Niezbędny przewodnik dotyczący bezpieczeństwa cybernetycznego dla małych firm

Incydenty związane z bezpieczeństwem cybernetycznym mogą mieć druzgocący wpływ na biznes, a średnia strata w 2019 r. Będzie kosztować ponad 200 000 USD na incydent. Jednak koszty mogą wykraczać daleko poza finanse, a małe firmy mogą nie wytrzymać ciosu swojej reputacji.


Mimo że cyberbezpieczeństwo jako całość jest obszerną dziedziną, istnieje wiele obszarów, w których małe firmy mogą podjąć szybkie działania. Te proaktywne kroki mogą nawet znacznie zapobiec lub ograniczyć wpływ najczęstszych incydentów.

Ponieważ świat staje się cyfrowy, jeszcze bardziej pilne jest, aby właściciele małych firm zajęli się ich cyberobroną. Chociaż możesz nie chcieć poświęcać czasu na zrozumienie złożoności cyberbezpieczeństwa, przyszłość Twojej firmy może zależeć od tego.

Ten przewodnik jest przeznaczony dla właścicieli małych firm posiadających dowolną formę zasobów cyfrowych (może to być dowolne połączenie, nawet zwykły e-mail biznesowy). Zainwestuj trochę czasu, aby Twoja firma mogła nadal się rozwijać, wprowadzać innowacje i tworzyć wartość dla swoich klientów

Szybka nawigacja:

 • 4 główne rodzaje zagrożeń bezpieczeństwa cybernetycznego
 • Wskazówki, jak zabezpieczyć firmę
 • Cyberbezpieczeństwo w pigułce
 • Dlaczego hakerzy atakują małe firmy

Narzędzia bezpieczeństwa do użycia:

 • NetDefender
 • Alarm strefy
 • Comodo Personal Firewall
 • ExpressVPN
 • Acronis True Image
 • EaseUS ToDo Backup Home
 • IObit Updater

Rodzaje zagrożeń bezpieczeństwa cybernetycznego

Przy tak wielu rodzajach ataków, które mogą przeprowadzić hakerzy, właściciele firm powinni przynajmniej zwrócić uwagę na niektóre kluczowe styczne. Bez względu na ich główny cel, każda z tych metod może wyrządzić szkodę Twojemu biznesowi w sposób, który może zająć całe wieki, jeśli w ogóle.

Zaawansowane Trwałe Zagrożenia (APT)

Te długoterminowe ukierunkowane ataki mają głównie na celu kradzież, szpiegowanie lub zakłócanie porządku. Ingerencja w sieci może odbywać się potajemnie i na różnych etapach. Po uzyskaniu dostępu osoby atakujące mogą nawet nie robić nic przez dłuższy czas – czekając na strategiczne momenty.

Rozproszona odmowa usługi (DDoS)

Ataki DDoS mają na celu zakłócenie działania sieci lub strony internetowej poprzez zalanie jej żądaniami i informacjami. Gdy serwer nie będzie już w stanie poradzić sobie z powodzią, usługi zaczną się nie powieść i ostatecznie zostaną zamknięte.

Wyłudzanie informacji

Wyłudzanie informacji jest bardzo powszechnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa cybernetycznego. Jest to działanie polegające na wysyłaniu fałszywych wiadomości e-mail podobnych do legalnych, aby zachęcić odbiorców do odesłania poufnych danych. Ataki phishingowe zwykle mają na celu przechwycenie poświadczeń użytkownika, takich jak nazwy użytkowników i hasła, a nawet informacje finansowe.

Ransomware

W ciągu ostatnich lat Ransomware zyskał popularność i atakuje szeroką gamę ofiar. Nieświadome ofiary mogą zaszyfrować całe dyski twarde notatką z prośbą o zapłacenie „okupu” za klucz odszyfrowujący. Użytkownicy, którzy nie płacą, zwykle tracą wszystkie swoje dane.

