Sa është në internet WordPress

Nëse keni kaluar një kohë të arsyeshme në internet (të cilat nëse po lexoni, atëherë jeni. Vetëm pranoni), unë jam 99,99% i sigurt që e dini ose keni dëgjuar për WordPress. Në fakt, do të jem më i tronditur nëse nuk e keni hasur në një faqe në internet që nuk është mundësuar nga WordPress.


Duke pasur parasysh sesa popullor është WordPress si një CMS (sistemi i administrimit të përmbajtjes), nuk është për t’u habitur që ata do të kishin grumbulluar një statistikë të tërë dhe të dhëna shumë të mahnitshme.

Kështu që, ne vendosëm të pastrojmë internetin dhe të përpilojmë disa statistika të faqes WordPress dhe çdo statistikë tjetër interesante të përdorimit të WordPress në këtë listë të madhe. Plus, nëse jeni krijues i përmbajtjes, madje mund të përdorni disa nga këto të dhëna për të krijuar infografikë, artikuj ose ndonjë përmbajtje tjetër interesante

Pa ado më tej, le të futemi në statistikat e WordPress!

Contents

Sa është në internet WordPress?

1. WordPress Fuqizon 34% të Internetit

Interneti është një hapësirë ​​e gjerë. Ka miliona me miliona faqe në internet – qoftë një blog biznesi ose një faqe interneti për rifillim personal, aktualisht i disponueshëm për tu vizituar dhe rreth një e katërta (ose 34.5% të jenë të sakta) prej tyre janë bërë dhe mundësuar nga WordPress. Kjo në thelb do të thotë që 1 në çdo 4 uebfaqe është i detyruar të jetë një uebfaqe WordPress, e cila do të tregojë se sa është në internet WordPress!

Statistikat e përdorimit të WordPress dhe popullariteti

2. Uebfaqet e WordPress u rritën me 3.2%

Shtë mahnitëse që WordPress po fuqizon 31.9% të internetit, por ajo që është edhe më befasuese është se ishte për shkak të një rritje të përdorimit nga rreth 3.2%. Duke pasur parasysh sa e vështirë është konkursi CMS aktualisht, është e mahnitshme që WordPress është akoma në gjendje dhe ju tregon se sa njerëz përdorin WordPress deri më sot.

3. WordPress mban 59.3% të aksioneve të sistemit të menaxhimit të përmbajtjes

Për të vazhduar të theksoni mbizotërimin e WordPress në industrinë CMS, kjo statistikë e WordPress tregon se aktualisht, WordPress po mban gati 59.3% të pjesës së sistemit të menaxhimit të përmbajtjes. Ky është një hendek i madh në krahasim me të gjitha platformat e tjera CMS!

4. WordPress përdoret nga faqet e internetit të emrave të mëdhenj

WordPress si një platformë CMS është shumë e fuqishme dhe është e aftë të krijojë dhe trajtojë çdo lloj uebsajti. Akoma më mahnit se sa faqe në internet përdorin WordPress si CMS e tyre të zgjedhjes dhe disa nga ato site të mëdha përfshijnë kuarc, TechCrunch(!), Newsroom në Facebook, BBC America, Venturebeat, dhe më shumë.

VentureBeat është një nga shumë faqe në internet që mundësohet nga WordPress. Credit: VentureBeat.com.

5.WordPress.com Krenohet me një renditje të faqeve globale Alexa me 60

Alexa, mjeti i analitikës nga Amazon, monitoron trafikun global të faqeve të internetit. WordPress.com është e vetmja kompani CMS që arrin të renditet në në 60 nën renditjen e tyre në internet Alexa Global.

6. WordPress është shkarkuar shumë herë

Ne e dimë që WordPress ka krijuar shumë faqe në internet që nga fillimi i tyre, por është e mahnitshme të shohësh se sa njerëz kanë njerëzit që përdorin WordPress si një platformë dhe i shkarkuan ato. Aktualisht, numri qëndron në 157.563.262 shkarkime mahnitëse dhe është ende duke llogaritur!

7. WordPress prodhon mbi 70 milion postime dhe 50 milion komente çdo muaj

Një numër i çmendur për të menduar është sasia e përmbajtjes / komenteve që prodhohen në WordPress çdo muaj. Kjo WordPress stat statik tregon se ka 70.5 milion postime të reja dhe 52.1 milion komente të reja çdo muaj. Kjo fjalë për fjalë arrin në 27 postime të reja dhe 198 komente të reja çdo sekondë!

