Si mund të marr emra falas domain për faqet e internetit?

Ndërtimi i një faqe interneti për herë të parë mund të duket se është një detyrë marramendëse. Nëse nuk jeni mësuar me këtë proces, madje edhe zgjedhja e një emri domain mund të ju vë në një turshi. Sa duhet të paguani, nga merrni një – nga këto dhe shumë pyetje mund t’ju vijnë në mendje.


Kanë mbaruar 348 milion emra domain regjistrohen deri më tani (nga fundi i vitit 2018) dhe numri po rritet shpejt. Në epokën e dixhitalit të sotëm, të gjithë blejnë emrat e tyre të domain, nga bizneset e mëdha te individët që thjesht duan identitetin e tyre në internet.

Për të marrë një pamje më të mirë nga lart-poshtë për detajet e përfshira në web hosting dhe emrat e domain, ju rekomandoj të lexoni këtë artikull më tej Web Hosting dhe Domain 101 parë. Ajo që unë do të diskutoj në fushën e këtij artikulli është se si mund të merrni një emër domain falas.

Po ashtu eshte. Jam i sigurt që mund të keni dëgjuar për emrat e domain-it që do të shiten dhe kështu me radhë, por a e dini se ka faqe ku mund të kërkoni një emër domain falas? Po, disa vijnë me paralajmërime, por ka rrethana të ndryshme dhe unë do t’i ndaj disa prej tyre sot me ju.

Ka disa mënyra se si të merrni emra falas të domain dhe disa prej tyre nuk ju përfshijnë të shpenzoni një qind. Sidoqoftë, secila ka kapjen e vet dhe ajo që ju zgjidhni do të varet nga ajo që jeni të gatshëm të sakrifikoni në kthim. Mos u shqetësoni, nuk është asgjë e keqe, por sigurohuni t’i kushtoni vëmendje detajeve të secilës metodë.

Metoda # 1: Fushat e lira nga kompanitë pritëse

Merrni falas domain .com / .org / .net / .store / .xyz me këtë metodë

Megjithë dashurinë time për freebies, unë personalisht mendoj se ekziston shumë më tepër rrezik që përfshihen në ato emra domaini krahasuar me blerjen e një. Nëse ndjeheni në të njëjtën mënyrë, gjithashtu, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë një ofrues të shërbimit të një web hosting i cili paketon një emër domain falas me web hosting së bashku. Në fund të fundit, ju ende keni nevojë për pritje për faqen tuaj të internetit, apo jo?

Kapja – Kjo duhet të jetë pak e qartë. Kapja është që falas nuk është e lirë; ju duhet të paguani për një marrëveshje paketash. Sidoqoftë, është një zgjedhje e mirë pasi që ju duhen edhe hosti dhe emri i domain për të drejtuar faqen tuaj të internetit.

1. Hostinger

Hostinger - emri i domain falas pa pritjen

Faqja e internetit: https://www.hostinger.com/

Hostinger është një shembull i shkëlqyeshëm i kësaj pasi ato kanë paketa me shumë çmim, disa prej të cilave përfshijnë një emër domain falas. Planet e tyre të primit dhe biznesit të përbashkëta të përbashkëta të pritjes (të cilat kushtojnë vetëm $ 2,15 dhe përkatësisht 3,45 $ në muaj) të dy vijnë me një regjistrim falas të emrit të domainit.

Ndihmon gjithashtu që ata janë një host jashtëzakonisht i njohur dhe emrat e domain që ju merrni falas janë TLDs premium të tilla si .com ose .net.

2. GreenGeeks

Greengeeks

Faqja e internetit: https://www.greengeeks.com/

GreenGeeks ka qenë në biznesin e mbajtjes në internet për mbi 11 vjet dhe u ofron përdoruesve ndryshimin unik për të dalë digjital, ndërsa është miqësor me mjedisin. Ata blejnë kredi të energjisë për sado shumë energji që kanë nevojë për koston tuaj në internet dhe kështu kontribuojnë pozitivisht në drejtim të gjurmës së energjisë.

