10 Shkronjat më të mira të sigurta në internet për blogun tuaj (Puna me HTML & CSS)

Fonts. Ne i shohim ato çdo ditë. Nga reklamat e shtypura deri te revistat, ka të gjitha llojet e shkronjave në botë. Nëse nuk mund të lexoni, ju me siguri e kuptoni rëndësinë e zgjedhjes së shkronjave të duhura për mediumin e duhur


Kur bëhet fjalë për bloget dhe faqet e internetit, zgjedhja e shkronjave që përshtaten më së miri me stilin tuaj është e rëndësishme, por ajo që është më e rëndësishme është që ata të jenë fontet e sigurta në internet.

Cilat janë fontet e sigurta në internet?

Të gjitha sistemet operative (windows, mac, android, ios, etj.) Vijnë me një sasi të caktuar të shkronjave të integruara. Problemi është se OS-të e ndryshme mund të kenë instaluar lloje të ndryshme në sistemet e tyre.

Kjo është ajo ku hyjnë fontet Web Safe.

Shkronjat Web të sigurta janë në thelb stilet e shkronjave që janë të përbashkëta dhe të shikueshme në të gjitha platformat dhe sistemet e ndryshme.

Shërbime të futjes së fontit në internet

Shkronjat në internet të Google ose Typekit janë sisteme që lejojnë përdorimin e shkronjave të hostuara në serverët e tyre. Typekit përcakton çmimin bazuar në numrin e shkronjave, trafikun e faqes dhe numrin e domeneve, për dallim nga Google Web Fonts.

Falë Google, Google Web Fonts është plotësisht i lirë dhe i lehtë për t’u përdorur. Për shembull, ju mund të zgjidhni llojet e shkronjave si Lato, Sans të hapur ose Tinos. Vendosni kodin e gjeneruar në dokumentin tuaj. Dhe të gjithë jeni të vendosur ta referoni atë në CSS.

Këtu është HTML bazë për fillestarin nëse doni të mësoni më shumë.

Pse janë të rëndësishme shkronjat e sigurta në internet?

“Ajo që shihni është ajo që merrni” kur bëhet fjalë për të shtypur, por në Web, ajo që shihni në ekranin tuaj mund të mos jetë saktësisht e njëjtë për ekranin e dikujt tjetër.

Këtu është një shembull, le të themi që stilisti që ju keni punësuar vendos që të përdorë një familje me të vërtetë të zbukuruar dhe të errët të fontit për hartimin e tekstit të faqes tuaj. Nëse një vizitor nuk ka fontin specifik të instaluar në kompjuterin e tij ose nuk po tërhiqet nga një vend i përshtatshëm për në internet, atëherë të gjithë ata do të shohin një variant të paracaktuar të shkronjave si Times New Roman.

Ju mund të keni një sit të dizajnuar bukur me fonte në kërkim të mrekullueshëm, do të duket akoma i thjeshtë dhe i shëmtuar nëse nuk mund të ngarkojë për vizitorët tuaj.

Të kesh këto font të sigurt në internet do të thotë që nuk do të duhet të shqetësohesh për tekstet e tua që duken të çuditshme vetëm sepse ke zgjedhur një font që askush nuk ka qasje në.

Nëse doni të zbuloni se si të krijoni një faqe në internet (një udhëzues hap pas hapi), mund të ndiqni lidhjen për të parë një nga artikujt e botuar së fundmi.

10 Shkronjat më të mira të sigurta në internet që ju rekomandojmë

Tani që e dini rëndësinë e një fonti të sigurt në internet, është koha që të filloni t’i përdorni ato për faqen tuaj.

Ndërsa ka mjaft fonte që mund të zgjidhni, ne ju rekomandojmë këto 10 shkronja të sigurta në internet për t’u përdorur me HTML dhe CSS. Ato janë përdorur gjerësisht dhe duken mjaft mirë.

1. Arial

ArialShembull i familjes së fontit Arial

Ngarkoni çdo faqe në internet dhe shanset janë që ata do të përdorin një font Arial.

Ky font sans-serif është më i shumti e përdorur gjerësisht font dhe konsiderohet standardi për të gjitha fontet e sigurta në internet. Shpesh përdoret si zëvendësim i shkronjave të specializuara nuk janë të disponueshme në pajisjet e Windows.

2. Helvetica

HelveticaShembull i familjes së fontit Helvetica

Nëse shkronjat Arial janë kërkesa për faqet e internetit të pastra dhe profesionale, atëherë Helvetica do të ishte zgjedhja e projektuesit.

