Teknika Smart Optimizimi i Uebfaqeve për Përmirësimin e Trafikut Organik

Ky artikull u shkrua nga Brandon Graves.


Gjithkush që është në biznes me bazë në internet dëshiron të rrisë trafikun në faqen / blogun e tij / saj. Ajo u sjell atyre mundësi biznesi. Thuhet se “Jo trafik, asnjë biznes”. Nuk ka përfitim nga të pasurit produkte dhe shërbime të shkëlqyera nëse nuk merrni trafik në faqen tuaj të internetit.

tipare-image

Trafiku organik është ndoshta mënyra më e mirë për ta bërë faqen tuaj të renditet mirë në motorët kryesorë të kërkimit në botë. Në fakt, është trafiku jo i paguar që vjen nga motorët e kërkimit. Sidoqoftë, drejtimi i trafikut organik në faqet e internetit / blogs nuk është lojë e fëmijëve. Për këtë kërkohet shumë durim, përkushtim dhe zbatim aktiv i mashtrimeve të zgjuara të SEO. Nëse jeni duke kërkuar mënyra dhe strategji efektive për të përmirësuar trafikun organik në faqen tuaj, thjesht ndiqni këshillat më poshtë:

1. Bëni Uebfaqen tuaj më të Rendësishme dhe të Përdorueshme

Kur vizitorët kërkojnë informacion, produkte, shërbime, etj, në WWW, motorët e kërkimit kërkojnë faqe në internet ose faqe në internet që janë të azhurnuara, të sigurta, të rëndësishme dhe më të përdorshme për vizitorët. I ndihmon ata të kenë një përvojë pozitive dhe të gjejnë gjërat e kërkuara me lehtësi dhe shpejt. Nëse faqja juaj e internetit përmban informacione të vjetëruara ose ka probleme të përdorshmërisë, motorët e kërkimit do ta lënë pas dore atë ndërsa shfaqin rezultate kundër termave të kërkimit, të futur nga vizitorët.

Prandaj, para së gjithash, duhet të rindërtoni faqen tuaj të internetit për ta bërë atë profesional, tërheqës dhe të rëndësishëm për audiencën e synuar. Ju mund të bëni hapat e mëposhtëm në këtë drejtim:

 • Sigurohuni që faqja juaj e internetit të jetë e azhurnuar dhe profesionale. Përdorni programin më të fundit, antivirus, server me cilësi të lartë, firewall, etj., Për ta ekzekutuar atë si duhet dhe për të mbajtur të gjallë 24 * 7.
 • Sigurohuni që faqja juaj e internetit të mos ketë çështje UI / UX,
 • Kombinohet me të gjithë shfletuesit modernë të internetit,
 • Sigurohuni që faqja juaj të jetë e përgjegjshme për të gjitha pajisjet mobile dhe
 • Sigurohuni që faqja juaj të ngarkohet më shpejt.

2. Përqendrohuni në SEO në vend

Përditësime të shpeshta të algoritmit të Google kanë rritur rëndësinë e SEO në vend. Nëse dështoni këtu, renditja SEO e faqes tuaj do të bjerë herët a vonë. Ekzistojnë një sërë mënyrash për të bërë përmirësime në ushtrimin tuaj SEO në vend dhe pritet që më shumë trafik organik të vijë në faqen tuaj. Zbuloni fjalë kyçe të përshtatshme nën kamare tuaj. Nëse është e mundur, përdorni fjalë kyçe të bishtit të gjatë për të mbuluar gjithnjë e më shumë tema që lidhen me biznesin tuaj. Krijoni SEO përmbajtje të optimizuar, domethënëse, të rëndësishme dhe pa gabime në masë. Ngarko ato në faqen tuaj të internetit / blog rregullisht dhe optimizoni siç duhet duke përdorur truket e fundit të SEO. Motorët e kërkimit gjithmonë kërkojnë për përmbajtje të ngarkuar rishtas për të shfaqur rezultatet më autentike te vizitorët.

Nëse po ndërtoni uebfaqen tuaj duke përdorur ndërtuesit e faqeve të njohura të internetit si Weebly, ata i kanë të gjithë elementët gati për të bërë SEO në vend.

Shënim: Këtu është udhëzuesi i fillestarit për SEO nëse dëshironi të mësoni më shumë.

3. Eleminoni të gjitha lidhjet e thyera

eliminimin e-gjitha-thyer-linksa

Me një fluks të vazhdueshëm të përmbajtjeve të reja, faqet e internetit janë më të mëdha dhe më të mëdha çdo ditë. Pra, bëhet shumë e vështirë për individët që të mirëmbajnë uebfaqe të tilla. Pas disa ditësh / javë / muaj, përmbajtja në uebfaqe mund të hiqet ose të vjetrohet, e cila mund të lindë lidhje të prishura. Shtë një detyrë jashtëzakonisht herkuliane për të gjetur dhe korrigjuar këto lidhje të prishura me dorë.

Në fakt, një lidhje e prishur është një burim jo-ekzistues i uebit i cili quhet edhe lidhje e ngordhur. Kur dikush përpiqet të përdorë faqe të tilla jo-ekzistente në internet, një kod HTTP 404 tregohet nga serveri. Disponueshmëria e shumë lidhjeve shumë të thyera në faqen tuaj të internetit mund të zvogëlojë cilësinë e saj, të pakënaqur motorët e kërkimit dhe vizitorët njësoj, dhe të shkaktojë një rënie të mprehtë në trafikun e faqes në internet. Prandaj, duhet të kontrolloni dhe eliminoni lidhjet e prishura në faqen tuaj të internetit duke përdorur online burimet dhe mjetet.

