7 mënyra të shpejtë për të promovuar veten (dhe blogun tuaj)

Po, po – e di, ne nuk duhet të mburremi. Por, ekziston një dallim midis bezdisjes dhe pakëzimit të paturpshëm ose vetë-promovimit. Për fillestarët, mburrjet i bëjnë njerëzit të ndjehen keq. Vetë-promovimi – nëse bëhet siç duhet – thjesht i bën ata të duan atë që ne po shesim. Për të mos përmendur që vetë-promovimi është thjesht një domosdoshmëri në biznesin tonë – dhe nuk është aspak një mëkat.


Mendoni në këtë mënyrë: kompanitë nxjerrin reklama, restorantet shpërndajnë menu dhe kuponë. Bloggerët mund (në teori) të përdorin këto mënyra promovuese … por unë nuk mendoj se ROI do të ishte i shkëlqyeshëm. Thënë kjo, është e rëndësishme që ne blogerët të përdorim atë që ne kemi në dispozicion për ne (me kthime të mira) – fuqinë e vetë-promovimit …

Në fund të fundit, nëse nuk e promovoni veten, kush do?

Si blogerë, bizneset tona ekzistojnë në internet – kështu që ka kuptim vetëm se duhet të promovohemi edhe në internet. Këtu janë disa ambiente të shkëlqyera për vetë-promovim.

1. Media sociale

Media sociale është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u lidhur me njerëzit me mendje të njëjtë dhe për të gjetur fansat tuaj. Twitter, Facebook dhe LinkedIn janë të gjitha vendet e njohura – që do të thotë se ka shumë lidhje të mundshme që presin të bëhen.

Nëse sapo jeni duke filluar, ju mund të dëshironi të merrni parasysh përgjimin në rrjetet e tjera të ndikuesve për të mësuar se si ata po promovojnë me sukses veten e tyre. Shikoni se çfarë bëjnë ata – si bashkëveprojnë me ndjekësit e tyre, si i hedhin lidhjet dhe biznesin e tyre në komente, dhe si i shfrytëzojnë ato burimet e tyre? Shikoni për të parë se çfarë funksionon – atëherë nxirrni mësimet tuaja në përpjekjet tuaja të mediave sociale.

Merrni masa: Gjeni influencues në industrinë tuaj

Sigurisht, për të parë ata ndikues, duhet të dini se kush janë… Buzzsumo është një mjet i shkëlqyeshëm për të mësuar vetëm atë. Me Buzzsumo, ju mundeni filtroni ndikuesit në industrinë tuaj bazuar në numrin e tyre të ndjekësve dhe retweet të Twitter.

buzzsumo-searchKërkimi i Influencerit BuzzSumo (web hosting)

2. Forumet

Me përjashtim të forumit të marketingut në Internet, anëtarët e forumit në niches të tjera janë zakonisht shumë miqësorë dhe pritës për të tjerët që postojnë përmbajtje cilësore, të dobishme, përkatëse. Për më tepër, moderatorët kanë tendencë të jenë në rregull me anëtarët e moshuar që kontribuojnë – dhe lidhjet do të bien (me kusht që lidhjet dhe kontributet janë relevante, natyrisht).

Rëndësia është thelbësore për përdorimin e forumeve në avantazhin tuaj.

Për shembull, nëse keni një uebsajt që flet për nënën, ju mund të konsideroni të kontrolloni forume gatimi ose kujdesi për fëmijët – ata ka të ngjarë të kenë tema të rëndësishme për blogun tuaj dhe lexuesit që janë të interesuar për temat e përmendura. Ju mund të gjeni një fije që diskuton për të bërë dhe nuk bëni për ushqyerjen me gji ose një shkëmbim të shpejtë, të lehtë, të shëndetshëm të recetave – shanset janë, do të keni diçka të rëndësishme dhe interesante për të kontribuar … në këtë rast ju mund të shtoni kontributin tuaj së bashku me një lidhje përsëri në blogun tuaj, ku ata mund të gjejnë më shumë informacion.

Gjithashtu e rëndësishme është të shmangni spam – mos postoni në çdo fije një lidhje në blogun tuaj.

Qëllimi juaj është të të jetë i dobishëm për komunitetin dhe hidhni vetëm atë lidhje kur ai ose i shton me ligj vlerësimin e diskutimit ose kur një anëtar e kërkon atë.

Merrni masa: Gjeni forume aktive në kamare tuaj

Përsëri, për të postuar temat përkatëse të forumit, së pari duhet t’i gjeni ato. Provoni të kërkoni:

“Inurl: / forum + termat kyç”, “inurl: / vbulletin / + termat kyç”, dhe kështu me radhë.

Për shembull, nëse jeni duke ofruar një recetë Burger, ju do të kërkoni “inurl: / vbulletin / + recetë Burger” – ose, nëse po kërkoni të ndani sugjerime për Blogging, ju do të kërkoni “inurl: / forum / + këshilla për Blogging ”- dhe kështu me radhë.

3. Buletini

Buletini janë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u lidhur me lexuesit jashtë blogut tuaj aktual, duke çuar vlerën tuaj tek ata.

