21 Këshilla të Produktivitetit për Bloggerët e Udhëtimit: Si të bëni më shumë ndërsa udhëtoni botën

Shumë blogerë ëndërrojnë duke fituar para të mira duke bërë Blogging ndërsa ato njëkohësisht udhëtojnë nëpër botë.


Nuk ka asnjë mohim i tij: ashtë një gjë interesante për të bërë.

Pavarësisht nëse po shëtitni nëpër Torres del Paine në Patagonia ose po zhyteni në një plazh në Bali, do të shihni për të parë botën, do të shijoni ushqim të ri dhe do të takoni njerëz të rinj ndërsa bëni blog-un gjatë kohës së pushimit.

Unë isha me fat që pata një përvojë të tillë. Udhëtova mjaft gjerësisht në të gjithë Azinë; dhe bëra bloge në rrugën time nëpër të gjitha. Më duhet të them që fleksibiliteti për të luajtur gjatë kohës së punës dhe të punoni në mënyrë efikase gjatë kohës së lojës është ndoshta pengesa më e madhe e punës si një bloger me kohë të plotë.

(Kjo tha, megjithatë, nuk udhëtoj shumë këto ditë. Dhe kur të bëj, kam fëmijë me vete – një 5-vjeçar dhe një 18-muajsh.)

Ndërsa nuk jam më galivante rreth e rrotull globit, kam menduar se mund të ndaj me ju këshillat e mia më të mira të produktivitetit në këtë postim. Po pyesni veten se si mund të siguroheni që po punoni me efikasitet ndërsa jeni në rrugë? Këto këshilla thjesht mund të jenë çelësi për ta kuptuar atë.

Të armatosur me këto 21 këshilla të produktivitetit, jam i sigurt se nuk do të keni aspak problem të godisni ekuilibrin e përsosur midis punës dhe lojës, duke maksimizuar produktivitetin tuaj duke shijuar të gjitha përvojat që udhëtimi duhet të ofrojë.

Vendosni mentalitetin e duhur

Tempulli i panjohur budist Në Phuket, 2013.Në një tempull budist në Phuket, Tajlandë; 2013.

1. Trajtoni blogun tuaj si një biznes të vërtetë

Merrni seriozisht blogun tuaj. Drejtoni dhe rriteni blogun tuaj si një biznes.

Trajtoni bashkëpunëtorët tuaj, përfshirë bashkë-blogerët tuaj, redaktorët, hartuesit e grafikëve, etj., Ashtu si të trajtoni çdo partner tjetër të biznesit dhe të keni një qëllim në gjithçka që bëni.

Mos harroni, keni nevojë për partnerë të vërtetë, të cilët mund t’ju mbështesin gjatë kohërave të vështira.

Imagjinoni të humbisni fluturimin tuaj lidhës për në Lima dhe të përfundoni të bllokuar brenda aeroportit të Bogota brenda natës. Si do ta përmbushni atë afatin 9 të mëngjesit në mëngjes nëse nuk keni Wi-Fi dhe duhet të hipni në një fluturim në 8 të mëngjesit në mëngjes? Kur e gjeni papritur veten në një kravatë, keni nevojë për partnerë të besueshëm të cilët mund të marrin njollën tuaj. Kjo do të thotë të vendosni kohë dhe përpjekje për të kultivuar marrëdhënie profesionale me bashkëpunëtorët tuaj.

Unë shpenzoj para për reklama në Facebook. Unë shpenzoj para për reklama në Twitter. Në fakt unë do t’i bëj të dy për këtë artikull që po lexoni tani. Unë gjithashtu paguaj për reklama në bloge të tjera. Trajtoni blogun tuaj si një biznes nëse doni të fitoni jetesën me të. – Matthew, Ekspert Vagabond

Lexoni gjithashtu: 6 gjëra që duhet të bëni për ta kthyer blogun tuaj në biznes

2. Ndani qartë kohën tuaj të punës dhe lojës

Kur jeni në rrugë, kufijtë midis punës dhe lojës kanë tendencë të mjegullohen.