Cyberbezpieczeństwo Twojej firmy

Dla małych firm, które chcą zapewnić swoim sieciom ochronę przed typowymi atakami, niezbędne jest zainstalowanie podstawowego oprogramowania zabezpieczającego. Jednak samo oprogramowanie może być niewystarczające.

Zastanówmy się, w jaki sposób dane mogą przepływać dla wielu firm;

 • Informacje poufne mogą być wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej
 • Urządzenia w biurze i poza nim mogą przesyłać dane bezprzewodowo
 • Poszczególne urządzenia mogą być podłączone bezpośrednio do Internetu
 • Zdalni pracownicy mogą logować się na serwerach firmy
 • Koledzy mogą używać komunikatorów do komunikacji
 • i więcej.

Jak widać, istnieje tak wiele potencjalnych punktów wejścia, w których haker może uzyskać dostęp do dowolnej części działalności Twojej firmy. Niestety budowanie solidnych sieci za silnymi zaporami ogniowymi może być dla małych firm trochę kosztowne.

Aby obejść ten problem, można zaimplementować co najmniej podstawowe zabezpieczenia na poziomie urządzenia, aby zwiększyć ochronę.

1. Włącz zapory ogniowe

Wiele firm korzysta z komputerów w systemie Microsoft Windows, który jest wyposażony we wbudowane narzędzie zapory. Te wersje oparte na oprogramowaniu są mniej skuteczne niż sprzętowe zapory ogniowe, ale zapewniają przynajmniej podstawową ochronę.

Zapory programowe są w stanie monitorować ruch danych do i z urządzeń, pełniąc funkcję ochronną Twojego urządzenia. Jeśli używasz systemu Windows, upewnij się, że nie wyłączaj Zapory systemu Windows.

Możesz również rozważyć;

NetDefender

netdefender - darmowa aplikacja firewall

NetDefender – Ta bezpłatna aplikacja zapory sieciowej nie tylko monitoruje dane, ale także pozwala ustawić zasady dotyczące tego, co może lub nie może poruszać się w sieci. Na przykład możesz ograniczyć przeglądanie, które robią Twoi pracownicy.

Alarm strefy

alarm strefowy - wielofunkcyjne narzędzie do ochrony Twojej witryny

Alarm strefy – Zintegrowana zapora ogniowa i program antywirusowy, ZoneAlarm to dobra wielofunkcyjna aplikacja dla użytkowników biznesowych. Chroni przed prawie wszystkimi rodzajami zagrożeń już od 39,95 USD rocznie.

Comodo

Comodo Personal Firewall - zapora ogniowa i narzędzie antywirusowe

Comodo Personal Firewall – Dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i komercyjnej, Comodo ma również doskonałą reputację w branży bezpieczeństwa. Oferuje kompleksową ochronę dla wielu rodzajów zagrożeń za jedyne 17,99 USD rocznie.

2. Użyj wirtualnej sieci prywatnej

Wirtualne sieci prywatne (VPN) to bardzo przydatne narzędzia, które pozwalają zabezpieczyć wszystkie dane przesyłane z urządzeń. Korzystają z bezpiecznych protokołów komunikacyjnych i wysokiego poziomu szyfrowania, aby upewnić się, że wszystko, co wysyłasz lub odbierasz, jest poufne.

ExpressVPN

expressvpn - narzędzie VPN do zabezpieczenia danych podczas transmisji

Wiele dzisiejszych sieci VPN zawiera również inne funkcje, które zwiększają ich możliwości. Na przykład ExpressVPN, jedna z najbardziej rozpoznawalnych nazw w branży VPN, obejmuje Przełącznik blokady sieci, prywatne zaszyfrowane serwery DNS, blokowanie reklam i inne.

Korzystanie z VPN nie tylko zabezpiecza urządzenia w biurze, ale także w ruchu. Oznacza to, że dopóki Twoi pracownicy i Ty korzystasz z VPN, możesz bezpiecznie pracować z dowolnego miejsca na świecie.

