En İyi WordPress Hosting Sağlayıcıları 2020: [Güvenilir, Güvenilir ve Uygun Fiyatlı Hosts]

7

Bir blog veya iş sitesi başlatmak istiyorum, ancak hangisinin 2020’nin en iyi WordPress barındırma olduğunu bilmiyorum?


Endişelenmeyin, doğru şirketi seçmenize yardımcı olmak için en iyi wordpress ana bilgisayarlarından bazılarının ayrıntılı bir listesini derledik.

Ama her şeyden önce WordPress, Matt Mullenweg ve Mike tarafından 2003 yılında başlatılan açık kaynaklı bir CMS’dir (içerik yönetim sistemi). Şimdi, WordPress dünya çapında% 25’ten fazla web sitesini ve en popüler CMS platformlarından birini güçlendiriyor.

Web sunucusuna özgürce yükleyebilir ve birkaç dakika içinde çevrimiçi olabilirsiniz. Basitlik, esneklik nedeniyle çok hızlı büyüyor ve geniş bir ücretsiz ve premium ürün kataloğu sunuyor (Eklentiler ve temalar).

Bunu kullanarak, Kişisel Blog, Dergi tarzı site, Alışveriş mağazası, e-Ticaret sitesi, haber siteleri ve çok daha fazlası gibi herhangi bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Özetle, WordPress kullanılarak yapılabilecek birçok olasılık var.

Neden WordPress?

Hemen hemen tüm web hosting şirketleri WordPress’i destekler, tek tıklamayla kurulum ve kullanımı kolaydır. Daha bitmedi; WordPress, ücretsiz binlerce şablon, kurulumu kolay, ücretsiz eklentiler, Arama motoru dostu ve çok daha fazlası gibi birçok şey sunuyor..

Bu makalede, amacımız paylaşılan barındırma planlarını kullanırken WordPress ile uyumlu en iyi barındırma şirketlerini listelemektir..

Fakat! İşte kritik bir sorun Hangi gerçekten siteme uygun en iyi WordPress Hosting?

Endişelenme! Sizin için kolaylaştırdık.

Her şeyden önce, bu faktörlerin sizin için ne kadar önemli olduğunu düşünün ve her birine öncelikleri atayın;

 1. hız
 2. uptime
 3. Özellikleri
 4. Destek
 5. Maliyet
 6. Geri ödeme politikası

Biz şimdi sizin ihtiyaçlarınıza en uygun web hosting seçmek için kolay olduğundan eminiz.

Testleri Nasıl Yapıyoruz:

 • Tüm testleri aynı WP sürümünü yükleyerek yapıyoruz.
 • Hostinglerin her birine başarılı temalarla desteklenen Rise şablonunu yüklüyoruz
 • Aynı sayıda yayın ve sayfa
 • Deneme süresi boyunca hiçbir önbellek aracı veya herhangi bir eklenti yüklenmedi
 • Aşağıdaki şirketlerin temel planlarını kullanarak testler yapıyoruz. Çünkü kaliteyi çok temel planlarında sunarlarsa, yüksek olanlarda kesinlikle iyi olacaklarını düşünüyoruz..

Wordpress Hosting 2019

2020’nin En İyi 10 WordPress Barındırma Sağlayıcısı

WordPress’i çok sorunsuz bir şekilde destekleyen ve çalıştıran bulgularımızın listesi ve bunları güvenle en iyi WordPress barındırma sağlayıcıları olarak ilan ediyoruz.

1. A2Hosting

A2Hosting

Kendilerini yeniden markaladılar ve 2003 yılında daha önce “Iniquinet” olan A2hosting adıyla lanse ettiler. % 99,9 kesintisiz çalışma garantisi veren en iyi WordPress hosting şirketlerinden biridir. Ve deneyimlerimize göre, iddialarını başarıyla yerine getiriyorlar.

A2Hosting, A2hosting tarafından hazırlanan A2 için optimize edilmiş eklentiyi otomatik olarak yükleyerek sitenizi optimize ettikleri çok otomatiktir. Bu, özellikle site optimizasyonunun nasıl yapılacağı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığınızda sizi kurtaracaktır.?