Pse të mos e çoni laptopin në plazh dhe të punoni në postimin tuaj të fundit midis seancave të shfletimit? Jo vetëm që është thjesht jopraktike, por gjithashtu do të vrasë produktivitetin tuaj.

Kur jeni duke udhëtuar, duhet të vendosni kufij të fortë midis kohës së punës dhe kohës së lojës.

Luaj është lojë. Puna është punë.

Ndani të dyja qartë, pasi truri ynë nuk është i dizajnuar për multitasking. Nuk me beson mua? Kontrolloni kjo video nga Dr. Sanjay Gupta. Realiteti është që për 99% prej nesh, sa më shumë të jemi multitask, aq më pak prodhimtarë jemi.

Gërmoni më thellë: Trajnoni trurin tuaj të qëndrojë i përqendruar në detyrat e blogezimit

Qendro i fokusuar

Sandboarding në Moreton Island, Brisbane (rrugë e gjatë për t'u ngjitur pas rrëshqitjes!), 2013.Sandboarding në Moreton Island, Brisbane Australi; 2007.

Theelësi për të qëndruar produktiv është të qëndroni të përqendruar. Kjo do të thotë të minimizosh shpërqendrimet dhe zhurmën. Sigurisht, ju mund të mos keni një zyrë, por kjo nuk do të thotë që nuk mund të gjeni një hapësirë ​​pune të favorshme. Provoni të punoni në një kafene të qetë ose të gjuani poshtë në dhomën tuaj të hotelit nëse ka një tavolinë.

3. Mbyllni njoftimet e reja të postës elektronike.

Kjo është gjëja e parë absolute që bëj sa herë që vendos Outlook në një laptop të ri. Për të qenë produktiv, duhet të qëndroni të përqendruar dhe të eliminoni sa më shumë shpërqendrime sa të keni mundësi.

Nuk ka asgjë më të keqe se marrja e një njoftimi të ri me email çdo 5 minuta ndërsa po përpiqeni të përfundoni të shkruani një postim për pesë plazhet më spektakolarë të rrugës jashtë-rrahur nga Bali.

Mos harroni, kur jeni duke bloguar në rrugë, nuk keni një zyrë të disponueshme, në të cilën mund të kërkoni ngushëllim nga shpërqendrimet, kështu që duhet të bëni shumë “ndreqësim të ndreqjes” vetëm nëse doni të merrni punë e bërë.

4. Kontrolloni vetëm emailin tuaj disa herë në javë.

Inshtë kutia juaj e postës elektronike dhe ju jeni të lirë të vini rregullat tuaja.

Nuk është e nevojshme të kontrolloni emailin tuaj çdo ditë.

Kur jam duke punuar në një projekt të rëndësishëm, unë nuk dëshiroj të kontrolloj postat e mia gjatë orarit të punës, pasi konstatoj se kjo rrit ndjeshëm produktivitetin tim. Edhe duke iu përgjigjur asaj që mund të duket si një email i thjeshtë, mund të shkatërrojë gjysmë ore të kohës tuaj dhe të prishë ritmin tuaj të punës. Mos harroni, shumicën e kohës emailat mund të presin. Ju jeni më mirë të bëni gjërat e rëndësishme të bëra së pari.

5. Ndaloni kontrollimin e mediave sociale çdo 15 minuta.

Mos harxhoni orë të çmuara të ditës tuaj duke lëvizur nëpër burimet tuaja në Instagram dhe Facebook. Media sociale është një mjet i shkëlqyeshëm për t’ju ndihmuar të qëndroni të lidhur me të dashurit tuaj në shtëpi ndërsa jeni duke udhëtuar, por kryesorja është ta përdorni atë në moderim.

Kur kontrolloni mediat sociale çdo 15 minuta, ai bëhet një kohë më e mirë dhe kjo do të pengojë produktivitetin tuaj. Nëse nuk mund të zvogëloni kohën që po shpenzoni vetë në mediat sociale, ato janë mjaft aplikacione që mund të ndihmojnë.

përpiqem timeout ose Vetëkontroll të bllokosh faqet e mediave sociale për copa të kohës, në mënyrë që të mos bëhet një shpërqendrim.

