Në kërkim të Hosting më të lirë të WordPress në vitin 2020 (që përmban 3 opsione)

Siguria, aftësitë dhe shpejtësia e faqes suaj të mbështetet në infrastrukturën e hostit. Nëse ju pëlqen 35.4% e shumicës së pronarëve të faqeve të internetit, atëherë me siguri dëshironi ose zotëroni një Faqja e WordPress.


Sfida është zgjedhja e llojit të mbajtjes së uebit që është brenda buxhetit tuaj, pa sakrifikuar cilësinë. Por çfarë është “Cilësia e hostimit” dhe cilat ofruesit e pritjes ofrojnë atë me çmime të përballueshme?

Mundësia e përballimit për ju nuk është ndoshta ndonjë xhingël promovuese. Ju nuk dëshironi të blini një plan pritjeje që duket i lirë në pjesën e përparme dhe pastaj të paguani një shumë të parave të turpshme për veçoritë dhe ndihmën teknike që duhet të përfshihen në paketën tuaj në radhë të parë. Ju dëshironi qëndrueshmëri. Prmimet e ulëta qëndrojnë të ulëta pasi të blini.

Unë kam një lajm të mirë, por së pari, le të kuptojmë se çfarë po pyet.

Llojet e Planeve Pritëse të WordPress

WordPress është CMS më e përdorur dhe ka një pjesë të tregut prej 62.7%. Joomla, e cila është shtigja e dytë më e njohur pas 4.4% të tregut.

Nuk duhet shumë për të zgjedhur ofruesin e duhur të strehimit për faqen tuaj të internetit. Ju duhet të dini disa gjëra siç janë mënyra sesi funksionojnë dhe nëse do t’i përshtaten natyrës së biznesit tuaj.

Në mënyrë tipike, ekzistojnë tre lloje të shërbimeve të mbajtjes së WordPress me të cilat mund të shkoni – të përbashkëta, të përkushtuara dhe cloud.

1- Ndarja e përbashkët

Ky plan është zgjidhja më e popullarizuar e pritjes në tregun e sotëm. Bothshtë edhe e përballueshme dhe e lehtë për tu mirëmbajtur.

Për planet e përbashkëta të pritjes së pritjes, ofruesit e pritjeve zakonisht strehojnë disa faqe në internet në një server. Ky plan shpesh ka kufizime ose kufizime në burimet që mund të përdorni, përfshirë hapësirën e ruajtjes, gjerësinë e brezit, sigurinë dhe veçoritë e tjera.

Pritja e përbashkët është opsioni më i lirë për individët me buxhet të kufizuar dhe i shkëlqyeshëm për të porsaardhurit me përvojë të kufizuar.

2- Pritja e përkushtuar

Me një host të dedikuar, ju merrni një server të dedikuar për të pritur faqen tuaj të internetit. Siç nënkupton emri, nuk duhet të ndani burimet e serverit tuaj me përdoruesit e tjerë.

Pritja e përkushtuar rrit ndjeshëm shpejtësinë e faqes suaj të internetit pasi nuk do të ndani burimet e serverit me faqet e tjera. Alsoshtë gjithashtu shumë i sigurt pasi jeni i vetmi që përdorni serverin.

Pritja e përkushtuar është një mundësi e shkëlqyeshme nëse pret një ngarkesë masive të trafikut në faqen tuaj. Pritja e përbashkët ka një kapak në vëllimin e trafikut të faqes në internet që mund të trajtojë.

Mangësitë e vetme të këtij plani janë kostot e larta dhe nevoja për njohuri teknike për të menaxhuar një server të dedikuar. Kështu që ose do të punësoni një staf IT ose do të jeni teknikisht të mjaftueshëm për të mirëmbajtur një server pritës.

3- Rezervimi në re

Ky shërbim pritës është një teknologji relativisht e re që kombinon veçoritë e një hosti të përbashkët dhe të dedikuar. Mund ta quash hibride.

Shërbimi shpërndan ngarkesën fizike për shumë site në kompjuterë të ndryshëm. Ky proces lejon që uebfaqja juaj të ketë burimet e saj të serverit pa pasur nevojë për pajisje të dedikuar. Ju mund të mos merrni pajisje të dedikuara për pritjen e pritjes, por mund të rritni nevojat tuaja kur është e nevojshme.