Bir blog düzenlemek için planları çok çekici. Tüm planlar katı hal sürücüleri içerir ve paranız varsa “Turbo” planına gidin. Sitenizi 20 kat daha hızlı hale getiren “turbo sunucuları” ve “A2 optimizasyon site hızlandırıcısı” sunduğu için.

Şirket güvenlikle ilgili çeşitli önlemler alır ve Brute Force, Çift güvenlik duvarı, virüs taraması, farklı güvenlik araçları ve otomatik yedeklemeyi tanıtmak için güvenlik kusursuz.

Onlar kaliteli destek hizmetleri sunmak ve Canlı Sohbet, Telefon Görüşmesi, e-posta ve bilgi tabanının büyük bir istif korumak. Yani, hiçbir şey için endişelenmenize gerek yok. Onlarla canlı sohbetleri aracılığıyla iletişime geçtik ve farklı sorular sorarak test ettik. Yanıt çok kısa sürede çok kullanışlı cevaplarla geliyor.

Ana Özellikler: (Basit plan)

 • Depolama: Sınırsız
 • Bant genişliği: Sınırsız
 • Alan adları: Hayır
 • Web siteleri: 1 barındırılabilir
 • E-posta Hesapları: 25
 • Para iade garantisi: 30 gün

2. SiteGround (% 60 indirim)

WordPress 2019 için en iyi hosting sitesi

SiteGround, rakiplerine (BlueHost, DreamHost vb.) Kıyasla geç piyasaya sürüldü, ancak çok hızlı büyüyor ve özellikle blogcular arasında iyi bir ün kazandı. Şirket, barındırma planlarını iyi hazırladı ve hız, çalışma süresi, güvenlik vb..

Bir plan satın almak çok kolaydır ve sadece birkaç ayrıntı girmeniz gerekir. Ve şimdi burada cPanel’de, WordPress kurulumu için sizi bekleyen 1 tıklama yükleyiciniz var.

Tüm veri merkezleri, sitelerinizi her zaman çevrimiçi tutmak için jeneratörler ve UPS gibi birden fazla güç kaynağı tarafından desteklenir. Herhangi bir veri kaybını önlemek için yerleşik bir yedekleme seçeneği vardır. SSD sürücüler, SuperCacher, CloudFlare ve daha fazlası sadece sitenizi delice hızlandırmak içindir. Dahası, mevcut barındırma sisteminizle çalışmama süresini yaşamaktan yorulduysanız, hesap izolasyonlarından SiteGround’a geçiş konusunda endişelenmeyin, Proaktif olarak sunucu izleme sizi asla hayal kırıklığına uğratmaz.

SiteGround, uzmanlığını destek hizmetlerine ayırdı ve müşterilere Telefon, Canlı Sohbet ve bilet sistemi üzerinden yardım sağlamak için bilgili personeli atar. Bize güvenin, 7/24 kullanılabilirler ve kısa sürede yanıt verirler.

Ana Özellikler:- (Başlangıç ​​planı)

 • Depolama: 10GB
 • Ziyaretler: 10.000 / ay.
 • Alan adları: 1 ücretsiz alan, sınırsız alt alan ve park edilmiş alan
 • Web siteleri: 1 web sitesine ev sahipliği yapabilirsiniz
 • E-posta Hesapları: Sınırsız
 • Para iade garantisi: 30 gün

3. InMotionHosting

InMotion Barındırma

Değerlendirme amacıyla “Lansman” Planını alıyoruz. Barındırma planı WordPress ile iyi bir şekilde optimize edilmiştir ve önceden yüklenmiş WP, otomatik güncellemeler, hızlı verimli, WP-CLI entegrasyonu vb.Gibi benzersiz özelliklere sahiptir. kaliteli trafiği artırmak.

ABD merkezli müşteri desteği her yönüyle telefon, Canlı Sohbet ve E-posta çözümleri sunuyor. Bunları da skype yapabilirsiniz. Onlarla Canlı Sohbet kullanarak iletişim kuruyoruz (en yaygın yol olduğu gibi) ve onları çok hızlı deneyimledik. Seni bekliyorlar gibi görünüyor.

