12 Idetë e biznesit në internet për fillestarët

Fillimi i një biznesi në internet nuk ka qenë kurrë më i lehtë për ju, veçanërisht në vitin 2018. Në mbrëmje, një sipërmarrje biznesi do të ketë mjaft rreziqe që ju duhet të bartni, siç është nevoja për të investuar në një dyqan fizik ose gjetjen e një hapësire zyre.


Me listën tonë të ideve më të mira të biznesit në internet, ju mund të eliminoni shumë nga ato rreziqe dhe të keni më shumë fleksibilitet me mënyrën e punës. Plus, me disa njohuri teknike dhe njohuri të mprehtë të mirëmbajtjes së faqes në internet, mund të ndërtoni një faqe në internet që do të arrijë tek klientët më të mundshëm me shumë pak sipër.

Shpalosja e FTC: BuildThis merr tarifa referimi nga mjetet e listuara në këtë uebfaqe. Por, opinionet bazohen në përvojën tonë dhe jo në sa paguajnë ato. Ne përqëndrohemi të ndihmojmë bizneset e vogla dhe individët për të krijuar faqe interneti si biznes. Ju lutemi mbështesni punën tonë dhe mësoni më shumë në zbulimin tonë të fituar.

Contents

Idetë më të mira të biznesit në internet dhe si të filloni

Ju mund të pyesni veten, “Por, cilat lloje të ideve të biznesit në internet ekzistojnë? dhe si filloj? “

Epo, nëse keni nevojë për një ndihmë të vogël, ne kemi disa sugjerime që mund të ndërmerreni për të filluar të fitoni atë të ardhur pasive!

Në thelb, fillimi i një biznesi në internet është i njëjtë me fillimin e një biznesi offline. Ka një gjë të zakonshme që ju duhet të përgatisni – një prani në internet (a.k.a. një faqe në internet).

Një faqe në internet është gjëja e parë që duhet të merrni parasysh nëse dëshironi të rriteni faqen tuaj të internetit si një biznes. Dhe, këtu janë disa mjete që mund t’ju ndihmojnë:

 • Regjistruesi i Domainit – Regjistroni emrin e domain me një regjistrues të besueshëm të emrit të domain
 • Web hosting për biznesin tuaj të vogël – Zgjidhni performancën e lartë dhe kompaninë pritëse të besueshme për faqen tuaj të internetit
 • Ndërtuesit më të mirë të faqes në internet – Nëse preferoni redaktorin drag and drop, krijuesi i faqes në internet është alternativa.
 • Bleni certifikatë SSL – It’sshtë e rëndësishme të mbroni të dhënat e klientit tuaj me SSL zbatuese
 • Modelet e faturave – Faturoni klientët tuaj me modelin e thjeshtë dhe falas të faturës

Ideja # 1. Filloni një Blog

Metoda e provuar dhe e vërtetë për fillimin e një biznesi në internet është përmes Blogging.

Vetëm për t’ju dhënë një ide se sa një blog po fiton, Pinch of Yum është një blog i suksesshëm ushqimor dhe faqja po fiton $ 802.144.55 gjatë një periudhe 12-mujore.

Nëse jeni të apasionuar pas shkrimit ose keni mundësinë të shkruani jashtëzakonisht mirë, një uebfaqe për blogela është biznesi më i mirë në internet me të cilin mund të filloni..

Pika e Yum

Farë është e shkëlqyeshme është që madje nuk ju duhen shumë aftësi teknike ose kompjuterike. Platforma të tilla si WordPress ju lejon të krijoni dhe ndërtoni një faqe në internet në asnjë kohë.

Ju madje mund të presë faqen tuaj të internetit me SiteGround ose iPage ose të shikoni për ndërtuesit e përshtatshëm të uebfaqes që janë optimizuar për Blogging (gjë që është shumë e rëndësishme nëse doni të mbani përvojën tuaj të përdoruesit deri në par).

Duke përdorur një blog, mund të ndërtoni një vijim të gjerë për markën tuaj, e cila do t’ju lejojë të fitoni fitime duke u partnerizuar me reklamuesit ose duke marrë një komision nga përmbajtja e sponsorizuar nga marka..

