BigCommerce vs Shopify: Krahasimi i icingmimeve dhe Karakteristikave

Platformdo platformë eCommerce është krijuar ndryshe nga tjetra. Në nivelin e përvojës tuaj dhe rehatisë në internet, ju mund të keni nevojë për një opsion që mund të modifikojë kodimin ose atë që është i gatshëm për të filluar direkt jashtë kutisë. Shopify dhe BigCommerce janë ndër dy zgjedhjet kryesore për platformën e zhvillimit të tregtisë elektronike.


Mbi 1 milion dyqane përdorin Shopify për të krijuar faqen e tyre; ndërsa BigCommerce mban vendi i katërt në kategorinë e Top 1 milion Sites në Zgjidhjen e Pritur sipas statistika nga BuiltWith.

Nëse jeni dikush që ka një biznes të vogël, Shopify mund të duket më tërheqës, por nëse gjithashtu keni plane afatgjata për rritje, BigCommerce mund të jetë më i dobishëm – prandaj, le të shikojmë në të dy platformat dhe të krahasojmë tiparet dhe përfitimet e tyre.

Kërcim i shpejtë

Krahasoni Shopify dhe BigCommerce në:

 • Harton modelet e dyqaneve
 • Ndërtues dyqanesh online
 • Mbështetja e klientit
 • Pishina e talenteve
 • Zgjedhjet e aplikacionit
 • popullaritet
 • Çmimeve

Si funksionojnë BigCommerce dhe Shopify?

Shopify dhe BigCommerce janë platforma eCommerce që ju lejojnë të shesni produkte (fizike ose dixhitale) në internet. Të dy krijuesit e dyqaneve në internet operojnë në një shfletues në internet, që nënkupton se nuk ka një softuer për të shkarkuar në kompjuterin tuaj ose në web hosting për të blerë, ju mund ta mirëmbani dyqanin tuaj nga kudo në botë për sa kohë që keni një lidhje interneti.

Redaktori i dyqaneve BigCommerce dhe Shopify

Koncepti qendror prapa të dy ndërtuesve është se çdokush mund t’i shfrytëzojë ato për të krijuar një dyqan në internet pa pasur nevojë të kodojë ose të dizajnojë ndonjë gjë – ju zgjidhni një shabllon nga një përzgjedhje e ofruar, ngarkoni produktet që dëshironi të shisni, rregulloni procesin tuaj dhe jeni, në teori, mirë për të shkuar.

Redaktoni dyqanin e dyqaneveRedaktori i dyqanit të Shopify – Seksioni i temës në të majtë është vendi ku përshtatni cilësimet për temën tuaj. Për secilën faqe të ndryshme, ju keni një seksion të temave të ndryshme ku mund të modifikoni përmbajtjen dhe paraqitjen.
Redaktori i dyqaneve BigCommerceRedaktori i dyqaneve BigCommerce – Në të majtë është shiriti kryesor i navigimit për cilësimet e temës. Ju mund të kompletoni pjesën më të madhe të dizajnit të dyqanit duke përdorur vetë këtë pjesë të cilësimit.

Isshtë e dobishme të thuhet, megjithëse, edhe pse nuk keni nevojë të punësoni Shërbimet e zhvillimit të tregtisë elektronike kur zhvilloni një dyqan BigCommerce ose Shopify, një ide e mirë për dizajnin, së bashku me fotografitë individuale të marra në mënyrë profesionale, janë megjithatë vendimtare duke mos marrë parasysh platformën që në fund të fundit ju zgjidhni.

Të dy BigCommerce dhe Shopify janë mjete SaaS (softuer si një shërbim). Kjo nënkupton që ka një kosto të vazhdueshme për t’i përdorur ato, të cilat mund të jenë vjetore ose mujore.

BigCommerce vs Shopify: Cila Platformë e Tregtisë Tregtare Duhet të Vini?