Hızla ilgili olarak, yükleme süresi gerçekten kısadır ve SSD sürücüleri, OptimumCache ve diğer hız geliştirme teknolojilerini kullanarak hizmetler gerçekten hızlıdır. Ayrıca, PHP 7 desteklenen çok dostu ve hız sahiptir. Ortalama% 99,9 Uptime sürekli, e-ticaret dostu, sürükle ve bırak üreticisi ile WordPress’i barındırırken şirket her zaman ilk tercihimiz ve herhangi bir belirsizlik olmadan InMotion Hosting’i öneriyoruz.

Ana Özellikler: (Lansman Planı)

 • Depolama: Sınırsız
 • Bant genişliği: Sınırsız
 • Alan adları: 1 ücretsiz alan, 6 park edilmiş alan ve 25 alt alan
 • Web siteleri: 2 web sitesi barındırılabilir
 • E-posta Hesapları: Sınırsız
 • Para iade garantisi: 90 gün

4. BlueHost

BlueHost En İyi WordPress Hosting 2019

Marka imajına gelince, BlueHost ile eşleşmiyor ve en iyisi WordPress tarafından resmen tavsiye edildi.

Temel barındırma planını kullanarak biz çok hizmetleri sağlamada profesyonel bulundu. Tek tıklamayla yükleyici, WordPress’i yüklerken çok kullanışlı olduğunu kanıtlıyor.

Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda 7/24 sunulan teknik canlı destek hizmetlerine Telefon, Sohbet ve Biletle ulaşabilirsiniz..

BlueHost, kaynak koruma teknolojisi ve CloudFlare kullanarak hızı garanti eder. CloudFlare ücretsiz hizmetini kullanarak, site hızınızı 2 kat artırabilirsiniz ve 2 ~ 3 saniye içinde yüklenir.

Spam uzmanları, Reklam kampanyaları için 200 $, sınırsız depolama alanı vb. Gibi “temel” plandan çok daha fazla özellik sunduğu için “artı” planına gitmelisiniz..

Ana Özellikler: (Temel Plan)

 • Depolama: 50GB
 • Bant genişliği: Ölçülmemiş (belirli bir sınır yok)
 • Alan adları: 1 ücretsiz alan adı, 25 alt alan adı ve 5 park edilmiş alan adı
 • Web siteleri: 1 web sitesine ev sahipliği yapabilirsiniz
 • E-posta Hesapları: 5
 • Para iade garantisi: 30 gün

5. Yeşiller

greengeek hosting

Trey Gardner 2006 yılında GreenGeeks’i kurdu. Eğer çevre bilincindeyseniz, yenilenebilir enerji kullandıklarını duymaktan ve çevre dostu girişimleri nedeniyle birkaç ödül almaktan memnuniyet duyacaksınız..

En son teknoloji şirketini benimseyerek hızı sunabiliyor. En yeni Intel Xeon işlemciler, SSD’ler, maksimum hız için tasarlanmış 64 GB DDR3 Ram sunucuları. Ayrıca, sunucular hizmetlerde her türlü düşüşü önlemek için güvenlik, yangın ve nem faktörlerine karşı uygun şekilde yönetilmektedir..

Eğitimli ve deneyimli personel telefon, canlı sohbet ve bilet talepleri konusunda yardım sağlar. Çok sayıda makale, SSS ve video eğitimi de mevcuttur. Herhangi bir durumda canlı sohbet veya başka bir sistem yavaş bulursanız, bilgi bankası stoğu kesinlikle size yardımcı olacaktır.

Şirket,% 99,9 Kesintisiz Çalışma Garantisi talep ediyor ve herhangi bir veri kaybını önlemek için verileri aralarında bölmek için birden fazla veri merkezine sahip. İnanıyorum ki şirket kesinlikle onların çalışma süresi iddiasını karşıladı. Yükleme süresi söz konusu olduğunda, çoğunlukla 1,7 ila 2,3 sn’dir..

Ücretsiz web sitesi oluşturucu, taşıma ücreti yok, SEO araçları, tek tıklamayla WP yükleyici, PHP7, CDN vb..