Këtu janë disa hapa kryesorë për t’ju ndihmuar të filloni me blogun tuaj:

Hapi 1: Zgjidhni një kamare

Njerëzit kërkojnë në Internet vetëm për një arsye: për të zgjidhur një problem. Bëni që të kërkoni një vend ku të varni, të rregulloni një tub që rrjedh, ose receta të reja për darkë, blog-u juaj duhet të sigurojë një zgjidhje.

Hapi 2: Planifikoni strukturën tuaj të blogut

Tjetra, duhet të keni një strukturë të mirë në blog. Shtë e nevojshme për navigimin e përdoruesit dhe qëllimin e SEO. Gjithashtu, mund t’ju japë ide mbi strategjinë tuaj të përmbajtjes dhe zgjerimin e ardhshëm të blogut.

Hapi 3: Krijoni përmbajtje të shkëlqyeshme

Nëse e dini një mënyrë të shpejtë të mrekullueshme për të rregulluar një tub që rrjedh, shkruani për të! Prodhimi i përmbajtjes së shkëlqyeshme është i lehtë nëse jeni ekspert në kamare, përndryshe, ju duhet të bëni kërkime për fjalë kyçe.

Hapi 4: Promovoni përmbajtjen tuaj

Kur keni një artikull të shkëlqyeshëm, është koha ta promovoni! Meqenëse shumica e njerëzve janë në një platformë të mediave sociale, ju mund të ndani përmbajtjen tuaj ku është audienca juaj.

Hapi 5: Të fitoni para nga një blog

Si të fitoni para nga një blog është një faktor i rëndësishëm nëse dëshironi të filloni ta merrni seriozisht blogun tuaj. Duke kërkuar për përmbajtje të sponsorizuar, krijimi i eBook tuaj ose miratimi i produkteve të reklamuesve janë disa mënyra të njohura.

Shembuj të fillimit të një biznesi online me një udhëzues hap pas hapi:

 • Si të filloni një blog udhëtimesh me WordPress dhe të fitoni para
 • Si të filloni një blog ushqimi me WordPress
 • Si të filloni një blog fotografie duke përdorur WordPress (dhe 4 mënyra për të fituar para)

Ideja # 2. Bashkohuni në marketing të Filialeve

Marketingu i filialeve ka qenë për një kohë të gjatë dhe është një nga mënyrat më të lehta për të fituar para në internet.

Në thelb, ju fitoni para duke marrë një komision për produktet që keni shitur nga kompani të tjera, qoftë përmes faqes së tyre ose përmes platformave të tilla si Amazona ose eBay.

Programi i Filialit në Amazon

Gjithashtu, rrjetet e filialeve si Kryqëzimi i komisionit, ose ShareASale ofrojnë një larmi produktesh dhe shërbimesh. Ju mund të bashkoheni në këto rrjete bashkëpunëtorë për të zgjeruar zgjedhjet tuaja.

Për më tepër, shumë marka të mëdha ofrojnë programe të bashkëpunimit dhe është mjaft e thjeshtë për të filluar. E tëra çfarë ju duhet të bëni është thjesht të regjistroheni si bashkëpunëtorë dhe të shesni produktin ose shërbimet e asaj kompanie duke përdorur një lidhje speciale të referimit, të cilën më pas do të merrni një komision për secilin produkt ose shërbim të shitur.

Pjesa me e mire? Ju mund ta bëni këtë edhe pa ngritur një gisht!

Këtu janë disa këshilla për ju përpara se të filloni marketing në internet afarizëm në internet:

1. Programet e bashkëpunimit kërkimor

Kaloni ca kohë për të studiuar programet e duhura të anëtarëve. Ju dëshironi të siguroheni që programet janë të besueshëm dhe kanë një reputacion të mirë në pagimin e komisionit.

2. Si paguheni

Ka mënyra të ndryshme për tu paguar në marketing të filialeve siç janë CPS, CPL, CPC dhe CPA. Kontrolloni me kujdes përpara se të filloni të siguroheni që programi është fitimprurës dhe në gjendje të gjenerojë kthim të mjaftueshëm të investimeve.

3. Dita e pagimit

Kjo gjë varet nga secili program i filialeve, disa prej të cilave mund të merrni pagesën tuaj në të njëjtën ditë dhe disa mund të kenë nevojë për 1 – 13 ditë pune në varësi të vendit tuaj. Gjithashtu, kontrolloni me programin e filialit se si e merrni pagesën? Viashtë përmes PayPal ose kontrolloni.

