WordPress Web Sitenizle CloudFlare Ücretsiz CDN Kurulumu

0

WordPress siteniz için CloudFlare CDN kurulumu hakkında kesin bir rehber mi arıyorsunuz??


Hiç kimse yavaş yükleme hızı web sitesini sevmez – kullanıcı veya arama motoru değil. Ancak, görüntü, veritabanı optimizasyonları ve eklentiler gibi web sitesini yukarı ve aşağı hızlandırmaya katılan tonlarca şey var. Hız ve güvenlik söz konusu olduğunda, bir CDN kullanmanız gereken en iyi çözümdür.

Bir CDN kurmanın çipleri arasındaki yaygın yanlış anlama çok fazla iş gerektirir, ancak neyse ki, hemen hemen her web sunucusu, kurulum sihirbazını kullanarak ayarlayabileceğiniz CloudFlare CDN seçeneğini kontrol panellerine entegre eder. Ayrıca, ikinci yöntemde, daha manuel bir yol paylaşacağız ve bunu kullanarak, hangi web barındırıcısını kullandığınızdan bağımsız olarak CloudFlare CDN’yi ayarlayabilirsiniz..

CloudFlare CDN nedir ve Yararları?

CDN, bir içerik dağıtım ağının kısa biçimidir. Piyasada birçok CDN hizmeti vardır ve CloudFlare bunlardan biridir. Ücretsiz bir CDN hizmeti arıyorsanız, CloudFlare en iyi hizmeti kullanmaktır.

Bu, dünyanın her yerinden bir sunucu ağıdır ve birisi sitenize her eriştiğinde, önbelleğe alınmış verileri en yakın yerden o kullanıcıya sunar. Bu şekilde verilerin kullanıcıya ulaşması daha az zaman alır. Çünkü bir CDN kullanmak, site verilerinizi tek bir sunucu yerine dünya çapında bir veri merkezi ağında barındırdığından, site yükleme sürenizi önemli ölçüde artırır.

CloudFlare CDN’in bulut tabanlı web sitesi güvenlik duvarı ve proxy sunucusunu kullandıkları öne çıkan başka bir şey, web sitenize gelen tüm trafiği izlediği ve böylece şüpheli trafiği engelleyeceği anlamına gelir. DDos saldırısına ve kötü niyetli trafiğe karşı, sitenize gelmeden önce captcha’yı manuel olarak girmelerini sağlayan etkili bir sistemdir.

CloudFlare CDN, kötü niyetli IP’leri kötü niyetli IP’leri işaretleyerek engellediğinden, size sağladığı başka bir fayda da kaynak tasarrufu şeklindedir. Bant genişliği gibi sunucu kaynaklarınız bu işe yaramaz zararlı trafikte harcanmaz.

Cloudflare ücretsiz CDN, bloglar ve küçük işletmeler için mükemmel bir seçimdir. Bununla birlikte, premium bir plan alarak, özellikle mobil cihazlar için optimize edilmiş performans elde edersiniz. Ücretli planları aylık 20 $ ‘dan başlıyor.

Cloudflare CDN’yi WordPress web sitenizle kullanmadan önce belirttiğimiz gibi süper kolaydır. Burada bu kılavuzda, bir web barındırma kontrol paneli ve her web barındırma ile çalışacak manuel bir yaklaşımla Cloudflare’yi nasıl kurabileceğinizi 2 yöntem ele alacağız. Herhangi bir nedenle web barındırma sisteminizde bir CloudFlare CDN bulunmuyorsa, 2. yaklaşımı kullanarak CloudFlare’yi sitenizle kolayca kullanabilirsiniz..

Şimdi Cloudflare CDN kurulumu için kılavuz adımlarına geçelim ve web sitenizi nasıl etkilediğini görelim.

