Si të Migroni Blogun tuaj nga WordPress.com në WordPress.org

0

A doni të migroni blogun tuaj të WordPress.com në wordpress.org?


Nëse jeni si shumë njerëz të tjerë që fillojnë ndërtimin e blogeve duke përdorur shërbime falas WordPress.com dhe tani dëshironi të migroni në një platformë më fleksibël wordpress.org, ky është udhëzuesi i përsosur për ju.

Shtë një veprim i mirë sepse do të merrni përvojën aktuale të faqes në internet të bazuar në WordPress pa investuar madje as një qindarkë.

Pra, nëse keni shpenzuar shumë kohë duke menaxhuar një blog WordPress si organizimi i kategorive, tipografia, personalizimet e temave dhe krijimi i përmbajtjes së dobishme për lexuesit.

Tani blogu juaj fillon të marrë pak trafik dhe e kuptoni se është koha për të lëvizur blogun tuaj nga WordPress.com. Për shkak se është falas, por nëse jeni serioz do të zbuloni se ka shumë gjëra që kufizojnë rritjen tuaj.

Edhe nëse nuk është rasti juaj së shpejti, do të kuptoni se WordPress.com pa dyshim që ofron një mundësi fantastike për t’u njohur me këtë platformë të mahnitshme pa asnjë kosto. Por WordPress.com falas nuk ofron aq kontroll sa vetë-hostimi.

Për shembull, në një WordPress të vetë-pritur, mund të përdorni programe të ndryshme reklamimi, mund të instaloni ndonjë shtojcë të palëve të treta dhe të instaloni tema sipas dëshirës tuaj pa ndonjë kufizim.

Pra, nëse jeni gati të ndërroni faqen tuaj pa ndonjë përmbajtje humbjeje, atëherë ndiqni këtë udhëzues hap pas hapi, ne do t’ju tregojmë mënyrën e duhur dhe të lehtë për të lëvizur nga WordPress.com në WordPress.org.

Si të Lëvizni Blogun / Faqen tuaj nga WordPress.com në WordPress.org

Këtu është lista e hapave që do të mbulojmë në këtë udhëzues

 • Bleni një plan për mbajtjen në internet
 • Instaloni WordPress në host të ri
 • Eksportimi i përmbajtjes nga WordPress.com
 • Importimi i lidhjeve Blogroll
 • Vendosni blogun tuaj të WordPress.com në Private

1. Bleni një plan për mbajtjen në internet

Gjëja e parë që ju nevojitet për një WordPress.org të vetë-pritur është plani i mbajtjes në internet dhe emri i domain.

Ne ju rekomandojmë Bluehost sepse ato ofrojnë shërbime cilësore dhe të gjitha mjetet thelbësore për ndërtimin e një blog në wordpres.org me çmime shumë të përballueshme.

HostingSprout.com gjithashtu fillon udhëtimin e tij me Bluehost. Për më tepër, Bluehost është një nga hostet e rekomanduar nga WordPress. Me një emër domain falas dhe një certifikatë falas SSL, Bluehost është një marrëveshje e bukur për të rrëmbyer.

Nëse jeni duke përdorur emrin e domain të personalizuar me blogun tuaj falas WordPress.com, atëherë shkoni përpara, merrni një plan pritjeje nga Bluehost pasi ende keni nevojë për web hosting. Në këtë udhëzues, ne do t’ju tregojmë se si mund të mbani të njëjtin fushë ndërsa migroni në wordpress.org pa humbur renditjen e motorëve të kërkimit.

Nga ana tjetër, nëse nuk e bëni, atëherë nuk shkoni në asnjë vend tjetër sepse Bluehost ofron një domen falas, së bashku me një plan pritjeje.

Dhe sigurisht, mbajini me vete kredencialet e WordPress.com, pasi ende ju nevojiten për eksportimin e përmbajtjes.

2. Instaloni WordPress në një plan të ri pritës

Pra, pasi të blini një plan të mbajtjes së faqes në internet nga Bluehost, ata nuk do të marrin shumë kohë për ta bërë gati për ju. Bluehost e bën instalimin e WordPress të lehtë.

Pritja e tyre vjen me një magjistar të thjeshtë të konfigurimit, ku thjesht duhet të zgjidhni një temë, emrin e faqes, etiketën dhe atje ku shkoni; ata do të instalojnë WordPress automatikisht. Tani për tani, ju mund të zgjidhni çdo temë pasi gjithmonë mund ta ndryshoni atë më vonë.