Tani, le të krahasojmë Shopify dhe BigCommerce – e cila është platforma më e mirë duke shikuar dhe krahasuar dizajnin e dyqaneve të tyre, mjetet e e-commerce, mbështetjen e klientit, tregun profesional, aplikacionet dhe çmimet.

1. Cila platformë ka modele më të mira dyqanesh?

Meqenëse njerëzit janë të shpejtë për të gjykuar, të kesh një dyqan tërheqës është thelbësor pasi i jep besueshmërisë dyqanit tënd online.

Shopify temat e dyqaneve

Për këtë rast, Shopify ka tema që janë të mundshme disa nga temat më tërheqëse të dyqaneve tani në treg. Ata janë profesional, elegant, modern dhe të freskët. Një nga arsyet kryesore pas sendeve në Shopify që duken kaq të mëdha është fakti që ata përdorin disenjatorët autonome për të zhvilluar dizajne.

Tema e Shopify - E pakufishmeTema e Shopify – E pakufishme
Tema e Shopify - Default DebutTema e Shopify – Default Debut

Pra, ndërsa Shopify krijon platformën ose mjetin, ata i lënë dizajnerët profesionistë të bëjnë planet e tyre. Kjo gjithashtu do të thotë se ndërsa ju merrni disa tema falas, shumë janë premium të cilat mund t’i blini nga 100 deri në 180 dollarë.

Shihni më shumë shabllone të dyqaneve online nga Shopify

Temat e dyqaneve BigCommerce

BigCommerce, nga ana tjetër, është përmirësuar shumë kohët e fundit pasi ato përqendrohen më shumë në zhvillimin e rafteve profesional dhe tërheqës për klientët e saj. Më parë, cilësia e dobët e modeleve të tyre ishte një pengesë, por ata kanë filluar të arrijnë me temat e Shopify. BigCommerce gjithashtu ju ofron tema falas dhe premium që variojnë nga 145 në 235 dollarë.

Tema e Bigcommerce - Gur i guximshëmTema e Bigcommerce – Gur i guximshëm
Tema e BigCommerce - Fortune HighlightTema e BigCommerce – Fortune Highlight

Të dy Shopify dhe BigCommerce ju ofrojnë tema falas dhe tema të paguara që janë të përgjegjshme për celular. Shopify ju ofron 10 çështje falas dhe 62 premium ndërsa BigCommerce ju ofron 10 tema falas dhe 127 premium.

Shihni më shumë shabllone të dyqaneve online nga BigCommerce

Verdikti: Shopify fiton

Edhe pse BigCommerce ka më shumë tema krahasuar me Shopify, dizajni i temës e bën Shopify një prerje më lart. Temat e Shopify janë shumë të personalizueshme. Me një grup unik opsionesh, mund ta rregulloni temën tuaj me një grup parametrash.

2. Cila platformë ofron ndërtues dyqanesh më të mirë?

Shopify ndërtues dyqanesh

Shopify ju jep të gjitha mjetet themelore për të krijuar një dyqan në internet. Sidoqoftë, mjetet e avancuara siç janë rishikimet e produktit, lista e dëshirave të klientit, sugjerimet e produkteve, etj., Do të duhet të shtohen në dyqanin tuaj përmes App Store. Disa mjete janë falas, dhe disa janë paguar, dhe këto mjete paguhen sepse zhvilluesit e jashtëm i krijojnë ato.

Shopify fton zhvilluesit të konsolidojnë mjetet e tyre në platformë në mënyrë që klientët e tyre të përdorin gjithashtu këto mjete pa bërë ndonjë punë të kodit. Pra, paratë shtesë që paguani kryesisht shkojnë tek këta zhvillues të jashtëm. Jo të gjitha këto mjete janë të nevojshme, por nëse doni të rriteni dyqanin tuaj, mund t’ju duhen.

