Si të konfiguroni CDN falas CloudFlare me faqen tuaj të internetit me WordPress

0

A po kërkoni një udhëzues përfundimtar se si të vendosni CDN CloudFlare për faqen tuaj në WordPress?


Askush nuk i pëlqen një faqe në internet me shpejtësi të ngadaltë të ngarkimit – as përdoruesi dhe as motori i kërkimit. Sidoqoftë, ka mijëra gjëra si imazhet, optimizimet e bazës së të dhënave, dhe shtojcat etj që marrin pjesë në përshpejtimin dhe uljen e faqes në internet. Kur bëhet fjalë për shpejtësinë dhe sigurinë, një CDN është zgjidhja më e mirë që duhet të përdorni.

Keqkuptimi i zakonshëm midis rishtarve që krijojnë një CDN kërkon shumë punë, por për fat të mirë, pothuajse çdo host në internet integron opsionin CloudFlare CDN në panelin e tyre të kontrollit që mund të vendosni duke përdorur magjistarin e tyre të konfigurimit. Për më tepër, në metodën e dytë, ne do të ndajmë një mënyrë më manuale dhe duke përdorur atë që ju mund të vendosni CDN CloudFlare pavarësisht se çfarë hosti të internetit po përdorni.

Farë është CDN CloudFlare dhe përfitimet e saj?

CDN është një formë e shkurtër e një rrjeti për shpërndarjen e përmbajtjes. Ka shumë shërbime CDN të disponueshme në treg dhe CloudFlare është një prej tyre. Nëse jeni duke kërkuar një shërbim falas CDN CloudFlare është shërbimet më të mira për të përdorur.

Shtë një rrjet i serverëve në të gjithë botën dhe sa herë që dikush hyn në faqen tuaj, ai i dërgon të dhënat e ruajtura nga lokacioni më i afërt tek ai përdorues. Në këtë mënyrë, të dhënat marrin më pak kohë për të udhëtuar te përdoruesi. Sepse duke përdorur një CDN të dhënat e faqes tuaj në një rrjet botëror të të dhënave në vend të një serveri të vetëm, kështu që përmirëson ndjeshëm kohën tuaj të ngarkimit të faqes tuaj.

Një tjetër gjë që veçon CloudFlare CDN se ata janë duke përdorur firewall të faqes në internet bazë bazë dhe proxy server që do të thotë se monitoron të gjithë trafikun e ardhur që vijnë në faqen tuaj të internetit dhe kështu për të bllokuar trafikun e dyshimtë. Shtë një sistem efektiv kundër sulmit DDos dhe trafikut të qëllimshëm që i detyron ata të futen manualisht në captcha para se të ulen në faqen tuaj.

Ndërsa CDN CloudFlare bllokon bots me qëllim të keq duke flakur IP-të me qëllim të keq, kështu që një përfitim tjetër që ju jep juve është në formën e kursimit të burimeve. Burimet e serverit tuaj si gjerësia e bandës nuk do të harxhohen në atë trafik të padobishëm për qëllim të keq.

Cloudflare pa CDN është një zgjedhje e jashtëzakonshme për bloget dhe bizneset e vogla. Sidoqoftë, duke marrë një plan premium ju do të merrni optimizimin e performancës, veçanërisht për pajisjet mobile. Planet e tyre të paguara fillojnë nga 20 dollarë në muaj.

Siç e përmendim para se të përdorni CDN Cloudflare me faqen tuaj të internetit në WordPress është super e lehtë. Këtu në këtë udhëzues, ne do të mbulojmë 2 metoda se si mund të vendosni Cloudflare përmes një paneli kontrolli të një web hosti dhe një qasje manuale që do të funksionojë me çdo pritës të internetit. Pra, nëse për ndonjë arsye hosti juaj në internet nuk përmban një CDN CloudFlare, ju lehtë mund të përdorni CloudFlare me faqen tuaj duke përdorur qasjen e 2-të.

Pra, le të shkojmë përpara në hapat udhëzues për të vendosur CDN Cloudflare dhe të shohim se si ndikon në faqen tuaj të internetit.