4. Llojet e mbështetjes

Zbuloni se çfarë lloj mbështetjeje të klientit mund të merrni nëse bashkoheni me programin e filialeve. Mund të flisni me dikë përmes telefonit ose bisedës ose duhet të prisni 24 orë përgjigje përmes postës elektronike?

Tregu i programeve të filialeve mund të jetë mjaft kompleks dhe për të gjetur programin e duhur për ju do të marrë pak kërkime. Nëse doni të mësoni më shumë rreth marketingut të anëtarëve, këtu keni një FAQ të dobishëm që mund të shikoni.

Ideja # 3. Hapni një Dyqan eCommerce

Një tjetër ide e njohur për të filluar një biznes në internet është të hapni një dyqan eCommerce.

Në 2017, shitjet totale të tregtisë me pakicë në të gjithë globin arritën në 2.3 trilion dollarë dhe të ardhurat parashikohet të rriten në 4.88 trilion dollarë në 2021.

Statistikat e shitjeve në tregti elektronikeShitje me pakicë e-commerce në të gjithë botën nga 2014 deri në 2021. (burim)

Me platforma të tilla si Shopify, BigCommerce ose WooCommerce, nuk ka qenë kurrë më e lehtë për ju të filloni një dyqan në internet.

Jo vetëm që ato janë të lehta për tu vendosur, por është jashtëzakonisht e lirë edhe për të hapur një dyqan eCommerce pasi nuk do të duhet të shqetësoheni për koston e lartë të funksionimit të një dyqani fizik. Thjesht duhet të siguroheni që funksionimi i dyqanit në internet po shkon mirë, dyqani juaj do të rritet gradualisht.

Nëse shqetësoheni për gjëra të tilla si shpërndarja ose deponimi, mund të përdorni metoda të tilla si dropshipping (më shumë për atë më vonë) për të menaxhuar inventarin tuaj.

Merrni si shembull një dyqan në internet WooCommerce, ka disa këshilla të zakonshme por të rëndësishme që duhet të dini për të drejtuar një dyqan eCommerce. Këto këshilla nuk vlejnë vetëm për WooCommerce por punojnë edhe në platforma të tjera.

Këshilla të rëndësishme për të hapur një biznes në internet në tregti elektronike:

1. Zgjidhni platformën e duhur të tregtisë elektronike

Platforma e duhur për dyqanin tuaj online është e rëndësishme.

Përse?

Për shkak se krahasuar me drejtimin e një blog, ka shumë gjëra që duhet të merren parasysh për një dyqan eCommerce, të tilla si porta pagese, konfigurimin e produkteve, shtojcat shtesë, tarifën e transaksionit, etj..

Këto janë gjërat që do të ndikojnë në funksionimin e dyqanit tuaj në një afat të gjatë.

2. Merrni një emër domain dhe platformë pritjeje

Nëse do të krijoni një dyqan në WooCommerce, do t’ju duhet të keni një host tuaj të eCommerce (të tilla si InMotion Hosting dhe SiteGround). Kjo do t’ju lejojë të keni më shumë kontroll mbi dyqanin tuaj në krahasim me platformat e tjera.

Gjëja tjetër që ju duhet është një emër domain.

Ndërsa disa kompani pritëse ofrojnë regjistrim falas të domenit nëse mikpritni me ta, ju lehtë mund të regjistroni emrin e domain tuaj të preferuar në NameCheap ose GoDaddy dhe të lidheni me platformat tuaja të tregtisë elektronike..

3. Instaloni dhe vendosni platformën

Ndërtimi i një dyqani eCommerce me WooCommerce është jashtëzakonisht i lehtë.

Ju do të duhet shkarkoni plugin në pultin tuaj të administratorit të WordPress duke e shtuar atë si një shtojcë të re. Aktivizoni plugin dhe më pas duhet të shihni faqen e cilësimeve.

Dhe kjo eshte! Ju jeni gati të filloni ndërtimin e një dyqani eCommerce.

Ndërsa WooCommerce kërkon që ju të vendosni manualisht platformën e saj, ato janë të lira për t’u përdorur. Ato të gatshme si Shopify ose BigCommerce do t’ju kërkojnë të paguani një tarifë për ta përdorur atë.