Ndërtuesi i dyqaneve Shopify – Ky është vendi ku menaxhoni dhe gjurmoni dyqanin tuaj online. Nga dyqani i provave më lart, ju mund të shihni, Shopify vjen me një listë të funksioneve ku mund të filloni dyqanin tuaj online shpejt.

Ndërtuesi i dyqaneve BigCommerce

BigCommerce e mundshme ka një nga më shterruesit koleksione mjetesh në mesin e të gjithë krijuesve kryesorë të faqeve në internet për një dyqan eCommerce. Ata ju ofrojnë nga mjetet e kutisë që janë shtuar tashmë në planin e tyre mujor.

Nëse keni nevojë për më shumë mjete, BigCommerce App Store është aty ku mund të gjeni ato mjete të përparuara të bëra nga zhvilluesit e jashtëm, si Shopify. Kjo është e dobishme pasi nuk e dini se cilat mjete shtesë mund t’ju kërkojnë pasi të filloni biznesin tuaj.

Ndërtuesi i dyqaneve BigCommerceNdërtuesi i dyqaneve BigCommerce – Mund të keni akses në shumicën e funksioneve të BigCommerce edhe pse jeni në planin e gjykimit. Klikoni në secilën pjesë për të shkuar një hap më tej në cilësimet.

Aktgjykim: kravatë

Kjo me të vërtetë varet nga mënyra se si dëshironi të rritet biznesi juaj. Të dy ndërtuesit e faqeve kanë mjete që janë të dobishme në faza të ndryshme të një biznesi, kështu që aktgjykimi është pak i mërzitur këtu.

3. Kush ka mbështetje më të mirë ndaj klientit?

Të dy BigCommerce dhe Shopify ju ofrojnë mbështetje 24/7 të klientit përmes kanaleve të ndryshme – chat live, telefon dhe email. Në thelb, nëse keni pyetje ose probleme, madje edhe në mesnatë, gjithmonë mund të përdorni ndihmë nga mbështetja teknike e të dyja platformave..

Ekziston gjithashtu një forum i komunitetit në Shopify dhe BigCommerce ku mund të postoni pyetje dhe zgjidhje për përdoruesit e tjerë. Ju madje mund të përdorni këtë metodë për të arritur tek ekipet e tyre mbështetës. Meqenëse ky është një kanal publik, koha e kthimit nga anëtarët e mbështetjes është zakonisht më e shpejtë.

blerje qendrën e ndihmësBlerje qendrën e ndihmës (vizitë)
Qendra e ndihmës BigCommerce (vizitë)

Një përfitim kryesor i forumit është që ju të mund të shikoni se çfarë po bëjnë klientët e tjerë (pronarët e biznesit si ju), problemet ose pyetjet që ata kanë dhe gjithashtu disa zgjidhje të dobishme që ata mund të kenë. Ju madje mund të merrni këshilla të dobishme nëse shpenzoni mjaft kohë në forume të tilla.

Aktgjykim: kravatë

Edhe pse është një kravatë, unë ligohem më shumë drejt Shopify këtu për shkak të komunitetit që ka mbledhur ndër vite. Për fillestarët, Shopify mund të jetë vendi më i mirë për të filluar pasi ato ofrojnë dokumentacion gjithëpërfshirës të vetë-ndihmës në krahasim me BigCommerce. Unë kam qenë në gjendje të gjej zgjidhje për problemet e mia duke vizituar qendrën e tyre të ndihmës online.

4. Kush ka një pishinë talentesh më të mëdha?

Shopify ka një treg ekspertësh që ju mund të punësoni (opsionale). Këta profesionistë mund t’ju ndihmojnë në marrjen e dyqanit tuaj në një nivel tjetër, ndërsa ju japin lirinë për t’u bërë vëmendje për veçoritë e tjera të biznesit tuaj. Këta profesionistë përfshijnë zhvillues, stilistë, tregtarë, vendosje dyqanesh dhe fotografë. Shopify madje liston ekspertët e tyre gjeografikisht për ju që të punësoni ndihmë lehtë.