Përmirësimi i efikasitetit

Në Brienz, Zvicër; 2012.Në Brienz, Zvicër; 2012.

6. Merrni gjëra të rëndësishme të bëra së pari.

Para se të filloni ditën tuaj të punës, bëni një listë të gjërave që ju duhet të bëni.

Atëherë shënjoni detyrat që janë më kritike dhe i bëni ato më parë. Ju jeni më produktivë në fillimin e ditës së punës, kështu që do të merrni më shumë nëse merren me projektet më të mëdha, më të rëndësishme ndërsa përqendrimi dhe motivimi juaj janë në majat e tyre.

Ju nuk mund të krijoni me dramën e vazhdueshme të kokës. Shtë e pamundur të drejtosh energji të fuqishme në dy vende të ndryshme në të njëjtën kohë.

Ju duhet të punoni për të pastruar mendjen tuaj. Krijoni disa strategji, tërhiqni qiraxhinjtë, meditoni çdo ditë dhe bëni praktikë. Do të hapni një hapësirë ​​të madhe kohe për qartësi dhe produktivitet. – Caz, Y Blog Udhëtimi

Lexoni gjithashtu: Si të filloni një blog udhëtimesh dhe të fitoni para

7. Përdorni teknikën Pomodoro.

Teknika Pomodoro është një mënyrë e shkëlqyeshme për të mbajtur nivelin e lartë të produktivitetit gjatë gjithë orarit të punës.

Cili është sekreti i kësaj teknike? Qëndroni lazer të përqendruar për 25 minuta dhe pushoni për 5 minuta. Përsëriteni katër herë, dhe pastaj bëni një pushim më të gjatë, 15-minuta dhe filloni procesin përsëri.

Ideja është se pushimet e shpeshta, të vazhdueshme ju ndihmojnë të mbani mendjen tuaj të përqendruar, duke përmirësuar përqendrimin e përgjithshëm dhe, nga ana tjetër, produktivitetin. Mund të gjeni më shumë informacion mbi këtë teknikë të shkëlqyer këtu.

Teknika PomodoroTeknika Pomodoro shkurtimisht.

8. Planifikoni përpara.

Mos prisni derisa të paraqiteni në stacionin e autobusëve në Santiago për të vendosur nëse po shkoni në veri drejt San Pedro de Atacama ose në jug në Porto Montt.

Keni një plan udhëtimi paraprakisht dhe përpiquni t’i përmbaheni. Thjesht kapja e tij në rrugë do t’ju kushtojë për sa i përket kohës, energjisë dhe burimeve monetare. Do të jeni shumë më produktiv nëse keni një plan me orar të caktuar pune dhe afate kohore.

Shikoni artikullin e KeriLynn në si ta shkurtoni kohën e marketingut në gjysmë me mjetet dhe planifikimin e duhur.

9. Merrni shënime gjithmonë.

Pas disa javësh, mbase nuk e mbani mend emrin e atij restoranti të mrekullueshëm që hëngrët në Korfuz ndërsa po udhëtonit nëpër Greqi.

Zgjidhja më e lehtë është që gjithmonë të keni me vete një fletore dhe një stilolaps, në mënyrë që të tregoni detaje përkatëse në lidhje me përvojat.

Këto ditë, unë mbaj një fletore (llojin e letrës, jo një laptop) dhe Evernote në iPhone tim kur udhëtoj. Për këshilla dhe truket se si të bëni shënime të shkëlqyera udhëtimesh, sigurohuni që të shikoni ky postim i shkëlqyeshëm nga Kevin Muldoon.

10. Mbani një listë të hacks me tituj.

Titujt janë me siguri aspekti më i rëndësishëm i çdo postimi në blog.

Hulumtimet tregojnë se 8 nga 10 njerëzit do të lexojnë titullin tuaj. Por vetëm 2 nga 10 personat në të vërtetë do të marrin kohën për të lexuar tërë postimin tuaj.

Titujt e mirë do të tërheqin më shumë vëmendjen dhe do të ndihmojnë në krijimin e një ndjekjeje të qëndrueshme të lexuesve.