3. Zachowaj kopie zapasowe danych

Wszystkie firmy powinny regularnie wykonywać kopie zapasowe ważnych danych. Krytyczne dane, takie jak dane klientów, faktury, informacje finansowe i inne są niezbędne dla Twojej firmy. Jeśli te dane zostaną utracone, byłaby to katastrofa.

Tworzenie regularnych kopii zapasowych może zapewnić przywrócenie wszystkich ważnych danych w dowolnym momencie. Co więcej, kopie zapasowe można łatwo zautomatyzować, aby nie marnować siły roboczej na rutynowe czynności takie jak ta.

Obecnie istnieje wiele łatwych w użyciu i niedrogich aplikacji do tworzenia kopii zapasowych danych lub usług odpowiednich dla małych firm. Niektóre, które możesz spróbować dołączyć;

Acronis

Acronis - rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych dla klientów indywidualnych i firm

Acronis True Image – Acronis, popularny dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, oferuje nagradzane oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych i rozwiązania do ochrony danych dla klientów indywidualnych i firm różnej wielkości. Jest to najszybsze testowane do tej pory oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych pełnych dysków. Ceny zaczynają się już od 69 USD rocznie.

Łatwość

easus - oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych okien w celu ochrony danych

EaseUS ToDo Backup Home – Oferując ulepszony interfejs i długą listę funkcji, EasUS obsługuje Dropbox i inne rozwiązania pamięci masowej oparte na chmurze, co ułatwia integrację z operacjami biznesowymi. Ceny zaczynają się od 29,99 USD / rok.

Jeśli nie chcesz korzystać z dedykowanego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych, skorzystaj przynajmniej z magazynu w chmurze i wykonaj ręczne kopie zapasowe. Korzystanie z magazynu w chmurze oznacza, że ​​Twoje dane są oddzielone od Twojej lokalizacji geograficznej, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń fizycznych.

4. Aktualizuj oprogramowanie

Jednym z najczęstszych sposobów, w jaki hakerzy uzyskują dostęp do systemów, są luki w zabezpieczeniach oprogramowania. Całe oprogramowanie ma słabości, a programiści często publikują łatki i aktualizacje za każdym razem, gdy zamykają te luki.

Niezapewnienie, że całe oprogramowanie, z którego korzystasz, jest na bieżąco aktualizowane, tylko zwiększy Twój profil ryzyka. Aktualizowanie tak wielu urządzeń może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli nie masz działu IT, na który można by odpowiedzieć.

Na szczęście w wielu aplikacjach można ustawić opcję automatycznej aktualizacji, dlatego należy skontaktować się z dostawcami używanego oprogramowania. Istnieją również inne sposoby aktualizowania oprogramowania, na przykład za pomocą narzędzi takich jak IObit Updater.

IObit

iobit - narzędzie do aktualizacji oprogramowania, aby Twoje programy były aktualne.

IObit Updater – IObit Updater to sprytna, lekka aplikacja, która koncentruje się na pomaganiu ci w aktualizacji pozostałej części zainstalowanej aktualizacji. Monitoruje programy i albo przypomina, kiedy aktualizacje są dostępne, albo może aktualizować je automatycznie.

Na wszystkich urządzeniach IT upewnij się, że oprogramowanie jest zawsze aktualne. Regularne aktualizacje są niezbędne, aby zapewnić poprawę bezpieczeństwa. Systemy operacyjne, programy i oprogramowanie powinny być ustawione na automatyczne aktualizacje, jeśli to możliwe.

5. Zawsze używaj aplikacji Internet Security

Oprogramowanie antywirusowe powinno być używane na wszystkich urządzeniach, od komputerów osobistych po laptopy i telefony komórkowe. Najbardziej renomowane firmy Internet Security, takie jak Symantec lub McAfee mają specjalne plany dla właścicieli małych firm, które pozwolą im chronić wszystkie urządzenia za pomocą jednej licencji.