Secili nga planet e tyre vjen me një emër domain falas, duke filluar nga plani i tyre më themelor i Ecosite Starter me vetëm 2.95 dollarë në muaj. Kjo do të thotë se çfarëdo plani që zgjidhni me ta, ju jeni të mbuluar për aq sa shkon një emër domain!

3. Hosting TMD

TMD Hosting

Faqja e internetit: https://www.tmdhosting.com/

TMDHosting është një tjetër veteran i industrisë që ka shumë për të. Ata shesin shumë me shpejtësi, besueshmëri dhe mbi të gjitha – siguri. Paketat e tyre të pritjes gjithashtu vijnë me emra falas domain duke filluar nga më themelorët e planeve.

Ata kanë një gamë të gjerë të aftësive të mbajtjes së faqes në internet, kështu që nëse vendosni të zgjidhni planet e tyre të përbashkëta të pritjes ose madje edhe Cloud ose VPS hosting, ju jeni mirë të shkoni. Pritja e përbashkët me TMDHosting fillon nga pak sa 2.95 dollarë në muaj.

Metoda # 2: Domain i lirë nga ofruesit e emrave të domain falas

Merrni falas emrat e domain .tk / .ga / .gq / .cf / .ml me këtë metodë

Ofruesit e emrave të lirë të domain janë ata që japin seriozisht emrin e domain për asgjë. Secili zakonisht ka kufizimet e veta në atë shtrirje të domain që mund të regjistrohesh, por në përgjithësi, nuk të ngarkon asnjë cent.

Kapja – Këto fusha falas shpesh vijnë me shumë printime të imëta që duhet të lexoni. Për shembull, me një zgjatje .tk nëse faqja juaj nuk i përgjigjet objektivave të ridrejtimit domain juaj do të merret përsëri nga regjistruesi. Trafiku në atë domen më pas shitet në rrjetet e reklamave.

4. Freenom

Freenom - Ofruesit e emrave falas të domain

Faqja e internetit: https://www.freenom.com

Freenom është regjistruesi për emrat e domain ishulli i vockël i Tokelau, një vend i largët dhe shumë pak i populluar me rreth 1.500 njerëz. Ajo i jep emrat e domain larg falas dhe për shkak të kësaj shpërtheu në popullaritet.

.domenet tk janë shtrirja e pestë e domain më e regjistruar në botë dhe ju mund të merrni tuajat përmes Freenom. Përveç kësaj, kur kërkoni për emrin e domain këtu, sistemi shpesh sugjeron shtesa të tjera domain për të cilat mund të regjistroheni.

5. Biz.NF

.Biz.nf - ofrues i emrave të domain falas

Faqja e internetit: https://www.biz.nf

I përkasin një vendndodhjeje tjetër dhe vendndodhjeje, extensions domain .nf përfaqësojnë Ishujt Norfolk A keni parasysh se megjithëse TLD e .nf është falas, shtesat e nivelit të dytë dhe të tretë si .com.nf ose .net.nf duhet të paguhen.

Biz.nf tani ofron vetëm domene falas në .c1.biz – i cili është në të vërtetë një nën-domain. Nëse jeni të interesuar, ata gjithashtu ofrojnë lirime të tjera të tilla si mbajtja në internet dhe lëshimi i certifikatës SSL.

6. Dot TK

Dot TK - merrni emrin e domain falas

Faqja e internetit: http://www.dot.tk

Dot TK është një degë e Freenom në fytyrë, përveç një skeme ngjyrash paksa të ndryshme ka të njëjtën planifikim dhe veçori. Nuk ka shumë gjëra për të zgjatur këtu për Dot TK, përveç përmendjeve që mund të përdorni ose këtë faqe të Freenom me të njëjtat rezultate.

Duke bërë të njëjtin kërkim, u ktheva me të njëjtat rezultate të njëjta që mora me Freenom – një kombinim i emrave të padisponueshëm dhe sugjerime alternative. Lista ndryshon kur kryeni kërkimin përsëri, kështu që ndonjëherë mund të ndihmojë ta ekzekutoni atë disa herë nëse nuk ju pëlqen ajo që po shihni.

