Ndërtimi i zakoneve të duhura për suksesin tuaj në Blogging

Arsyeja e vetme më e rëndësishme për njerëzit që të vizitojnë blogun tuaj, përsëri dhe përsëri, është përmbajtja juaj.


Njerëzit nuk hyjnë për të parë reklamat tuaja; ata hyjnë për të lexuar postimet tuaja. Prandaj, shkrimi juaj është gjëja më e rëndësishme në blogun tuaj. Koha e kaluar për të shkruar postime me cilësi të lartë dhe për të angazhuar duhet të jetë përparësia juaj kryesore. Ja se si të shkruani postimet e kickass në blogun tuaj, në mënyrë të vazhdueshme.

Zakonet e të shkruarit

fokus

qendro ne fokus

Qëndroni larg nga shpërqendrimet.

Fikni atë TV, fikni njoftimet e postës elektronike, dilni nga media juaj sociale dhe ndizni telefonin tuaj në modalitetin e heshtur.

Mundohuni të krijoni një zonë të favorshme ku mund të shkruani në paqe dhe pa shqetësime. Lëreni familjen ose shokun tuaj që të mos ju shqetësojë kur jeni këtu. Në raste të caktuara, të shkruarit në të njëjtën kohë çdo ditë ndihmon. Kur jeni në më të mirën tuaj krijuese? Disa njerëz mund të marrin shkrimet më të mira të bëra në kohën më të shkurtër në mëngjes herët. Për disa, është vonë natën. Gjeni kohën tuaj më të mirë duke eksperimentuar pak.

Lexoni dhe shkruani diçka çdo ditë

Praktika është mënyra më e mirë për të përmirësoni aftësitë tuaja për shkrimin e kopjeve. Shkruaj diçka çdo ditë.

Ky mund të jetë një postim në blog, një email i gjatë, gjysmë kapitulli i një libri, ose një numër i caktuar fjalësh – objektivi është vendimi juaj. Ajo që është e rëndësishme është që t’i përmbaheni kësaj. Leximi i diçkaje çdo ditë është një mënyrë tjetër e rëndësishme për të përmirësuar aftësitë tuaja për shkrimin e kopjeve, së dyti vetëm në një praktikë të shkrimit të përditshëm. Ajo që lexoni nuk ka rëndësi, për sa kohë që është lloji i cilësisë që doni të imitoni.

Merr Shenime

Ndonjëherë, idetë derdhen në kohën e gabuar ose kur nuk jeni në tryezën tuaj. A keni pasur ndonjë ide të shkëlqyeshme dhe planifikoni ta shkruani atë më vonë, por më pas ta harroni se cila ishte ajo ide? Herën tjetër kur godet një ide, shënojeni atë në fletoren tuaj (lloji ku ju duhet një laps për të shkruar në të!) Ose celularin.

Personalisht, unë përdor Evernote për të ruajtur, organizuar dhe hyrë në shënimet dhe idetë e mia të leximit.

Nëse nuk e provoni këtë mjet, shko shiko. Pamja në të djathtë tregon shënimet e mia në Evernote.

hulumtim

Ju shkruani më së miri kur e dini se çfarë po shkruan.

Prandaj, hulumtoni temën tuaj para se të filloni të shkruani. Përdorni hartat dhe listat e mendjeve për të dhënë ide, kështu që të keni gjithçka në vend përpara se të filloni të shkruani. Këtu janë disa mjete për t’ju ndihmuar të qëndroni në krye të asaj që po ndodh në ngrohtë dhe të bëni shkrimin më të shpejtë kur të vijnë koha.

Alert Google

Alert Google është një mjet që nuk ka nevojë për hyrje. Ju vendosni një alarm në një term kërkimi, Google do t’ju dërgojë me email (çdo ditë, javore ose mujore) për përmbajtje të re, përkatëse të shtuar në indeksin e motorit të kërkimit. Shtë një mjet i dobishëm nëse dëshiron të vëzhgosh tendencat e fundit dhe lëvizjet e konkurrentëve të tu.

Trendet e Google

Trendet e Google është mjet i shkëlqyeshëm kur është fjala për të përdorur termat e duhur ose lokalizimin e gjuhës tuaj në postimin tuaj në blog.

Për shembull, termi “ligj për cookie” përdoret më shpesh për t’iu referuar ligjit të ri që hyri në fuqi në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2011 në vend të “rregullave të cookie-t” ose “ligjit të privatësisë”. Prandaj, kur blogoni për këtë incident, është më mirë të përdorni shprehjen “ligji i cookie-ve” në mënyrë që të tingëllojë me ndjekësit tuaj.

Buzz Sumo

Zhvilluar nga Henley Wing, James Blackwell, dhe ekipi; Buzz Sumo është (mbase) një mjet më i mirë se Google Trend kur duhet të gërmosh thellë në kamare.

Me thjesht një kërkim të thjeshtë në Buzz Sumo, do të merrni përgjigje për:

 • Ajo që njerëzit po ndajnë më së shumti në ngrohtë tuaj
 • Cilat tema, titujt dhe formatet e përmbajtjes funksionojnë më së miri?
 • Cilat janë konkurentët tuaj duke shkruar dhe ndarë
 • Cila platformë është vendi më i mirë për të tregtuar përmbajtjen tuaj?