Së pari, do t’ju duhet një mënyrë për të mbledhur ato adresa të postës elektronike – blogu juaj është i shkëlqyeshëm për këtë. Një formë e thjeshtë me një fushë për ta për të hyrë në adresën e tyre të postës elektronike me një liner të shpejtë do të bëjë hile. Sa i përket vetë buletinit, duhet të gjesh një mënyrë për ta bërë atë interesante në mënyrë që njerëzit ta lexojnë atë … dhe të duan të vazhdojnë të lexojnë.

Asgjë nuk është më interesante për lexuesit sesa një shans për ta njohur shkrimtarin – prandaj mos kini frikë të ndani informacione personale. Kjo është arsyeja pse unë kurrë nuk më mungon gazeta e Web Hosting Talk – është vazhdimisht interesante dhe ndjehem sikur i njoh shkrimtarët.

Shembull i jetës reale: Dennis Johnson i Web Talking Hosting

Kështu u shkruajt Dennis Johnson për abonët e tij në kohërat në oborrin e tij –

wht-Buletini

Cituar nga Newsletter Talk Talking Hosting (Tetor 2014, Mole e tërë)

… Unë vetëm dëshiroj që ajo të përfshijë këshilla për të hequr qafe mole nga oborri im. Mendova se i kisha nën kontroll – dhe i bëra. Atëherë – befas – pas disa vitesh të qenit nishan i lirë, ata u kthyen rreth një muaj më parë. Ata thjesht nuk u kthyen, ata sollën tërë familjen e tyre! Të gjithë fëmijët, hallat dhe xhaxhallarët, gjyshërit, të gjithë! Nuk mund të eci me vështirësi në oborrin tim për shkak të të gjitha gjurmëve mole nëpër të cilat kaloj. Unë kam një kohë të mjaftueshme të vështirë për të ecur pa pengesën e shtuar për të gjithë një tokë të papritur të qëndrueshme është shumë më larg sesa u duk…

Ti mundesh regjistrohu në Web Hosting Talk këtu.

4. Merrni pjesë në një konferencë

Konferencat janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të përmbushur lexuesit e mundshëm – dhe, pa dyshim që do të merrni pjesë në një konferencë të rëndësishme për temën tuaj të blogut, ata lexues të mundshëm janë të gjithë lexues të mundshëm relevant. Zgjero shtrirjen e kësaj mundësie të vetë-promovimit duke sjellë ato karta biznesi nga maja # 5 dhe duke fshirë ato postime në mediat sociale nga maji # 1.

Kjo është karta ime e emrit. Mund të bësh edhe një - madje nuk ke një emër të kompanisë për ta shtypur.

5. Kartat e biznesit

Po, biznesi juaj ekziston në internet – por ju jetoni në botën fizike.

Ju jeni të detyruar të takoni njerëz në industrinë tuaj – veçanërisht nëse merrni pjesë në ngjarje në rrjetë ose miksera të industrisë. Mbajtja e kartave të biznesit nuk është thjesht një mënyrë e përshtatshme për të ndarë informacionet e kontaktit – ai siguron një nivel të ligjshmërisë dhe profesionalizmit në blogun tuaj.

Kjo është karta ime e emrit. Duhet të bësh edhe një – madje nuk ke një emër të kompanisë për ta shtypur.

6. Rrjeti në shfaqjet tregtare

Shfaqjet e tregtisë ekzistojnë pothuajse në çdo konferencë, dhe nganjëherë edhe si autonome.

Ju e dini se çfarë është e shkëlqyeshme në shfaqjet tregtare? Të gjithë atje janë ose kërkojnë të shesin ose kërkojnë të blejnë. Ju si pjesëmarrës keni mundësinë të filloni një diskutim me të gjithë shitësit – për të mos përmendur të pranishmit e tjerë që janë atje në modalitetin e blerjeve. Bëni gati ato karta biznesi.

7. Nxjerr një njoftim për shtyp

Njoftimet për shtyp janë një mënyrë e shkëlqyer relativisht e ulët (dhe nganjëherë falas) për të promovuar blogun tuaj. Dokush mund të gjejë lëshime në internet dhe nëse e juaja është e vlefshme për lajmet, madje mund të merret dhe të mbulohet nga një gazetë. Për të zgjeruar arritjen e prizës suaj dhe për të rritur mundësinë e marrjes së saj, personalisht dërgojeni atë me një hap të shkurtër në media përkatëse – botimet e industrisë ose faqet, si dhe media lokale janë të gjitha opsionet e mira.

Theështja kryesore është të ofroni diçka që vlen për lajmet – qoftë një shërbim i ri ose ofrimi i një nisje, ngjarje, njoftimi që do të flisni në një ngjarje, dhurata apo spastrime – ju merrni idenë.

Mbi ty

Ka mënyra të panumërta për të promovuar veten dhe drejtoni një trafik të ri në blogun tuaj – dhe akoma më mirë, shumë prej tyre vijnë pa asnjë çmim.

Atëherë, çfarë po pret? Dil atje dhe fillo të shilling për emrin tënd.

Artikulli i shkruar nga Jerry Low; fillimisht u shfaqën në Blog WHSR; tani menaxhohet dhe azhurnohet nga stafi i BuildThis.io.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map