Si të konfiguroni CDN CloudFlare me faqen tuaj në WordPress

Qasja 1: Instalimi i Cloudflare përmes panelit tuaj të kontrollit Hosting

 • Para së gjithash hyrja në panelin tuaj të kontrollit të pritjes që është zakonisht cPanel. Bluehost është një host i popullarizuar në internet dhe plani i tyre i hostimit vjen me cPanel. Hyni në cPanel Kërkon ikonën “CloudFlare” e cila është zakonisht e pranishme nën seksionin e domenit.

cloudflare bluehost CDN

 • Në mënyrë që së pari të konfiguroni Setup Cloudflare duhet të krijoni një llogari. Kështu që shkoni tek CloudFlare klikoni në faqen e internetit për t’u regjistruar. Mos u shqetëso se është një llogari falas që nuk duhet të paguash as edhe një qindarkë të vetme.
 • Vendosni emailin dhe fjalëkalimin tuaj të punës dhe më pas shtypni butonin Krijoni llogari.
 • Tani kthehu te cPanel-i juaj i pritjes. Klikoni në ikonën CloudFlare dhe vendosni detajet që keni përdorur gjatë regjistrimit.
 • Pastaj do të ridrejtoheni te faqja e vendosjes së Cloudflare. Thjesht klikoni në lidhjen “aktivizoni” që tregon pranë emrit të domain.

Ndërsa Google tha që SSL i jep faqes tuaj një përparësi të vogël SEO, kështu që tani jo vetëm tregtia elektronike po përdor një certifikatë SSL, por ajo bëhet thelbësore për çdo faqe në internet. Gjëja e dukshme këtu që çertifikata SSL e siguruar nga hosti juaj në internet nuk është në përputhje me llogarinë falas Cloudflare. Sidoqoftë, e mira është që Free CloudFlare gjithashtu vjen me një certifikatë SSL, kështu që ju duhet të zgjidhni CloudFlare SSL.

Pas aktivizimit të Cloudflare, kompania juaj e web-hosting do të kujdeset për pjesën tjetër të cilësimeve. Mund të shihni në çdo kohë statistikat e CloudFlare. Për më tepër, nëse doni të bëni ndonjë ndryshim që ju pëlqen niveli i caching, Minification, dhe vendosja e sigurisë, etj., Mund ta bëni këtë direkt nga cPanel tuaj.

Vendosja e CloudFlare duke përdorur panelin e kontrollit pritës të SiteGround

SiteGround është një tjetër emër i njohur që plotëson nevojat e një numri të madh të njerëzve. Nëse jeni duke përdorur SiteGround e cila është një host i shkëlqyeshëm në internet që ju rekomandojmë fuqimisht për bloget individuale ose për faqet e biznesit. Përveç teknologjive premium, gjëja që na jep paqe mendore janë shërbimet e tyre mbështetëse.

Më parë SiteGround siguron cPanel me llogarinë e tyre të pritjes, por kohët e fundit ata kanë emigruar në një panel të ri kontrolli.

Hyni në panelin tuaj të kontrollit SiteGround. Ju mund ta gjeni Cloudflare nën skedën Speed. Klikoni në butonin “Cloudflare” dhe më pas butonin “SET UP”.

konfigurimi i hapësirës cloud të faqes në sit

Një popup do të shfaqet me një mesazh ose krijoni një llogari të re ose lidhni atë ekzistues nëse keni. Nëse nuk krijoni një llogari, atëherë do të shihni se aktivizimi i CDN është në proces. Sapo të përfundojë Cloudflare CDN do të jetë aktive në faqen tuaj të internetit në WordPress.

Qasja 2: Vendosja manualisht e Cloudflare në faqen tuaj të internetit në WordPress

Ky opsion është për ata nëse kompania juaj e hostimit në internet nuk përmban instalimin me 1 klikim të Cloudflare. Përdorimi i kësaj qasjeje për të vendosur Cloudflare është gjithashtu i lehtë por përfshin disa hapa të tjerë. Le të fillojmë

 • Për të lidhur Cloudflare me faqen tuaj të internetit, duhet të krijoni një llogari me të CloudFlare Faqja e internetit.

regjistrim në fletë cloud

 • Shtypni emailin dhe fjalëkalimin për krijimin e një llogarie të re.

krijoni një llogari me cloudflare

 • Tjetra thjesht shkruani faqen tuaj te internetit dhe pas kësaj, ata do t’ju kërkojnë të zgjidhni një plan. Thjesht shkoni me Free dhe klikoni.

