Shitja / Shitja ndër-shitëse: 5 këshilla për të përmirësuar të ardhurat e biznesit tuaj në internet

Pavarësisht nëse keni bërë ndonjëherë shitje të drejtpërdrejtë apo jo, me siguri tashmë jeni njohur me dy strategji themelore të shitjeve: shitje dhe ndër-shitje. Ju mund të mos e dini se jeni njohur me këto koncepte – por si konsumator sot, ju patjetër që jeni ekspozuar ndaj tyre.


Ju gjithashtu mund të jeni disi të vetëdijshëm për të dy termat, por mbase nuk e dini saktësisht se çfarë kuptimi kanë – ose ndoshta jeni konfuz për ndryshimet midis të dyjave.

Këtu është një përshkrim i shkurtër i secilit term, plus disa shembuj të të dyve:

Shitja e shitjes është një teknikë e përdorur për të bindur klientin të blejë një version më të mirë të produkteve ose shërbimeve që do të blihen.

Shitja e kryqëzuar është një strategji e përdorur për të shtuar më shumë produkte ose shërbime në blerjen origjinale.

shembuj

 • upselling: “Ne kemi një të veçantë sot për një djathë djathë të dyfishtë për $ 0.60 cent më shumë – a do të dëshironit ta blini atë në vend të burgerit të vetëm?”
 • Cross-shitjes: “Dëshiron të shtosh patate të skuqura dhe një koks në atë rendin e djathit?”
 • upselling: “Sedani me madhësi të mesme është një automjet i popullarizuar, por sedani ynë luksoz vjen me karakteristika shtesë të sigurisë dhe një garanci më të mirë.”
 • Cross-shitjes: “Për dyqind dollarë më shumë, unë mund të hedh një ngrohës blloku motori dhe një kllapa të targave të përparme me atë sedanin e ri.”
 • upselling: “Ky TV është i shkëlqyeshëm, por a keni parë modelin më të fundit? Ajo ka shtuar karakteristika që unë mendoj se ju do t’i vlerësoni. “
 • Cross-shitjes: “Ai TV është i shkëlqyeshëm – por bazuar në ato që më keni thënë për familjen tuaj, me siguri do të dëshironi të hidhni një vështrim në sistemin tonë të plotë të teatrit në shtëpi. Kjo do të ndryshojë përvojën tuaj të shikimit të filmit në shtëpi përgjithmonë. “

E shihni ndryshimin?

Të dy teknikat janë po aq të rëndësishme për çdo dyqan në internet ose biznesin që e lëshon.

Kur të bëhet e drejtë, shitja / shitja e tërthortë është e dobishme për jo vetëm shitësin, por edhe klientin. Nëse paraqitni opsione që dini se do të përfitojnë nga klienti juaj, të gjithë fitojnë. Si e bën atë? Epo, ju duhet të merrni një qasje intuitive. Dëgjoni ato që klientët tuaj duhet të thonë për dëshirat dhe nevojat e tyre. Vendoseni veten në vendin e tyre; nëse po bënit pazare për një makinë ekonomie, do të dëshironit të dëgjonit për SUV-të luksoze në lot? Me siguri jo. Por ju mund të dëshironi të dini në lidhje me hibridin e fundit që mund t’ju kursejë nga dërgimi i një ton parash në karburant … e drejtë?

Nëse dëgjoni ato që po ju tregojnë klientët tuaj dhe më pas zbatoni strategjinë e shitjes / shitjes së kryqëzuar në përputhje me rrethanat, mund t’u ofroni atyre zgjidhje që i bëjnë ata të lumtur. Shpesh, njerëzit as nuk e kuptojnë se kanë nevojë për produkte ose shërbime të caktuara – derisa t’i tregoni ato. Shtë një situatë e favorshme për ju dhe klientët tuaj.

Një avantazh tjetër i shitjes në shitje / ndër-shitjes është se është më lehtë të bësh sesa të shitet për një klient krejtësisht të ri. Kur të jesh marketing në një epërsi të re, probabiliteti i mbylljes së asaj marrëveshje është pesë deri në 20%. Kur jeni duke shitur për një klient ekzistues, kjo përqindje shkon deri në 60 deri në 70%. Pra, shitja / shitja ndër-shit është vërtet një mënyrë më efikase për të shitur.

nba-rekomandim

Këtu janë këshillat tona më të mira për shitje dhe shitje ndër-shitëse si një profesionist.

Këshillë # 1: Përdorni teknikën në moderim

Do të dëshironi të mbani besimin e klientëve tuaj, dhe nuk mund ta bëni këtë nëse i bëni ata të ndjehen të mbingarkuar nga shitjet / shitjet e kryqëzuara. Shumë zgjedhje do të ngatërrojnë klientët tuaj, dhe kjo mund të dëmtojë ju. Ju mund të bëni që klientët tuaj të bëhen të dyshimtë dhe të pakënaqur nëse hedhni shumë mundësi mbi to – dhe ata thjesht mund të heqin dorë nga ideja për të blerë asgjë nga ju. Mbani opsionet e thjeshta dhe të drejtpërdrejta.

Dëshironi të dini se si duket një shembull i jetës reale, jashtëzakonisht i suksesshëm i kësaj teknike të marketingut? Gjithmonë copëtuar në Amazon? Nëse e keni, atëherë me siguri keni parë shprehjen “shpesh blerë së bashku”.

amazon-shpeshta-bleu-së bashku

Sipas një artikulli në Fortune, shkalla e konvertimit për ato rekomandime në faqe mund të shkojë deri në 60%. Ky është një shembull i shitjes së tërthortë në botën reale nga të cilën mund të mësojë çdo tregtar.