Możesz także wybierać spośród różnych rodzajów aplikacji Internet Security. Niektóre podstawowe mogą oferować tylko funkcje antywirusowe, a bardziej kompleksowe wersje będą w pełni wyposażone w wiele funkcji.

Cyberbezpieczeństwo w pigułce

Cyberbezpieczeństwo to obrona systemów, sieci, programów, a nawet danych przed atakami cyfrowymi. Z drugiej strony zagrożenia cybernetyczne są elementami, przed którymi chroni cyberbezpieczeństwo. Zagrożenia te zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wyrządzić jakąś szkodę firmom lub osobom, których dotyczą.

Typowe zagrożenia cybernetyczne obejmują wirusy, złośliwe oprogramowanie, oprogramowanie ransomware, ataki phishingowe i inne. Złożoność ochrony przed wieloma zagrożeniami cybernetycznymi różni się znacznie w zależności od tego, jak uporczywi są atakujący.

Po stronie bezpieczeństwa cybernetycznego korzystamy z narzędzi takich jak programy antywirusowe, zapory ogniowe, wykrywacze złośliwego oprogramowania, programy blokujące skrypty i inne zaprojektowane w celu ochrony przed powyższymi zagrożeniami.

Dlaczego hakerzy atakują małe firmy

Koszty utraty informacji z powodu ukierunkowanych cyberataków na firmy zgromadziły średnio 5,9 mln USD w 2018 r.Koszty utraty informacji z powodu ukierunkowanych cyberataków na firmy zgromadziły średnio 5,9 mln USD w 2018 r. (źródło).

Hakerzy nie zawsze atakują małe firmy, ale wykazano, że odsetek ten jest stosunkowo wysoki. Aby zrozumieć, dlaczego zaangażowane są małe firmy, musisz mieć ogólną wiedzę na temat incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem.

Jako właściciele firm większość z nas martwi się przede wszystkim o nasze finanse. Jednak hakerzy mogą mieć o wiele więcej zamiarów niż tylko próbować ukraść pieniądze. Mogą na przykład próbować tymczasowo zamknąć cyfrowe operacje, zaszkodzić reputacji firmy lub po prostu dobrze się bawić. Choć może to zabrzmieć obraźliwie, chodzi o to, że istnieje wiele możliwych powodów.

Następnie dochodzimy do przeciętnego właściciela małej firmy, który tak jak ja, chce skupić się na zapewnieniu klientowi doskonałego produktu lub usługi. Takie podejście często nas oślepia, co prowadzi do zapomnienia o innych ważnych obszarach, takich jak bezpieczeństwo cybernetyczne.

Często nie mamy zasobów, które dysponują większe firmy, więc jest to kwestia ekonomii skali. Im niższa jest ochrona firmy, tym mniej wysiłku haker musi włożyć w atak, aby odnieść sukces.

Reasumując, wdrożenie skutecznych środków bezpieczeństwa cybernetycznego jest dziś szczególnie trudne. Obszary zurbanizowane mają więcej urządzeń niż ludzi, a napastnicy stosują coraz bardziej kreatywne metody ataku.

Końcowe przemyślenia

Jak widać, dzisiejszy Internet może być bardzo niebezpiecznym miejscem, szczególnie jeśli Twoja firma na nim polega. Ponieważ tak wielu z nas jest połączonych cyfrowo, zagrożenie przenosi się nawet na nasze życie osobiste.

Jako właściciel firmy musisz być w stanie zabezpieczyć nie tylko własne urządzenia, ale wszystkie urządzenia używane przez Twoich pracowników. Ponieważ wszystko jest połączone, jesteś tak silny, jak twój najsłabszy link.

Wreszcie, mam nadzieję, że przedstawiłem ci kilka pomysłów, jak wdrożyć podstawowe środki bezpieczeństwa bez rozbijania banku. Traktuj swoje bezpieczeństwo tak poważnie, jak potrafisz – od tego zależy Twoja firma.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map