستر بهتر است..

1. کدام سیستم عامل دارای الگوهای فروشگاه بهتری است?

از آنجا که مردم سریع قضاوت می کنند ، داشتن یک فروشگاه جذاب بسیار مهم است زیرا اعتبار فروشگاه آنلاین شما را می بخشد.

مضامین فروشگاهی را خریداری کنید

برای این مورد ، Shopify دارای موضوعاتی است که هم اکنون برخی از تم های جذاب فروشگاه در بازار ممکن است. آنها حرفه ای ، ظریف ، مدرن و تازه هستند. یکی از دلایل اصلی موارد بسیار جالب در Shopify این واقعیت است که آنها از طراحان مستقل برای توسعه طرح ها استفاده می کنند.

موضوع Shopify - بی حد و حصرموضوع Shopify – بی حد و حصر
موضوع Shopify - پیش فرض اولینموضوع Shopify – پیش فرض اولین

بنابراین ، در حالی که Shopify بستر یا ابزار را ایجاد می کند ، آنها به طراحان حرفه ای اجازه می دهند برنامه های خود را انجام دهند. این همچنین بدان معنی است که در حالی که شما برخی از تم ها را به صورت رایگان دریافت می کنید ، بسیاری از حق بیمه هستند که می توانید از 100 دلار تا 180 دلار خریداری کنید.

مشاهده الگوهای فروشگاه آنلاین بیشتر توسط Shopify

مضامین فروشگاه بزرگ BigCommerce

از سوی دیگر ، BigCommerce اخیراً پیشرفت های زیادی را تجربه کرده است ، زیرا آنها بیشتر روی توسعه فروشگاه های حرفه ای و جذاب برای مشتریان خود تمرکز می کنند. پیش از این ، کیفیت پایین طراحی های آنها نقطه ضعف بود ، اما آنها شروع به جلب توجه با تم Shopify می کنند. BigCommerce نیز مضامین رایگان و پریمیومی را ارائه می دهد که از 145 دلار به 235 دلار می رسد.

موضوع Bigcommerce - سنگ بنای سنگینموضوع Bigcommerce – سنگ بنای سنگین
موضوع BigCommerce - Fortune Highlightموضوع BigCommerce – Fortune Highlight

هر دو Shopify و BigCommerce تم های رایگان و تم های پرداختی را ارائه می دهند که دارای قابلیت پاسخگویی به موبایل هستند. Shopify 10 شماره رایگان و 62 نسخه برتر را در اختیار شما قرار می دهد در حالی که BigCommerce 10 موضوع رایگان و 127 موضوع برتر را در اختیار شما قرار می دهد..

مشاهده الگوهای فروشگاه آنلاین بیشتر توسط BigCommerce

حکم: برنده خرید

اگرچه BigCommerce دارای تم های بیشتری در مقایسه با Shopify است ، اما طراحی موضوع باعث می شود Shopify از یک برش بالا استفاده کند. تم های Shopify بسیار قابل تنظیم هستند. با مجموعه ای از گزینه های منحصر به فرد ، می توانید موضوع خود را با مجموعه ای از پارامترها تنظیم کنید.

2. کدام بستر سازنده فروشگاه بهتری را ارائه می دهد?

فروشگاه ساز فروشگاه

Shopify به شما کلیه ابزارهای اساسی برای ایجاد فروشگاه اینترنتی کار می کند. با این حال ، ابزارهای پیشرفته مانند بررسی محصول ، لیست دلخواه مشتری ، پیشنهادات محصول و غیره ، باید از طریق فروشگاه App به فروشگاه شما اضافه شوند. برخی از ابزارها رایگان هستند ، و بعضی دیگر نیز پرداخت می شوند و این ابزارها پرداخت می شوند زیرا توسعه دهندگان خارج از کشور آنها را ایجاد می کنند.

Shopify از توسعه دهندگان دعوت می کند تا ابزارهای خود را در سیستم عامل ادغام کنند تا مشتری هایشان بتوانند از این ابزارها بدون انجام هیچ کار کد استفاده کنند. بنابراین ، پولی اضافی که پرداخت می کنید بیشتر به این توسعه دهندگان خارجی می رود. همه این ابزارها ضروری نیستند ، اما اگر می خواهید فروشگاه خود را پرورش دهید ، ممکن است به آنها احتیاج دارید.