Edhe pse ende mund të merrni ekspertë për t’ju ndihmuar të krijoni dyqanin tuaj në BigCommerce, ekspertët janë më pak në krahasim me Shopify. Kështu që është pak më e vështirë të gjesh një ekspert të duhur për BigCommerce, veçanërisht nëse dëshiron dikë që jeton afër teje.

Shopify ka një grup më të madh profesionistësh dhe ekosistemi duket më i përparuar.

Nga kjo pikëpamje, ekosistemi i mbështetjes i Shopify duket më i përparuar, por ndihma për marrjen në punë nuk është një shqetësim i menjëhershëm kur ende filloni. Marrja e ndihmës është vetëm diçka për t’u marrë parasysh kur gjërat marrin shumë për ju që të kujdeseni.

Verdikti: Shopify fiton

Fituesi shkon në Shopify. Shtë thjesht më e lehtë të gjesh ekspertë në Shopify në çdo vend sesa BigCommerce.

5. Cila platformë ka më shumë aplikacione që mund të shtoni?

Ndërsa biznesi juaj zgjerohet, ka shumë të ngjarë që karakteristikat e integruara nuk mund të plotësojnë nevojat tuaja. Ju kërkojnë më shumë mjete për të rritur biznesin tuaj. Ka mjete të përparuara nga dyqani i aplikacioneve Shopify dhe Bigcommerce për të zgjeruar funksionalitetin e dyqanit tuaj.

Blerja e Aplikacioneve

Blerje aplikacionin për transportimBlerja e aplikacioneve për transportim dhe përmbushje

Shopify, tani, ju siguron më shumë se 1500 aplikacione në Dyqanin e tyre. Këto aplikacione mund t’ju ndihmojnë në marketing dhe shitje, integrimin e mediave sociale, automatizoni ose mbani detyra menaxheriale në lidhje me raportimin, mbajtjen e librave, mbështetjen e klientit, transportin, përmbushjen, inventarin, etj..

Tregu i Aplikacioneve BigCommerce

Aplikacione BigcommerceTregu i aplikacioneve BigCommerce

Sa për BigCommerce, ekzistojnë vetëm 250 aplikacione krahasuar me Shopify 1500. Sidoqoftë, kjo nuk nënkupton që BigCommerce është sekondar për të Shopify pasi që BigCommerce tashmë shton shumë mjete në planin e tyre bazë (siç janë kuotat e transportit në kohë reale, mjetet profesionale të raportimit, vlerësimi i produkteve dhe rishikimet, etj). Por kjo nënkupton që ekosistemi i zhvilluesve në Shopify është më i gjerë se BigCommerce.

Siç u tha për segmentin e mësipërm, të keni më shumë aplikacione është i dobishëm kur po mendoni për një kohë të gjatë.

Verdikti: Shopify fiton

Aktgjykimi padyshim që është Shopify përsëri. Unë zgjedh Shopify jo vetëm për shkak të numrit të aplikacioneve, por ekosistemit të madh të zhvilluesve që ka ndërtuar. Ju e dini që ka gjithmonë zhvillues atje për të ndërtuar funksionin tjetër që ju nevojitet.

6. Cila platformë është më e popullarizuar?

Tani për tani, Shopify ka më shumë se 2.4 milion përdorues, përfshirë të dhënat historike dhe ka përpunuar transaksione me vlerë më shumë sesa 41 miliardë dollarë. Ata ofrojnë më shumë se 70 tema tërheqëse për të zgjedhur nga dyqanet, kanë 1500 aplikacione dhe një komunitet të gjerë. Vetëm mbi këto statistika, ju mund të shihni se Shopify është një nga më të njohurat.

Nëse shikoni Trendet e Google për ndërtuesit e dyqaneve në eCommerce, Shopify kërkohet nga njerëzit shumë në motorët e kërkimit në krahasim me BigCommerce.

