10 Gjeneruesit më të mirë të Emrave të Domainit për Uebfaqen tuaj

Nëse jeni duke menduar të filloni një blog udhëtimi ose dëshironi të krijoni një dyqan online për biznesin tuaj, do t’ju duhet një uebfaqe. Më e rëndësishmja, ju duhet të regjistroni një emër (ose emër domain) për markën tuaj dhe ai duhet të jetë tërheqës!


Ndoshta po mendoni me veten, “Pse duhet të mendoj kaq shumë për një emër domain? A nuk mund të shkoj vetëm me atë që kam? “

Ju mund të, por atëherë, ai ndoshta nuk do të jetë një emër i mirë domain. Dhe nëse dëshironi që blogu ose faqja juaj e internetit të ketë sukses, ju do të duhet të dilni me një emër të mirë domain për të shkuar së bashku me të.

Farë është një emër domain?

Emri i domenit është i lehtë për tu kujtuar fjalët (të) që përdorin për të komunikuar me një Serveri DNS uebfaqen që duam të vizitojmë. Serveri i Domain Name është ajo që përkthen emrin miqësor në një adresë IP ose anasjelltas. (burim)

Nëse keni nevojë për një ndihmë të vogël për të zbuluar një fushë, atëherë ne ju kemi të mbuluar! Kontrolloni listën tonë të gjeneratorëve të emrave të domain që ju mund të përdorni për të shpëtuar vetes dhimbje koke nga nevoja për të kuptuar një emër të ri domain.

Shënim: Nëse nuk keni zgjedhur një emër domain, mund të merrni një domen falas me këta hostë në internet:

 • Pritja për lëvizje 
 • Hostinger
 • GreenGeeks

1. Kërkimi i Lirë i Domainit

leandomainsearchKërkimi i dobët i domenit

Krijuar nga Automattic, folks pas platformës WordPress.com dhe ekipi kryesor që punon në vetë WordPress, Kërkimi i Lirë Domain është krejtësisht ndoshta gjeneratori më i përdorur i emrave të domain në këtë moment.

Përdorimi i tij është mjaft i thjeshtë. Thjesht filloni me një fjalë kyçe të vetme, atëherë zgjidhni opsionet e domainit dhe ato do t’ju japin qindra ide të emrave të domain-ve që janë aktualisht të disponueshëm. Farë është e mrekullueshme është që ata madje do të kontrollojnë nëse emri është në dispozicion edhe në Twitter!

2. EmriMesh

namemeshNameMesh

NameMesh ju lejon të prisni kërkimet për emrin tuaj të domain në tetë kategori të ndryshme: të zakonshme, të ngjashme, të reja, SEO, të shkurtra, argëtuese, ekstra dhe mikse. Kjo lejon më shumë emra eksperimentalë që ndoshta nuk i keni konsideruar.

Ju gjithashtu mund të filtroni emrat bazuar në shtrirjen e domain, disponueshmërinë e domain, dhe gjithashtu maksimumin. Nëse jeni duke kërkuar një emër të ri për fillimin tuaj, NameMesh mund bëje edhe atë për ty.

3. EmriStall

namestallNameStall

Në NameStall, nuk ka asnjë mjet të vetëm, përkundrazi, ata ju ofrojnë një grup gjeneratorësh domain që mund të përdorni. Tre nga ato më të dobishme që ju mund të përdorni është gjeneratori kryesor i emrit të domain, gjeneratori i tre emrave të emrave të domain dhe gjeneratori i emrit të domain.

Edhe pse mund të duket mbizotëruese në fillim, por pasi të keni varur, do të jeni në gjendje të krijoni emra domaini që janë me të vërtetë unikë. Eksperimentoni me groups grupet e fjalëve ’të tilla si words 500 fjalët e para të njohura’, words fjalët themelore në anglisht ’, apo edhe‘ 1500 fjalë të fundit të njohura ’për t’ju dhënë mundësi të pafundme me emra të personalizuar për blogun tuaj.

4. Bust Një emër

bustaname-1Bust Një emër

Me Bust A Name, ju mund të përdorni mjetet e tyre të shumta të filtrave për të gjetur një emër domain që i përshtatet kërkesave tuaja dhe nevojave specifike. Ju filloni duke filtruar fjalët tuaja dhe më pas zgjidhni ose “fillon” ose “mbaron” me fjalen tuaj. Pastaj do t’ju japë një listë që mund të filtroni në varësi të asaj se sa natyrale dëshironi që emri të tingëllojë dhe kufiri i karakterit të saj.

Ata gjithashtu kanë një mundësi për të parë emrat e domain-ve që janë marrë, si dhe aftësinë për të filtruar nga shtesat, të tilla si .com, .net dhe .org.

A nuk keni ndonjë fjalë kyçe të veçantë në mendje? Ju mund të përdorni opsionin e tyre “Bëni një Domain Random” për t’ju sugjeruar emrat që janë në dispozicion. Nëse e gjeni atë që ju pëlqen, mund ta ruani ose blini përmes lidhjeve me regjistruesin më të mirë të domenit, siç janë GoDaddy dhe NameCheap.

5. Emri

nameboyNameboy

Nameboy ju lejon të gjeni emrat e domain që janë në dispozicion bazuar në fjalët kyçe që keni zgjedhur. Ju vendosni fjalë kyçe, të cilat më pas Nameboy do të përpilojë një listë të emrave të sugjeruar të domenit që mund të përdorni.