Nëse dëshironi të përzieni avantazhet e pritjes së përbashkët dhe të përkushtuar, pritja në cloud është zgjidhja. Sidoqoftë, ka disa dobësi si

 • Mbështetja mund të vonojë rregullimin e çështjeve që lindin,
 • Ju mund të duhet të merreni me çështje të sigurisë, dhe
 • Shkallëzimi do të thotë që pritja bëhet e shtrenjtë

Ju mund të pyesni veten se cili mund të jetë opsioni më i mirë për ju. Le të eksplorojmë!

Pritja e lirë e WordPress Hosting në vitin 2020

Këtu janë tre nga ofruesit më të lirë të pritjes së WordPress në vitin 2020. Zgjedhjet tona bazohen në çmimet në regjistrim dhe kostot e mëvonshme të rinovimit.

Këto zgjedhje nuk bazohen vetëm në pritjen e përbashkët. Këto pritës do të jenë të përshtatshme nëse kërkoni opsione të lira të dedikuara për strehim dhe cloud.

1. Hostinger

Hostinger WordPress HostingHostinger WordPress Hosting fillon aq pak sa 0.96 $ / muaj (kliko këtu për të mësuar më shumë).

Për shkak të kostos fillestare dhe çmimeve të mëvonshme, Hostinger konsiderohet të jetë më i lirë se ofruesit e tjerë të pritjes.

Përveç kërkesave të ulëta teknike, Hostinger është gjithashtu i përsosur për një buxhet të ngushtë. Nuk fiton më shumë se 0,99 dollarë në muaj.

Karakteristikat Hostinger WordPress

Le të shqyrtojmë atë që merrni.

Siguria e zgjeruar

Websitedo uebfaqe i hostuar nga Hostinger mbrohet nga plani mbrojtës gjithëpërfshirës i BitNinja, i cili ofron mbrojtje kundër sulmeve të automatizuara dhe kibernetike.

1-Klikoni në Instalimin e WordPress

Kanë kaluar ditët kur konfigurimi i WordPress-it tuaj ka rezultuar i mbingarkuar dhe kërkon shumë kohë. Tani, gjithçka që duhet të bëni është të plotësoni një formë të thjeshtë, të shkruani detajet tuaja dhe të instaloni WP me një klik. Nuk zgjat më shumë se disa minuta.

Ndërtuar për Performance

Hostinger arrin një shpejtësi të padiskutueshme ngarkimi përmes përdorimit të

 • HTTP / 2,
 • PHP7.4,
 • NGINX, dhe
 • Shtojcat e paravendosura të memorjes WP,

Karakteristikat e tjera të Hostinger përfshijnë rezervë ditor ose javor, domena falas dhe çertifikata SSL, llogari të pakufizuara FTP, Cronjobs dhe Bandwidth, dhe më shumë.

Ndihma për klientët e hostit

WordPress i hostinger-it mbështetja është në dispozicion për të ndihmuar me të gjitha pyetjet dhe shqetësimet tuaja. Mbështetja e menjëhershme e bisedës live në dispozicion 24 × 7. Paqja juaj e mendjes është e garantuar sepse shërbimi ofron ekspertë që janë në gatishmëri për të rregulluar ndonjë nga çështjet e lidhura me faqen tuaj te internetit.

Hostinger Çmimeve

Ingermimet Pritëse të Hostinger WordPress

Plani i vetëm i WordPress shkon për 0,99 dollarë në muaj. Ky plan rinovon me 2.15 dollarë në muaj pas pagesës së parë.

WordPress Premium është 2.89 dollarë në muaj dhe 3,49 dollarë në muaj kur rinovoni. WordPress i Biznesit fillon me çmimet fillestare prej 3,99 $, ndërsa pagesa pasuese shkojnë për 7,95 $.

