Blogunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a Taşıma

0

WordPress.com blogunuzu wordpress.org’a taşımak istiyor musunuz??


Ücretsiz WordPress.com hizmetlerini kullanarak blog oluşturmaya başlayan ve şimdi daha esnek bir wordpress.org platformuna geçmek istiyorsanız, bu sizin için mükemmel bir kılavuzdur..

Bu iyi bir hamle çünkü bir kuruş bile yatırmadan WordPress tabanlı web sitesinin gerçek deneyimini yaşayacaksınız.

Dolayısıyla, kategorileri düzenlemek, tipografi, tema özelleştirmeleri ve okuyucular için yararlı içerik oluşturmak gibi bir WordPress blogunu yönetmek için çok zaman harcadıysanız.

Artık blogunuz biraz trafik almaya başladı ve blogunuzu WordPress.com’dan taşıma zamanının geldiğini anlıyorsunuz. Tabii ki ücretsizdir, ancak ciddiyseniz büyümenizi sınırlandıran birçok şey olduğunu göreceksiniz..

Yakında sizin durumunuz olmasa bile, WordPress.com’un hiç şüphesiz bu muhteşem platforma aşina olmak için harika bir fırsat sunduğunu anlayacaksınız. Ancak ücretsiz WordPress.com kendi kendini barındırma kadar kontrol sunmuyor.

Örneğin, kendi kendine barındırılan bir WordPress’de, farklı reklamcılık programları kullanabilir, herhangi bir üçüncü taraf eklentisi yükleyebilir ve herhangi bir sınırlama olmaksızın istediğiniz temaları yükleyebilirsiniz.

Sitenizi herhangi bir kayıp içeriği olmadan değiştirmeye hazırsanız, bu adım adım kılavuzu izleyin, size WordPress.com’dan WordPress.org’a geçmenin uygun ve kolay yolunu göstereceğiz..

Blogunuzu / Sitenizi WordPress.com’dan WordPress.org’a Taşıma

Bu kılavuzda ele alacağımız adımların listesi

 • Bir web barındırma planı satın alın
 • WordPress’i yeni barındırma üzerine yükle
 • WordPress.com’dan içerik dışa aktarma
 • Blogroll Bağlantılarını İçe Aktarma
 • WordPress.com blogunuzu Özel olarak ayarlayın

1. Bir web barındırma planı satın alın

Kendi kendine barındırılan bir WordPress.org için ihtiyacınız olan ilk şey, web barındırma planı ve etki alanı adıdır..

Bluehost’u öneriyoruz çünkü kaliteli hizmetler ve wordpres.org’da bir blog oluşturmak için gerekli tüm araçları çok uygun bir fiyatla sunuyorlar.

HostingSprout.com da yolculuğuna Bluehost ile başlar. Ayrıca, Bluehost WordPress tarafından önerilen ana bilgisayarlardan biridir. Ücretsiz alan adı ve ücretsiz SSL sertifikası ile Bluehost kapmak güzel bir fırsat.

Özel alan adını ücretsiz WordPress.com blogunuzla kullanıyorsanız, hala web barındırma ihtiyacınız olduğu için Bluehost’tan bir barındırma planı alın. Bu kılavuzda, arama motoru sıralamasını kaybetmeden wordpress.org’a taşırken aynı alanı nasıl koruyabileceğinizi göstereceğiz.

Öte yandan, yapmazsanız, başka bir yere gitmezsiniz çünkü Bluehost bir barındırma planıyla birlikte ücretsiz bir alan sunuyor.

Ve elbette, içeriği dışa aktarmak için hala ihtiyacınız olduğu için WordPress.com kimlik bilgilerinizi yanınızda bulundurun.

2. WordPress’i yeni bir barındırma planına yükleyin

Yani Bluehost’tan bir web barındırma planı satın aldıktan sonra, bunu sizin için hazır hale getirmek için fazla zaman almayacaklar. Bluehost, WordPress kurulumunu zahmetsiz hale getirir.

Onların hosting sadece bir tema, site adı, slogan seçmeniz gereken basit bir kurulum sihirbazı ile geliyor ve oraya gitmek; WordPress’i otomatik olarak yükleyeceklerdir. Şimdilik, daha sonra istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz herhangi bir temayı seçebilirsiniz.