4. Konfiguroni dhe shtoni produkte

Në varësi të mënyrës së krijimit të dyqanit tuaj online, mund të ketë një kurbë mësimi për ta përdorur dhe familjarizuar me secilën platformë.

Shitja e produkteve të thjeshta?

Ju mund të duhet të dini vetëm sa duhet për të shtuar detaje të tilla si çmimi, kodi SKU, sasia, metoda e transportit dhe disponueshmëria e aksioneve.

Shitja e sendeve më të komplikuara mund t’ju kërkojë të vendosni variantet ose atributet e produktit dhe të merrni parasysh gjëra të tilla si produkte të lidhura për shitjen ose shitjen e kryqëzuar ose lidhjen e portave të pagesave në dyqanin tuaj online..

Fatmirësisht, shumica e platformave vijnë me një provë falas, kështu që ju mund të keni një përvojë të gatshme me ta.

5. Instaloni shtesa

Të gjitha platformat eCommerce vijnë me shtesa që mund t’ju ndihmojnë të rritni dyqanin tuaj online dhe të përmirësoni shitjet.

BigCommerce ka një program gjithëpërfshirës që ju lejon të promovoni dhe shisni produktet tuaja pa probleme në vendet e tregut si Amazon, eBay, Etsy dhe kanale të tjera.

Shopify ju lejon të shisni në platformat e mediave sociale si Pinterest, Facebook, Instagram dhe Messenger, ndërsa WooCommerce ka numrin më të madh të shtojcave që mund të përdorni dhe shumë prej tyre janë falas.

Fillimi i një dyqani eCommerce është ideja më e mirë e biznesit në internet nëse keni produkte të shkëlqyera ose kërkoni të zgjeroni shitjet tuaja. Siç u përmend më herët, ndërsa shitjet globale të tregtisë elektronike po rriten, nuk duhet ta humbisni këtë!

Ideja # 4. Ndërtoni një Aplikacion

Theshtë mosha e telefonave inteligjentë dhe kërkesa për aplikacione të reja dhe inovative janë më të mëdha se kurrë. Daydo ditë, aplikacione të panumërta po shkarkohen dhe përdoren në tregun Android dhe iOS. Me kaq shumë klientë të mundshëm, bërja e një aplikacioni mund të jetë një treg fitimprurës.

Ata prej jush që janë programues ose zhvillues, duke marrë kohë për të zhvilluar dhe shitur një aplikacion të pajisjes inteligjente do t’ju ​​vlejë mirë koha nëse kërkoni të fitoni para në internet. Kostoja e përgjithshme e krijimit të një aplikacioni është shumë minimale pasi nuk do të duhet të shqetësoheni për gjëra të tilla si transportin ose koston e ruajtjes.

Për më tepër, nëse aplikacioni juaj performon mirë, madje mund të tërheqni marka të tjera për të reklamuar në aplikacionin tuaj për një burim të shkëlqyeshëm të ardhurash pasive.

Platformat për ndërtimin e aplikacioneve celularë për të filluar:

Nëse nuk keni përvojë në kodim, këtu janë prodhuesit e aplikacioneve në treg për të ndihmuar në zhvillimin e aplikacioneve celular:

1. Appery.io

Appery.ioPërdorni krijuesin e aplikacionit celular Appery.io për të filluar një biznes në internet

Ndërtues i aplikacioneve celulare me bazë në cloud për Android, IOS dhe Windows Phone. Appery.io përdor redaktorin vizual për të tërhequr dhe lëshuar përbërësit për të ndërtuar UI. Mund të lidheni menjëherë me çdo API REST dhe ta përdorni atë në aplikacionin tuaj.

2. AppMakr

Shtë një platformë DIY që lejon secilin të krijojë aplikacione IOS, Android dhe HTML5. Nuk kërkohet njohuri për kodim. Mund të ndërtoni sa më shumë aplikacione, me të cilat dëshironi AppMakr për azhurnime të pakufizuara dhe numrin e veçorive.