Ana Özellikler: (Temel Plan) 

 • Depolama: Sınırsız
 • Bant genişliği: Sınırsız
 • Alan adları: 1 ücretsiz alan adı, Sınırsız Park Edilmiş ve Alt Alan Adları
 • Web siteleri: Sınırsız
 • E-posta Hesapları: Sınırsız
 • Para iade garantisi: 30 gün

6. DreamHost

DreamHost WordPress Barındırma 2019

DreamHost, sektörde yaklaşık 19 yılını tamamlar ve 1.500.000’den fazla siteye ev sahipliği yapar. Onlar küçük ve yüksek trafik web siteleri barındırma için uygun Paylaşılan, Yönetilen, VP ve Dedicated gibi çeşitli barındırma sunuyoruz. Hosting planı satın aldıktan sonra burada cPanel kullanan kullanıcılar için biraz zor çünkü şirket kendi özelleştirme paneli sunuyor. Ancak endişe etmeyin, kullanıcı dostu olarak tasarladılar ve biraz odaklandıktan sonra gezinmek çok kolay.

Güvenlik, bir e-ticaret sitesi veya herhangi bir web sitesi olsun, sıkı tutuyorlar. Güvenlik açıklarını kapatmak için SSL sertifikası, otomatik kötü amaçlı yazılım taraması ve çoklu kimlik doğrulama adımları mevcuttur. Şirket, daha yüksek fiyatlarının nedeni olabilecek% 100 Çalışma Süresi garantisi sunuyor. Bunun yerine, geleneksel sürücüleri kullanarak sunucuları sitenizi çok hızlı hale getiren SSD ile donatılmıştır

Destek hizmetleri için telefonda herhangi bir müşteri desteği sunmadılar. Canlı Sohbet, e-posta ve Twitter 24/7/365 adreslerinde mevcuttur ve En İyi Müşteri Hizmetleri 2016 ödüllü olduklarını unutmayın..

Bu şirket ayrıca WordPress.org tarafından tavsiye edilmektedir.

Ana Özellikler: (Temel Plan)

 • Depolama: Sınırsız
 • Bant genişliği: Sınırsız
 • Alan adları: 1 ücretsiz alan adı
 • Web siteleri: Sınırsız web sitesine ev sahipliği yapabilirsiniz
 • E-posta Hesapları: Sınırsız
 • Para iade garantisi: 97 gün

7. MediaTemple

mediatemple mükemmel wordpress hosting 2019

Sektörde ve 1998’den beri müşterilerini memnun etmek için çalışıyorlar ve 2013’te Godaddy tarafından satın alındı. Mediatemple, en iyi WordPress barındırma sağlayıcıları geliştiriciler, blog yazarları, tasarımcılar, yenilikçiler, vb. için güvenilir olması amacıyla, Kişisel planlarını deneyimledikten sonra:

Media Temple hosting planları, ABD merkezli ödüllü ve birinci sınıf destek seçenekleri ve Canlı Sohbet, Telefon, biletler ve hatta twitter üzerinden müşterilere yardımcı oluyor. Canlı Sohbet tercihlerimizi belirledik ve onları süper hızlı ve şaşırtıcı bulduk. İster kurulum, ister güvenlik, güncellemeler, Yönetici paneli ile ilgili başka bir sorun olsun, her zaman size yardımcı olmaya hazırdır.

Hız ve yük testimiz sırasında onları oldukça verimli bulduk. SSD sürücülerinin, ölçeklenebilir bant genişliği, PhP 7, CloudFlare CDN kullanımı sitenizin mükemmel bir şekilde çalışmasını sağlar. % 99,99 Kesintisiz çalışma garantisi ve teslimat başarısız olursa kredi politikalarına göre kredi talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca, otomatik yedekleme verilerinizi korur.

Şirket Şebeke planları pahalı olmasına rağmen karşılığında size her yönüyle kaliteyi sunuyor. Bu sizin için ne ödeme gerçekten teslim anlamına gelir

Şirketin bir başka muhteşem standı güvenlik girişimleridir. Kötü amaçlı yazılımları, güvenlik açıklarını, eski eklentileri, spam algılama vb. Ve kötü amaçlı yazılımları tespit etmek ve kaldırmak için sık sık tarama yapın. Ayrıca, siteniz saldırıya uğradıysa, sadece onları arayın ve güvenlik uzmanlarının güvenlik sorunlarını ele almasına izin verin. Ne tür bir güvenliğe ihtiyacınız olduğu tamamen size bağlı, farklı güvenlik paketleri sunuyorlar.