Përparësitë e Hostinger përfshijnë,

 • Prmimet e ulëta dhe të përballueshme
 • Shërbim i efektshëm dhe i besueshëm i klientit
 • Shumë i besueshëm për shpejtësinë dhe kohën e duhur
 • Ofron veçori të shkëlqyera

Disavantazhet e hostinger përfshijnë,

 • Pricesmimet rriten pas afatit të parë
 • Asnjë emër falas domain për përdoruesit e planit të vetëm të hostimit të WordPress
 • Nuk mbështet azhurnime automatike

2. Bluehost

Pritja e WordPress BlueHostBlueHost WordPress Hosting fillon me 2,75 $ / muaj (kliko këtu për të mësuar më shumë).

Bluehost ndryshon nga shumë ofrues të tjerë të pritjes. Për dallim nga të tjerët, nuk do të duhet të paguani për një plan tre ose pesë-vjeçar për të marrë në planin e lirë të pritjes kur përdorni shërbimin.

Nëse jeni duke menduar të shkoni me një plan 5-vjeçar të përbashkët të pritjes, atëherë Bluehost është opsioni për ju. Shërbimi ofron tre lloje të mbajtjes së WP.

 • Shpërndarja e përbashkët WP: Relativelyshtë relativisht i sigurt, i lehtë për të lundruar, dhe mjaft i shpejtë. Platforma gjithashtu siguron azhurnime automatike, emra falas të domain (vetëm për vitin e parë), dhe një çertifikatë falas SSL.
 • Hosting i Menaxhuar: Ndihmon nëse administrimi i faqeve të internetit po bëhet i lodhshëm për ju. Kjo veçori ndihmon në administrimin e gjithçkaje nga një tabelë.
 • Hosting Ecommerce: Mundësuar nga WooCommerce, kjo shtojcë eCommerce ofron porta të sigurta pagese dhe dyqane online plotësisht të personalizueshme, ndër të tjera.

Karakteristikat Bluehost WordPress

 • Përditësime automatike të WordPress: Kjo veçori siguron që llogaria juaj të jetë e azhurnuar dhe e sigurt sa më rregullisht të jetë e mundur.
 • Instalimi automatik i WP: Bluehost instalon versionin më të sigurt dhe të fundit të WordPress për faqen tuaj të internetit pasi të regjistroheni në një plan.
 • Mjedisi në skenë i WordPress: Kjo mundësi bën të mundur testimin e ndryshimeve para se ato të vihen në dispozicion në faqen tuaj.

Karakteristikat e tjera përfshijnë; emri i domain falas për një vit (me pesë domena të parkuar dhe 25 nën nën), certifikatë SSL, 50 GB ruajtje SSD, etj.

Bluehost Ndihma për klientët

Bluehost ofron Mbështetje 24-orëshe për WP Hosting. Ato janë në dispozicion për të dy bisedat e drejtpërdrejta dhe telefonatat.

Bluemimet Bluehost

Icingmimet e Ndara të hostimit

Planet / Pricemimi
Pricemimi i regjistrimit
Rregullt (12-muaj)
Rinovimi (24-muaj)
Rinovimi (36-muaj)
themelor$ 2.95 / mo$ 8.99 / mo$ 8.49 / mo$ 7.99 / mo
Plus$ 5.45 / mo$ 12.99 / mo$ 11.99 / mo$ 10.99 / mo
Zgjedhja Plus$ 5.45 / mo$ 16.99 / mo$ 15.99 / mo$ 14.99 / mo
pro$ 13.95 / mo$ 25.99 / mo$ 24.99 / mo$ 23.99 / mo

Dmimet e Manaxhimit të Menaxhuar

 • Plani i Ndërtimit – 19,95 dollarë në muaj
 • Rritet – 29,95 dollarë në muaj
 • Shkalla – 49,95 në muaj

Prmimet e Pritjes së Ecommerce

 • Starter Pack – 6,95 dollarë në muaj
 • Plus – 8,95 dollarë në muaj
 • Pro – 12,95 dollarë në muaj

Avantazhet e Bluehost

 • Bluehost ofron një nga çmimet më të përballueshme në treg
 • Shërbimi mbështet azhurnime automatike
 • Relativelyshtë relativisht i sigurt

Disavantazhet e Bluehost

 • Mbështetje jo e besueshme e klientit
 • Shitjet e shtrenjta
 • Asedmimet e rritura të rinovimit

3. Namecheap

NameCheap WordPress HostingNameCheap Menaxhuar me WordPress Hosting fillon me 3.88 $ / muaj (klikoni këtu për të mësuar më shumë).