Shuma më e lartë e postimeve në WordPress ishte mbi 70,000,000. Kredia: WordPress.com

8. WordPress arriti kulmin në 100 për Trendet e Google

Për t’ju dhënë një ide se sa WordPress është masivisht e krahasuar me konkurentët e saj, ata ishin platforma e vetme CMS që arriti të arrinte në 100 (popullaritetin kulminant) në Trendet e Google. Platformat e tjera si Drupal, Blogger dhe Sharepoint mezi arritën të arrinin 50.

9. WordPress është kërkuar mbi 2 miliardë herë (!)

Për të vazhduar në statistikat e motorit të kërkimit dhe WordPress, fjala kyçe “WordPress” vazhdon të jetë një term popullor që njerëzit përdorin për të kërkuar. KWFinder tregon se çdo muaj, fjalët kyçe “WordPress” kontrollohen 2,739,999 herë çdo muaj.

Fjala kyçe “WordPress” është kontrolluar mbi 2 miliardë herë. Credit: KWFinder.

Sfondi i Kompanisë WordPress

10. WordPress ka vetëm rreth 700 të punësuar

Pavarësisht se është një korporatë e madhe që fuqizon rreth një të katërtën e internetit, numri i të punësuarve që WordPress ka arritur në rreth 798 njerëz vetëm. Kjo është dukshëm më e vogël se shumë kompani të tjera të teknologjisë.

11. Ata janë 721 herë më të vegjël se Amazon

Ne e dimë se krahasimi i Amazon me WordPress është si krahasimi i mollëve me portokallet, por fakti është, që të dy janë kompani të teknologjisë. Dhe, pavarësisht se është 721 herë më e vogël se Amazon, WordPress ende arrin të tërheqë 149 milion vizitorë unikë mujorë (SH.B.A.) krahasuar me 199 milionët e Amazonës.

Statistikat e përdorimit të WordPress: Plugins dhe Temat

12. Ka mbi 50,000 Plugins WordPress në dispozicion

Pluginat janë një mjet i shkëlqyeshëm për të ndihmuar pronarët e uebfaqeve shtesë dhe karakteristika të funksioneve pa pasur nevojë për kodim. Kur bëhet fjalë për shtojcat, WordPress është akoma mbreti siç ofrojnë 56,201 shtojca në bibliotekën e tyre, e cila lehtë xhuxhon të gjithë konkurrentët e tjerë.

13. Tre nga temat e WordPress-it përdoren në mbi 30,000 prej faqeve të internetit më të njohura

Genesis Framework, Divi dhe Avada janë temat më të njohura të WordPress dhe secila është përdorur nga mbi 15.839 faqe interneti, 10,397 faqe interneti dhe 7,308 faqe përkatësisht. Kjo është një total 3.35% nga 1 milion faqet e para duke përdorur të njëjtat tema!

Avada, Genesis Framework dhe Divi janë tre nga temat më të përdorura të WordPress. Credit: BuiltWith.

14. Akismet kapi 400 miliardë komente Spam në WordPress

Duke pasur parasysh sa është popullor WordPress dhe sa faqe në internet përdor WordPress, është vetëm çështje kohe para se një blog ose një faqe në internet të marrë komente për spam. Dhe nuk do ta dinit, Akismet tregoi se 400 miliardë spam komentet janë kapur në WordPress. Kjo është si një milion komente spam çdo disa minuta! Vetë statistika e WordPress mori një mori reagimesh Cicëroj gjithashtu.

15. SEO Yoast ka qenë shkarkuar 130 milion herë

Me bibliotekën e madhe të shtojcave që ofron WordPress, do të duhet të jenë disa nga ato që dallojnë. Ajo shtojcë është SEO Yoast, e cila është një mjet që mund të përdorni për të ndihmuar me optimizimin e motorit të kërkimit. Aktualisht, SEO Yoast krenohet me një Shkarko numri prej 130,801,289.

16. Akismet është Plaga e dytë më e njohur me 117 milion shkarkime

Ne kemi folur për Akismet pak më parë dhe se si ata arritën të kapin mbi 400 miliardë komente për spam. Epo, mund të shtoni si shtojcën e dytë më të popullarizuar në atë listë pasi ato aktualisht kanë 118,069,141 Shkarkime në WordPress.

17. Pluginat Popullore të WordPress Secilit kanë mbi 5 milion instalime aktive

WordPress ofron disa nga shtojcat më të mira të disponueshme në treg. Plugins të tilla si Forma e Kontaktit 7, SEO Yoast, Akismet, Jetpack, dhe më shumë janë prej shtojcat kryesore të WordPress që mburret me disa nga bazat më të mëdha të instalimit aktiv me rreth +5 milion bazuar në statistikat e përdorimit të WordPress.