Helvetica ofron një font më të stilizuar pa serif që lejon dizajne më të guximshme.

3. Times New Roman

herë-new-romanShembull i familjes së shkronjave Times New Roman

Një variant i ri i fontit të vjetër Times.

Times New Roman është ndoshta ajo që shumica e përdoruesve të Windows janë njohur meqenëse janë shkronja standarde serif në Microsoft Words. Në krahasim me Arial, Times New Roman është pak më tradicional në hartimin e tij.

4. Herë

kohëtShembull i familjes së fontit Times

Nëse Times ju dukej e njohur për ju, kjo është për shkak se ka qenë fonti standard i përdorur për printimet e gazetave të vjetra.

Koha konsiderohet fonti më tradicional që ekziston dhe rrallë përdoret jashtë shtypit dhe gazetave.

5. Trebuchet MS

trebuchet-msShembull i familjes së shkronjave Trebuchet MS

Projektuar fillimisht nga Microsoft në vitet nëntëdhjetë, Trebuchet MS ishte frymëzuar nga shkronjat e vjetra të stilit mesjetar.

Ajo u përdor dukshëm si fontin kryesor për Windows XP dhe si font kopjimi trupash në internet për një kohë.

6. Verdana

verdanaShembull i familjes së fontit Verdana

Një nga zgjidhjet më të sigurta për një font të internetit, Verdana përdor linjat e thjeshta serifesh dhe shkronja super të mëdha për hartimin e saj.

Pamja e zgjatur e shkronjave e bën atë një nga shkronjat më të lehta për tu lexuar në rrjetë dhe shpesh është fonti i zgjedhjes për shumë blogerë.

7. Arial Zi

Arial-blackShembull i familjes së shkronjave Arial Black

Nëse e keni dashur fontin Arial por keni dashur diçka më të guximshme dhe më të madhe, atëherë nuk mund të gaboni me Arial Black. Shkronja erdhi kur njerëzit donin të përdorin një font të guximshëm të stilit Helvetica, por nuk donin të paguanin për licencën e tij.

8. Korrier

ndërlidhësShembull i familjes së fontit Courier

Ndërlidhësi duhet të jetë i njohur për të gjithë pasi fonti i vjetër monospaced është i disponueshëm në pothuajse të gjitha pajisjet dhe sistemet operative si një zëvendësim i gatshëm për çdo font “unik”..

Nuk është fonti më elegant, por është shumë i lexueshëm dhe i dizajnuar pastër.

9. Korrier i ri

Courier-reShembull i familjes Courier New font

Ashtu si Times, Courier gjithashtu kishte një ridizajnim që modernizoi stilin e tij klasik.

Courier New konsiderohet një font monospaced dhe është në dispozicion në shumicën e pajisjeve dhe sistemeve operative gjithashtu.

10. Xhorxhia

GjeorgjiShembull i familjes së fontit të Xhorxhisë

Ndërsa Verdana është përgjithësisht zgjedhja e sigurt për shumicën e faqeve të internetit, nëse dëshironi një font që ka shkronja pak më të mëdha me të njëjtën madhësi të shkronjave, Gjeorgjia përshtatet me faturën.

Megjithëse duhet të theksohet, fonti funksionon në raste të caktuara dhe nuk funksionon mirë me shkronjat e tjera serif (ato duken minuskule pranë Times New Roman).

Absolutisht mos e përdorni: Comic Sans MS

Sigurisht, duket argëtuese dhe disi çudibërëse, megjithatë, absolutisht mos përdorni Comic Sans MS nëse dëshironi që faqja juaj e internetit të merret seriozisht.

komikShembull i fontit Comic Sans MS

Shkronja sans-serif është një rast i rastësishëm për të shkruar letrat komik dhe zakonisht përdoret për dokumente joformale dhe materiale për fëmijë. Në qoftë se nuk jeni duke shkruar për një libër për fëmijë ose një libër komik, mos përdorni Comic Sans MS!

Përfundoj

Qëllimi i shkronjave të sigurta të uebit është të siguroheni se ajo që keni krijuar në faqen tuaj të internetit duket saktësisht ashtu siç synonte në pajisjet dhe platformat e tjera. Ndërsa disa shkronja mund të mos funksionojnë, ekzistojnë një numër i madh modelesh që do t’i bëjnë fontet e faqes tuaj të duken të shkëlqyera.

Thjesht më premtoni se nuk do të përdorni MS Comic Sans në asnjë rrethanë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map