فروشگاه ساز Shopify – این مکانی است که شما فروشگاه اینترنتی خود را مدیریت و پیگیری می کنید. از فروشگاه آزمایشی بالا ، می بینید ، Shopify لیستی از توابع را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید فروشگاه آنلاین خود را به سرعت راه اندازی کنید.

سازنده فروشگاه BigCommerce

BigCommerce ممکن است یکی از جامع ترین موارد را داشته باشد مجموعه ابزارها در میان همه سازندگان وب سایت پیشرو برای یک فروشگاه تجارت الکترونیک. آنها شما را از جعبه ابزارهایی که در برنامه ماهانه خود اضافه شده اند ، به شما پیشنهاد می دهند.

اگر به ابزار بیشتری احتیاج دارید ، فروشگاه App BigCommerce جایی است که می توانید آن دسته از ابزارهای پیشرفته را که توسط توسعه دهندگان خارجی ساخته شده اند ، پیدا کنید – مانند Shopify. این بسیار مفید است زیرا شما نمی دانید پس از شروع کار تجاری به چه وسایل اضافی نیاز دارید.

سازنده فروشگاه BigCommerceسازنده فروشگاه BigCommerce – حتی اگر در برنامه آزمایشی باشید ، می توانید به بسیاری از توابع BigCommerce دسترسی پیدا کنید. بر روی هر بخش کلیک کنید تا یک قدم بیشتر به تنظیمات بروید.

حکم: کراوات

این بستگی به نحوه رشد و توسعه تجارت شما دارد. هر دو سایت ساز دارای ابزاری هستند که در مراحل مختلف یک تجارت مفید هستند ، بنابراین حکم در اینجا کمی گنگ است.

3. چه کسی پشتیبانی مشتری بهتری دارد?

هر دو BigCommerce و Shopify پشتیبانی 24/7 مشتری از طریق کانالهای مختلف را ارائه می دهند – چت زنده ، تلفن و ایمیل. اصولاً اگر در نیمه شب سؤال یا مشکلی دارید ، همیشه می توانید از پشتیبانی فنی هر دو سیستم عامل کمک بگیرید..

همچنین یک انجمن انجمن در Shopify و BigCommerce وجود دارد که می توانید برای سایر کاربران سؤال و راه حل ارسال کنید. شما حتی می توانید از این روش برای دسترسی به تیم های پشتیبانی آنها استفاده کنید. از آنجا که این یک کانال عمومی است ، زمان بازگشت از اعضای پشتیبانی معمولاً سریعتر است.

خرید مرکز راهنماخرید مرکز راهنما (بازدید)
مرکز راهنمای BigCommerce (بازدید)

مزیت اصلی این انجمن این است که شما می توانید در مورد آنچه مشتریان دیگر (صاحبان مشاغل مانند شما) انجام می دهند ، مشکلات یا سؤالاتی که در اختیار شما قرار دارد ، و همچنین برخی از راه حلهای مفید که می توانند ارائه دهند ، اجمال کنید. حتی اگر وقت کافی را در چنین تالارهایی صرف کنید ، حتی می توانید نکات مفیدی را انتخاب کنید.

حکم: کراوات

حتی اگر این کراوات باشد ، من به دلیل جامعه ای که در طول سال های بسیاری با آن روبرو شده است ، به سمت Shopify تکیه می کنم. برای مبتدیان ، Shopify ممکن است مکان مناسبی برای شروع باشد زیرا آنها مستندات کاملاً خودی را در مقایسه با BigCommerce ارائه می دهند. با مراجعه به مرکز راهنمای آنلاین آنها توانستم راه حل هایی برای مشکلات خود پیدا کنم.

4- چه کسی استخر استعدادهای بزرگتری دارد?

Shopify دارای بازارچه ای از متخصصان برای استخدام شما (اختیاری) است. این متخصصان می توانند ضمن اینکه به شما این امکان را می دهند که به سایر ویژگی های شغلی خود توجه کنید ، در انتقال فروشگاه خود به سطح دیگری به شما کمک کنند. این متخصصان شامل توسعه دهندگان ، طراحان ، بازاریابان ، فروشگاه های اینترنتی و عکاسان هستند. Shopify حتی متخصصان خود را از لحاظ جغرافیایی برای شما در نظر می گیرد تا بتوانید کمک ها را به راحتی استخدام کنید.