Endişelerinizden kurtulmak istiyorsanız, medya tapınağı dikkate almak için mükemmel bir seçenektir:

Ana Özellikler: (Kişisel Plan)

 • Depolama: 20GB
 • Bant genişliği: 1 TB ölçeklenebilir
 • Alan adları: Hayır
 • Web siteleri: 100 barındırılabilir
 • E-posta Hesapları: 1000
 • Para iade garantisi: 30 gün

8. HostGator’un

Hostgator Hosting 2019

Brent Oxley şirketi tarafından Ekim 2002’de bir üniversite yurdundan başlayarak yılda 1000’den fazla aktif müşteri kazanmaktadır. Şimdi, Hostgator küçük ve ortalama trafik web siteleri ve bloglar için büyük bir isim ve en iyi wordpress hosting. Paylaşılan / Web, Bulut, WordPress, Bayi, VPS ve Dedicated dahil olmak üzere çok çeşitli barındırma planları sunarlar. Onlar var ana kenarı kalite ile karşılaştırıldığında ralli takdir fiyatlandırma olduğunu.

Test amacıyla, yeni başlayanlar için de iyi bir plan olduğunu düşündüğümüz Kuluçka Planını satın aldık.

Çağrı, Canlı Sohbet, Biletleme, Video eğitimleri ve Forumların büyük stokları 24 x 7 x 365 mevcuttur. Destek hizmetleri iyidir ve personel çok bilgilidir, ancak yaşadığımız Canlı Sohbet’in bağlanması 15 ila 45 dakika sürer. Ama bu bazen hızlı olduklarında her zaman olmayacak. Ancak şirket bunu geliştirmeli ve tutarlı olmalı.

Çalışma zamanı çok önemlidir, çünkü siteniz kapalıysa, insanlar başka bir siteye geçer ve böylece birçok müşteri ve okuyucuyu kaybedersiniz. SiteGround% 99,9 Çalışma Süresi garantisi talep ediyor. Testimiz şirket hizmetlerinin istikrarlı olduğunu ve sitenizi her zaman çevrimiçi tutar.

HostGator, Adwords için 100 $, Yahoo! / Bing için 100 $, Dahili WP yükleyici, uygun fiyatlandırma, cPanel, 4500’den fazla ücretsiz şablon içeren ücretsiz site oluşturucu ve çok daha fazlasını sunar. Sadece HostGator’a girin, hizmetlerinden kesinlikle keyif alacaksınız

Ana Özellikler: (Kuluçka Planı)

 • Depolama: Unmetered
 • Bant genişliği: Unmetered
 • Alan adları: Boş alan yok, sınırsız alt alan yok
 • Web siteleri: 1’e izin verildi
 • E-posta Hesapları: Sınırsız
 • Para iade garantisi: 45 günler

9. WebHostingHub

webhostinghub

WebHostingHub sadece paylaşılan wordpress hosting planları sunar ve küçük seviyeli web siteleri için çok iyi bir seçenek olarak bilinir. Çok eski olmayan şirket, 2010 yılında faaliyete başladı. WHH lehine çok artı bir nokta olan InMotion Company’nin (barındırma endüstrisinde büyük bir isim) gözetimi altında WebHostingHub..

Herhangi bir istatistik veya herhangi bir Çalışma Süresi garantisi talep etmediler. Ancak test sonuçlarımız oldukça kabul edilebilir ve sitenizi çalışır durumda tutar. Müşterileri rahatsız eden düşük hızlı siteler, bu nedenle şirket mekanik sürücüler üzerinde yüksek hız ile bilinen SSD diskleri sunuyor.

Şirketin rekabet avantajı sunulan özelliklerin sayısıdır. SSD’ler gelenekselden 20 kat daha hızlı, hizmetleri test etmek için 90 gün, pazarlama kampanyaları için kredi, Softaculous yükleyici, geçiş sırasında kesinti yok, sürükleyin & damla oluşturucu, cPanel, WordPress, POP3 / IMAP Email ile çok uyumlu ve liste uzayıp gidiyor. Her 24 saatte bir yedek oluşturmak için çok az miktarda (1 $) ücret alıyorlar.