18. Tema më e njohur e WordPress Shitur Mbi 450,000 Kopjime

Avada, tema e WordPress nga Themeforest, është një nga temat më të njohura të paguara në platformë. Me 60 dollarë, tema arriti të shesë 450,000 kopje e cila gjeneroi mbi 27,000,000 $ në shitje dhe numërim.

Avada është tema më e shitur në WordPress me mbi 450,000 kopje. Credit: ThemeForest.

Statistikat e eCommerce të WordPress

19. WooCommerce fuqizon 28% të dyqaneve online me mbi 50 milion shkarkime

Kur mendoni për WordPress, ka shanse që do të mendoni për bloget. Sidoqoftë, WordPress është një platformë kaq fleksibël, madje mund të krijoni një dyqan në internet duke përdorur shtojca. WooCommerce është një shtesë e tillë, dhe ata aktualisht kanë energji 28% të dyqaneve online në WordPress me 51.563,803 Shkarkime.

20. WooCommerce është aktualisht Teknologjia më e popullarizuar eCommerce në WordPress

Duke folur për WooCommerce, a e dini se WooCommerce është gjithashtu një nga teknologjitë më të njohura në tregtinë elektronike sot? Nga 1 milion site të e-Tregtisë, WooCommerce qëndron në krye duke fuqizuar mbi 20,000 nga 1 milion faqet e internetit të sotme.

WooCommerce aktualisht është platforma më e popullarizuar eCommerce në WordPress. Credit: WooCommerce.com

Sa faqe përdorin WordPress?

21. Mbi 300,000 Uebfaqe me 1 Milion Top Përdor WordPress

WordPress është padyshim një platformë popullore për shumë faqe interneti. Bazuar në këto numra nga BuiltWith, 310,599 nga 1 milion faqet e internetit të përdorura aktualisht WordPress si platforma e tyre kryesore CMS. Nëse prishen statistikat e WordPress të 100,000 faqeve më të larta të internetit, WordPress ende fuqitë 33.283 prej tyre. Shkoni edhe më poshtë në 10,000 faqet e internetit dhe të paktën 3.388 prej tyre përdor WordPress. Kjo tregon se sa faqe të internetit përdorin WordPress.

22. Jashtë Internetit të Gjithë, Mbi 20 Miliard Përdor WordPress

Kur hidhni një vështrim në të gjithë internetin, WordPress në mënyrë të qartë zotëron një shumicë të pjesës pasi ato aktualisht përdoren nga 26.938.805 faqe në internet. Kjo në thelb përbën mbi 50% të internetit!

WordPress ka shpërndarjen më të përdorimit në 55% të internetit. Credit: BuiltWith.

23. Mbi 50,000 kanë marrë Njoftime për DMCA Takedown

Duke pasur parasysh se sa faqe në internet përdorin WordPress, do të duhet të jenë disa që shkelin marrëveshjen e Pronësisë Intelektuale të kompanisë. Që nga janari 2014, të paktën 53,718 mbledhje njoftimet janë lëshuar nga WordPress me disa ose të gjithë përmbajtjet përfunduan të hiqen në 39% të faqeve të internetit.

Siguria dhe cenueshmëria e WordPress

24. 83% e 34.371 Uebfaqeve të Infektuara në 2017 Përdor WordPress

Meqenëse WordPress është platforma më e përdorur CMS në internet, i bën ata më të predispozuar të sulmohen dhe infektohen nga hakerat dhe viruset. Raporti i Sucuri tregon se nga 34.227 faqet e internetit të infektuara, 83% e tyre përdor WordPress.

Kërcënimet në thelbin WordPress dolën në dritë në vitin 2019 kur u zbulua se malware po injektohej nga skimmers. I njëjti malware prek gjithashtu përdoruesit e Magento dhe i lejoi hakerat të vidhnin informacionin e kartave të kreditit nga sistemet e prekura. Ne i këshillojmë të gjithë skanoni faqet tuaja rregullisht për Malware si kjo.

38% e faqeve të infektuara vijnë nga përdoruesit e WordPress. Credit: Sucuri.

25. 39.3% e faqeve të hackuara të WordPress ishin për shkak të instalimeve të vjetruara

WordPress ofron një ton sigurie dhe ata vazhdimisht azhurnojnë platformën e tyre për të siguruar që përdoruesit të mbrohen nga kërcënimet e mundshme. megjithatë, 39.3% e faqeve të WordPress që u hakuan ishin për shkak të instalimeve të vjetruara të platformës. Prandaj, mbani mend gjithmonë të azhurnoni instalimet tuaja nëse doni të jeni të sigurt!