Shërbimi ka një nga normat më të lira të çmimeve fillestare dhe rinovuese, kjo është arsyeja pse e bëri këtë listë. Namecheap ofron domain të shkëlqyeshëm dhe pritje të lirë të internetit për çmime të përballueshme.

Namecheap ka Shërbime të Ndarjes së Ndaruar të Hosting dhe Menaxhuar që kanë ton karakteristika.

 • Ndarja e përbashkët: Oferta mbështetet nga Garancia e Pritjes e Namecheap, me një brez të gjerë të pa-matur, 99.9% në kohë dhe certifikatë falas SSL, midis veçorive.
 • Hosting i Menaxhuar: Kjo është më e shpejta e opsioneve të hostimit të WordPress. Ajo vjen me një kopje rezervë të sigurt dhe një mjet rivendosjeje.

Megjithëse Hosting WordPress i Menaxhuar nuk është opsioni më i lirë në dispozicion, përdoruesit e duan atë. Rreth 52% e përdoruesve të menaxhuar të WordPress-it të menaxhuar besojnë se ia vlen shuma shtesë.

Namecheap WordPress Features

 • Njëqind për qind garanci: Të gjitha shërbimet e mbajtjes së faqes në internet kanë formën më të lartë të garancisë dhe ofrojnë mundësi të shkëlqyera.
 • Teknologjia e fundit e serverit: Namecheap përdor teknologjinë revolucionare të Dell Server për të rritur efikasitetin. SAN me shpejtësi të lartë siguron 100% në kohë.
 • Ndërtues i faqes në internet: Mund të ndërtoni me lehtësi prezencën tuaj në internet.

Karakteristikat e tjera përfshijnë çertifikata falas SSL, mbështetje 24/7 të klientit, kontroll të plotë të faqes në internet me cPanel, azhurnim të lehtë, backup ditor, etj..

NameCheap Ndihma për klientët

Karakteristikat e Namecheap 24/7 mbështetja e klientit përmes bisedës live. Ekziston gjithashtu një bazë e gjerë e njohurive e disponueshme për vetë-studim.

Ecmimet Pritëse të Namecheap

Icingmimet e Ndara të hostimit

Plane dhe icmime Pritëse të EmritCheap

 • Plani yjor – 1.44 $ / muaj (si për fillestarin ashtu edhe për rinovimet)
 • Yjor Plus – 2,44 dollarë në muaj
 • Biznes yjor – 4,44 dollarë në muaj

Ju merrni 50% zbritje kur paguani për vitin e parë.

Dmimet e Menaxhimit të WordPress-it të Menaxhuar

Cmimet e hostimit të menaxhuar me emrinCheap

 • Starter EasyWP – 3,88 dollarë (1 dollarë për muajin e parë)
 • EasyWP Turbo – 7,88 dollarë (muaji i parë kushton 2 dollarë)
 • EasyWP Supersonik – 11,88 dollarë (3 dollarë për muajin e parë)

Avantazhet e Namecheap

 • Namecheap siguron përfaqësues efikas të bisedës
 • Ajo ofron shërbime të besueshme të pritjes
 • Ndërfaqja dhe dizajni miqësor i përdoruesit

Disavantazhet e Namecheap

 • Mbështetja e drejtpërdrejtë varet vetëm nga cili plan i regjistroheni
 • Nuk ofron mbështetje telefonike
 • Vendosja e certifikatave SSL priren të jetë e vështirë për disa

Kriteret për zgjedhjen e WordPress Hosting

Para se të vendosni se çfarë planifikon të zgjedhë WordPress, ju doni të merrni parasysh disa gjëra. Besueshmëria, shpejtësia dhe siguria janë faktorët kryesorë që duhet të kujdeseni kur zgjidhni shërbimin tuaj të pritjes.

Do të duhet të vini re kërkesat, çmimet, veçoritë, diskun ose hapësirën e ruajtjes, si dhe mbështetjen e klientit.

Le të shohim më nga afër.

