Prosty przewodnik po ochronie intelektualnej dla firm

Artykuł napisał Marsha Kelly.


Widziałeś je wszystkie. ©, the ™, ®, a nawet „pat. w oczekiwaniu.” Co to wszystko znaczy? I w jaki sposób zrozumienie znaków towarowych, patentów i praw autorskich może pomóc w ochronie Twojej firmy własność intelektualna?

Gdy zaczniesz rozumieć różnice między poszczególnymi rodzajami licencjonowania własności intelektualnej, możesz zacząć pracować nad ich ochroną. Zasadniczo prawa autorskie chronią książki i filmy, patenty chronią wynalazki, a znaki towarowe chronią logo i hasła. Istnieje wiele różnic w ich działaniu i sposobie ich ochrony.

Ważne jest, aby chronić swoją własność biznesową.

Uwaga: jeśli tworzysz witrynę internetową, sklep eCommerce lub jakiekolwiek inne firmy internetowe, w tym artykule znajdziesz dodatkowe informacje w celu ochrony swoich firm.

Co to jest prawo autorskie?

Prawa autorskie mają przede wszystkim twórcy mediów. Według amerykańskiego Urzędu Patentowego i Znaków Towarowych prawem autorskim mogą być poezja, powieści, filmy i architektura, między innymi dziełami. Chronią prezentowane i naprawiane prace w określony sposób.

To, czy zarejestrujesz swoje prawa autorskie, zależy wyłącznie od Ciebie. Ochrona praw autorskich istnieje dla pracy od momentu jej utworzenia. Musisz zarejestrować się, jeśli chcesz wytoczyć proces przeciwko innej osobie za naruszenie twojej pracy.

Prawo autorskie zostało mi wyjaśnione w sposób trudny do zapomnienia. Wyobraź sobie, że siedzisz w klasie, a twój nauczyciel opracowuje pomysły znanych myślicieli oświecenia. Pomyśl o Voltaire, John Locke, Rousseau itp. Masz całkowitą swobodę zapisywania tych pomysłów. Ci myśliciele wyszczególnili idee, które każdy powinien mieć możliwość powielić, jak konstytucyjny rząd, który jest bardzo popularny na całym świecie.

Jednak po zapisaniu notatek na temat tej lekcji jesteś autorem i technicznie notatki te mogą być chronione na mocy prawa autorskiego. Zrobiłeś pracę, która jest naprawiona na określonym nośniku, który jest unikalny.

Możesz oficjalnie zarejestrować prawa autorskie na stronie www.copyright.gov. Witryna szacuje, że rozpatrywanie roszczeń w Internecie zajmuje siedem miesięcy.

Co to jest patent?

Kiedy myślisz o patentach, możesz wyobrazić sobie kogoś takiego jak Edison lub Tesla i wynalazki, które stworzyli. Patenty są nadal używane jako sposób na ochronę dzieł konkurujących szalonych naukowców na tymczasowy okres trwający od 15 do 20 lat w zamian za publiczne ujawnienie tych dzieł.

Produkty chronione patentami obejmują „wytwarzane artykuły”, procesy przemysłowe, chemikalia i niektóre rodzaje wzorów. W szczególności patenty przyznają posiadaczowi „prawo do wykluczenia innych z tworzenia, używania, oferowania na sprzedaż lub sprzedaży” wynalazku, którego dokonał posiadacz. Pozwala również posiadaczowi na wykluczenie innych osób z importu do Stanów Zjednoczonych. Jednak przyznane patenty są skuteczne tylko w Stanach Zjednoczonych.

Proces uzyskiwania patentu różni się w zależności od rodzaju zgłoszonego patentu, ale wymaga wysłania zgłoszenia do Urzędu Patentowego i Znaków Towarowych USA i uzyskania jego zgody przez egzaminatora. Biuro szacuje, że odpowiedź na wstępne wnioski zajmie około 16 miesięcy.

Możesz rozpocząć składanie wniosku na swój wynalazek pod adresem https://www.uspto.gov/patent.

Co to są znaki towarowe?

Złote łuki, kształt butelki coli, ryk lwa przed filmem, jabłko McIntosha, „Po prostu zrób to”, wszystkie są natychmiast rozpoznawalne jako należące do konkretnej firmy. Właśnie to miały na myśli te firmy, projektując je i rejestrując jako znaki handlowe.