WordPress Web Sitenizle CloudFlare CDN Kurulumu

Yaklaşım 1: Hosting kontrol panelinizden Cloudflare kurulumu

 • Her şeyden önce genellikle cPanel olan hosting kontrol panelinize giriş yapın. Bluehost popüler bir web hosting ve onların hosting planı cPanel ile geliyor. CPanel’e giriş Genellikle mevcut olan “CloudFlare” simgesini arar alan adı bölümünün altında.

bluehost cloudflare CDN

 • Cloudflare Kurulumu’nu kurmak için önce bir hesap oluşturmanız gerekir. Öyleyse git Cloudflare web sitesi kayıt tıklayın. Endişelenmeyin, tek bir kuruş bile ödemek zorunda kalmayacağınız ücretsiz bir hesaptır.
 • Çalışan e-postanızı ve şifrenizi girin ve ardından Hesap Oluştur düğmesine basın.
 • Şimdi hosting cPanel’e geri dönün. CloudFlare simgesini tıklayın ve kaydolurken kullandığınız ayrıntıları girin.
 • Daha sonra Cloudflare ayar sayfasına yönlendirileceksiniz. Alan adınızın yanında görünen “etkinleştir” bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Google’ın söylediği gibi SSL, sitenize küçük bir SEO avantajı sağlıyor, bu yüzden şimdi sadece e-ticaret bir SSL sertifikası kullanmıyor, aynı zamanda her web sitesi için gerekli hale geliyor. Burada, web barındırıcınız tarafından sağlanan SSL sertifikasının ücretsiz Cloudflare hesabıyla uyumlu olmadığı dikkat çeken şey. Ancak, iyi olan şey, Free CloudFlare’nin bir SSL sertifikası ile birlikte gelmesidir, bu nedenle CloudFlare SSL’yi seçmeniz gerekir.

Cloudflare’ı etkinleştirdikten sonra, web barındırma şirketiniz diğer ayarlarla ilgilenecektir. CloudFlare istatistiklerini istediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, önbellek düzeyi, Küçültme ve güvenlik ayarı vb. Gibi herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsanız, bunu doğrudan cPanel’inizden yapabilirsiniz..

SiteGround barındırma kontrol panelini kullanarak CloudFlare kurulumu

SiteGround, çok sayıda insanın ihtiyaçlarını karşılayan iyi bilinen başka bir addır. Mükemmel bir web barındırma olan SiteGround’u kullanıyorsanız, tek tek bloglar veya iş siteleri için şiddetle tavsiye ediyoruz. Premium teknolojilerin yanı sıra bize huzur veren şey destek hizmetleri.

Daha önce SiteGround, cPanel’e hosting hesaplarını sağlıyor, ancak son zamanlarda yeni bir kontrol paneline taşındılar.

SiteGround kontrol panelinize giriş yapın. Cloudflare’ı Hız sekmesinin altında bulabilirsiniz. “Cloudflare” ve ardından “SET UP” düğmesine tıklayın.

siteground bulut parlaması kurulumu

Yeni bir hesap oluştur veya varsa mevcut olanı bağla mesajını içeren bir açılır pencere görüntülenir. O zaman sadece bir hesap oluşturmazsanız ve o zaman CDN aktivasyonunun devam ettiğini görürsünüz. Tamamlanır tamamlanmaz Cloudflare CDN WordPress web sitenizde aktif olacaktır.

Yaklaşım 2: WordPress web sitenizde Cloudflare’yi Manuel Olarak Ayarlama

Bu seçenek, web barındırma şirketinizde 1 tıklamayla Cloudflare yüklemesi bulunmayanlar içindir. Cloudflare’yi kurmak için bu yaklaşımı kullanmak da kolaydır, ancak birkaç adım daha içerir. Öyleyse başlayalım

 • Cloudflare’ı web sitenize bağlamak için, ile bir hesap oluşturmanız gerekir. Cloudflare İnternet sitesi.

cloudflare kaydı

 • Yeni bir hesap oluşturmak için e-postayı ve şifreyi yazın.

cloudflare ile hesap oluştur

 • Sonra sadece web sitenizi yazın ve bundan sonra bir plan seçmenizi isteyeceklerdir. Ücretsiz ile gidin ve tıklayın.