Një platformë e vjetëruar ishte një arsye e rëndësishme pse WordPress u hakua. Credit: Sucuri.

26. Aktualisht ekzistojnë 11,632 cenueshmëri në WordPress

WPScan bëri një raport mbi dobësitë që WordPress vuan si një platformë CMS. Jashtë 11.632 dobësi, 2,944 prej tyre janë unike dhe ndarja për llojet e cenueshmërisë është 74.27% për shkak të versioneve të vjetëruara, 22,69%% për shkak të shtojcave, dhe 3.04% për shkak të temave.

Tri dobësitë kryesore që vuan WordPress janë nga platforma, shtojcat dhe temat. Credit: wpvuldb.com.

27. 40.9% e Rreziqeve të WordPress janë Skriptim Ndërfaqësor (XSS)

Skriptimi ndër-faqesh (XSS) është një lloj i prekshmërisë së sigurisë kompjuterike që zakonisht gjendet në aplikacionet në internet. Hulumtim nga KeyCDN tregon se 40.9% e ndjeshmërisë së tyre vijnë nga XSS si SQLI, Upload, CSRF, RCE, FPD, etj..

28. 36.28% e faqeve të WordPress janë duke përdorur HTTPS

Google kohët e fundit ka filluar të marrë parasysh sigurinë e faqes në internet për renditjen e tyre. Për shkak të kësaj, 36.28% e faqeve të internetit të WordPress kanë filluar përdorimin e HTTPS, që është një 14% rritje krahasuar me një vit më parë.

Statistikat e Punëve të WordPress

29. Zhvilluesit e WordPress mund të bëjnë kudo midis 10 deri 300 dollarë për orë

WordPress ka krijuar një numër punësh të reja për programuesin e internetit dhe koduesit që janë të njohur me sistemin. Këta zhvillues të WordPress zakonisht do të bëjnë diku ndërmjet tyre 10 deri në 300 dollarë në orë bazuar në statistikat nga UpWork.

30. Shkalla e përgjithshme për një zhvillues të WordPress është 10 – 30 dollarë për orë

Të punësosh një zhvillues të WordPress është relativisht i përballueshëm për pjesën më të madhe. Bazuar në UpWork, faqja e internetit e pavarur, shkalla e përgjithshme për punësimin e një zhvilluesi të WordPress për të punuar në faqen tuaj të internetit është afërsisht rreth 10 deri në 30 dollarë në orë.

31. Paga mesatare për punët e WordPress është 66,775 dollarë

Nëse jeni duke menduar të punoni për WordPress, atëherë mund të prisni që të merrni një pagë mjaft të mirë. Thjesht Hired hulumtoi pagat mesatare për punë në WordPress dhe e ngushtoi atë rreth 66,775 dollarë.

Një punëdhënës i WordPress do të fitojë afërsisht 60,000 dollarë në vit. Credit: SimplyHired.

32. Janë gjithsej 344,750 punë që lidhen me WordPress

Freelancer.com është një uebfaqe ku mund të punësoni freelancer për të punuar në projekte / detyra të njëfishta. Kur kërkoni punë në lidhje me WordPress, do të shihni se ka pasur rreth 344.750 punë postuar (të dyja të hapura dhe të mbyllura) në faqen e internetit.

33. WordPress do të kushtonte rreth 151 vjet-person

Sipas Llogaritësi i Kostos së Projektit të Hub-it të Hapur, WordPress mori një përpjekje të vlerësuar prej mbi 151 personave-vjet. Kjo bazohet në 560,648 linja kodesh, me një kosto të vlerësuar prej mbi 8.2 milion dollarë për të financuar një projekt të kësaj madhësie.

Instalimi i WordPress

34. WordPress merr vetëm 5 minuta për tu instaluar

WordPress është e njohur për të qenë një platformë e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u përdorur. Me sa duket, përdorimi i WordPress është aq intuitiv, saqë mund të instaloni të gjithë platformën brenda vetëm 5 minuta! Kjo përfundimisht e bën atë një nga më të shpejtë për t’u instaluar.

35. WordPress vetëm rekomandon 3 hostë në internet

Mund të përdorni cilindo ofrues të hostit në internet nëse dëshironi të përdorni WordPress, Sidoqoftë, ekzistojnë vetëm 3 hoste në internet që WordPress rekomandon në faqen e saj zyrtare. Ata 3 janë Bluehost, Dreamhost dhe SiteGround.