Telefon, canlı sohbet, e-posta ile 7/24 hizmetinizde çok samimi ve işbirliğine dayalı destek. Ayrıca skype üzerinden onlarla sohbet edebilirsiniz. Aldığımız destek harikaydı. Siteyi ve blogları oluşturmaya yardımcı olabilecek araçlarla ilgili Facebook ve Twitter’da bilgi yayınladılar, böylece güncel kalmak için onları takip edin.

Ana Özellikler: (Kıvılcım)

 • Depolama: Sınırsız
 • Bant genişliği: Sınırsız
 • Alan adları: 1 ücretsiz alan, 5 park edilmiş ve 25 alt alan
 • Web siteleri: 2 tane izin verildi
 • E-posta Hesapları: Sınırsız
 • Para iade garantisi: 90 gün

10. HostWinds

hostwinds güvenilir WordPress barındırma sağlayıcıları 2019

Şirket sektördeki diğer firmalardan pek de farklı değil. Son zamanlarda 2010 yılında başlayan şirket, herhangi bir felaketten korunmak için jeneratörler, soğutucular, güvenlik izleme vb. Tarafından desteklenen Dallas, Teksas ve Infomart’ta farklı veri merkezleri kuruyor.

Hostwinds, olağanüstü destek hizmetleri sunmak için çabalamaktadır. Canlı sohbeti sorunu hemen çözecek kadar adil bulduk. Telefon, Canlı Sohbet, bilet sistemi ve bilgi bankası hizmetleri, müşteri sorunlarını anlamak için şirket tarafından desteklenmektedir. Bu hizmetler her zaman, her gün ve yıl boyunca kullanılabilir.

Şirket, maksimum hız ve% 99,9 Kesintisiz Çalışma garantisi sunmak için teknolojileri iyi hazırladı. Sonuçlar oldukça saygın ve kararlıdır. WindSpeed ​​tekniği, sitenizin daha iyi performans göstermesini sağlayan her bir kullanıcı kaynağının ve optimizasyonun korunmasına yardımcı olur.

Ana Özellikler: (Temel)

 • Depolama: Sınırsız
 • Bant genişliği: Sınırsız
 • Alan adları: Boş alan yok, Sınırsız alt alan yok
 • Web siteleri: 2 tane izin verildi
 • E-posta Hesapları: Sınırsız
 • Para iade garantisi: 60 gün

Sonuç – 2020’nin En İyi WordPress Sunucusu?

Yukarıdaki liste tatmin edici sonuçlar gösteren en iyi ana bilgisayarlar üzerinde stres. Bir WordPress sevgilisiyseniz ve blogunuza veya sitenize en uygun barındırma arayışındaysanız, bunları denemelisiniz.

InMotion, SiteGround, A2Hosting, vb.Gibi yüksek bir yanıt sunmak için SSD’leri kullanan hemen hemen tüm şirketler WebHostingHub ve SiteGround gibi barındırma şirketlerinin her birinin Artıları ve Eksileri vardır, ancak cüzdan dostu paketler içinde birçok özellik sunar, ancak WHH yeni bir isimdir SiteGround aylık ziyaret sayısını sınırlarken.

Görüşümüze göre, InMotion, A2Hosting, SiteGround tüm açılardan (fiyat, en son teknoloji, vb.) Biraz daha yüksek ve sorunsuz bir performans sergiliyor, MediaTemple de çok iyi ama pahalı bir seçenek..

SiteGround: En yeni altyapı, SSD’ler, birden çok veri merkezi, en son teknoloji sunucular ve sektördeki en iyi müşteri desteği ile desteklenen WordPress.org tarafından önerilir.

Inmotionhosting: SSD barındırma, ücretsiz geçiş, ücretsiz alan adı, çeşitli destek kanalları, yıllara dayanan endüstri deneyimi, 90 gün para iade garantisi

Gözden A2Hosting: SSD’lerde sınırsız depolama alanı, ücretsiz otomatik SSL aktivasyonu, bireysel kullanıcılar ve üçüncü taraf inceleme web siteleri tarafından güvenilen ve desteklenmektedir.

Sonunda, Gereksinimlerinize en uygun şirketi seçin. Farklı açılardan (performans, destek, değer vb.) Çeşitli testler ve yargılar yaptıktan sonra listeyi dikkatlice oluşturduk. Tüm barındırma ihtiyaçlarını karşılayan ve trafiği kaldırabilecek doğru WordPress barındırma hizmetini seçin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map