Rezultatet e kërkimit të tyre gjithashtu tregojnë se cilat zgjatje janë marrë dhe cilat janë ende në dispozicion. Për shembull, ndërsa mund të merret webhostingsecretrevealed.com, në vend të kësaj mund të blini akoma webhostingsecretrevealed.net.

Ju gjithashtu mund të kontrolloni për emrat e domain që janë në dispozicion për rishitje, si dhe sugjerime të hiphenuara ose fjalë kyçe vjelëse.

6. Vajza

wordoidWordroid

Nëse doni më shumë dhunti dhe kreativitet për emrin e domain, atëherë patjetër që duhet të provoni Wordroid, gjeneratorin e emrit të domain që në thelb krijon fjalë që duken bukur dhe janë të shkëlqyera për emërtimin e blogeve, produkteve, kompanive, madje dhe emrave të domain.

Mjeti i lirë dhe inteligjent i emërtimit është një nga gjeneruesit më krijues të emrave atje, pasi ato në thelb krijojnë fjalë të reja në gjuhë të ndryshme. Ata e bëjnë këtë me mjetin e tyre të veçantë për gjenerimin e emrave që ndjekin rregullat fonetike ndërsa krijojnë emra që rrokullisen gjuhën.

Ju madje mund të rregulloni disa parametra brenda faqes, të tilla si modeli, gjatësia e fjalëve, gjuha, niveli i cilësisë dhe madje edhe nëse do të përfshini zgjerime të domenit apo jo.

7. Domain Puzzler

domainpuzzlerDomain Puzzler

Domain Puzzler ndryshon nga shumica e gjeneratorëve të emrave të domain në atë që ju mund të përdorni fjalë kyçe të shumta si blloqe ndërtimi për gjenerimin e emrit tuaj të përsosur të domain. Bazuar në fjalët kyçe që keni zgjedhur, Domain Puzzler do të kalojë nëpër të gjitha kombinimet e ndryshme që mund të bëni dhe në të njëjtën kohë, kontrolloni se cilat janë të disponueshme për regjistrim.

Për ta përdorur atë, gjithçka që duhet të bëni është të siguroni vetëm një grup fjalësh kyçe që dëshironi në domenin tuaj, zgjidhni zgjatimet që dëshironi, dhe më pas mjeti do të bëjë të gjithë punën.

8. DomainHole

domainholeDomainHole

Ndërsa nuk është aq shtrirëse sa gjeneratorët e tjerë të emrave të domain, DomainHole ende ofron një larmi mjetesh (disa të jenë të sakta) që mund të përdorni për të krijuar dhe një emër domain.

Përveç mjeteve të zakonshme për krijimin e ideve të trurit, ju gjithashtu mund të shikoni për emrat e domainëve të skaduar së fundmi dhe të krijoni domene të rastësishme me gjeneruesit e emrave të tyre. Nëse dëshironi, madje mund të specifikoni dhe kontrolloni të gjitha shtesat e domain-it për të kërkuar emrin e përsosur të domain-it.

9. Domain Bot

domainsbotDomain Bot

Jo vetëm që Domains Bot bën një punë të shkëlqyeshme të gjenerimit të emrave interesantë të domain, ato gjithashtu ju lejojnë të zgjidhni sinonime që dëshironi të përdorni me fjalët tuaja origjinale. Kombinimi i këtyre faktorëve mund të rezultojë në disa emra mjaft të lezetshëm që ndoshta nuk do t’i kishit menduar.

Për ta përdorur atë, së pari duhet të vendosni një ose më shumë fjalë kyçe të farës. Pas kësaj, ju mund të përmes rezultateve fillestare, të personalizoni TLD që dëshironi, shtoni ose ndryshoni sinonimet, dhe madje shtoni në parashtesat dhe prapashtesat tuaja të preferuara.

Në fillim, shumë nga rezultatet e Domains Bot janë mjaft të drejtpërdrejta, por shkoni më tej më shumë dhe do të gjeni disa kombinime mjaft interesante.

10. Panabee

panabeePanabee

Për një gjenerues të emrave të domain, gjeneratorin e emrit të biznesit dhe mjetin e kërkimit të emrit të domain që është i lehtë për t’u përdorur, nuk mund të gaboni me Panabee. Enoughshtë mjaft interesante, ata donin të quheshin Pandabee – për fat të keq, ai emër i domain tashmë ishte marrë.

Me Panabee, ju mund të filloni të kërkoni një emër domain duke futur dy fjalë kyçe, të cilat ata pastaj do të rendisin sugjerimet e emrave bazuar në ato. Nëse merret emri i domain që ju dëshironi, mund të drejtoheni te një sit i regjistrave të domain dhe të kontrolloni për shtesat e tjera në dispozicion.

Përveç emrave të sugjerimeve të domain, Panabee gjithashtu mund të kontrollojë nëse emri i domain që ju dëshironi është duke u përdorur si një emër përdoruesi i mediave sociale.

përfundim

Emërtimi i një biznesi që është edhe i ftohtë dhe i paharrueshëm nuk është e lehtë. Sidomos nëse duhet ta mbani atë në markë me biznesin tuaj. Shpresojmë, me gjeneratorët më të mirë të domenit që kemi renditur më lart, ju mund të gjeni një emër domaini që është në dispozicion dhe përshkruan mirë biznesin dhe markën tuaj.

A keni krijuar ende një emër për blogun tuaj? Nëse keni një emër të mrekullueshëm tashmë, ju ndoshta keni nevojë për një ndërtues të mrekullueshëm të uebit për të krijuar faqen tuaj në internet. Ne ju kemi mbuluar me këtë udhëzues të dobishëm në internet!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map