WordPress kurulumunu başarıyla gördükten sonra, web sitesi URL’si, yönetici, kullanıcı adı ve şifre içeren bazı kurulum ayrıntılarını da göreceksiniz. WordPress kontrol panelinde oturum açmak için bu bilgileri gerektiği gibi yazın.

WordPress’i yükledikten ve ayarladıktan sonra, şimdi yeni WordPress web sitenize taşımak istediğiniz verileri dışa aktarma zamanı.

3. WordPress.com’dan içerik dışa aktarma

Devam edin, WordPress.com’a giriş yapın ve blog yönetimi kontrol panelinize girin.

WordPress kontrol panelinize erişmek için ‘EtkiAlanınız.wordpress.com/wp-admin’ yazmanız yeterlidir.

Kenar çubuğundan şu adrese gidin: Araçlar > ihracat.

wordpress'i dışa aktar

WordPress daha sonra size bir yöntemin ücretsiz, diğeri ise ödenen 2 transfer yöntemi sunar. Ücretsiz gidin ve “Dışa Aktarmayı Başlat” ı tıklayın.

wordpress ücretsiz ihracat

Ardından, size neyi dışa aktarmak istediğinizi soracaklar. “Tüm içerik” i seçin ve “Dışa Aktarma Dosyasını İndir” düğmesine tıklayın.

Belirli bir içeriği dışa aktaracaksanız, taşıma işleminin tüm içerikle veya seçimle gittiğinizde aynı olacağından bunu seçmekten çekinmeyin.

XML dosyasını indir

Yerel bilgisayar sürücünüze tüm sayfalarınızı, yayınlarınızı, yorumlarınızı, kategorilerinizi, etiketlerinizi, Medya’yı ve diğer tüm özelleştirmeleri içeren bir XML indirir.

Bir sonraki adıma geçmeden önce, bazen dışa aktardığınız dosya 2MB dosya boyutunun üzerinde olduğunda, dosyayı yeni bir barındırma sunucusuna aktaramayacağınızdan bahsetmeye değer bir şey. Bununla birlikte, bu çok nadir bir durumdur, ancak böyle bir sorunla karşılaşırsanız endişelenmeyin, teşhis edilmesi kolaydır.

2 yol vardır. İlk olarak, sadece hosting şirketinize başvurun; hemen hemen her iyi hosting şirketi kullanıcılarına hızlı bir şekilde yardım etmek için canlı sohbet sunar. İkinci yol ise WXR dosya ayırıcı, dosyayı yönetilebilir parçalara böler, böylece kolayca yükleyebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu çok nadir bir durumdur, bu yüzden endişelenmenize gerek yok.

4. İçeriğinizi Kendi Kendine Barındırılan WordPress Sitesine Aktarın

Eski içeriğinizi WordPress.com’dan ilk olarak içe aktarmak için, yeni wordpress.org’u yüklediğiniz yeni web barındırıcınıza giriş yapmanız gerekir. 2. Adım’da açıkladığımız gibi, WordPress’in başarıyla yüklenmesi hakkında bir giriş URL’si ve diğer giriş kimlik bilgilerini alacaksınız.

Yeni WordPress kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra şu adrese gidin: araçlar > İthalat ve aşağıda gösterildiği gibi WordPress altındaki “Şimdi Yükle” bağlantılarını tıklayın.

wordpress ithalatçı eklentisi

WordPress tarafından geliştirilen bir resmi olan “WordPress Importer” adlı bir eklentiyi otomatik olarak yükleyecektir. Bir kez gördün mü İthalatçıyı Çalıştır sadece aynı sayfada görünen bağlantıya tıklayın.

ithalatçı bağlantısını çalıştır

Sizi bir XML dosyası (3. adımda WordPress.com’dan dışa aktardığınız dosya) yüklemenizin isteneceği bir sayfaya götürür.

dosyayı wordpress'e aktar

Öyleyse devam edin, “Dosya Seç” i tıklayın ve WordPress.com XML dosyanızı bilgisayarınızda bulun.

“Dosya yükle ve içe aktar” düğmesini tıkladığınızda, WordPress size bazı seçenekler gösterecektir.

WordPress.com’da kullandığınız yazarın aynısını atamak mı yoksa yeni bir profil oluşturmak mı istediğinizi sorarlar. Ayrıca yeni WordPress web sitenizdeki mevcut bir yazara yayın atayabilirsiniz.