Pasi ta shihni WordPress të instalohet me sukses, do të shihni gjithashtu disa detaje të instalimit që përfshijnë URL-në e internetit, administratorin, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin. Shkruajeni këtë informacion, pasi ju nevojitet, për t’u futur në pultin e WordPress.

Pas instalimit dhe vendosjes së WordPress, tani është koha të eksportoni të dhënat që dëshironi të migroni në faqen tuaj të re të WordPress.

3. Eksportimi i përmbajtjes nga WordPress.com

Shkoni përpara, hyruni në WordPress.com dhe futuni në pultin tuaj të menaxhimit të blogut.

Ju thjesht mund të shtypni ‘Yourdomain.wordpress.com/wp-admin” për të hyrë në pultin tuaj të WordPress.

Nga shirita anësor, shko te Tools > eksport.

eksport fjalëformuese

WordPress më pas ju ofron 2 mënyra për transferim, ku njëra metodë është e lirë, ndërsa tjetra paguhet. Shkoni falas dhe klikoni në “Filloni eksportin”.

eksport pa fjalë për fjalë

Tjetra, ata do t’ju pyesin se çfarë doni të eksportoni. Thjesht zgjidhni “Të gjithë përmbajtjen” dhe klikoni në butonin “Shkarkoni skedarin e eksportit”.

Në rast se do të eksportoni përmbajtjen specifike, ndjehuni të lirë të zgjidhni atë pasi procesi i migrimit do të jetë i njëjtë qoftë nëse shkoni me të gjithë përmbajtjen ose selektivin..

shkarkoni skedarin XML

Ai do të shkarkojë një XML në njësinë e kompjuterit tuaj lokal, i cili përmban të gjitha faqet, postimet, komentet, kategoritë, etiketat, Media dhe çdo personalizim tjetër.

Para se të kaloni në hapin tjetër, një gjë që vlen të përmendet se ndonjëherë, kur skedari juaj i eksportuar është mbi madhësinë e skedarit 2MB, ju mund të mos jeni në gjendje të importoni skedarin në një server të ri pritës. Sidoqoftë, ky është një rast shumë i rrallë, por nëse hasni një problem të tillë mos u shqetësoni, është e lehtë të diagnostikoni.

Ka 2 mënyra. Mënyra e parë, thjesht kontaktoni kompaninë tuaj pritëse; pothuajse çdo kompani e mirë hosting ofron bisedë live për të ndihmuar përdoruesit e tyre shpejt. Dhe mënyra e dytë është të përdorni Ndarësi i skedarit WXR, i cili do ta ndajë skedarin në copëza të menaxhueshme, në mënyrë që të mund ta ngarkoni lehtë.

Siç e përmendëm më lart, është një rast shumë i rrallë, kështu që nuk ka nevojë të shqetësohet.

4. Importoni përmbajtjen tuaj në faqen e WordPress të vetë-pritur

Për të importuar përmbajtjen tuaj të vjetër nga WordPress.com gjëja e parë, ju duhet të identifikoheni në hostin tuaj të ri në internet ku keni instaluar fjalën tuaj të re wordpress.org. Siç përshkruam në Hapin 2, do të merrni një URL të hyrjes dhe letrat kredenciale të tjera për instalimin e suksesshëm të WordPress.

Pasi të keni hyrë në pultin e ri të WordPress, shkoni te mjete > import dhe pastaj klikoni në shfaqjet e lidhjeve “Instaloni Tani” nën WordPress, siç tregohet më poshtë.

plugin importues i wordpress

Ai automatikisht do të instalojë një shtojcë të quajtur “WordPress Importer”, e cila është një zyrtare e zhvilluar nga WordPress. Sapo ta shihni Drejtoni Importuesin thjesht klikoni në lidhjen që shfaqet në të njëjtën faqe.

drejto lidhjen e importuesit

Do t’ju çojë në një faqe ku do t’ju kërkohet të ngarkoni një skedar XML (skedari që eksportuat nga WordPress.com në hapin 3).

skedari i importit në wordpress

Pra, shkoni përpara, klikoni në “Zgjidhni skedarin” dhe lokalizoni skedarin tuaj WordPress.com XML në kompjuterin tuaj.

Pasi të klikoni në butonin “Ngarkoni skedarin dhe importoni”, WordPress do t’ju tregojë disa opsione.

Ata ju pyesin nëse doni të caktoni të njëjtin profil autori që po përdorni në WordPress.com ose doni të krijoni një të ri. Ju gjithashtu mund të caktoni postime tek një autor ekzistues në faqen tuaj të re të WordPress.