Sipas statistikave, BigCommerce regjistruar më shumë se 159,000 klientë me të dhëna historike të përfshira dhe kanë përpunuar transaksione me vlerë 17 miliardë dollarë. Ata ofrojnë 130 tema dhe 250 aplikacione dhe kanë një komunitet më të vogël ekspertësh.

Vini re se këto statistika janë në një bazë të niveleve jashtëzakonisht të larta dhe nuk nënkupton me siguri që Shopify është më i dobishëm se BigCommerce.

Verdikti: Shopify fiton

Megjithëse mund të duket një verdikt i padrejtë, veçanërisht kur BigCommerce kishte një fillim të mëvonshëm se Shopify, unë përsëri zgjedh këtë të fundit sepse kur bëhet fjalë për marrjen e vendimeve, ne zakonisht zgjedhim opsionet më të njohura, apo jo?

7. BigCommerce vs Shopify: prmimet

Shtë normë në industrinë e teknologjisë që të merrni më shumë burime çdo herë që avanconi në një plan më të lartë. Kjo praktikë vlen si për BigCommerce ashtu edhe për Shopify. Me planin më të lartë, do të merrni funksione më të zgjeruara dhe tarifë më të ulët.

Blerja e planeve me një shikim

 • Shopify themelore – 29 dollarë në muaj
 • Shopify – 79 $ / muaj
 • Advance Shopify – 299 $ / muaj
 • Shopify Lite – 9 dollarë në muaj (shitet në media sociale ose në faqen e internetit)
Bleni planet / çmimet
Blerje themelore
Shopify
Blerje e përparuar
Mimi mujor29 dollarë / muaj79 dollarë / muaj299 dollarë / muaj
Llogaritë e stafit2515
Produktei pakufizuari pakufizuari pakufizuar
Tarifat e kartës së kreditit2.9% + 0,30 $2.6% + 0,30 $2.4% + 0.30 $
Tarifat e transaksionit / porta e palës së tretë2%1%0.5%
Blerja e pagesave0%0%0%
Kanale të shumta shitjeshpopopo
Kartat e dhuratavepopo
Rimëkëmbja e braktisur e karrocëspopopo
Certifikatë falas SSLpopopo
Bleni aplikacionin POSpopopo
Analiza e mashtrimitpopopo
Raporte profesionalepopo
Mbështetje 24/7popopo

Vizitoni Shopify

BigCommerce planifikon me një shikim

 • Standard – 29,95 $ / muaj
 • Plus– 79,95 $ / muaj
 • Pro – 249,95 $ / muaj
Planet / Bigmimet e BigCommerce
standard
Plus
pro
Mimi mujor29,95 $ / muaj79,95 $ / muaj249,95 $ / muaj
Llogaritë e stafiti pakufizuari pakufizuari pakufizuar
Produktei pakufizuari pakufizuari pakufizuar
Pragu i shitjeve në vitDeri në 50k dollarëDeri në 150k dollarëDeri në 400k dollarë
Tarifat e kartës së kreditit2.9% + 0,30 $2.5% + 0,30 $2.2% + 0.30 $
Pa tarifë transaksioni0%0%0%
Kanale të shumta shitjeshpopopo
Blerjet në Googlepopopo
Kartat e dhuratavepopopo
Mbrojtës i braktisur karrocëpopo
HTTP falas dhe SSL e përkushtuarpopopo
Grupet e klientëve dhe segmentimipopopo
Mjetet profesionale të raportimitpopopo
Mbështetje 24/7popopo

Vizitoni BigCommerce

Një gjë që vlen të përmendet, BigCommerce nuk ju ngarkon për ndonjë transaksion në të gjitha planet. Që do të thotë, nuk do të duhet të paguani një tarifë ose komision për BigCommerce kur klienti juaj po paguan përmes PayPal. Nga ana tjetër, nëse doni një tarifë transaksioni 0% në Shopify, duhet të përdorni pagesën e Shopify.