duke shtuar uebsajtin në cloudflare

 • Tjetra, do t’ju kërkohet të zgjidhni një plan. Për tutelën, ne zgjedhim një plan falas këtu. Dhe pastaj goditi butonin “Konfirmo plan”.

zgjedhja e planit të cloudflare

 • Pas kësaj, Cloudflare do të fillojë skanimin automatik dhe do t’ju prezantojë një listë të parametrave DNS që duhet të verifikoni. Mos u shqetëso e thjeshtë. Nëse statusi i përfaqësuesit tjetër pranë regjistrimit DNS tregon një ikonë me re portokalli që do të thotë regjistrimi DNS i aktivizuar me Cloudflare. Dhe nëse ikona e cloud është gri, kjo do të thotë se regjistrimi i DNS nuk do të kalohet përmes Cloudflare.

Këtu kryesisht nuk keni nevojë të ndryshoni asgjë. Vetëm sigurohuni që ai të jetë aktivizuar për domenin tuaj (ikonë e re e portokallit) dhe të çaktivizohet për gjëra të tjera si ftp, postë, etj. (Ikona e cloud gri).

verifikoni DNS për të aktivizuar cloudflare

 • Pasi të keni verifikuar regjistrimin DNS, klikoni në butonin “Vazhdo”.
 • Tjetra është hapi i fundit ku Cloudflare ju kërkon të azhurnoni serverat tuaj të emrave. Ata ju japin serverat e emrave Cloudflare. Ju duhet të ngjitni këta servera të emrave në cilësimet e regjistruesit të domain (ku blini emrin e domain që mund ose jo kompania ku blini llogarinë pritëse.)

Shënim: Pas ndërrimit të serverave të emrave ju duhen 24 orë për t’u përhapur në internet. Gjatë kësaj, ka shanse që faqja juaj të mos jetë e arritshme për disa përdorues, megjithatë zakonisht funksionon mirë.

Për ndryshimin e serverave të emrave ju duhet të identifikoheni në llogarinë ku keni regjistruar domenin. Këtu kemi marrë shembullin e NameCheap.

 • Kështu që nëse keni edhe një domen me emrin Identifikohu në llogarinë tuaj.
 • Shkoni te skedari “Lista e domain”. Aty do të shihni seksionin “NAMESERVERS”. Sigurohuni që të zgjidhni DNS me porosi dhe pastaj ngjitni serverat e emrave të siguruar nga Cloudflare.

duke ndryshuar serverat e emrave në namecheap

 • Pas ndryshimit të kokës së serverave të emrave përsëri në llogarinë tuaj Cloudflare. Shkoni te pjesa “Përmbledhje” atje ku do të gjeni Rishikoni përsëri Kjo do të kryejë një kontroll të menjëhershëm të serverave.

Vendosja e Plugin Cloudflare në WordPress tuaj

Cloudflare ka krijuar një shtojcë zyrtare që ofron qasje të lehtë në veçoritë e Cloudflare. Duke përdorur këtë shtojcë mund të pastroni shpejt cache, të vendosni rregulla të aplikimit në internet dhe më shumë. Kështu që do të thotë që nuk keni nevojë të identifikoheni në Cloudflare sepse plugin ju ofron aftësinë për të menaxhuar tiparet e Cloudflare direkt nga pulti i WordPress.

Prandaj shkoni përpara instaloni dhe aktivizoni CloudFlare plugin.

Pas aktivizimit, Cloudflare do të shfaqet në pultin tuaj të WordPress Cilësimet >> CloudFlare.

Pasi të klikoni ata do t’ju paraqesin një faqe duke kërkuar “Krijoni llogarinë tuaj falas” ose Hyni nëse tashmë keni një llogari. Thjesht klikoni në hyrjen.

Tjetra, ata do t’ju kërkojnë të futni çelësin e postës elektronike dhe API.

Ju mund ta gjeni API-në në uebfaqen e Cloudflare në zonën e llogarisë suaj. Ju duhet të kopjoni Globalelësin Global API.

çelësi API i cloudflare

Sapo të klikoni në “Shiko”, do të shfaqet një popup duke ju kërkuar të shkruani fjalëkalimin tuaj. Pasi të vendosni fjalëkalimin, ata do të paraqesin një çelës API.