cloudflare'ye web sitesi ekleme

 • Ardından, bir plan seçmeniz istenecektir. Eğitim için burada ücretsiz bir plan seçiyoruz. Ardından “Planı onayla” düğmesine basın.

cloudflare plan seçimi

 • Bundan sonra, Cloudflare otomatik taramaya başlayacak ve size doğrulamanız gereken DNS ayarlarının bir listesini sunacaktır. Endişelenme, basit. DNS kaydının yanındaki proxy durumu, Cloudflare ile etkinleştirilmiş DNS kaydı anlamına gelen turuncu bir bulut simgesi gösteriyorsa. Bulut simgesi gri ise DNS kaydı Cloudflare’dan geçirilmez.

Burada çoğunlukla hiçbir şeyi değiştirmenize gerek yoktur. Alanınız için etkinleştirildiğinden (turuncu bulut simgesi) ve ftp, posta vb. Gibi diğer şeyler için devre dışı bırakıldığından emin olun (gri bulut simgesi).

bulut parlamasını etkinleştirmek için DNS'yi doğrulayın

 • DNS kaydını doğruladıktan sonra “Devam” düğmesini tıklayın.
 • Sonraki adım, Cloudflare’nin ad sunucularınızı güncellemenizi istediği son adımdır. Size Cloudflare ad sunucuları sağlarlar. Bu ad sunucularını, alan adı kayıt sitesi ayarlarınıza yapıştırmanız gerekir (alan adınızı satın aldığınız, barındırma hesabı satın aldığınız şirkette olabilir veya olmayabilir).

Not: Ad sunucularını değiştirdikten sonra internet üzerinden yayılması 24 saate kadar sürebilir. Bu sırada, sitenizin bazı kullanıcılar tarafından erişilemeyebilir, ancak genellikle iyi çalışır.

Ad sunucularını değiştirmek için etki alanını kaydettirdiğiniz hesaba giriş yapmanız gerekir. Burada NameCheap örneğini ele alıyoruz.

 • Dolayısıyla, hesabınıza NameCheap ile giriş yapan bir alan adınız da varsa.
 • “Alan Adı Listesi” sekmesine gidin. Orada “NAMESERVERS” bölümünü göreceksiniz. Seçtiğinizden emin olun Özel DNS ve ardından Cloudflare tarafından sağlanan ad sunucularını yapıştırın.

namecheap'deki ad sunucularını değiştirme

 • Ad sunucularını değiştirdikten sonra Cloudflare hesabınıza geri dönün. Burada “Genel Bakış” bölümüne gidin. Şimdi tekrar kontrol et Bu, anında bir ad sunucusu denetimi gerçekleştirir.

WordPress’inizde Cloudflare Eklentisini Ayarlama

Cloudflare, Cloudflare özelliklerine kolay erişim sağlayan resmi bir eklenti tasarladı. Bu eklentiyi kullanarak önbelleği hızla temizleyebilir, web uygulaması kurallarını ayarlayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu, Cloudflare’da oturum açmanız gerekmediği anlamına gelir, çünkü eklenti size Cloudflare özelliklerini doğrudan WordPress kontrol panelinden yönetme olanağı sağlar.

Öyleyse yükleyin ve etkinleştirin Cloudflare Eklenti.

Etkinleştirildiğinde, Cloudflare WordPress kontrol panelinizde görünecektir Ayarlar >> Cloudflare.

Tıkladıktan sonra size “Ücretsiz Hesabınızı Oluşturun” veya zaten bir hesabınız varsa oturum açın. Oturum açmayı tıklamanız yeterlidir.

Ardından, sizden e-posta ve API anahtarını girmenizi isteyecekler.

API’yı hesap alanınızdaki Cloudflare web sitesinde bulabilirsiniz. Global API Anahtarını kopyalamanız gerekiyor.

cloudflare API anahtarı

“Görüntüle” yi tıkladığınızda, şifrenizi girmenizi isteyen bir açılır pencere görüntülenir. Şifreyi girdikten sonra bir API anahtarı sunacaklar.