Përveç ndërtimit të një aplikacioni, ju gjithashtu mund të ndërtoni faqe interneti për klientët. Emër si ndërtim i një aplikacioni, nuk keni nevojë të jeni ekspert në HTML ose PHP për të krijuar faqe interneti për klientët. Këtu keni një listë të platformave të ndërtimit të faqeve në internet që mund të përdorni.

Ideja # 5. Bëhuni një Konsulent për Media Sociale

Ndërsa korporatat e mëdha dhe markat e mëdha mund të lejojnë të punësojnë staf me kohë të plotë për të koordinuar llogaritë e tyre në mediat sociale (Twitter, Facebook, Instagram, etj.), Shumica e bizneseve të vogla kanë tendencë ta menaxhojnë vetë.

Sidoqoftë, shumica e pronarëve të bizneseve nuk kanë kohë ose kapacitet për të trajtuar median e tyre sociale, ndërsa ende menaxhojnë përgjegjësi më të mëdha për kompaninë.

Këtu hyni duke ofruar të jetë një këshilltar i mediave sociale për bizneset më të vogla.

Shkalla mesatare për një menaxher / tregtar të pavarur të mediave sociale është rreth 25.25 dollarë në orë me shumën më të lartë që është 150 dollarë në orë dhe më e ulta është 4 dollarë në muaj. Sa më mirë të jeni, aq më i lartë mund të jetë tarifa juaj në këto platforma të pavarura. (burim)

Si një këshilltar i mediave sociale, ju mund t’i ndihmoni ata të planifikojnë oraret e tyre të marketingut, të strategjizojnë përmbajtjen që është e rëndësishme për audiencën e tyre të synuar dhe të përmirësojnë planifikimin e tyre të përgjithshëm të mediave sociale.

Këtu janë disa gjëra për të filluar si këshilltar i mediave sociale:

 1. Jini një person i vërtetë dhe i dobishëm për të tjerët
 2. Analizoni të dhënat për të kuruar përmbajtjen e përsosur për secilën platformë
 3. Përdorni mjete të tilla si IFTTT, Bufferapp, Hootsuite, etj për t’ju ndihmuar me automatizimin dhe caktimin e detyrave
 4. Eksploroni dhe shikoni për lloje të ndryshme të mundësive të mediave sociale
 5. Bri aftësitë tuaja për t’u dalluar nga turma – Shkrimi, hartimi dhe redaktimi i fotografive

Në fakt, nëse keni faqen tuaj të internetit ose blogun tuaj, duhet të mësoni këtë udhëzues të thjeshtë të marketingut në mediat sociale për fillestarët për të menaxhuar llogaritë tuaja të mediave sociale.

Ideja # 6. Freelancer për Qira

Puna e pavarur nuk është asgjë e re për botën në internet dhe është një mënyrë e shkëlqyeshme për të fituar të ardhura pasive nëse jeni ekspert në një fushë të caktuar. Bizneset e vogla kanë tendencë të kërkojnë nga profesionistët e pavarur për t’i ndihmuar ata me projekte një herë pasi është shumë më kosto se të punësosh një staf me kohë të plotë.

Gjëja e shkëlqyeshme në lidhje me punën e pavarur është se nuk keni pse të jeni të lidhur me asnjë fushë. Platforma të tilla si Fiverr ofron punë të pavarur për të gjitha llojet e fushave, përfshirë përmbajtjen e shkruar, skemat grafike, programimin, deri edhe në futjen e të dhënave.

Sidoqoftë, është e rëndësishme që ju të menaxhoni rrjedhën tuaj të punës siç duhet pasi marrja e disa projekteve në një kohë mund të jetë dërrmuese për disa.

Ideja # 7. Bëhuni një Designer Theme në WordPress

Me gjithnjë e më shumë njerëz që fillojnë faqet e tyre të WordPress, kërkesa për tema cilësore të WordPress është rritur gjithashtu ndjeshëm. Për ata që kanë një talent për dizajn dhe kodim HTML, ekziston një kërkesë e madhe për njerëzit që mund të krijojnë tema tërheqëse dhe tërheqëse të faqes në internet të WordPress.

Vende të tilla si TemplateMonster është një shembull i shkëlqyeshëm se si ju mund të gjeneroni të ardhura të këndshme pasive për veten tuaj duke shitur tema të veçanta dhe unike për njerëzit. Nëse nuk doni të krijoni një faqe në internet, madje mund të përdorni një treg të tillë si ThemeForest për të shitur modelet tuaja të temave të WordPress.