Këshillë Pro: Gjithmonë keni një lista e hacks me tituj në dorë për herë kur ju duhet të zhvilloni titullin e përsosur në një krizë kohe.

11. Ndiqni lajmet dhe postimet e reja në mënyrë efikase

Përdorni mjete si Feedly dhe Flipboard për të marrë përmbajtje dhe lajme të freskëta në një vend. Shmangni nënshkrimet në gazetat e blogeve, pasi vetëm se do të shtypni kutinë tuaj.

12. Burimi i jashtëm

Nuk ka nevojë të bëni gjithçka vetë.

Personalisht, unë transferoj disa nga punimet e mia të shkrimit dhe dizajnit. Idetë janë gjithmonë të miat, por normalisht unë zgjedh që të kem dikë që shkruan shumë më mirë se sa të mundem, për të parashtruar fjalët.

Gjithashtu, të kesh dikë të cilit mund t’i besosh të kontrollosh punën të ndihmon shumë! Unë jam me fat që kam redaktorin tim, Lori Soard, i cili ka vite që po mbështet operacionin tim të blogerisë.

13. Programoni postimet tuaja në media sociale.

Postimi me dorë në mediat sociale është një kohë thithëse. Përdorni një planifikim automatik për ta çliruar atë kohë.

E perdor Tavolinë Tweet dhe zbutës në ditët tona.

Mjete të tjera që rekomandojnë shumica e blogerëve HootSuite dhe SocialOomph.

Gërmoni më thellë: Këshillat e marketingut në mediat sociale për fillestarët. 

14. Punoni kudo në çdo kohë me telefonin tuaj celular

Trajtoni telefonin tuaj të zgjuar si stacionin tuaj të punës.

Kur vjen puna për të ruajtur produktivitetin tuaj në rrugë, smartphone juaj është një nga aleatët tuaj më të mëdhenj.

Vendosni smartphone tuaj në mënyrë që të maksimizoni potencialin e tij si një mjet pune. Sigurohuni që të instaloni të gjitha aplikacionet e nevojshme në mënyrë që të mund të punoni në mënyrë efektive përmes telefonit tuaj, dhe sigurohuni që ta konfiguroni në mënyrë që të mund të punoni në çdo kohë, në çdo vend me një lidhje Wi-Fi kur të jetë e nevojshme.

Provoni këto aplikacione:

Shikoni: Lista e mjeteve që duhet të keni për biznesin tuaj në internet.

15. Keni vizione të mëdha, por vendosni synime afatshkurtra

Vendosni synime të mëdha në jetë, por gjithmonë përqendrohuni në hapa të vegjël, sasiorë në listën tuaj për të bërë.

Jeta është një maratonë, jo një sprint. Shtë mirë të keni qëllime të mëdha në jetë, por ju duhet të përqendroheni në vendosjen e një këmbe përpara tjetrës dhe përparimin e një milje në një kohë nëse doni të merrni kudo.

Pra, ndërsa një qëllim i madh për jetën mund të jetë të fitoni 10,000 dollarë në muaj, janë hapat e vegjël në listën tuaj të detyrave (shkruani tre postime të reja para datës X, shkruani pesë blogerë për postimin e miqve para datës Y, etj.) Që në të vërtetë do t’ju lejojë të përmbushni atë qëllim të madh.

Merrni masa: Lehtë për të filluar idetë e biznesit në internet për fillestarët.

Shijojeni dhe jetojeni në maksimum

Në Santorini, Greqi; 2010.Në Santorini, Greqi; 2010.

16. Festoni si arritjet e vogla ashtu edhe ato të mëdha.

Kur përmbushni një qëllim, merrni kohën për të festuar, edhe nëse arritja nuk është domosdoshmërisht një e madhe. Nuk është e nevojshme të jetë ndonjë gjë e hollësishme. Mund të jetë diçka aq e thjeshtë sa të kaloni ditën duke eksploruar një plazh të ri ose të dilni natën për disa birra me miqtë.

17. Qëndroni të motivuar.

Pavarësisht nëse jeni zgjedhur në xhep ndërsa flini në autobusin e natës nga Mendoza në Buenos Aires, apo keni humbur fluturimin tuaj për në Hong Kong dhe po përpiqeni të gjeni një tjetër, kur të jeni në rrugë, gjërat do të shkojnë keq.