API anahtarı

Şimdi WordPress kontrol paneline geri dönerek e-posta adresini ve API anahtarını girin.

 • Bundan sonra Cloudflare ayar sayfası görünecektir. WordPress için Cloudflare 1 tıklama optimizasyonunu etkinleştirmek için “Uygula” düğmesine tıklayın.
 • “Otomatik Önbellek Yönetimi” ni etkinleştirmenizi öneririz. Bu, Cloudflare’nin sitenizi her güncellediğinizde sitenizin eski önbellek sürümünü otomatik olarak ortadan kaldırmasına izin verir.
 • Ayarlar menüsünde, istediğiniz gibi yapılandırmak için bazı kullanışlı seçenekler vardır.
 • “Analytics”, Cloudflare tarafından engellenen tehdit sayısı, kaydedilen bant genişliği ve ziyaretçiler vb. Gibi bilgiler içerir..

Bakmanız gereken bazı Önemli Ayarlar:

Otomatik HTTPS

Cloudflare’ı esas olarak SSL sertifikası için kullanacaksanız, bu seçenek tam size göre. Bunu kullanarak tüm http: // bağlantıları https: // biçimine dönüştürülür

Her zaman çevrimiçi

Bu, Cloudflare’nin harika özelliklerinden biridir. Bu seçeneği AÇIK konuma getirmek, barındırma sunucunuz düştüğünde ziyaretçilerinize web sitenizin önbelleğe alınmış bir sürümünü sunacaktır. Bu yüzden bunu AÇIK hale getirmeniz önerilir.

Saldırı modunda

Bu modu yalnızca siteniz saldırı altındayken etkinleştirin. Bu modu açtığınızda her ziyaretçi yaklaşık 5 saniye boyunca bir geçiş reklamı sayfası görür. DDoS saldırısı altındaki web sitenizdeyken bu özelliği kullanmalısınız..

Geliştirme Modu

Bu seçenek ayarlar sayfasında verilmiştir. Cloudflare web sitesindeyseniz, Önbellek sayfasının altındaki bu seçeneği açabilir / kapatabilirsiniz. Bu modu etkinleştirdiğinizde, değişiklikleri gerçek zamanlı olarak görebilmeniz için Cloudflare önbelleğini atlamak istediğiniz anlamına gelir. Bazı tasarım değişiklikleri veya geliştirme çalışmaları yaparken bu seçenekleri kullanmalısınız.

Güvenlik seviyesi

Varsayılan olarak, bu ayar genellikle orta düzeydedir. Peki bu ne anlama geliyor? Cloudflare, en tehditkar ziyaretçilerin yanı sıra orta düzey tehdit ziyaretçilerinin de ziyaretçilerine bir captcha gösterecektir. Cloudflare bu açıdan fazla dikkatli.

Dolayısıyla orta düzeyde tutmak sizin için iyi olmayabilir. İnsanlar sitenizi ziyaret ettiklerinde ve sitenizi her ziyaret ettiklerinde çözmek için can sıkıcı olabilecekleri gibi bir captcha görürler. Bu yüzden düşük seviyede tutmanızı öneririz.

Sonuç

Sitenizi daha güvenli ve hızlı hale getirecek bir paket arıyorsanız Cloudflare kullanmak için mükemmel bir şeydir. Ve şaşırtıcı kısmı, ücretsiz sürümünün farkı yaratmak için gerçekten yararlı olmasıdır. Bu nedenle, hassasiyetlerinizi bant genişliğinden veya sık sık saldırılarda kaydetmek istiyorsanız, Cloudflare kullanmanızı öneririz.

Ayrıca, herkes arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyor. Google, SSL Cloudflare kullanan web sitelerine, tek bir kuruş yatırmadan bile sizin için mümkün kılmak için hafif bir avantaj sağlar.

Bu kılavuzun Cloudflare’yi kurmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Her şeyi basit kelimelerle açıklamaya çalışıyoruz, ancak hala karışıklığınız varsa, aşağıdaki yorum bırakarak bize sormaya çekinmeyin..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map