Ideja # 8. Përdorni ose Punoni me Reklamuesit

Nëse tashmë keni një uebfaqe ose një blog, atëherë tashmë keni një platformë të shkëlqyeshme që mund të përdorni për të gjeneruar të ardhura pasive. Duke shitur një pjesë të hapësirës së faqes tuaj për reklamuesit, ju mund të fitoni para pasivisht kur audienca ose vizitori juaj klikojnë në reklamat në faqen tuaj të internetit..

Duke përdorur reklamuesit, fitimi juaj përgjithësisht do të llogaritet duke përdorur metodën e kostos-për-klik (CPC) dhe metodën e klikimit-përmes-normës (CTR) me nivelin e fitimeve tuaja, do të bazohet në trafikun e faqes suaj të internetit. Në thelb, sa më shumë njerëz të klikojnë në reklamat në faqen tuaj, aq më shumë para do të merrni.

Një nga mënyrat më të njohura për të fituar para përmes klikimeve në reklamim është të përdorni Google Adsense ose ndonjë reklamues tjetër të ngjashëm, siç janë burimet RSS dhe banderolat direkte.

Ideja # 9. Ofroni Webinars dhe Kurse Online

Kërkesa për tutorë, pavarësisht nëse është online ose jashtë linje, ka qenë gjithmonë e madhe. Nëse jeni ekspert apo njohuri në një zonë të specializuar, atëherë ofrimi i mësimit në internet ose kurse elektronike mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të gjeneruar të ardhura shtesë gjatë kohës së lirë.

Tutor.com ose TutorVista janë faqe ku mund të ofroni shërbim të mësimit online. Udemy dhe i aftë për shkollë, nga ana tjetër, janë platforma të shkëlqyera për të krijuar kurse video dhe të fitojnë para duke mësuar njerëzit në mbarë globin. Marketingu dixhital, shkrimi në internet, Excel, analiza financiare dhe trajnimi për kafshët shtëpiake janë disa nga temat më të njohura.

Ideja # 10. Ofroni Shërbime SEO

Hapësirat e motorëve të kërkimit dhe platformave të tilla si Google Analytics mund të jenë konfuze për shumicën e njerëzve. Shumë biznese të vogla dhe të mesme shpesh anashkalojnë avantazhet e optimizmit të motorit të kërkimit (SEO) dhe se si përmirësojnë performancën e faqes së tyre të internetit.

Nëse e dini rrugën tuaj për SEO dhe praktikat e tyre, krijimi i një agjencie konsulente SEO mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të shfrytëzuar grupin tuaj të aftësive. Ju mund të ofroni shërbime të tilla si interpretimi dhe leximi i të dhënave të tyre analitike në mënyrën e duhur, strukturimi i përmbajtjes për të fituar trafik më të mirë ose për të përdorur si duhet fjalë kyçe për të përmirësuar renditjen e motorëve të kërkimit.

Ju mund të shikoni tek njerëzit si AJ Ghergich për shembuj se si të krijoni agjencinë tuaj konsulente shumë SEO.

Ideja # 11. Dropshipping Biznesi

Një tjetër rrugë e shkëlqyeshme për sipërmarrësit për të filluar biznesin e tyre është të krijojnë një biznes që lëshon biznesin.

Nuk jeni njohur me termin? Epo, është në thelb një lloj biznesi ku u shet produkte klientëve, por të gjithë inventarin dhe transportin merren nga prodhuesi në emrin tuaj.

Kate është një anije e suksesshme. Ajo bëri 32,000 $ + të ardhura mujore nga biznesi i saj Anime dropshipping. Logjika e Kate thotë se shumë dropshippers mund të fitojnë para duke bashkuar sende të ndryshme nga një larmi dropshippers bazuar në një temë të përbashkët dhe kështu të krijojnë një bazë të dedikuar për blerje. – Crazylister

Dropshipping BiznesiAnime Kate e lëshon dyqanin në internet të biznesit.

Meqenëse modeli i biznesit është i ndryshëm nga një dyqan tregtie, kostoja përfshin në fillimin e një biznesi që është duke u larguar edhe nga një kompani tjetër.