Verdikti: Shopify fiton

Edhe pse të dy kishin pikat e çmimeve që mund të përshtaten me buxhetet, preferoj këtu Shopify. Për sa i përket vlerës për para, ju merrni më shumë nga Shopify për të njëjtën shumë të parave të paguara.

BigCommerce vs Shopify: Cila është e përshtatshme për ju?

Shopify ju ofron tema më tërheqëse që janë gati për celular. Ata gjithashtu kanë një dyqan të madh aplikacionesh që mund të përdorni për të përmirësuar funksionalitetin e dyqanit tuaj, dhe ata kanë më shumë ekspertë në komunitet se kudo tjetër. Përdoruesit e paguar të Shopify janë 15 herë më shumë se ai i BigCommerce, që tregon se janë më të njohur. Isshtë gjithashtu e dukshme në atë që Shopify më shumë zhvillues të aplikacioneve, krijues të temave dhe profesionistë për t’ju ndihmuar, nëse zgjidhni Shopify.

Mjetet nga BigCommerce janë pak më shteruese se Shopify. Edhe pse BigCommerce ka një koleksion të shkëlqyer temash, dizajni i Shopify është më i mirë. Gjithashtu, jo të gjitha temat nga BigCommerce janë gati për lëvizje. Ka 250 aplikacione që mund të zgjidhni nga dyqani i aplikacioneve të BigCommerce dhe ka një grup ekspertësh të kufizuar. Edhe pse ata kanë më pak përdorues, është me rëndësi jetike të vini re që Shopify filloi më herët (2004) sesa BigCommerce (2009). Gjithsej, ne e kuptojmë se Shopify po zgjeron bazën e tij të përdoruesit më shpejt se BigCommerce.

Mëso më shumë

 • Klikoni këtu për të eksploruar BigCommerce në internet
 • Klikoni këtu për të eksploruar Shopify në internet

përfundim

Për t’i vendosur të gjitha së bashku, të dyja platformat janë ofruesit e njohur të zgjidhjeve të tregtisë. Të dy janë kompetent dhe kanë një gamë të gjerë mjetesh për t’ju ndihmuar të zgjeroni biznesin tuaj. Megjithëse Shopify duket më tërheqës se BigCommerce, dhe meqenëse nuk ka përgjigje përfundimtare, ju sugjerojmë t’i provoni të dyja.

Si të filloni me Shopify?

Shtë në rregull të keni një mentalitet pa rrezik. Askush nuk është i gatshëm të investojë në diçka përpara se ta provoni. Kjo është arsyeja pse Shopify ofron një gjykim 14-ditor. Completelyshtë plotësisht e lirë për t’u përdorur dhe madje nuk duhet të plotësoni të dhënat e kartës tuaj të kreditit.

Klikoni këtu për t’u regjistruar për një llogari falas në Shopify.

Faqja e Regjistrohu në ShopifyHapi # 1 – Vendosni adresën e postës elektronike dhe emrin e dyqanit për të filluar provën falas të Shopify.
Regjistrohu për blerjeHapi # 2 – Futni detajet personale dhe dyqane.

Si të filloni me BigCommerce?

BigCommerce ofron një provë 15-ditore pa rrezik për ta provuar vetë platformën. Nuk kërkohen detaje të kartës së kreditit. Pra, mund të jeni shumë të sigurt që nuk do t’ju paguajë nëse vendosni të mos vazhdoni pas 15 ditësh.

Klikoni këtu për t’u regjistruar për një llogari falas në BigCommerce.

bigcommerce-hyrjesHapi # 1 – Vendosni adresën e postës elektronike për të filluar provën tuaj BigCommerce.
bigcommerce-dyqanHapi # 2 – Emri i dyqanit të hyrjes (mund ta ndryshoni këtë më vonë) dhe kredencialet e tjera të hyrjes.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map