7 Truket më të suksesshme në tregtinë elektronike për tu zbatuar në biznesin tuaj

Ky artikull u shkrua nga Lori H Morris


Do sipërmarrës ka një dëshirë të thellë për të filluar një biznes dhe le ta drejtojë atë me autopilot. Tregëtia elektronike është mënyra më e mirë për të drejtuar një biznes që funksionon vetë. Shndërroni biznesin tuaj të vogël në tregti në një biznes të suksesshëm me këto këshilla të suksesshme.

igor-Miske-207.639këshilla eCommerce për tu zbatuar në biznesin tuaj.

Artikuj të tjerë të dobishëm për ata që fillojnë një biznes në tregti elektronike:

 1. Hapni një dyqan eCommerce me WordPress
 2. Filloni një biznes në internet me Shopify
 3. Krijoni një pamje në internet me Wix
 4. Filloni një blog udhëtimesh dhe fitoni para
 5. Pritja më e mirë në internet për biznesin e vogël dhe të mesëm

1. Trajtoni pasionin tuaj si një biznes

Nëse biznesi juaj në eCommerce ka lindur nga një hobi, ose diçka që bëni në kohën tuaj të lirë, merrni pasionin tuaj në nivelin tjetër. Filloni të mendoni për atë si një hobi dhe mendoni rreth tij si një biznes funksionues. Gabimi i parë që pronarët e bizneseve bëjnë në ndërmarrësi është të mendosh se biznesi i tyre është shumë i vogël për ta quajtur veten biznes. Nuk është aspak rasti. Mendoni strategjikisht se si mund të rritni biznesin tuaj

Kjo fillon me sa vijon:

 • Hartimi i një plani biznesi për rritje. Kur keni një plan në vend, mund të punoni për arritjen e tij.
 • Marrja e fondeve për sipërmarrjen tuaj të re të biznesit. Flisni me investitorët ose vizitoni bankën për një kredi. Për të filluar hobi tuaj në një biznes, do t’ju duhet kapital.
 • Krijoni një plan marketing. Businessdo biznes, i madh apo i vogël, ka një plan marketing. Filloni të marketingut produktin ose shërbimet tuaja sot. Shtë hapi i parë për rritjen e biznesit.

2. Zgjedhin për një Platformë të Mirë për Tregtinë Tregtare

Meqenëse jeni pronar i një biznesi, ju duhet vizion i thelluar për të identifikuar çdo problem të mundshëm përpara se ato të shfaqen. Vlerësoni lloje të ndryshme të platforma eCommerce për një biznes në internet sepse do të jetë baza për tërë operacionin tuaj. Ju duhet të kaloni kohë për të kërkuar në faqen më të mirë të internetit për pritjen e biznesit të vogël për t’ju përshtatur nevojave tuaja.

Kur jeni duke zgjedhur softuer, duhet të merrni parasysh shkallëzueshmërinë, shqetësimet e sigurisë, mjetet e marketingut dhe përdorshmërinë. Sidoqoftë, këtu janë disa gjëra të tjera për tu marrë parasysh:

 • Mimet dhe pagesa
 • integrimet
 • SEO dhe mirëdashësi mobile
 • Shërbimi ndaj klientit

3. Identifikoni kush janë klientët tuaj

Rregulli i parë i çdo biznesi është njohja dhe kuptimi i klientëve tuaj të synuar. Ju duhet të dini zakonet e tyre, interesat e tyre dhe se si ata e kalojnë kohën e lirë. Shumë sipërmarrës bëjnë gabimin të injorojnë këtë hap jetësor në biznes. Si rezultat, harxhon shumë kohë dhe burime në krijimin e strategjive të marketingut.

Konsideroni të punoni me faqet e internetit të kuponit për të arritur audiencën tuaj të synuar. Kjo strategji funksionon nëse identifikoni motivet e biznesit tuaj, audiencën e synuar dhe keni një ofertë të qartë produkti.

Kjo është faza në të cilën do të identifikoni se cilat burime të marketingut do të prodhojnë ROI më të mirë.

Ju gjithashtu mund të merrni parasysh sa vijon kur gërmoni në nevojën e klientëve tuaj:

 • Duke filluar me të dhënat ekzistuese
 • Hartimi i udhëtimit të klientit
 • Intervistimi i klientëve
 • Kryerja e sondazheve të klientëve
 • Duke analizuar konkurrencën tuaj

4. Bëni procesin më të lehtë

A doni të shesni më shumë produkte tuaj në internet?

Sigurohuni që klientët tuaj nuk po zhgënjehen dhe braktisin karrocat e tyre. Nëse procesi i arka është i vështirë, ata mund të blejnë nga një tjetër faqe në internet eCommerce në vend.

Thjeshtoni procesin e arkëtimit për ta bërë më të lehtë për këdo që të blejë nga faqja juaj në internet. Ju mund ta bëni këtë duke eleminuar kërkesën që një përdorues të krijojë një llogari dhe të zvogëlojë numrin e faqeve që dikush duhet të klikojë para se të blini.