Do të jetë një kohë kur ju duhet të lini disa plane udhëtimi dhe thjesht të ftoheni gjatë gjithë ditës në dhomën tuaj të hotelit ose hotelit. Theelësi është që të mos e lejoni që t’ju mbajë mbrapa.

Gjithmonë jini të gatshëm të përballeni me sfida të reja dhe mos lejoni që pengesat t’ju mbajnë!

Lexoni gjithashtu: 7 zakone të blogerëve shumë të efektshëm

18. Ushtroni ose meditoni rregullisht.

Një regjim i vazhdueshëm, i rregullt i ushtrimeve ose meditimit mund të bëjë mrekulli për produktivitetin tuaj. Ushtroj rregullisht edhe kur udhëtoj, nga shëtitjet e gjata në plazh deri tek pallatet me banorët e zonës.

Shtë e rëndësishme të mbash një mendje të qartë, dhe unë gjej se stërvitja më ndihmon jashtëzakonisht shumë në këtë mënyrë.

Shumë njerëz gjithashtu e konsiderojnë meditimin si një mjet të paçmuar për të mbajtur një mendje të qartë dhe të përqendruar. Kongresmenja Nancy Pelosi fillon ditën e saj të pushimit me një shëtitje me energji 45-minuta, ndërsa Hotelet Starwood & Drejtori i Përgjithshëm i Resorts ‘Frits van Paaschen shkon 10 milje. Condoleezza Rice ngrihet në orën 4:30 të mëngjesit në mëngjes për të punuar pa marrë parasysh se ku në botë ajo ndodh, dhe mogul Richard Branson këmbëngul që rutina e tij e stërvitjes i jep 4 orë shtesë produktivitetit në ditë.

Në fund të fundit? Njerëzit me shumë sukses kanë tendencë të kenë një rutinë ushtrimesh që funksionon për ta. Kështu që ju duhet.

19. Mos u shqetësoni shumë për atë që bëjnë të tjerët.

Punoni shumë kur është koha e punës; mos dyshoni vetveten.

Në fund të fundit, ideja është të jetoni të lirë dhe të shijoni jetën tuaj. Ajo që të tjerët po bëjnë me jetën e tyre është biznesi i tyre – jo i juaji. Të krahasosh vazhdimisht veten me të tjerët do të krijojë një ankth të panevojshëm dhe të largon nga puna.

20. Shmangni djegiet

Nëse përpiqeni të zvogëloni punën për 12 orë rresht, nuk do të jeni produktiv.

Ju mund të përqendroheni vetëm në një gjë për kaq gjatë. Planifikoni ditën tuaj të punës me pushime për t’i dhënë mendjes tuaj pjesën tjetër që i nevojitet. Do të përmirësoni përqendrimin dhe produktivitetin.

Ju ndoshta do të dëshironi të hidhni në peshqir, por jo. Ky [Blogging] është një biznes që shpërblen këmbënguljen. M’u desh një vit për të bërë dollarin tim të parë në blogun tim (i cili erdhi si një surprizë krejt e papritur dhe e mirëpritur). Të gjitha pikat kryesore të mia kanë qenë të luftuara dhe u fituan shumë. Shtë një biznes i betejave të vogla dhe i ngadalshëm ngjit lart e lart. Nuk është një rrugë e lehtë, por njerëzit që do ta bëjnë atë, janë ata që nuk e dorëzojnë. – Steph, Njëzet Diçka Udhëtimi

21. Argëtohu.

Së fundmi, merrni kohën për të shijuar të gjitha përvojat e mrekullueshme që udhëtimi ka për të ofruar.

Dua të them – kjo është e gjithë qëllimi për të fituar jetesën përmes Blogging udhëtimit, apo jo?

Asnjëherë mos harroni të argëtoheni ndërsa jeni në rrugë të mbarë.

Artikulli i shkruar nga Jerry Low; fillimisht u shfaqën në Blog WHSR; tani menaxhohet dhe azhurnohet nga stafi i BuildThis.io.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map