Istnieje niesamowita swoboda w zakresie znaków towarowych, które możesz zarejestrować. Może być tak prosty jak logo, hasło lub nazwa marki. Może to być również kształt produktu, kolor, dźwięk lub zapach.

Agresywne egzekwowanie przez National Football League pewnego finalnego turnieju piłkarskiego będącego znakiem towarowym, nadawanego przez telewizję krajową, spowodowało, że wiele firm bez licencji całkowicie uniknęło użycia tego wyrażenia. Ochrona znaków towarowych to powód, dla którego słyszysz o „wielkiej grze”, a nie o jej właściwej nazwie w reklamach „hot wings” w lutym.

Ochrona znaków towarowych działa podobnie jak ochrona praw autorskich. Prawa zwyczajowe do znaku towarowego można ustalić po prostu przy użyciu tego znaku handlowego w handlu.

Nie musisz się rejestrować, ale jeśli to zrobisz, USPTO może zagwarantować zawiadomienie o publicznej własności znaku towarowego, domniemanie własności w całym kraju oraz wyłączne używanie znaku na towarach i usługach. Wszystko to daje znaczące korzyści w egzekwowaniu ochrony tego znaku towarowego.

Możesz zarejestrować znak towarowy pod adresem https://www.uspto.gov/trademark. USPTO twierdzi, że proces ten może potrwać „kilka miesięcy”. Po uiszczeniu opłat za rejestrację znaku towarowego będziesz musiał dokonywać regularnych płatności, aby go zachować.

Podsumowując, jeśli chcesz mieć pewność, że nikt nie powiela Twojego nośnika, wynalazku ani logo, musisz zarejestrować odpowiednią własność intelektualną. Każdy z tych procesów może zająć dużo czasu, a nawet pod koniec tego procesu roszczenie może zostać odrzucone. Witryny i usługi, takie jak LegalZoom, mogą pomóc w złożeniu tych aplikacji. Przeczytaj moje przegląd patentów LegalZoom aby uzyskać więcej informacji. Strona zapewnia nawet wyszukiwarkę znaków towarowych, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy nazwa Twojej firmy jest już zajęta w innych stanach.

O własności intelektualnej

Nawet przy tak wielu informacjach o własności intelektualnej możesz mieć jeszcze kilka pytań…

FAQ dotyczące własności intelektualnej

Odp .: Oczywiście pod warunkiem, że jest przypisany do określonej marki! Może to jednak zależeć od tego, czy urząd patentowy uzna, że ​​jest wystarczająco wyraźny, aby móc być znakiem towarowym. Przed złożeniem wniosku skorzystaj z wyszukiwarki, aby spróbować znaleźć podobne znaki handlowe.

P: Jakie są różne rodzaje patentów? Czym się różnią??

Odp .: Możesz złożyć trzy rodzaje patentów, patenty użytkowe, patenty projektowe, patenty roślinne. Jeśli czytasz ten przewodnik, wątpliwe jest, abyś wiedział o patentach roślinnych, ponieważ dotyczą one nowych i wyraźnych odmian roślin.

Patenty użytkowe mają więcej wspólnego z praktycznymi wynalazkami i można je przyznać odkrywcom nowych procesów, maszyn lub składu materii.

Patenty projektowe dotyczą bardziej procesów twórczych i mogą być stosowane do artykułów produkcyjnych (takich jak produkt).

P: W jaki sposób mogę legalnie objąć moje produkty „zgłoszeniem do opatentowania”?

Odp .: Tymczasowe zastosowanie pozwoli ci na „12 miesięcy na opatentowanie” produktów i usług, których nie można przedłużyć.

P: Co oznaczają symbole takie jak ® i ©?

Odp .: Myślałem, że nigdy nie zapytasz!

© – Copyright

® – Zarejestrowany znak towarowy

™ – znak towarowy

℠ – Znak usługi (oznacza usługę)

Marsha Kelly sprzedała swój pierwszy biznes za ponad milion dolarów. Udostępniła ciężko zdobyte doświadczenia jako odnosząca sukcesy przedsiębiorczyni na swoim blogu Best4Busprises, gdzie regularnie publikuje porady, pomysły i sugestie biznesowe, a także recenzje produktów dla czytelników biznesowych. Jako seryjny przedsiębiorca, który poświęcił „czas” w korporacyjnej Ameryce, Marsha dowiedziała się, jakie produkty i usługi naprawdę dobrze sprawdzają się w biznesie. Na podstawie jej doświadczeń możesz nauczyć się budować swój biznes.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map