اگرچه هنوز هم می توانید از متخصصانی برای کمک به ایجاد فروشگاه خود در BigCommerce بهره مند شوید ، اما این متخصصان در مقایسه با Shopify کمتر هستند. بنابراین یافتن یک متخصص مناسب در BigCommerce ، به ویژه اگر می خواهید کسی که در نزدیکی شما زندگی می کند ، کوچکترین مشکل باشد..

Shopify استخر حرفه ای بیشتری دارد و اکوسیستم پیشرفته تر به نظر می رسد.

از این منظر ، به نظر می رسد که اکوسیستم پشتیبانی Shopify پیشرفته تر به نظر می رسد ، اما هنگام شروع کار ، کمک های استخدام یک نگرانی فوری نیست. استخدام کمک فقط کاری است که باید در هنگام مراقبت از آن به شما توجه کند.

حکم: برنده خرید

برنده به Shopify می رود. یافتن متخصصان در Shopify در هر کشور ساده تر از BigCommerce ساده تر است.

5- کدام پلتفرم برنامه های بیشتری دارد که می توانید اضافه کنید?

با گسترش کسب و کار شما ، به احتمال زیاد ویژگی های داخلی نمی توانند نیازهای شما را برآورده کنند. برای رشد شغل خود به ابزارهای بیشتری احتیاج دارید. ابزارهای پیشرفته ای از فروشگاه نرم افزار Shopify و Bigcommerce برای گسترش قابلیت فروشگاه شما وجود دارد.

خرید برنامه ها

برنامه Shopify برای حمل و نقلبرنامه های حمل و نقل را برای حمل و نقل انجام دهید

Shopify ، در حال حاضر ، بیش از 1500 برنامه را در فروشگاه خود ارائه می دهد. این برنامه ها می توانند به شما در بازاریابی و فروش ، ادغام رسانه های اجتماعی ، خودکار و یا حفظ وظایف مدیریتی مربوط به گزارش ، حسابداری ، پشتیبانی مشتری ، حمل و نقل ، تحقق ، موجودی و غیره کمک کنند..

بازار برنامه های BigCommerce

برنامه های بزرگ تجارتبازار برنامه های BigCommerce

در مورد BigCommerce ، فقط 250 برنامه در مقایسه با Shopify 1500 وجود دارد. با این حال ، این بدان معنا نیست که BigCommerce برای Shopify ثانویه است زیرا BigCommerce از قبل ابزارهای زیادی را در برنامه اصلی خود اضافه می کند (مانند نقل قول های حمل و نقل در زمان واقعی ، ابزارهای گزارش حرفه ای ، رتبه بندی محصولات و بررسی ها و غیره). اما این بدان معنی است که اکوسیستم توسعه دهندگان در Shopify گسترده تر از BigCommerce است.

همانطور که برای بخش فوق گفته شد ، داشتن برنامه های بیشتر در هنگام طولانی مدت فکر کردن مفید است.

حکم: برنده خرید

حكم بدیهی است كه دوباره Shopify است. من Shopify را نه فقط به دلیل تعداد برنامه ها بلکه اکوسیستم توسعه دهندگان بزرگ آن ایجاد کرده ام. می دانید همیشه برنامه نویسان در آنجا هستند تا بتوانند عملکرد بعدی مورد نیاز خود را بسازند.

6. کدام سیستم عامل محبوب تر است?

در حال حاضر ، Shopify است بیش از 2.4 میلیون کاربر, از جمله داده های تاریخی ، و معاملات با ارزش بیش از پردازش شده است 41 میلیارد دلار. آنها بیش از 70 طرح نمای جذاب فروشگاه را برای انتخاب از بین ، 1500 برنامه و جامعه گسترده ارائه می دهند. فقط بر روی این آمار ، می بینید که Shopify یکی از محبوب ترین هاست.

اگر Google Trends را برای سازندگان فروشگاه های تجارت الکترونیک بررسی کنید ، Shopify توسط افراد زیادی در موتورهای جستجو نسبت به BigCommerce جستجو می شود..