7. Subdomain.com

Subdomain - emër domain falas për faqen tuaj te internetit

Faqja e internetit: http://www.subdomain.com/

E fundit në listën tonë të vendeve ku mund të merrni emra falas të domain është subdomain.com. Këtu mund të regjistroheni për një emër domain falas me shtrirjen .nu (Niue). Përparësia e kësaj faqe në krahasim me ato të atyre që ofrojnë .nu është se mund të merrni falas fusha të nivelit të dytë dhe të tretë.

Ekzistojnë disa fusha .nu të cilat janë të ngarkueshme, dhe këto zakonisht janë në kategorinë e primit, të tilla si emrat e domain me një karakter që mund të shkojnë deri në 500 Euro.

Metoda # 3: Nënfusha falas me një ndërtues në faqe interneti

Merrni nëndomain falas me këtë metodë

Ndërtuesit e faqes në internet ju lejojnë të ndërtoni me shpejtësi dhe lehtësi site me pak ose aspak njohuri teknike. Ato ofrojnë shumë mjete të dobishme për të ndihmuar me këtë dhe për pak më shumë sesa çmimi i asaj që standardi i mbajtjes së faqes në internet mund t’ju kushtojë. Përveç kësaj, disa kanë plane falas që mund të filloni me ato që përfshijnë nënfusha falas për faqen tuaj.

Kapja – Nënfushat kanë tendencë të kenë një “çmim të lirë” në faqet e internetit dhe do t’u duket përdoruesve sikur nuk jeni aq seriozë sa të merrni emrin e domain tuaj. Nga ana tjetër, ndërtuesi i subdomain plus dhe faqja e internetit e hostit ju japin një pikë të shkëlqyeshme nisjeje për karrierën tuaj që zotëron faqen e internetit.

8. Wix

Wix - emër nëndomain falas për faqen tuaj te internetit

Faqja e internetit: https://www.wix.com

Wix është mbreti i ndërtuesve të faqeve të internetit për momentin dhe vlerësohet për shumë arsye. Një nga pikat kryesore të Wix është që ajo ka një plan të nivelit të hyrjes falas që vjen së bashku me një nënfushë falas për qasje në faqen tuaj.

Ndërsa mund të jetë e vërtetë që plani është më kufizues se gjithçka që mund të ofrojë një host i përbashkët – është falas! Nëse ju duket se ju pëlqen, madje mund të përfundoni duke u përmirësuar në një nga planet e tyre të paguara. Unë rekomandoj shumë Wix si një nga kryesorët në biznesin e krijuesit të faqes në internet.

Për ata që janë në plan të lirë emri juaj i domain do të duket diçka si:

username.wixsite.com/sitename

9. Weebly

Emri i nënfushës weebly - free me një llogari

Faqja e internetit: https://www.weebly.com/

Weebly është një tjetër pretendent i fortë në biznesin e ndërtimit të faqes në internet që gjithashtu ju ofron një nënfushë falas me llogari. Sigurisht, pasi që nënfusha nuk është e lidhur me emrin tuaj të përdoruesit siç bën Wix, mund të jetë pak sfiduese të gjesh emrin e duhur për t’u përshtatur.

Nëse bashkoheni me Weebly, emri i domain-it tuaj do të duket si diçka;

sitename.weebly.com

10. WordPress.com

WordPress.com - nënfushë falas për faqen tuaj të internetit

Faqja e internetit: https://wordpress.com

Bodrum i të gjitha Sistemeve të Menaxhimit të Përmbajtjes (CMS), WordPress.com është vendi ku të gjitha filluan dhe mbetet një zgjedhje popullore për herë të parë edhe për sot. E ndërtuar në platformën e vet CMS, një llogari me WordPress.com do t’ju bëjë të presë një nënfushë falas.