Krijoni një opsion të paracaktuar dhe të lirë të transportit që automatikisht shfaqet në faqen e blerjes. Plotësimi automatik duhet të përdoret për të plotësuar format më shpejt.

Shtë gjithashtu një ide e mirë për të ruajtur informacionin e transportit, faturimit dhe pagesës për klientët.

Sigurohuni që ka disa mënyra që klientët të bëjnë pagesa për porositë e tyre dhe të përfshijnë opsionet e zakonshme të pagesave siç janë Amazon dhe PayPal.

Ju madje mund të merrni parasysh mënyrat e mëposhtme për të përmirësuar procesin tuaj të arkëtimit:

 • Bëni arka miqësore për celularin
 • Konsideroni të përdorni një tregues të përparimit
 • Shmangni përdorimin e anëtarësimit ose hyrjen
 • Vendosni veçoritë e sigurisë kudo
 • Kërkoni vetëm më pak informacion thelbësor

carlos-muza-84.523-1Rritni shitjet e e-commerce duke përmirësuar procesin tuaj të arkëtimit.

5. Bëni klientët tuaj Ambasadorë të markave

A po kërkoni një mënyrë për të shtuar disa besueshmëri në biznesin tuaj?

Epo, këtë mund ta arrini me një përshkrim pozitivisht të ndezur nga një klient i mëparshëm. Ju duhet të ndani dhe të grumbulloni rishikime dhe rekomandime rregullisht duke inkurajuar shitjet nga vizitorët e faqes tuaj.

Pasi të keni marrë një rekomandim, gjeni një mënyrë për ta ndarë atë me klientët tuaj. Sa më shumë ata dinë për biznesin tuaj, aq më shumë të ngjarë ata do të blejnë nga ju. Konsumatorët janë pasuria më e mirë për biznesin tuaj; levitjen e tyre në përputhje me rrethanat.

Përveç kësaj, këtu janë disa gjëra shtesë që mund të bëni:

 • Shkoni në milje ekstra për të bërë një përshtypje yjore te klientët – madje edhe gjestet e vogla, personale do të shkaktojnë një efekt të zbehtë.
 • Dëgjoni ankesat e klientëve – tregojuni atyre se ju interesojnë ndjenjat dhe dëshirat e klientëve tuaj.
 • Ofertat e shpërblimeve – Shpërblejeni klientët tuaj. Kjo do t’i bëjë ata të mendojnë më shumë për ju

6. Përfitoni nga gjyqet falas

Përfitoni nga çdo provë falas në aplikacione për të gjetur ato më të mirat për nevojat tuaja.

Si një pronar i ri i biznesit, eksperimentimi duhet të jetë pjesë e procesit tuaj. Vazhdoni të përdorni aplikacione që janë më të dobishme për biznesin tuaj, veçanërisht pasi biznesi të bëhet më i zoti.

7. Implementimi i një procesi rigoroz të marketingut

Konsideroni metoda të ndryshme të marketingut për biznesin tuaj.

Përveç përdorimit të mediave sociale, vendosni produktet tuaja në revista të njohura dhe bloge të tjera. Përdorni buletinet e postës elektronike për t’i mbajtur pajtimtarët tuaj të dinë për ofertat e biznesit tuaj.

Do të merrni ekspozimin më të mirë nga optimizimi i motorit të kërkimit. Sigurohuni që faqet tuaja të internetit janë optimizuar për fjalë kyçe për të rritur trafikun tuaj organik. Sa më i lartë që faqja juaj e internetit të renditet në motorët e kërkimit, aq më lehtë do t’ju gjejnë klientët tuaj.

Këtu janë disa këshilla për të përmirësuar përpjekjen tuaj për marketing në eCommerce:

 • Strategjia e marketingut të përmbajtjes – Krijoni një strategji përmbajtjeje për të ndërtuar audiencën tuaj dhe për të marrë trafikun e synuar të kërkimit
 • Ndërtoni autoritetin – Përdorni dyqanet tuaja në tregti elektronike si një platformë autorizuese për diskutimin e klientëve
 • Përqendrimi në markën lokale – Nëse keni një dyqan me tulla dhe llaç, mund të përqendroheni në markën lokale dhe marketingun
 • Qëndroni të azhurnuar në lajmet e industrisë – Bëni përdorimin e lajmeve më të fundit të industrisë si përmbajtje për t’u ndarë me klientët tuaj.
 • Produktet e shitjes / shitjes së tërthortë – Kur përdorni të drejta, teknikat e shitjes dhe shitjes ndër-shitëse janë efektive. Goditi vizitorët tuaj me lidhje të produkteve përkatëse.

përfundim

Drejtimi i një biznesi fitimprurës të e-commerce është i mundur kur përdorni mjetet dhe taktikat e duhura për të rritur biznesin tuaj. E tëra që duhet është një punë e vështirë dhe strategji për ta bërë atë të rritet.

Lori H. Morris është një specialist i marketingut dixhital dhe shkrimtar i përmbajtjes për një Kompania e zhvillimit të internetit të Torontos dhe specializuar në marketing, SEO dhe angazhim shoqëror.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map