4. Blog rregullisht

Google u jep një rëndësi të madhe të gjithë atyre faqeve të internetit që azhurnohen rregullisht me përmbajtje të freskët dhe unike. Një blog është një mënyrë e thjeshtë për ta mbajtur faqen tuaj të internetit të freskët dhe të azhurnuar. Pra, thjesht bashkëngjitni një blog të korporatave në faqen tuaj të internetit dhe filloni ta azhurnoni rregullisht atë me përmbajtje të freskët.

në filloni një blog nuk është e vështirë siç duket, duhet të kesh një strategji dhe këmbëngulje. Nëse kjo ndodh, zvarritësit e motorit të kërkimit do të vizitojnë faqen tuaj rregullisht, shtoni faqe të reja të shtuara në indekset e tyre dhe ju do të rritni trafikun organik në faqen tuaj të internetit ngadalë.

5. Kërkoni Mundësitë e Blogimit të Vizitorëve në Rrjetin tuaj

Blogimi i miqve është një tjetër i rëndësishëm që duhet të kryeni në mënyrë aktive për të përfituar shumë përfitime. Në këtë proces, një person dërgon përmbajtje unike për blogerët (nën kamare të tij / saj) për publikim. Nëse postimet e tij / saj janë botuar nga pronarët e blogut, kjo i ndihmon të dy palët. Pronarët e blogut marrin përmbajtje cilësore pa kosto dhe mund ta shfrytëzojnë atë për të përmirësuar biznesin e tij të bazuar në internet dhe për të gjeneruar më shumë të ardhura. Nga ana tjetër, kontribuesit zgjerojnë shtrirjen e tyre në një pjesë të madhe të audiencës së synuar dhe përfitojnë mundësi biznesi që kapin vlera miliona dollarë.

6. Keni një strategji të definuar të lidhjes së brendshme

Lidhja e brendshme që lidh një praktikë të rëndësishme SEO në të cilën profesionistët e marketingut dixhital lidhin një faqe në një faqe tjetër brenda të njëjtit fushë për qëllime lundrimi. Ai i ndihmon ata të marrin një reputacion më të lartë në sytë e motorëve të ndryshëm të kërkimit dhe vizitorëve, të përmirësojnë zvarritjen dhe indeksimin e faqeve në internet, të zvogëlojnë shkallën e fryrjes së faqes dhe të rritin shumë klikimet në faqen e internetit. Pra, adoptoni lidhjet e brendshme si një pjesë të juaj Përpjekjet SEO dhe shijoni përfitimet e saj.

7. Jini aktivë në faqet e rëndësishme të mediave sociale

jetë-aktive-on-rëndësishme-social-media-sitesa

Gjithmonë mbani në mend se Google e konsideron reputacionin e mediave sociale për renditjen në internet. Një faqe interneti me një prani të mirë në kanale të ndryshme të mediave sociale preferohet nga Google dhe paraqitet në rezultatet e saj. Pra, duhet të promovoni faqen tuaj të internetit ose faqet e saj në të gjitha kanalet e rëndësishme të mediave sociale. Thjesht shtoni gjithnjë e më shumë njerëz në faqet e mediave sociale të faqes tuaj dhe shpërndani përmbajtje midis tyre. Inkurajoni ata të ndajnë maksimumin e përmbajtjes tuaj. Të gjitha këto do t’ju ndihmojnë të merrni më shumë trafik organik në faqen tuaj.

8. Komunikoni në mënyrë aktive me audiencën tuaj

Nëse komunikoni në mënyrë aktive me audiencën tuaj të synuar, kjo do t’ju ndihmojë të dini se çfarë po mendon, ndihet dhe po lufton audienca juaj gjatë kohës që merreni me markën tuaj. Në varësi të rezultatit, ju mund të bëni ndryshimet e kërkuara dhe t’i inkurajoni njerëzit të merren me markën tuaj për një periudhë të gjatë kohore. Për të komunikuar me audiencën e synuar, mund të përdorni sisteme të ndryshme, si p.sh. Marketingu me email, Duke kërkuar përshtypje, Sistemet e komenteve, faqet e forumit, RSS, faqet e internetit me përgjigje pyetjes, etj.

9. Analizoni rreptësisht ushtrimin tuaj SEO

Nuk ka rëndësi se sa mirë i kryeni aktivitetet e SEO për të rritur trafikun në faqen tuaj, gjithmonë mbetet disa fusha të përmirësimit dhe korrigjimit. Prandaj, duhet të gjurmoni rregullisht performancën e ushtrimit tuaj SEO dhe të eksploroni fushat e përmirësimit të mëtejshëm. Thjesht bëni të gjitha këto për të siguruar që ju të merrni një sasi të drejtë të trafikut organik në faqen tuaj çdo ditë.

përfundim

Një rrjedhë e qëndrueshme e trafikut organik në faqen tuaj të internetit është thelbësore nëse doni të gjeneroni të ardhura të mjaftueshme dhe të merrni biznesin tuaj të bazuar në ueb në nivelin tjetër. Këto janë disa këshilla të dobishme për rritjen e trafikut organik në faqet e internetit / blogs. Thjesht zbatoni ato dhe kini përfitimet e tyre në të ardhmen.

Brandon Graves është një marketing i frytshëm dixhital dhe ekspert i WordPress që punon me HireWPGeeks. Ai vazhdon të shkruajë për dizajnin më të fundit në internet dhe shërbimet e zhvillimit të WordPress si konvertim psd në WordPress, Konvertimi HTML në WordPress etj. Ndiqni atë më tej Google Plus për të marrë azhurnime të menjëhershme.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map