Ekziston gjithashtu një mundësi për të shkarkuar dhe importuar bashkëngjitur skedarë. Sigurohuni që ta kontrolloni atë kuti në mënyrë që të sjellë të gjitha skedarët e mediave që keni përdorur në postimet dhe faqet tuaja. Kështu që ju duhet të kontrolloni këtë kuti.

autori që cakton shtojcën e importuesit

5. Importimi i lidhjeve Blogroll

Nëse jeni duke përdorur lidhje të Blogroll, ju mund të jeni të vetëdijshëm për këtë term. Sidoqoftë, me fjalë të thjeshta, lidhjet e Blogroll janë lista e lidhjeve që zakonisht shfaqen në shiritin anësor të faqes tuaj të internetit. Këto janë lidhjet me bloget e tjera që mund t’u përkasin miqve tuaj. Ju gjithashtu mund të lidheni me faqet tuaja.

Pra, nëse jeni duke përdorur lidhje të Blogroll, atëherë ndiqni këtë hap; përndryshe, thjesht lëvizni poshtë dhe kaloni këtë hap.

Lidhjet Blogroll janë në një format OPML, dhe ju mund të ruani skedarin e tij në format XML që do të eksportojë dhe importojë të gjitha skedarët.

Pra, si mund ta gjeni atë skedar OPML? Është e thjeshtë. Nëse jeni duke përdorur nënfushë falas që WordPress.com ju ka siguruar atëherë thjesht shkruani atë emër të nënfushës në një shfletues të internetit si ky

yourfreedomain.wordpress.com/wp-links-opml.php

Sidoqoftë, nëse përdorni një emër të personalizuar të domain me blogun tuaj WordPress.com, atëherë duhet të shkruani URL-në e mëposhtme në skedarin e shfletuesit të internetit për të hyrë në skedarin OPML.

yourdomain.com/wp-links-opml.php

Pasi të keni goditur butonin Enter, shfletuesi juaj do të hapë një skedar OPML të cilin duhet ta ruani. Thjesht klikoni me të djathtën në faqe dhe përdorni “save as” ose thjesht Ctrl + S për ruajtjen e skedarit. Ai do të ruajë skedarin në format XML. Përdoruesi Mac mund ta ruajë atë duke përdorur Command + S.

Tani pasi të keni ruajtur atë skedar OPML, hapi tjetër është që ta eksportoni atë në WordPress të vetë-pritur. Nuk ka menaxher lidhjesh në WordPress.org si paracaktim, kështu që ju duhet ta aktivizoni atë duke shkarkuar dhe aktivizuar një shtojcë.

Menaxheri i lidhjeve është një nga shtojcat e shkëlqyera që ka për vite me radhë, e zhvilluar nga WordPress. Pas aktivizimit të artikullit “Lidhje” shtesë do të shtohet në pultin e WordPress.

URL e blogrollit

Për menaxhimin e lidhjeve blogroll të WordPress.com tuaj, gjithashtu duhet të instaloni një tjetër plugin. Ose thjesht shkoni te plugins > Shto nje te ri. Kërkoni për Importuesi OPML instaloni dhe aktivizoni.

Tani për të importuar skedarin OPML, përsëri duhet të vizitoni Tools > import. Pastaj klikoni në “Run Importer”.

importues i blogrollit

Sapo të klikoni mbi të, do të shihni një faqe që ju kërkon të ngarkoni skedarin tuaj OMPL të cilin e keni ruajtur më herët. Klikoni në Zgjidhni File dhe më pas gjeni skedarin tuaj OMPL. Pas kësaj, goditi butonin “Importo OPML File”.

importoni skedarin OPML në wordpress

WordPress tani do të fillojë automatikisht importimin e lidhjeve dhe kategorive të lidhjeve nga skedari që sapo keni ngarkuar. Pasi të keni kryer procesin, do të shihni një mesazh suksesi.

6. Vendosni blogun tuaj të WordPress.com në dukshmëri private

Importimi i përmbajtjes nga WordPress.com në WordPress.org nuk do të fshijë përmbajtjen që keni botuar në blogun tuaj të vjetër të WordPress.com. Dhe sigurisht, ju nuk dëshironi dyfishimin e postimeve, faqeve dhe kategorive tuaja etj.

Pra, ekzistojnë dy mënyra për të kërkuar.

Një mënyrë është nëse nuk doni të ridrejtoni trafikun tuaj WordPress.com në faqen tuaj të re, atëherë thjesht duhet të bëni një hap të thjeshtë dhe kjo është vendosja e blogut të vjetër në Private.

Për këtë, hyruni në pultin e blogut tuaj WordPress.com.