طبق آمار ، BigCommerce بیش از 159،000 مشتری ثبت کرده است با داده های تاریخی گنجانده شده و معاملات پردازش شده را با ارزش انجام داده اند 17 میلیارد دلار. آنها 130 موضوع و 250 برنامه ارائه می دهند و جامعه متخصصان کمتری دارند.

توجه داشته باشید که این آمار مبتنی بر سطح بسیار بالا است و به معنای مطمئنی این نیست که Shopify از BigCommerce سودمندتر است.

حکم: برنده خرید

اگرچه ممکن است یک حکم ناعادلانه به نظر برسد ، به ویژه هنگامی که BigCommerce یک شروع دیرتر از Shopify داشت ، من هنوز دومی را انتخاب می کنم زیرا وقتی نوبت به تصمیم گیری می رسد ، ما معمولاً گزینه های محبوب تری را انتخاب می کنیم ، درست است.?

7. BigCommerce vs Shopify: قیمت گذاری

این یک هنجار در صنعت فناوری است که هر بار ارتقاء به یک برنامه بالاتر ، منابع بیشتری کسب می کنید. این عمل در مورد BigCommerce و Shopify نیز صدق می کند. با برنامه بالاتر عملکردهای پیشرفته تری دریافت خواهید کرد و هزینه کمتری نیز دریافت خواهید کرد.

برنامه های خرید را با یک نگاه انجام دهید

 • Basic Shopify – 29 دلار در ماه
 • Shopify – 79 دلار در ماه
 • پیش خرید – 299 دلار در ماه
 • Shopify Lite – 9 دلار در ماه (فروش در رسانه های اجتماعی یا وب سایت)
خرید برنامه ها / قیمت ها
فروشگاه اصلی
خریدن
فروشگاه پیشرفته
قیمت ماهانه29 دلار در ماه79 دلار در ماه299 دلار در ماه
حساب کارمندان2515
محصولاتنامحدودنامحدودنامحدود
هزینه کارت اعتباری2.9٪ + 0.30 $2.6٪ + 0.30 $2.4٪ + 0.30 $
هزینه تراکنش / دروازه شخص ثالث0.5٪
خرید را پرداخت کنید
کانال های فروش چندگانهآرهآرهآره
کارت هدیهآرهآره
بازیابی سبد خرید رها شده استآرهآرهآره
گواهی SSL رایگانآرهآرهآره
برنامه POS Shopifyآرهآرهآره
تجزیه و تحلیل کلاهبرداریآرهآرهآره
گزارش های حرفه ایآرهآره
پشتیبانی 24/7آرهآرهآره

از Shopify بازدید کنید

BigCommerce در یک نگاه برنامه ریزی می کند

 • استاندارد – 29.95 دلار در ماه
 • به علاوه – 79.95 دلار در ماه
 • طرفداری – 249.95 دلار در ماه
برنامه ها / قیمت های BigCommerce
استاندارد
به علاوه
حرفه ای
قیمت ماهانه29.95 دلار در ماه79.95 دلار در ماه249.95 دلار در ماه
حساب کارمنداننامحدودنامحدودنامحدود
محصولاتنامحدودنامحدودنامحدود
آستانه فروش در هر سالحداکثر 50 دلارحداکثر 150 دلارحداکثر 400 دلار
هزینه کارت اعتباری2.9٪ + 0.30 $2.5٪ + 0.30 $2.2٪ + 0.30 $
هزینه معامله ای ندارد
کانال های فروش چندگانهآرهآرهآره
Google Shoppingآرهآرهآره
کارت هدیهآرهآرهآره
صرفه جویی در چرخ دستی رهاآرهآره
HTTP های رایگان و اختصاصی SSLآرهآرهآره
گروه های مشتری و تقسیم بندیآرهآرهآره
ابزارهای گزارشگری حرفه ایآرهآرهآره
پشتیبانی 24/7آرهآرهآره

از BigCommerce دیدن کنید

نکته قابل توجه ، BigCommerce شما را برای انجام هرگونه معامله در تمام برنامه ها نمی پردازد. به این معنی ، هنگامی که مشتری از طریق پی پال پرداخت می کند ، نیازی به پرداخت هزینه یا کمیسیون به BigCommerce نخواهید داشت. از طرف دیگر ، اگر می خواهید 0٪ هزینه تراکنش در Shopify داشته باشید ، باید از پرداخت Shopify استفاده کنید.