Dosya eklerini indirme ve içe aktarma seçeneği de vardır. Yayınlarınızda ve sayfalarınızda kullandığınız tüm medya dosyalarını getirmek için bu kutuyu işaretlediğinizden emin olun. Yani bu kutuyu işaretlemelisin.

ithalatçı eklentisi atama yazarı

5. Blogroll Bağlantılarını İçe Aktarma

Blogroll bağlantıları kullanıyorsanız, bu terimin farkında olabilirsiniz. Ancak, basit bir deyişle, Blogroll bağlantıları normalde web sitenizin kenar çubuğunda görünen bağlantıların listesidir. Bunlar, arkadaşlarınıza ait olabilecek diğer blogların bağlantılarıdır. Ayrıca kendi sitelerinize de bağlanabilirsiniz.

Blogroll bağlantıları kullanıyorsanız, bu adımı izleyin; aksi takdirde, aşağı doğru kaydırın ve bu adımı atlayın.

Blogroll bağlantıları OPML biçimindedir ve dosyasını tüm dosyaları dışa ve içe aktaracak XML biçiminde kaydedebilirsiniz.

Peki bu OPML dosyasını nasıl bulabilirsiniz? Basit. WordPress.com’un size sağladığı ücretsiz alt alan adını kullanıyorsanız, o zaman böyle bir web tarayıcısına bu alt alan adını yazın

yourfreedomain.wordpress.com/wp-links-opml.php

Ancak, WordPress.com blogunuzla özel bir alan adı kullanıyorsanız, OPML dosyasına erişmek için web tarayıcısı sekmesine aşağıdaki URL’yi yazmanız gerekir.

yourdomain.com/wp-links-opml.php

Enter düğmesine bastıktan sonra, tarayıcınız kaydetmeniz gereken bir OPML dosyası açar. Sayfayı sağ tıklayıp “farklı kaydet” i veya dosyayı kaydetmek için sadece Ctrl + S tuşlarını kullanın. Dosyayı XML biçiminde kaydeder. Mac kullanıcısı Command + S kullanarak kaydedebilir.

Şimdi bu OPML dosyasını kaydettikten sonra, bir sonraki adım dosyayı kendi barındırdığınız WordPress’inize aktarmaktır. WordPress.org’da varsayılan olarak hiçbir bağlantı yöneticisi yoktur, bu nedenle bir eklentiyi indirip etkinleştirerek etkinleştirmeniz gerekir.

Bağlantı yöneticisi WordPress tarafından geliştirilen yıllardır mükemmel eklentilerden biridir. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra WordPress kontrol paneline “Bağlantılar” öğesi eklenecek.

blogroll URL'si

WordPress.com’unuzun blogroll bağlantılarını yönetmek için başka bir eklenti de yüklemeniz gerekir. Ya sadece eklentiler > Yeni ekle. Şunu ara: OPML ithalatçısı yükle ve etkinleştir.

Şimdi OPML dosyasını içe aktarmak için tekrar ziyaret etmeniz gerekiyor Araçlar > İthalat. Ardından “İthalatçı Çalıştır” ı tıklayın.

blogroll ithalatçısı

Tıkladığınızda, daha önce kaydettiğiniz OMPL dosyanızı yüklemenizi isteyen bir sayfa göreceksiniz. Dosya Seç’i tıklayın ve ardından OMPL dosyanızı bulun. Bundan sonra, “OPML Dosyasını İçe Aktar” düğmesine basın.

OPML dosyasını wordpress'e aktar

WordPress şimdi yüklediğiniz dosyadan bağlantıları ve bağlantı kategorilerini otomatik olarak içe aktarmaya başlayacaktır. İşlem tamamlandığında bir başarı mesajı göreceksiniz.

6. WordPress.com blogunuzu Özel görünürlük olarak ayarlayın

WordPress.com’dan WordPress.org’a içerik aktarmak, eski WordPress.com blogunuzda yayınladığınız içeriği silmez. Elbette yayınlarınızın, sayfalarınızın ve kategorilerinizin çoğaltılmasını istemezsiniz..

Yani iki yol var.

Bunun bir yolu, WordPress.com trafiğinizi yeni sitenize yönlendirmek istemiyorsanız, basit bir adım atmanız gerekir ve bu eski blog’u Özel olarak ayarlar..

Bunun için WordPress.com blog kontrol panelinize giriş yapın.