Nga shirita anësor, shko te Cilësimet vendosni blog-un Privacy privat dhe pastaj “Ruaj Cilësimet”. Tani vetëm ju ose përdoruesi që miratoni mund të hyni në blogun e vjetër të WordPress.com.

ndryshoni privatësinë e blogut në privat

Mënyra tjetër është që nëse po shkruani për ca kohë, dhe blogu juaj ka vizitorë, atëherë nuk do të ishte e mençur t’i varni me blogun tuaj të vjetër.

Marrja e trafikut në një blog të ri nuk është e lehtë; kërkon kohë dhe shumë përpjekje, pse të mos ridrejtoni përdoruesit tuaj të vjetër të blogut në blogun e ri. Për fat të mirë, pa ndikuar në renditjen e motorëve të kërkimit, ju lehtë mund të ridrejtoni përdoruesit tuaj të vjetër në blogun e ri duke ndjekur hapin tjetër.

6. Ridrejtoni përdoruesit tuaj të WordPress.com në faqen e internetit të WordPress.org

Rirertifikimi sigurohet që nuk do të humbni asnjë renditje të motorit të kërkimit duke ridrejtuar automatikisht përdoruesin në sitin e ri kushdo që të hyjë në adresën tuaj të vjetër.

Zgjidhja standarde për ridrejtimin e përdoruesve në një vend të ri është të përdorni 301 headers pa ndikuar në renditjen e motorëve të kërkimit. Por kufizimi këtu që për të bërë një detyrë të tillë, ju duhet të përdorni skedarin.htaccess. Sidoqoftë, pasi WordPress.com nuk do t’ju ofrojë qasje në .htaccess, nuk mund ta përdorni këtë metodë.

Fatkeqësisht, WordPress.com ofron vetëm një mjet të paguar ridrejtimi të faqes që vjen me një çmim të vogël, d.m.th., vetëm 13 dollarë në vit.

Pra, nëse mendoni se WordPress.com juaj i vjetër ka mjaft trafik për të cilin është i denjë të paguani 13 $ / vit, duhet të ktheheni në pultin e WordPress.com. Klikoni në “Cilësimet” nga shiriti anësor dhe klikoni në “ridrejtimin”.

Tjetra, ata do t’ju kërkojnë të shkruani emrin e domain, ku dëshironi të ridrejtoni audiencën tuaj. Pasi të shtypni emrin e domain, klikoni në butonin “Shko”.

ridrejtohet faqja e paguar nga wordpress.com në wordpress.org

Pas kësaj, do t’ju kërkohet të plotësoni detajet e pagesës për të përfunduar blerjen.

Urime, është bërë tani; të gjithë përdoruesit tuaj dhe motorët e kërkimit do të ridrejtohen në një domen të ri.

Nëse po përdorni një domen të personalizuar me WordPress.com, atëherë ai është gati. Thjesht duhet të ndryshoni rekordin e DNS në hostin tuaj të ri në internet, dhe gjithçka do të jetë mirë, përfshirë renditjen e motorëve të kërkimit.

Nga ana tjetër, nëse po ndryshoni domen, ju duhet të ndryshoni URL-të në postime. Ju duhet të azhurnoni URL-të që janë të ndërlidhura me postimet. Prandaj shkoni përpara ndiqni hapat e mëposhtëm

 1. Shkoni në pultin tuaj wordpress.org.
 2. Instaloni dhe aktivizoni Përditësoni URL-të e Blueseve Velvet
 3. Shkoni te Veglat > Përditësoni URL-të
 4. Siguroni URL-në tuaj të vjetër dhe të re dhe zgjidhni cilën URL duhet të azhurnohet. Dhe kjo eshte e gjitha.

përfundim

Në përgjithësi, ky migrim nga WordPress.com në WordPress.org është goxha i thjeshtë. Të gjithë ju duhet të bëni hapat e mëposhtëm

 • Eksportoni XML duke përdorur pultin e WordPress.com
 • Merrni një domen të ri dhe planin e pritjes. Instaloni WordPress në planin tuaj të ri të pritjes
 • Pasi të instaloni WordPress në pultin e WordPress, zgjidhni Tools > Export. Sigurohuni që të kontrolloni kutinë e bashkëngjitjes në mënyrë që të eksportoni skedarët e mediave.
 • Kjo eshte e gjitha.

Shpresoj që ky tutorial do t’ju ndihmojë të migroni në faqen tuaj të internetit WordPress.com në një blog të vetë-pritur. Nëse keni nevojë për ndihmë të mëtejshme, ju lutemi mos hezitoni të kërkoni në pjesën e komenteve.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map