1. Kërkesat

Pritësi i WordPress që ju zgjidhni duhet të plotësojë kriteret e mëposhtme. Ajo duhet të mbështesë:

 • Versioni PHP 7.3 ose më i lartë
 • Versioni MySQL 5.6 ose më i madh, si alternativë, versioni 10.1 ose më i lartë i MariaDB
 • HTTPS

Ndërsa çdo server që mbështet PHP dhe MySQL është i pranueshëm, WordPress rekomandon përdorimin Apache ose nginx. Gjithmonë mbani mend të pyesni nikoqirin tuaj për këto kërkesa përpara se të ndërmerrni për asgjë.

2. Çmimeve

Ndërsa çmimet e secilit ofrues të hostimit ndryshojnë nga të lirë në të shtrenjtë, disa prej tyre ofrojnë zbritje ose çmime promovuese për pajtimtarët e rinj. Pas kësaj, përdoruesit rinovojnë shërbimet e tyre të pritjes në një normë të rregullt.

Shumica e ofruesve të pritjes reklamojnë mundësi çmimi që aplikohen nëse paguani për tre deri në pesë vjet. Zakonisht, bëhet fjalë për mënyrën më të mirë për të marrë një pritje të lirë të WordPress pasi ul kostot e pritjes për tre ose më shumë vitet e ardhshme.

Sidoqoftë, bizneset që paguajnë çdo muaj ose çdo vit mund të përballen me rrezikun e një rritje të çmimit nga viti i dytë ose i tretë i pajtimit.

3. Karakteristikat

Shumica e ofruesve të pritjes ofrojnë karakteristika të ngjashme si,

 • 99.9% në kohën e duhur në sit,
 • Dashurimi i Panelit dhe cPanel,
 • Certifikata falas SSL,
 • Emrat e domenit, dhe
 • Llogaritë e postës elektronike

Disa prej tyre ofrojnë mundësi të rregullta rezervë, ndërsa disa zgjedhin kopje rezervë javore ose mujore. Disa ofrues trajtojnë mbështetjen e klientit përmes telefonit dhe bisedës live.

Disa hoste ofrojnë veçori shtesë për një tarifë. Zakonisht, ofruesit e pritjes do t’ju kërkojnë të paguani për ruajtje shtesë nëse ju nevojitet. Ata gjithashtu shesin intimitetin e emrit të domain, rezervimin e faqes, sigurinë e sitit, si dhe karakteristika të tjera dhe shtesa.

4. Disku ose Hapësira e ruajtjes

Në varësi të çmimit ose planit të pajtimit, shërbime të ndryshme pritëse ofrojnë nga 10 GB në mbi 100 GB hapësirë ​​ruajtjeje. Disa madje kanë hapësirë ​​të pakufizuar në disk SSD për përdoruesit e tyre.

5. Ndihma për klientët

Pavarësisht se sa i aftë jeni në trajtimin e faqes tuaj, në një moment, do t’ju duhet ndihmë. Kur ndodhin situata si kjo, ju dëshironi mbështetjen e klientit që mund t’ju lirojë me kusht me shpejtësi.

78.3% e përdoruesve thonë se mbështetja është shqetësimi më i madh për faqet e tyre të WordPress dhe duhet t’i jepet përparësi.

Pritësit e shkëlqyeshëm kanë mbështetje efikase dhe të përgjegjshme të klientit. Pritësit në internet që rekomanduam ofrojnë mbështetje përmes kanaleve të shumta.

Mendimet përfundimtare

Nuk është sekret, WordPress është kampioni i padiskutueshëm i sistemeve të menaxhimit të përmbajtjes. It’sshtë përdorur gjerësisht për të gjitha llojet e faqeve të internetit të biznesit, personal dhe institucional. Ai mbështet disa site pritjeje, duke përfshirë Hostinger, Bluehost dhe Namecheap.

Hostinger ka një nga çmimet më të mira të treshes dhe mbështetjen më të efektshme të klientit. Bluehost favorizon planet afatgjata dhe është i shkëlqyeshëm për tregtinë elektronike, ndërsa Namecheap ofron disa nga domenet më të mira dhe më të përballueshme.

Ju mund të punoni me fitime me ndonjë prej këtyre tre opsioneve në varësi të planeve dhe buxhetit të biznesit tuaj. Shkoni përpara dhe bëni zgjedhjen tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map