Vende të tilla si Shopify ofron një mënyrë të thjeshtë dhe të thjeshtë për të filluar në një biznes anijesh, por nëse keni nevojë për një ndihmë të vogël, këtu janë disa këshilla:

Këshilla për të filluar një biznes online online:

1. Kërkime për një kamare fitimprurëse

Ju nuk mund të zgjidhni ndonjë produkt të rastit për të shitur. Për të maksimizuar performancën, duhet të identifikoni pikat fitimprurëse për dyqanin tuaj.

Përdorni mjete të tilla si Google Keyword Planner ose SEMrush për të justifikuar zgjedhjen tuaj duke hulumtuar për kërkesën e tregut, vështirësinë e fjalëve dhe konkurrentët.

2. Zgjidhni një furnizues

Kur është fjala për të gjetur furnizuesit, ju nuk mund të gaboni me AliExpress. Shtë e lehtë dhe e përshtatshme për të përdorur AliExpress me dyqanin tuaj dropshipping.

Për të filluar, Shopify në të vërtetë rekomandon AliExpress si burimin tuaj kryesor artikullin e tyre për të gjitha nevojat tuaja.

3. Zgjidhni një platformë të përshtatshme

Ka shumë platforma eCommerce për biznesin tuaj që lëshon biznesin. Por, Shopify është një nga platformat më të mira që mund të filloni shpejt.

Shopify integrohet me vendet e tregut si AliExpress dhe Oberlo për të importuar produkte direkt në dyqanin tuaj dhe për t’i porositur ato për klientët tuaj.

4. Instaloni dhe konfiguroni

Shtë e ndryshme nga WooCommerce, ju mund të konfiguroni menjëherë dyqanin tuaj që lëshohet kur të regjistroheni me Shopify.

Thjesht zgjidhni një temë të bukur për të filluar dyqanin. Megjithëse nuk ka nevojë për instalim, duhet të kaloni kurbën e të mësuarit për të përdorur platformën.

5. Lansoni dhe promovoni dyqanin tuaj

Kur të bëhet konfigurimi themelor, është koha për të filluar dhe promovuar biznesin tuaj që lëshon shërbime.

Analizoni audiencën tuaj, promovoni dyqanin tuaj në media sociale dhe shkruani përmbajtje origjinale në lidhje me produktet tuaja janë disa mënyra për të promovuar dyqanin tuaj.

Ata që duan një model biznesi me rrezik të ulët duhet patjetër të konsiderojnë sipërmarrjen në biznesin e lëshimit të shpejtë pasi kostoja me të cilën do të merreni është pagesa për produktet (që ju po u shesni klientëve tuaj) dhe konfigurimin e dyqaneve..

Costsdo kosto tjetër, siç është transporti, administrimi i inventarit dhe krijimi i produktit, do të trajtohen nga prodhuesi në vend.

Këtu keni një udhëzues hap pas hapi për të filluar një biznes online online:

 • Si të filloni një dyqan online Shopify dropshipping

Ideja # 12. Bëhuni një Vlogger / YouTuber

Konsumi i përmbajtjes ka ndryshuar në mënyrë dramatike gjatë viteve të fundit dhe një nga platformat me rritje më të shpejtë janë faqet me qendër video, si YouTube dhe Snapchat. Ndërsa ka vende për artikuj të pasur me tekst në internet, më shpesh sesa jo, përdoruesit do të tërheqin më shumë drejt mediave të pasura siç janë videot.

Kjo lejon rritjen e Vloggers dhe YouTubers të cilët janë në gjendje të bëjnë miliona dollarë në vit nga audienca e tyre duke krijuar përmbajtje të bazuar në video.

Një nga YouTubers – Toby Turner është një nga yjet me fitim më të lartë në Kanalet YouTube. Nga vlogs, animacion tek podcast, Toby po fiton 3.3 milion dollarë për përmbajtjen që ai krijon. – NewMediaRockstars

Toby TurnerKanali YouTube i Toby Turner – mbi 6.2 milion abonentë

Dhe, fillimi i një vlog ose një kanali në YouTube mund të jetë shumë i lirë pasi gjithçka që ju nevojitet është një aparat fotografik (ose iPhone juaj ose një aparat themelor SLR) dhe jeni gati për të shkuar!