Keyelësi API

Tani kthehuni te pulti i WordPress shkruani adresën e postës elektronike dhe tastin API.

 • Pas kësaj do të shfaqet faqja e vendosjes së Cloudflare. Në mënyrë që të mundësoni zgjedhjen me një klikim të Cloudflare me një klikim për WordPress, klikoni në butonin “Apliko”.
 • Ne ju rekomandojmë të aktivizoni “Menaxhimin automatik të cache”. Kjo lejon Cloudflare të zhduk automatikisht versionin e vjetër të cache të faqes tuaj sa herë që azhurnoni faqen tuaj.
 • Në menunë e cilësimeve, ka disa mundësi të dobishme për të konfiguruar ashtu siç dëshironi.
 • “Analytics” përmban informacione si shumë kërcënime të bllokuara nga Cloudflare, bandwidth të ruajtur dhe vizitorë, etj.

Disa cilësime thelbësore që duhet të shikoni:

HTTPS automatike

Nëse do të përdorni Cloudflare kryesisht për hir të certifikatës SSL, kjo mundësi është për ju. Duke përdorur këtë të gjitha lidhjet http: // do të shndërrohen në https: //

Gjithmonë Online

Kjo është një nga karakteristikat më të lezetshme të Cloudflare. Duke e kthyer këtë opsion ON do t’u shërbejë vizitorëve tuaj një version të ruajtur në faqen e internetit tuaj kur serveri juaj i pritjes zbret. Kështu që rekomandohet ta ndizni këtë.

Nën mënyrën e sulmit

Aktivizoni vetëm këtë modalitet kur faqja juaj është nën sulm. Duke ndezur këtë modalitet, çdo vizitor do të shohë një faqe intersticionale për rreth 5 sekonda. Ju duhet të përdorni këtë veçori ndërsa në faqen tuaj të internetit nën sulmin DDoS.

Mënyra e zhvillimit

Ky opsion është dhënë nën faqen e cilësimeve. Nëse jeni në uebfaqen e Cloudflare, mund ta aktivizoni / çaktivizoni këtë opsion nën faqen Caching. Kur aktivizoni këtë modalitet do të thotë që dëshironi të anashkaloni cache Cloudflare në mënyrë që të shihni ndryshimet në kohë reale. Ju duhet t’i përdorni këto mundësi kur jeni duke bërë disa ndryshime të projektimit ose ndonjë punë zhvillimi.

Niveli i sigurisë

Si parazgjedhje zakonisht, kjo cilësim është në nivelin e mesëm. Pra, çfarë do të thotë? Cloudflare do të shfaqë një kapëse për vizitorët për vizitorët më kërcënues, si dhe vizitorët kërcënues të nivelit të moderuar. Cloudflare është tepër i kujdesshëm në këtë aspekt.

Kështu që mbajtja e tij në një nivel mesatar mund të mos jetë e mirë për ju. Ndërsa kur njerëzit vizitojnë faqen tuaj dhe ata shohin një kapëse nëse mund të jetë e bezdisshme për ta ta zgjidhin atë sa herë që vizitojnë faqen tuaj. Prandaj ju sugjerojmë ta mbani në një nivel të ulët.

përfundim

Pra, nëse jeni duke kërkuar për një paketë që do ta bëjë faqen tuaj më të sigurt dhe të shpejtë Cloudflare është një gjë e shkëlqyeshme për tu përdorur. Dhe pjesa befasuese është se versioni i saj falas është me të vërtetë i dobishëm për të bërë ndryshimin. Pra, nëse dëshironi të ruani gjerësinë tuaj të brezit ose shpesh nën sulme, ju rekomandojmë të përdorni Cloudflare.

Për më tepër, të gjithë duan të renditen lartë në rezultatet e motorit të kërkimit. Google u jep një përparësi të vogël faqeve të internetit që përdorin SSL Cloudflare për t’ju bërë të mundur edhe pa investuar asnjë qindarkë të vetme.

Shpresojmë që ky udhëzues t’ju ndihmojë të vendosni Cloudflare. Ne përpiqemi të shpjegojmë gjithçka me fjalë të thjeshta, megjithatë nëse akoma keni ndonjë konfuzion mos ngurroni të na pyesni duke hedhur një koment më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map