Një kërkim i shpejtë në Buzz Sumo kthen disa nga artikujt më të njohur në lidhje me marketingun në blog në kohën e shkrimit.Një kërkim i shpejtë në Buzz Sumo kthen disa nga artikujt më të njohur në lidhje me marketingun në blog në kohën e shkrimit.

Kërkimi në Twitter + Tweetdeck

Shtoni një kolonë të kërkimit përkatës të Twitter-it tuaj Tavolinë Tweet. Duke përdorur këtë kombinim, ju qëndroni vigjilent për atë që bie në sy tuaj. Për shembull (shiko imazhin), ja si e rregulloj kuvertën time për të mbajtur një sy në tweet-et e rëndësishme për temat e Blogimit.

TweetDeck

Bletë Inky

Bletë Inky ndihmon për të gjetur ndikues të tjerë në industrinë tuaj, në mënyrë që të mësoni dhe të lidheni me ta. Sajti funksionon në disa mënyra për t’ju ndihmuar të gjeni të tjerët në kamare tuaj. Shtoni informacione për bloget tuaja, fjalët kyçe që tregojnë industrinë tuaj dhe shtoni bloge të tjera që mendoni se mund të jenë me interes. Miku im Adami nga Blogging Wizard shkroi një udhëzues të gjerë në vazhdim si të gjesh shpejt ndikuesit e tregut me Inky Bee – shko kontrollohu.

Mjetet e shkrimit

Ka mijëra mjete të produktivitetit për të ndihmuar blogerët të organizohen dhe të shkruajnë në mënyrë efektive. Harrojeni për ato të zbukuruara që marrin orë të tëra vetëm për të mësuar se si të përdorni. Shtë më mirë të zgjidhni atë që jeni më të rehatshëm për të punuar me të (dhe mundësisht falas!).

Disa sugjerime nga blogerja e WHSR, Gina Badalaty:

 • Shkruaj ose vdes që imponon pasoja kur ndaloni të shtypni;
 • OmniWriter, që eliminon shpërqendrimet ndërsa shkruani; dhe
 • liri, që në të vërtetë bllokon faqet e internetit që harxhojnë kohë ndërsa shkruani.

Këshilla më shumë vepruese për të shkruarit & Guide

Nuk do të ketë aq shumë artikuj rreth shkrimit në blog nëse kjo do të ishte një temë që unë mund të mbuloja plotësisht në disa paragrafë.

Heck, ka madje një sit i bërë vetëm për këtë.

Për të mësuar më shumë, unë ju sugjeroj të gërmoni në këto udhëzues të dobishëm dhe ndarje nga blogerët dhe shkrimtarët profesionistë.

 • Si të shkruani një postim të shkëlqyeshëm të blogut, vazhdimisht çdo javë
  Një plan veprimi prej 6 hapash që shkrova përsëri në 2013. Gjë është, nëse dëshironi të shkruani cilësi në mënyrë të vazhdueshme, duhet të bëni më shumë sesa të punoni shumë. Ndiqni këto 6 hapa dhe siguroj se do të keni tituj të pakufishëm për të shkruar për blogun tuaj.
 • Si të shkruani 3,000 fjalë në ditë ndërsa udhëtoni nëpër botë
  Kevin Muldoon, themeluesi dhe ish-pronari i BloggingTips.com, mbaroi një libër dhe shkroi më shumë se 3000 fjalë në blogjet e tij vazhdimisht, ndërsa ai udhëtoi rreth Amerikës së Jugut, Azisë dhe Australisë. Ai ka krijuar shumë pasuri të vlefshme në internet dhe ka shitur dy nga faqet e tij për 6 shifra disa vjet mbrapa. Dëshironi të dini sekretet e tij të shkrimit efikas? Këtu është postimi (shkruar nga vetë Kevin) për të lexuar.
 • 10 mënyra për të kapërcyer bllokimin e shkrimtarit në Blogging
  Tofarë duhet të bëni kur pjesa e të shkruarit në blogging bëhet e shëmtuar? Si e kapërceni bllokimin e shkrimtarit në Blogging? Whatfarë është blloku i shkrimtarit, me të vërtetë? Këtu janë këshillat e Lori Soard për trajtimin e çështjes.
 • Si të drejtoni bloge të shumta, të fitoni 6 shifra dhe të punoni më pak se 40 orë në javë
  Ky është një artikull i vjetër por jashtëzakonisht i dobishëm nga blogeri financiar Mike Mcneil. Mike dha këshilla të forta se si të organizojnë ide dhe të shkruajnë blogpost cilësor; administrimi i blogeve të shumëfishtë; dhe dhënia e jashtme e një pjese të punës për Blogging për efikasitet.
 • Si shkova nga shkrimi i 2,000 fjalëve në ditë tek 10,000
  Autori i librit Rachel Bach ndau historinë e saj se si e përmirësoi efikasitetin e saj të shkrimit (dhe cilësinë) shkencërisht. Një lexim i shkëlqyeshëm nëse jeni serioz në rregullimin e duhur të shkrimit tuaj.

Artikulli i shkruar nga Jerry Low; fillimisht u shfaqën në Blog WHSR; tani menaxhohet dhe azhurnohet nga stafi i BuildThis.io.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map