Këshillë # 2: Artikuj përkatës Bundle

Kjo është një strategji që e çon konceptin “shpesh të blerë së bashku” në nivelin tjetër. Ju e bëni përvojën e blerjeve të përshtatshme për klientët tuaj duke paketuar sendet e nevojshme / përkatëse së bashku.

Ky është një rast tjetër kur duhet të tregoheni të kujdesshëm në lidhje me qasjen tuaj. Ju nuk dëshironi të ofroni sende ose shërbime të parëndësishme që klientët tuaj nuk kanë të ngjarë të gjejnë tërheqës (prandaj mos u përpiqni të hedhni inventarin tuaj të padëshiruar mbi to). Nëse e bëni këtë, është fyese dhe shumë kundër-produktive. Në vend të kësaj, ofroni shtesa me vlerë që klientët tuaj do t’i konsiderojnë të dobishëm. Një shembull i mirë do të ishte shitja e shablloneve të WordPress + plugins + logot së bashku. Këto janë të gjitha gjërat që klientët në treg për një plug-in ose model do t’i vlerësonin në një pako.

Këshillë # 3: Njihni klientët tuaj

Mendoni për restorantin tuaj të preferuar. Pronari ose kamarieri i kokës në atë restorant ndoshta kërkon kohë të njihet me pëlqimet dhe pëlqimet tuaja. Bazuar në atë njohuri, pronari / kamerieri bën sugjerime bazuar në preferencat tuaja personale.

Ju duhet të bëni të njëjtën gjë në faqen tuaj të internetit. Nëse qëllimi juaj është që t’i bëni njerëzit të regjistrohen në buletinet tuaja – por askush nuk po përgjigjet në kutinë tuaj të shfaqur – provoni të ofroni një libër elektronik falas në faqet tuaja të uljes kur njerëzit regjistrohen për listën e emailit.

Gjithashtu, mendoni se si Amazon, eBay dhe faqet e tjera kryesore të tregtisë elektronike ndjekin urdhërat e librave tuaj dhe llojet e tjera të blerjeve. Ata rekomandojnë produkte përkatëse bazuar në zgjedhjet tuaja të mëparshme, apo jo? Ju duhet të bëni të njëjtën gjë. Përdorni Google Analytics për të ndjekur modelet e përdoruesve në faqen tuaj të internetit. Një teknikë është të shfrytëzoni faqet e konfirmimit të porosisë përmes analitikës. Nëse shumë njerëz janë regjistruar për një kurs në internet që jeni duke shitur, mund të dërgoni një email vetëm për ata njerëz dhe t’i shesni me një kurs të lidhur, por më të gjerë. Shihni se si funksionon?

Këshillë # 4: Mos e teproni

Shitja / shitja e kryqëzimit funksionon mirë kur jeni duke zgjidhur nevojat e klientëve tuaj (dhe funksionon edhe më mirë kur i bëni ata të ndjehen të privilegjuar në marrjen e një oferte). Nëse ofroni një çantë për rruajtje falas me zbritje për të gjithë klientët që blejnë kolonën e burrave të stilistëve tuaj, shumë prej tyre do të vlerësojnë që po marrin një marrëveshje që klientët e tjerë nuk janë.

Nga ana tjetër, duke e tepruar atë do të irritojë klientët tuaj dhe do t’i largojë ata nga ju dhe faqja juaj e internetit. Nëse klientët tuaj ndjehen sikur janë vetëm një eksperiment marketing për ju – ose që ju kujdeseni vetëm për bërjen e shitjes dhe jo për atë që dëshironi – shitja / shitja ndër-shitëse do të ketë efektin e kundërt se ai që dëshironi.

Këtu është një detaj tjetër që duhet të mbani në mend: Ka një “Rregulli i 25” në biznes; duhet të shmangni sendet ndër-shitëse që janë më shumë se 25% të porosisë origjinale. Kur përpiqeni të shesni / shisni shumë mbi atë përqindje, në përgjithësi do të perceptoheni si të prekur nga nevojat e klientëve tuaj (në rastin më të mirë) dhe të nxituar ose të pangopur (në rastin më të keq) – dhe do të keni më shumë të ngjarë të zmbrapsni madje klientët të cilët ishin afër blerjes. Gjithashtu, shtesa më shumë se 25% thjesht mund të ndjehen të tepërt dhe si një blerje e dytë kryesore – në vend të shtesave.

Këshillë # 5: Koha

Koha është gjithmonë një aspekt thelbësor i shitjeve. Ju duhet vetëm të shesni / shisni ndër-shit kur të keni të gjitha informacionet e nevojshme për të siguruar porosinë e parë. Kjo do të thotë që blerësi tashmë është zotuar të blejë dhe ka më pak të ngjarë të braktisë urdhrin krejt. Nëse përpiqeni të shesni artikuj shtesë shumë herët gjatë procesit të blerjes, lehtë mund të fikni një klient dhe kështu të humbni të gjithë shitjen. Prandaj mos harroni të prisni derisa klienti të jetë zotuar tashmë në shitje duke dhënë informacione kontakti dhe financiare – atëherë, përshkruani përfitimet e produkteve / shërbimeve shtesë që jeni duke u përpjekur të shisni.

Ka disa mënyra për të hequr dorë nga shitja / ndër-shitja e një provë. Për shembull, mund të krijoni një dyqan online me Shopify (të mësoni më shumë në rishikimin e Shopify) dhe të përpiqeni të përmirësoni të ardhurat tuaja me këtë strategji.

Kjo është një strategji e marketingut që ka punuar për biznese dhe ndërmarrës të panumërt, dhe mund të shërbejë mirë për blogun ose biznesin tuaj. Vetëm mos harroni të përdorni këshillat që kam ilustruar këtu, kështu që të mund të përfitoni sa më shumë nga përpjekjet tuaja për shitje / ndër-shitje.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map