Plus, nuk duhet të bëni video vetëm në YouTube. Ekzistojnë edhe platforma të tjera efektive me përmbajtje video, si Instagram, Snapchat Stories dhe Facebook Live video që mund të përdorni për të krijuar një audiencë dhe për të promovuar markën tuaj.

FAQ të Biznesit Online

Cili biznes në internet është më i miri?

Ato që unë i kam listuar këtu në këtë artikull – Blogging, marketing affiliate, dyqan online, marketing në media sociale, aplikacione ose dizajnues të temave të faqes në internet – këto biznese në internet kanë nivelet më të larta të suksesit në studimin tim.

Si ta filloj një biznes në Internet?

Njësoj si fillimi i një biznesi offline – ju gjeni dhe plotësoni një nevojë të konsumatorit. Dallimi i vetëm midis një biznesi në internet me një biznes offline – është që ju të lidheni me klientët tuaj ndryshe (online vs personalisht).

Këtu është udhëzuesi ynë për krijimin e faqes në internet për të filluar.

Isshtë një uebfaqe që duhet të ketë për një biznes në internet?

Jo, një faqe në internet nuk është e domosdoshme për të filluar shitjen në internet. Por përfundimisht do t’ju duhet një për qëllime marketingu dhe komunikimi.

Si ta filloj një biznes të suksesshëm të Shopify?

Ne kemi botuar disa udhëzues të thelluar në biznesin e Shopify, lexoni: Si të krijoni një dyqan në internet duke përdorur Shopify dhe Si të filloni një biznes të suksesshëm dropshipping me Shopify.

Whatfarë biznesi mund të filloj me më pak se 20 dollarë dollarë?

Të gjitha bizneset që përmenda këtu mund të fillohen me më pak se 20,000 dollarë.

Pse shumica e bizneseve në internet dështojnë?

Tre arsye kryesore pse shumica e bizneseve në internet dështojnë:
1- Ata nuk janë në gjendje të drejtojnë një trafik të mjaftueshëm të synuar në faqen e tyre të internetit / portalin online,
2- Ata nuk ofrojnë produkte unike / cilësore me një përvojë të markës, dhe
3- Ata nuk përshtaten me ndryshimet mjaft shpejt dhe humbasin ndaj konkurrentëve të rinj.

Dofarë blejnë njerëzit më shumë në internet?

Në këtë kohë të shkrimit, shitësit më të mirë në Amazon janë produkte në kategoritë e mëposhtme: 1- Lodrat & Lojëra, 2- Elektronikë, 3- Kamera & foto, 4- Lojëra video dhe 5- Libra. Sipas hulumtim nga Startup Bros, produkte me lehtësi të transportit që shiten midis 21 – 200 dollarëve janë më të lehta për tu shitur në Amazon.

Cila platformë duhet të përdor për të filluar biznesin tim në internet?

Unë rekomandoj WordPress të vetë-pritur për ata që po fillojnë një faqe në internet ose një blog; BigCommerce dhe Shopify janë më të mirat nëse dëshironi të shesni produktet tuaja.

Ku mund ta pres faqen time të parë të biznesit në internet?

Për newbies ne rekomandojmë InMotion Hosting dhe Hostinger.

përfundim

Ne kemi gërvishtur vetëm sipërfaqen për disa ide të biznesit në internet, por ato që kemi përmendur më lart janë disa nga mënyrat e provuara dhe të provuara me të cilat mund të filloni.

Nëse jeni duke kërkuar më shumë frymëzim, shikoni:

Gjëja e rëndësishme që duhet të theksohet është se, më shpesh sesa jo, këto biznese në internet mund të jenë të shkëlqyeshme për të marrë para shtesë nga ana, por jo si një burim i qëndrueshëm i të ardhurave.

Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund ta shndërroni atë në biznesin tuaj parësor siç kanë bërë disa sipërmarrës. Mund të bëhet, por do të marrë një kohë para se të shihni fitime të konsiderueshme nga biznesi juaj në internet që do të justifikojë bërjen e këtij tranzicioni.

Si me çdo biznes, nëse doni të shihni rezultate, thjesht duhet të vendosni kohë dhe përpjekje në të. Para se ta dini, do të keni një biznes të suksesshëm në internet në duart tuaja!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map