حکم: برنده خرید

اگرچه هر دو امتیاز قیمتی داشتند که می توانند در بودجه تنظیم شوند ، اما من Shopify را اینجا ترجیح می دهم. از نظر ارزش پول ، شما با همان مبلغ پرداختی از Shopify بیشتر دریافت می کنید.

BigCommerce vs Shopify: برای شما مناسب است?

Shopify مضامین جذاب تری را در اختیار شما قرار می دهد که موبایل آماده باشند. آنها همچنین یک فروشگاه بزرگ برنامه دارند که می توانید از آنها برای بهبود عملکرد فروشگاه خود استفاده کنید ، و آنها بیش از هر جای دیگر متخصصان بیشتری در جامعه دارند. کاربران پرداخت شده Shopify 15 برابر بیشتر از BigCommerce هستند ، که می گوید محبوبیت بیشتری دارند. همچنین در فروشگاه سازان برنامه ، سازندگان مضمون و متخصصانی که به شما کمک می کنند مشهود است ، باید Shopify را انتخاب کنید.

ابزارهای BigCommerce اندکی جامع تر از Shopify هستند. اگرچه BigCommerce مجموعه ای عالی از تم ها دارد ، طراحی Shopify بهتر است. همچنین ، همه مضامین BigCommerce آماده موبایل نیستند. 250 برنامه وجود دارد که می توانید از فروشگاه برنامه BigCommerce انتخاب کنید و متخصصان محدودی دارند. اگرچه آنها تعداد کاربران کمتری دارند ، توجه به این نکته ضروری است که Shopify زودتر از سال 2004 (بزرگتر) از BigCommerce (2009) آغاز شد. درمجموع ، ما درک می کنیم که Shopify سریعتر از BigCommerce پایگاه کاربر خود را گسترش می دهد.

بیشتر بدانید

 • اینجا را کلیک کنید تا BigCommerce را بصورت آنلاین جستجو کنید
 • برای کاوش آنلاین Shopify اینجا کلیک کنید

نتیجه

برای جمع آوری همه اینها ، هر دو سیستم عامل ارائه دهنده راه حل های تجارت الکترونیک هستند. هر دو دارای صلاحیت هستند و ابزار گسترده ای برای کمک به شما در گسترش تجارت خود دارند. گرچه Shopify از BigCommerce جذاب تر به نظر می رسد ، و از آنجایی که هیچ جواب قطعی وجود ندارد ، ما پیشنهاد می کنیم که هر دو مورد را آزمایش کنید.

چگونه با Shopify شروع کنیم?

اشکالی ندارد که یک ذهنیت بدون ریسک داشته باشید. قبل از امتحان هیچ کس حاضر به سرمایه گذاری در چیزی نیست. به همین دلیل Shopify یک آزمایش 14 روزه را ارائه می دهد. استفاده کاملاً رایگان است و حتی لازم نیست جزئیات کارت اعتباری خود را نیز پر کنید.

برای ثبت نام در یک حساب کاربری رایگان در Shopify اینجا کلیک کنید.

صفحه ثبت نام خریدمرحله شماره 1 – برای شروع آزمایش رایگان Shopify ، آدرس ایمیل و نام فروشگاه را وارد کنید.
ثبت نام در فروشگاهمرحله شماره 2 – اطلاعات شخصی و فروشگاه را وارد کنید.

چگونه با BigCommerce شروع کنیم?

BigCommerce یک آزمایشی 15 روزه بدون ریسک را تجربه می کند تا خود این سیستم عامل را تجربه کنید. جزئیات کارت اعتباری لازم نیست. بنابراین ، شما می توانید بسیار مطمئن باشید که اگر تصمیم گرفتید پس از 15 روز ادامه ندهید ، هیچ هزینه ای برای شما نخواهد داشت.

برای ثبت نام در یک حساب کاربری رایگان در BigCommerce اینجا را کلیک کنید.

ثبت نام بزرگ تجارتمرحله شماره 1 – برای شروع آزمایش BigCommerce ، آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
فروشگاه بزرگمرحله شماره 2 – نام فروشگاه ورودی (می توانید بعداً این را تغییر دهید) و سایر اعتبارنامه ورود به سیستم.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map