Kjo faqe që po lexoni është mundësuar nga WordPress.org dhe organizohet në SiteGround. BlueHost, nga ana tjetër, është një nga zgjidhjet më të lira të hostimit të WordPress në treg.

36. Shtesa e WordPress JetPack ka mbi 93 milion shkarkime

Shtojca JetPack nga WordPress është një mjet i popullarizuar për kryerjen e një sërë detyrash të tilla si njohuri të trafikut, integrimin e mediave sociale, rezervë dhe siguri. Sshtë një nga shtojcat më të njohura të WordPress me më shumë se 93 milion Shkarkime deri tani.

37. Plugin i WordPress JetPack regjistroi mbi 20 bilionë pamje në faqe

WordPress regjistroi numrin e shikimeve të faqeve që ishin grumbulluar në bloget që ishin pritur në faqen e tyre dhe ishin duke përdorur shtojcën Jetpack. Numrat më të lartë të faqes që ata morën? 24,567,344,460 përsëri në Maj 2017.

JetPack dhe WordPress arritën të regjistrojnë mbi 20 miliard shikime në platformën e saj. Credit: WordPress.

Gjuhët dhe Përkthimet e WordPress

38. WordPress ka mbi 180 Përkthime Zyrtare

Meqenëse WordPress ka një audiencë ndërkombëtare, duhet të përkthehet në një numër gjuhësh të ndryshme. Deri më tani, ka pasur mbi 180 përkthime zyrtare e WordPress me 48 lokale që janë 100% të përkthyera dhe 25 lokale me më shumë se 95% të përkthyera.

39. Mbi 120 gjuhë përdoren në WordPress

WordPress është një platformë globale, që do të thotë se ata duhet të kujdesen për një audiencë ndërkombëtare që lexon dhe flet gjuhë të ndryshme. Që nga sot, WordPress është mbështetur në mbi 120 gjuhë ku anglishtja është më e përdorura në 71% e ndjekur nga Spanjishtja dhe Indonezishtja me përkatësisht 4.7% dhe 2.4%.

Komuniteti i WordPress

40. Ekzistojnë 898 Folje Words në 71 qytete në të gjithë globin

WordCamp është një seminar / konferencë e WordPress që përqendrohet në tema dhe çështje në lidhje me WordPress. Aktualisht, ka 898 WordCamps duke ndodhur në mbi 71 qytete në të gjithë botën, me seanca të tilla si teknikat e përparuara të WordPress, shtojcat fillestare dhe shumë më tepër.

WordCamp ka mbajtur mbi 800 kamp WordPress në të gjithë botën. Credit: WordCamp.

41. WordCamp e parë filloi në vitin 2006

Matt Mullenweg organizoi WordCamp e parë përsëri në 2006 në San Francisko. Në atë kohë, ngjarja ishte shumë më e vogël dhe u zhvillua vetëm për 1 ditë. Pavarësisht se ishin një ngjarje e vogël për përdoruesit dhe zhvilluesit, ata kishin rreth 500 qindra njerëz që morën pjesë në konferencë.

42. WordPress është përgjegjës për 21 produkte të njohura

Ndërsa WordPress është më së shumti i njohur për të qenë një platformë CMS, ata janë gjithashtu përgjegjës për të 21 produkte / shërbime të njohura që janë në dispozicion në internet. Disa prej tyre përfshijnë Gravatar, PollDaddy, WooCommerce, Akismet, dhe më shumë.

43. WordPress prodhoi rreth 4.3 milion dollarë të ardhura në 2017

WordPress është mjaft transparent me financat e tyre dhe në një Raporti i vitit 2017, ajo tregoi se kompania bëri 4,3 milion dollarë të ardhura. Raporti tregon të ardhurat e WordPress nga dy rryma të ndryshme, Fondacioni WordPress dhe Mbështetja e Komunitetit WordPress, PBC.

44. WordPress po fillon një program të ri në 2018

WordPress ka njoftuar së fundmi se do të fillojnë një program të ri të quajtur baticë, diku në vitin 2018. Programi është përdorur për të kryer një seri testimesh të automatizuara që shkojnë kundër temës dhe shtojcave.

Duke përfunduar

WordPress është një CMS mahnitëse dhe me kalimin e viteve, ata kanë arritur piketa dhe suksese të shumta që vazhdojnë të na wow. Shpresojmë që të gjitha statistikat që prezantuam tregojnë WordPress në një dritë tjetër për ju dhe ato kanë ndihmuar miliona miliona përdorues për të filluar udhëtimin e tyre në internet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map