Shumë njerëz përdorin WordPress si një pikënisje në karrierën e tyre të lulëzuar të internetit, të dyja sepse është falas dhe jep përvojë të mirë me platformën popullore WordPress.

11. në mënyrë të habitshme

Struditërisht - emri i domain falas me paketën pritëse

Faqja e internetit: https://www.strikingly.com

Uditërisht është një lloj përzierjeje midis faqes së internetit të paketuar me një emër domain, përveç që roli i saj kryesor është si një ndërtues i faqes në internet. Për sa kohë që zgjidhni një paketë me një mundësi pagese vjetore, ju do të merrni një emër domain falas për zgjedhjen tuaj (për sa kohë që është në dispozicion).

Tarifat fillojnë nga aq pak sa 8 dollarë në muaj, gjë që është e mirë duke marrë parasysh që ju të merrni një emër domaini, ndërtues faqesh, pritjeje në internet dhe aftësi të e-commerce të gjitha njëherësh!

Pyetje të shpeshta në domenet e lira

Isfarë është një emër domain?

Një emër domain është adresa e faqes tuaj të internetit. Të gjitha fushat janë unike – nuk mund të regjistroheni një emër domaini pasi të regjistrohen nga të tjerët. Organizata që rregullon regjistrimin e domenit global njihet si ICANN.

Mësoni më shumë rreth emrit të domain në këtë udhëzues.

A ka 100% emra të domain falas?

Po. Siç u përmend në këtë artikull – ka tre mënyra për të marrë një emër domain falas për faqen tuaj të internetit.

Cili domain falas është më i miri?

Secili lloj i fushave të lira të përmendura në këtë artikull ka kapjen e tyre. Ajo që ju zgjidhni do të varet nga ajo që dëshironi të sakrifikoni në kthim. Personalisht, unë mendoj se ose marrja e një emri domain falas me një paketë pritëse si ajo që bën Hostinger, ose edhe marrja e një nënfushë falas është një mundësi shumë më e mirë. 

Si mund të marr një domen të lirë të jetës?

Domenet që përfundojnë me shtrirje .tk, .nf dhe .nu, janë të lira për jetën. Për të marrë një nga këto fusha falas të jetës, regjistrohuni tek një prej ofruesve të emrave falas të domain, siç përmendet në metodën # 2.

Si mund të marr një domain falas .com?

Për të marrë një domen të lirë .com – regjistrohuni në një plan pritës që vjen me një .com falas. Për shembull, Hostinger, GreenGeeks dhe TMD Hosting ofrojnë falas .com në planet e tyre të përbashkëta të pritjes.

Përfundim: Jini të kujdesshëm ndaj Freebies

Nuk ka asnjë vakt të vërtetë të lirë në këtë botë dhe si me gjithçka të etiketuar “falas”, shumë nga këto mundësi vijnë me një “kapje” në fund të ditës. Për shembull, fushat e lira si .tk dhe .nu janë bërë pak e diskutueshme me kalimin e viteve. Ekziston gjithashtu shumë për t’i kushtuar vëmendje në shtypje të shkëlqyeshme, siç është regjistruesi të jetë në gjendje të mbyllë faqen tuaj dhe të devijojë trafikun në reklama ose burime të tjera nëse shkelni ndonjë nga kushtet dhe kushtet e tyre.

Personalisht, unë mendoj se ose marrja e një emri domain falas me një paketë pritëse si ajo që bën Hostinger, ose edhe marrja e një nënfushë falas është një mundësi shumë më e mirë. Ajo që ju jep Hostinger është një domen i vërtetë i cili është pranuar mirë në të gjithë botën, siç është .com.

Marrja e një nënfushë me një ndërtues të faqes në internet mund të jetë falas, por ajo gërryen markën e faqes tuaj dhe në fund të ditës, që është pjesë e vlerës tuaj të internetit, apo jo? Zgjidhni me mençuri midis këtyre opsioneve ose mund të përfundoni duke dëmtuar reputacionin tuaj dixhital më shumë sesa mendoni.

* Përkthimi: EN ID

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map