Kenar çubuğundan şu adrese gidin: Ayarlar blog Gizlilik ayarını yapın Özel ve ardından “Ayarları Kaydet”. Artık eski WordPress.com bloguna yalnızca siz veya onayladığınız kullanıcı erişebilirsiniz.

blog gizliliğini gizli olarak değiştir

Diğer bir yol, bir süre yazıyorsanız ve blogunuzun ziyaretçileri varsa, onları eski blogunuzla asmanın akıllıca olmayacağıdır..

Yeni bir blogda trafik almak kolay değildir; zaman ve çok çaba gerektirir, bu yüzden neden eski blog kullanıcılarınızı yeni bloga yönlendirmiyorsunuz? Neyse ki, arama motoru sıralamalarını etkilemeden, bir sonraki adımı izleyerek eski kullanıcılarınızı yeni bloga kolayca yönlendirebilirsiniz..

6. WordPress.com kullanıcılarınızı WordPress.org web sitesine yönlendirin

Yönlendirme, kullanıcıyı otomatik olarak eski adresinize erişen yeni siteye yönlendirerek hiçbir arama motoru sıralamasını kaybetmeyeceğinizden emin olmanızı sağlar.

Kullanıcıları yeni bir konuma yönlendirmek için standart çözüm, arama motoru sıralamasını etkilemeden 301 üstbilgiyi kullanmaktır. Ancak burada böyle bir görev yapmak için sınırlama.htaccess dosyasına erişmeniz gerekiyor. Ancak, WordPress.com size .htaccess erişimini sağlamadığından, bu yöntemi kullanamazsınız.

Ne yazık ki, WordPress.com sadece küçük bir fiyat etiketi ile gelen ücretli bir Site Yönlendirme aracı sunuyor, yani sadece 13 $ / yıl.

Dolayısıyla, eski WordPress.com’unuzun yılda 13 ABD doları ödemeye değer yeterli trafiğe sahip olduğunu düşünüyorsanız, WordPress.com kontrol panelinize geri dönmeniz gerekir. Kenar çubuğundan “Ayarlar” ı ve “yeniden yönlendir” i tıklayın.

Ardından, kitlenizi yeniden yönlendirmek istediğiniz yere alan adınızı girmenizi isteyeceklerdir. Alan adını yazdıktan sonra “Git” düğmesini tıklayın.

wordpress.com'dan wordpress.org'a ücretli site yönlendirmesi

Bundan sonra, satın alma işlemini tamamlamak için ödeme ayrıntılarını doldurmanız istenecektir.

Tebrikler, şimdi yapıldı; tüm kullanıcılarınız ve arama motorlarınız yeni bir alana yönlendirecek.

WordPress.com ile özel bir alan adı kullanıyorsanız neredeyse bitti. DNS kaydını yeni web barındırıcınıza değiştirmeniz yeterlidir ve arama motoru sıralamaları da dahil olmak üzere her şey yoluna girer.

Öte yandan, alan adını değiştiriyorsanız, yayın içi URL’leri değiştirmeniz gerekir. Yayınlarla birbirine bağlı URL’leri güncellemeniz gerekir. Bu yüzden aşağıdaki adımları izleyin

 1. WordPress.org kontrol panelinize gidin.
 2. Yükleme ve etkinleştirme Velvet Blues Güncelleme URL’leri
 3. Araçlara Git > URL’leri güncelleme
 4. Eski ve yeni URL’nizi sağlayın ve hangi URL’nin güncelleneceğini seçin. Ve hepsi bu.

Sonuç

Sonuç olarak, WordPress.com’dan WordPress.org’a bu geçiş oldukça basittir. Aşağıdaki adımları uygulamanız gereken tek şey

 • WordPress.com kontrol panelini kullanarak XML’yi dışa aktarma
 • Yeni bir alan adı ve barındırma planı edinin. WordPress’i yeni barındırma planınıza yükleyin
 • WordPress’i WordPress kontrol paneline yükledikten sonra Araçlar’ı seçin > İhracat. Medya dosyalarını dışa aktarmak için ek kutusunu işaretlediğinizden emin olun.
 • Bu kadar.

Umarım bu eğitim WordPress.com web sitenizi kendi kendine barındırılan bir bloga taşımanıza yardımcı olur. Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen yorum bölümünde sormaktan çekinmeyin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map